Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 13:57:19
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Dragostea creștină, cea mai mare virtute teologică

Prin credință, creștinul acceptă și își însușeștea adevărurile descoperite de Dumnezeu, învățături mântuitoare păstrate și propovăduite de Sfânta Biserică. Nădejdea îl ajută pe creștin să aștepte cu încredere ca Dumnezeu să împlinească tot ceea ce a făgăduit pentru mântuirea sa, iar dragostea creștină ajută la realizarea unei comuniuni de viață cu Dumnezeu, adevăr descoperit în Sfânta Scriptură: „Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne în el“. Dragostea creștină este cea de-a treia și cea mai mare virtute teologică.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2011, 14:08:06
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Păcatele împotriva dragostei sunt numite păcate împotriva Duhului Sfânt. Între aceste păcate sunt menționate: pizmuirea aproapelui pentru harul ce i s-a împărtășit, pentru sporul lui în fapte bune, precum și neîndrumarea celor rătăciți pe calea cea bună. Sf. Ap. Pavel menționează pizmuirea aproapelui între fapte ale trupului și arată că cine se face vinovat de acest păcat nu va putea moșteni împărăția lui Dumnezeu. Un alt păcat împotriva dragostei este nepocăința până la moarte și nesocotirea darurilor lui Dumnezeu. Acest păcat este săvârșit de cel care, cu toate că este creștin, nu dorește să folosească mijloacele puse la dispoziție de Sf. Biserică pentru îndreptarea sa și preferă să petreacă în păcate până la moarte, împotrivindu-se astfel lui Dumnezeu, „Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină“.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2011, 14:13:43
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Mântuitorul Hristos ne învață că dragostea creștinului trebuie să se îndrepte întâi către Dumnezeu, către poruncile și legile Sale, apoi către aproapele și către sine însuși: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău. Aceasta este marea și întâia poruncă. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți“.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.01.2011, 14:20:40
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Off, din pacate din cuvinte e usor sa zicem ca-L iubim pe Dumnezeu, dar faptele nostre ne contrazic. Nu avem iubire de Dumnezeu, daca am avea nu am face nimic impotriva Lui.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.01.2011, 14:23:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si nici nu o putem invata de pe net...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.01.2011, 14:28:54
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si nici nu o putem invata de pe net...
Corect, ma duc sa invat ca am examen!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.01.2011, 14:31:51
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si eu,am examen la facultate ....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2011, 14:32:16
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Dragostea spirituală curge din alte izvoare .. dragostea emoțională. Ea este fiica cerului, timpul fără de moarte, prelungirea eternității în om. Potențialul ei energetic e inepuizabil. PARADOXUL DRAGOSTEI SPIRITUALE CONSTA IN FORTIFICAREA EI, IN INBOGATIREA EI CU FIECARE ACT DE DARUIRE; O ENERGIE CARE SPORESTE CHELTUINDU-SE, CARE SE ADAUGA RISIPINDU-SE. Dragostea spirituală se poate numi tot așa de bine dragoste creștină, pentru că ea ne-a fost relevată în puritatea ei desăvârșită prin jertfa Mântuitorului. Dragostea spirituală și dragostea omenească uneori pot merge împreună, dar adeseori vin în conflict dureros. Când drumurile lor se despart, trebuie să dăm precădere aceleia care este mai de preț. “Cine este muma mea și cine sunt frații mei ?” (Matei), întreabă Iisus pe ucenicii săi care i-au vestit sosirea lor la locul unde el predica. “Iată muma mea și frații mei” le răspunde tot El, întinzând mâna spre ei, voind să arate că rudeniile lui adevărate sunt prieteniile spirituale .”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2011, 14:32:50
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Dragostea si bunurile ei (Corinteni I(13))

1. De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
2. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. 3. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii – se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu. 13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.01.2011, 14:37:47
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Corect, ma duc sa invat ca am examen!
Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Antropologia (teologica) ortodoxa Eugen7 Dogmatica 221 28.11.2012 16:57:50
Tacerea .pacat sau virtute ? maria55 Generalitati 62 26.03.2012 16:17:48
Cel mai josnic pacat si cea mai mare virtute laurastifter Morala Crestina 35 22.03.2012 11:51:21