Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.07.2011, 20:08:20
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Thumbs up Poate cel mai bun documentar...

... despre absurditatea evolutionismului. Realizat intr-un mod foarte inteligent si cuprinzator, vizand toate punctele de vedere. Daca il veti vedea pana la sfarsit nu veti regreta, veti avea niste surprize placute si veti atinge esenta unor... treburi. Am vazut multe documentare pe tema dar personal, pot spune ca acest documentar mi-a marcat viata. Este facut intr-un stil care nu mai lasa loc de nici o interpretare si nu ezit sa-l recomand celor dornici de cunoastere si iubitori de adevar.

Documentarul se numeste: "Exmatriculat - inteligenta nu este permisa"; subtitrarea este inclusa in video si este excelenta cum rar mai gasesti;

Aveti link-ul de youtube aici: http://youtu.be/uKX4vfuOpUU;

Sa-mi spuneti daca ati avut rabdare sa-l vedeti pana la capat... repet, veti intelege de ce :-)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2011, 20:18:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

acum nu pot sa-l vizionez, pentru ca sunt pe telefon.
dar maine promit sa ma uit cu mare atentie.
sunt curios sa vad daca ma "marcheaza" mai mult decat toate celelalte documentare antievolutioniste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.07.2011, 20:33:51
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Frumos, ultima data e punctul iar dincolo de el sunt eu!

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
... despre absurditatea evolutionismului. Realizat intr-un mod foarte inteligent si cuprinzator, vizand toate punctele de vedere. Daca il veti vedea pana la sfarsit nu veti regreta, veti avea niste surprize placute si veti atinge esenta unor... treburi. Am vazut multe documentare pe tema dar personal, pot spune ca acest documentar mi-a marcat viata. Este facut intr-un stil care nu mai lasa loc de nici o interpretare si nu ezit sa-l recomand celor dornici de cunoastere si iubitori de adevar.

Documentarul se numeste: "Exmatriculat - inteligenta nu este permisa"; subtitrarea este inclusa in video si este excelenta cum rar mai gasesti;

Aveti link-ul de youtube aici: http://youtu.be/uKX4vfuOpUU;

Sa-mi spuneti daca ati avut rabdare sa-l vedeti pana la capat... repet, veti intelege de ce :-)
Privesc intre ramele oglinzii, si totusi nu sunt eu acolo. Si argintul vrea sa ma arate ca de aur, dar nu ma vad acolo.

Last edited by Man Teo; 21.07.2011 at 20:36:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.07.2011, 20:34:09
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Implicit Ma bucur pentru reactia prompta

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
acum nu pot sa-l vizionez, pentru ca sunt pe telefon.
dar maine promit sa ma uit cu mare atentie.
sunt curios sa vad daca ma "marcheaza" mai mult decat toate celelalte documentare antievolutioniste.

Am uitat sa spun urmatorul fapt. Documentarul nu promoveaza o doctrina religioasa sau alta; nu despre asta este vorba; nu vreau sa spun mai multe ca sa induc o prejudecata sau un punct de vedere.

Personal, ca sa-l asimilez sub toate aspectele, a trebuit sa-l vad de trei ori si... de fiecare am descoperit ceva ce mi-a scapat.

Chiar daca sunt crestin-ortodox, consider cu tarie ca primul pas spre o lume civilizata este renuntarea la stupida ideea ca suntem maimute si mai ales intelegerea contextului stiintific si istoric in care s-a dezvoltat aceasta idee sau teorie neconfirmata atunci si infirmata astazi.

Trupul de carne este, pentru mine ca si crestin, consecinta caderii adamice, nimic mai mult; astept trupul nestricacios al slavei si-mi este evident ca nu sunt maimuta. Cine-i maimuta, treaba lui: "Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor." (Ps. 48, 12)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.07.2011, 20:39:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Am uitat sa spun urmatorul fapt. Documentarul nu promoveaza o doctrina religioasa sau alta; nu despre asta este vorba; nu vreau sa spun mai multe ca sa induc o prejudecata sau un punct de vedere.

Personal, ca sa-l asimilez sub toate aspectele, a trebuit sa-l vad de trei ori si... de fiecare am descoperit ceva ce mi-a scapat.

Chiar daca sunt crestin-ortodox, consider cu tarie ca primul pas spre o lume civilizata este renuntarea la stupida ideea ca suntem maimute si mai ales intelegerea contextului stiintific si istoric in care s-a dezvoltat aceasta idee sau teorie neconfirmata atunci si infirmata astazi.

Trupul de carne este, pentru mine ca si crestin, consecinta caderii adamice, nimic mai mult; astept trupul nestricacios al slavei si-mi este evident ca nu sunt maimuta. Cine-i maimuta, treaba lui: "Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor." (Ps. 48, 12)
documentarul e tradus?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.07.2011, 20:49:09
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Asa spune mai sus...

