Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2012, 21:16:30
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Preot necasatorit

Salut !
Nu cunosc multe notiuni de dogmatica ortodoxa si as vrea sa imi spuneti daca exista preoti de mir - necasatoriti.
Vreau sa stiu , daca pot fi hirotoniti cei necasatoriti? ... (adica un fel de preoti celibatari).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2012, 21:26:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Aceasta varianta de preot de mir exista , este din ce in ce mai rara si se numeste ,,preot celib".
De multa vreme episcopiile si mitropoliile nu mai hirotonesc asa ceva, decit in cazuri speciale in care candidatii la preotie dovedesc cu acte ca datorita unor boli sunt impotenti sexuali, deoarece s-a dovedit ca in aceste vremuri moderne f. multi din preotii celibi hirotoniti cad in pacatul desfrinarii .
In celelalte cazuri in care candidatul este sanatos tun exista mare retinere daca nu chiar refuzul din partea ierarhilor de a face preoti celibi . Asa se face ca ori de cite ori depui la episcopie cerere pt. o asemenea hirotonie si esti sanatos esti sfatuit ori sa iti alegi calugaria ori sa devi preot mirean .
Dar exista o baza canonica pt.asemenea hirotonie , deci nu este o greseala sau un favor facut doar unora dar episcopii evita tocmai pt. a-i feri de pacatul desfrinarii in care de cele mai multe ori negresit acesti preoti cad .

Ca exenmplu , episcopul Argesului si Muscelului , preasfintitul Calinic Argeseanu a fost initial preot celib iar apoi a intrat in monahism (nu stiu din ce motive dar fara a cadea in desfrinare).
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2012, 22:50:59
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din cate stiu eu, unul din canoanele primului sinod ecumenic, interzice casatoria preotilor ulterior hirotoniei. Biserica Ortodoxa Romana, hotarand din ratiuni duhovnicesti ca in zilele noastre e mai de folos ca preotii sa fie insurati, nu hirotoneste decat persoanele casatorite.

Last edited by VladCat; 05.01.2012 at 10:28:21.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.01.2012, 00:18:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Salut !
Nu cunosc multe notiuni de dogmatica ortodoxa si as vrea sa imi spuneti daca exista preoti de mir - necasatoriti.
Vreau sa stiu , daca pot fi hirotoniti cei necasatoriti? ... (adica un fel de preoti celibatari).
citeste Epistola I catre Timotei si ai acolo raspunsul. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna un preot cu har? sophia Preotul 24 09.04.2013 15:44:19
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
preot cu mitra madalinjomy Preotia (Hirotonia) 7 09.08.2009 22:31:39
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25