Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2013, 14:25:01
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
In orasul meu,centru universitar dealtfel,clinicile sunt intr-un hal fara de hal !
Recent am avut ocazia sa merg pe acolo, si sa constat cu indreptatita revolta ca nu s-au facut lucrari de renovare de mai bine de 140 de ani de cand s-au construit !
Ba mai mult, unele fatde chiart sunt degradate, si in general domeneste la exterior in unele parti o mizerie a zidurilor si a amenajarilor exterioare greu de crezut pentru un centru universitar medical, al tarii !

Pe scurt : nu s-a facut nimica,nu numai de 25 de ani incoace, dar si inainte !!!
Cand e aglomerat,in timplul zilei, nici loc de parcare nu ai, de te tot invarti acolo ca un bezmetic in timp ce te asteapta o ruda bolnava sau un parinte !

Si toate astea intr-un oras in care ,dupa anii 89 ,s-a construit un mare numar de biserici noi !

Deci, suntem pe locul inatai la biserici construite in Europa, dar suntem in Africa neagra in ce priveste lipsa de spitale noi sau renovate si a serviciilor medicale !!!

De ce nu se implica biserica sa faca sau sa renoveze spitale, daca tot are atatia bani,de se joaca in ei ???

Care sunt raspunsurile sau rezolvarile la aceasta situatie absurda a societatii romanesti,daca nu cumva ea isasi este absurda is sine ???!!!
Biserica este, de fapt, prigonita, in ciuda investitiilor de forma care se fac! Aceste investitii au efect invers ducand la coruperea preotilor pentru a-i atrage intr-o directie gresita. Sa punem problema corect.

In mod paradoxal, asa cum spunea Sfantul Lavrentie de Cernigov, calitatea vietii duhovnicesti scade pe masura ce preotii se lasa antrenati in construiri de biserici. Apar ispite si pentru ei. Se construiesc biserici frumoase, in schimb, dupa ce sunt gata, preotii pot fi atrasi in masonerie ori obligati sa faca anumite concesii: sa taca atunci cand ar trebui sa vorbeasca despre aspecte de fond ale credintei ( ecumenism, cipuri, lupta cu pacatele grave - desfranarea, avortul, vrajitoria etc.).

Cea mai puternica lovitura data Bisericii este aceea data din interior! Puterea politica se ocupa de forma, dar este impotriva fondului crestin. Sa nu ne lasam amagiti. Preotii mai bine sa accepte sa slujeasca in biserici mici decat sa construiasca biserici mari si apoi sa fie atrasi in diverse capcane. Preotii devotati au chiar mai multe probleme decat cei din sistemul sanintar.

Despre scoli? A, stiu scoli in care se schimba mobilierul la doi-trei ani. Ba chiar si gresia! În schimb, salariile cadrelor didactice raman la fel. Despre spitale, da, stiu si aici situatii in care se cumpara aparatura scumpa, care zace apoi nefolosita, in schimb nu se aloca suficienti bani pentru medicamente uzuale. Degradarea vietii duhovnicesti aduce cu sine lacomia si ura fata de aproapele.

Last edited by antoniap; 29.12.2013 at 14:27:08.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2013, 14:31:32
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cu ce bine ai putea raspunde la protestele astea?

Da, ok, si mie mi se pare aberant ca banii statului sa mearga pe Biserici, dar la fel de aberant mi se pare si ca banii statului sa mearga la loje masonice sau orice alte culte si secte. Romania asta are nevoie de altele mult mai importante in momentul de fata. In mediul rural nu prea gasesti clinici si farmacii, scolile sunt un dezastru; parerea mea e ca ar trebui facut ceva in primul rand acolo, apoi sa ne ocupam de Biserici. Avem nevoie de spitale si scoli; biserici sunt si in cele mai amarate sate. Avem nevoie si de biserici, dar constructia altor biserici ar mai putea astepta o vreme pana s-ar pune tara pe picioare cu sistemul sanitar si educational.
Nu sariti pe mine. Eu doar am expus parerea mea personala, si faptele.
foarte corect.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2013, 14:41:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Se stie foarte bine, ca din toate timpurile,si istoria umanitatii o consemneaza,au existat o serie de exagerari si atitudini deplasate ale clerului si ale bisericii ca institutie social-economica !

Trebuie sa despartim apele foarte clar, si sa aratam clar ,ca : doctrina crestina si institutia social-economica a bisericii sunt doua aspecte diferite !

In timp ce doctrina are deasupra ei aura sacralitatii, institutia functionareasca a clerului nu este imuna la greseala !

La fel,ca in erele trecute ale istoriei se observa un fenomen interesant si in sanul institutiei bisericii,si anume, o aplecare supecta fata de grandomanie imobiliara si lux !