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
documentarul e tradus?
Am vazut tradus doar primul cuvant, dintr-o limba in alta, iar restul sunt intr-o limba pe care nu se poate invata, dar o simtim cu totii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.07.2011, 20:52:35
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Personal cred in alta teorie si noi descoperiri (interzise in scoli si media de biserici) care confirma existenta lui Dumnezeu si a lucrarii Sale in privinta creatiei si evolutiei speciilor. Interzisa pe motiv ca "Nu este timpul".
Diferenta dintre animale si om este ca doar omul evolueaza spiritual in timpul vietii cit si de-a lungul evolutiei speciei sale.
daca odata rasa omeneasca actuala a evoluat binecuvintat din rasa maimuta ce legatura are spiritul meu cu spiritul de maimuta? Nici unul. E ca si cum ai crede ca te simti altul doar pentru ca ti s-a facut transplant de organe de la el la tine. Te simti la fel de tu cel care erai inainte.

Insa trebuie sa recunosc ca de la nivelul omenensc pina la desavirsirea divina este mai mult decit de la maimuta la om.
Insa nu toti sintem la fel in privinta caracterului , unii snt mai departe altii mai aproape.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.07.2011, 21:01:16
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit :7:

"Adresa URL conține un ID de videoclip incorect.
Ne pare rău."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.07.2011, 21:08:30
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Omul si maimuta...

Citat:
În prealabil postat de alexmatei Vezi mesajul
Am uitat sa spun urmatorul fapt. Documentarul nu promoveaza o doctrina religioasa sau alta; nu despre asta este vorba; nu vreau sa spun mai multe ca sa induc o prejudecata sau un punct de vedere.

Personal, ca sa-l asimilez sub toate aspectele, a trebuit sa-l vad de trei ori si... de fiecare am descoperit ceva ce mi-a scapat.

Chiar daca sunt crestin-ortodox, consider cu tarie ca primul pas spre o lume civilizata este renuntarea la stupida ideea ca suntem maimute si mai ales intelegerea contextului stiintific si istoric in care s-a dezvoltat aceasta idee sau teorie neconfirmata atunci si infirmata astazi.

Trupul de carne este, pentru mine ca si crestin, consecinta caderii adamice, nimic mai mult; astept trupul nestricacios al slavei si-mi este evident ca nu sunt maimuta. Cine-i maimuta, treaba lui: "Și omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor." (Ps. 48, 12)
Dumnezeu a facut iarba, dar a facut si maimuta si omul. Le-a facut pe rand asa cum face si omul la randul lui.

Omul a facut fierul , da si roata si masina.

Prima data omul a facut o roata, si prin inchipuire din ea a rezultat intr-un sfarsit masina; adevarul este ca omul a facut ultima din aceste creatii ale lumii, tot din tarana pamantului si nu cu roata primei creatii. Aici e asemanarea.

Prima data cand si-a ranit omul trupul, s-a protejat cu haine. Prin invatare, acum omul stie ca tot ce atenteaza la viata din el, are si vindecari.

Picura dar este umbrela, si astfel cand mai este umbrela, imediat apare boala.

E scris ca oamenii vor fugi din calea urgiilor ce au sa vina, cati vor apuca atunci sa-si faca umbrelele potrivite si la timp ?


Aici e diferenta intre firea lumii si chipul Fiului.

Last edited by Man Teo; 21.07.2011 at 21:25:17.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.07.2011, 22:00:04
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Cool Link-ul functionabil catre documentar, din nou:

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
"Adresa URL conține un ID de videoclip incorect.
Ne pare rău."
Foarte ciudat, mai devreme mergea...

Din nou: http://www.youtube.com/watch?feature...&v=uKX4vfuOpUU SAU
http://youtu.be/uKX4vfuOpUU

SAU, daca tot nu merge asa, vedeti la filmele de canalul de youtube:

http://www.youtube.com/user/prcalistratblogspot ; DERULATI caseta din dreapta si-l veti gasi:

SAU, daca tot nu gasiti, vedeti la: www.parintelecalistrat.com ; pe dreapta, intre modulul PAGINI si modulul ARHIVA; DATI CLICK PE EL SI VEDETI-L PE YOUTUBE in format pe tot ecranul.

SAU, daca tot nu merge, AVEM DE-A FACE CU O CONSPIRATIE MAIMUTELOR IMPOTRIVA UMANITATII !

SI, chiar daca merge, NU EXCLUDEM CONSPIRATIA.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
evolutionism darwin

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Documentar PS Iustinian Chira Adriana Cluj Calugarul 5 28.12.2012 17:22:36
Documentar despre sfanta lumina Ion Pop Resurse ortodoxe on-line 1 18.04.2012 12:22:45
Athos (foarte bun documentar) eduardd Stiri, actualitati, anunturi 1 11.02.2010 10:16:42
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54