Ca asta se intampla si in cazul Romaniai de ceva ani, se poate vedea cu ochiul liber : o hiper inflatie de biserici noi,intr-o tara in care o buna parte a populatiei se plange de saracie !!

Chiar si unde existau asezaminte bisericesti in cadrul unor constructii vechi,sau chiar biserici noi mai mici, s-au apucat cu o fervoare mistica demna de cazuri umanitare mai bune, sa darame acele imobile,pentru a construi biserici noi,mult mai mari !!!

De ce ???

De ce sa darami biserici functionale, pentru a construi pe locul lor altele noi, imense ???

De ce sa construiesti mereu biserici noi,cand cele existente ,nu functioneaza mereu la capacitate maxima,si oricum sunt suficiente, raportat la numarul credinciosilor ???
fenomene interesante.
Monumente mari se fac de obicei cand tara o duce prost(Marea Piramida a fost facuta in "recesiune", de exemplu), ca sa epatee..
Iar constructii megalitice se cam fac, de obicei, in tari in care preotimea e puternica.
Stonehenge-druizi.
Orasul Interzis-Imparatul, fiul cerului.
America latina de azi- constructii pentru sacrificii.
Manastiri din Europa de Vest-Biserica Catolica.
Angkor Wat- templu hindus.

p.s.: umanistii lui Cernea sunt penibil.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2013, 14:50:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2013, 15:25:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In mod paradoxal, asa cum spunea Sfantul Lavrentie de Cernigov, calitatea vietii duhovnicesti scade pe masura ce preotii se lasa antrenati in construiri de biserici. Apar ispite si pentru ei. Se construiesc biserici frumoase, in schimb, dupa ce sunt gata, preotii pot fi atrasi in masonerie ori obligati sa faca anumite concesii: sa taca atunci cand ar trebui sa vorbeasca despre aspecte de fond ale credintei ( ecumenism, cipuri, lupta cu pacatele grave - desfranarea, avortul, vrajitoria etc.).

Cea mai puternica lovitura data Bisericii este aceea data din interior! Puterea politica se ocupa de forma, dar este impotriva fondului crestin. Sa nu ne lasam amagiti. Preotii mai bine sa accepte sa slujeasca in biserici mici decat sa construiasca biserici mari si apoi sa fie atrasi in diverse capcane. Preotii devotati au chiar mai multe probleme decat cei din sistemul sanintar.
Bati campii, sectarito.
Esti frustrata ca nu reusiti sa amagiti mai multi preoti sa vorbeasca pentru cauza voastra, cipofobia neoprotestanta.

Ca sa nu mai vorbim ca manastirea de unde au venit toate aiurelile astea, nu e nici pe departe una saraca.

Ca sa vezi, ironie..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2013, 17:23:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bati campii, sectarito.
Esti frustrata ca nu reusiti sa amagiti mai multi preoti sa vorbeasca pentru cauza voastra, cipofobia neoprotestanta.

Ca sa nu mai vorbim ca manastirea de unde au venit toate aiurelile astea, nu e nici pe departe una saraca.

Ca sa vezi, ironie..
Oricat m-as stradui sa bat campii, nu te pot intrece. Cei care au urmarit dialogurile dintre noi doi s-au convins cine e pe langa ortodoxie si cine nu. Cu ce scop sustii cipuirea crestinilor, antihristule ce esti?

Last edited by antoniap; 29.12.2013 at 17:26:01.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2013, 20:25:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

În București au fost 4 (patru) manifestanți, dintre care unul președintele și unul vicepreședintele asociației.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.12.2013, 21:28:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bati campii, sectarito.
Esti frustrata ca nu reusiti sa amagiti mai multi preoti sa vorbeasca pentru cauza voastra, cipofobia neoprotestanta.

Ca sa nu mai vorbim ca manastirea de unde au venit toate aiurelile astea, nu e nici pe departe una saraca.

Ca sa vezi, ironie..
Nu stiu ce se intampla cu tine, dar observ ca pe mai multe topicuri te adresezi destul de "diferit"... Si nu cred ca trebuie ca cineva sa fie de acord cu ideile nimanui. Cat despre manastire, nu stiu cate cunosti intr-adevar... Ar fi bine sa ne vedem de ale noastre.

Last edited by gabriela8; 29.12.2013 at 21:31:45.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.12.2013, 01:02:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Sa-i mangaiem pe frunte ?Ce bine sa le facem ?
Caută prin Sf Scriptură și vezi ce bine ai putea face; poți să începi cu capitolul 5, Evanghelia după Matei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.12.2013, 01:14:15
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În București au fost 4 (patru) manifestanți, dintre care unul președintele și unul vicepreședintele asociației.
"Asociatia noastra progresista dispune de un larg sprijin in mase, tovarasi!...".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
asur, proteste, secularism