Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2008, 01:18:09
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

multumesc jenica.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.06.2008, 00:03:59
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?
Regulament de Companie?...tuns la zero?...pai cred ca sigur mi-as cauta de lucru in alta parte...deoarece este nebunie curata, si unde este una sigur o sa va ceara sa faceti si alte "curiozitati" transformindu-va in trepadusi. Nu uita ca multa lume perversa nu are stare pina nu-i strica si pe cei din jur. Cred ca va testeaza "fidelitatea"...astea sunt adevaratele lepadari de la Hristos, de la ceea ce crezi si lepadare a demnitatii tale, nu bazaconii cu nu stiu ce cipuri implantate.....aceste mici detalii, batjocorirea ta sistematica, in caz ca ai pretentia ca duci o viata crestina... sunt de fapt "cipurile"

Ce fel de evlavie poti sa mai ai la Liturghie, cind tu pleci capul in fata faraonului?

Suna totusi bizar si nu am intilnit niciodata aceasta cerinta de natura foarte intima si abuziva.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.06.2008, 00:06:35
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Citat:
În prealabil postat de omulet

2. Si parul lung de unde-o veni, e tot vreo influenta vestica?
nu stiu , sa-i intrebam pe calugari
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.06.2008, 11:26:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de coman
daca ai fi in locul meu? sa ti sa inpuna prin regulament sa fi, tuns ce ai face?
Regulament de Companie?...tuns la zero?...pai cred ca sigur mi-as cauta de lucru in alta parte...deoarece este nebunie curata, si unde este una sigur o sa va ceara sa faceti si alte "curiozitati" transformindu-va in trepadusi. Nu uita ca multa lume perversa nu are stare pina nu-i strica si pe cei din jur. Cred ca va testeaza "fidelitatea"...astea sunt adevaratele lepadari de la Hristos, de la ceea ce crezi si lepadare a demnitatii tale, nu bazaconii cu nu stiu ce cipuri implantate.....aceste mici detalii, batjocorirea ta sistematica, in caz ca ai pretentia ca duci o viata crestina... sunt de fapt "cipurile"

Ce fel de evlavie poti sa mai ai la Liturghie, cind tu pleci capul in fata faraonului?

Suna totusi bizar si nu am intilnit niciodata aceasta cerinta de natura foarte intima si abuziva.
Cozia daca toti cei care se tundeau conform regulamentului dadeau bir cu fugitii si nu faceau ce li se ordona nu mai faceai tu parada asta pseudo-ortodoxa pe forum!!!

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.06.2008, 17:07:42
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!
Exagerezi , numai ca sa dai impresia ca ai tu dreptate insa ramanind in realitate, nu obliga nimeni pe sofer sa se tunda la zero ci doar scurt.

Mistocareala ta de doi lei cu curtea unitatii este neavenita si te cam caracterizeaza( nu sunt eu singurul care-ti spune). Mai bine ai aprecia ce inseamna ca soldatii sa aibe o capela pentru rugaciune( reducerea violentei intre ei, intarirea credintei prin imitatie, duhovnic in unitate pentru spovedit si impartasit etc)

Faptul ca nu intelegi ce reprezinta barba si parul pentru estici denota cu cine defilezi tu de fapt si pe cine simpatizezi.
Transformarea din ortodox in ecumenist dupa care in catolic sau alta dracovenie se face treptat prin schimbarea obiceiurilor a apucaturilor si a portului si a infatisarii personale. Asa se schimba popoarele si se transforma in pagini...la fel cum si paginii se schimba in Ortodocsi
Dumnezeu sa ne lumineze!
Postire usoara
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2008, 10:32:58
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Vestul este de vina pentru toate relele din lume, dupa cozia al nostru.
Intotdeauna este celalat de vina. Noi, nu !
Cozio, de unde se naste "obligatia" de a ne alinia in toate? Nu se ascunde in spatele "scuzei: vestul" propia noastra dorinta sau libertate de alegere? Tu ai plete? O barba patriarhala? Umblii intr-o camase lunga pina in pamint? Ai doar o pereche de sandale? Nu cred!
Care-i momentul si de ce, in care trecerea de la camase la pantaloni nu s-a mai considerat moda? Cit trebuie sa fie parul de lung? Dar barba?
De ce nu ne imbracam ca acum 2000 de ani?
De ce nu ne purtam parul ca acum 2000 de ani?
Pentru ca noi traim acum! Multe s-au schimbat in 2000 de ani si tin una de alta.De exemplu, pentru usoara ta intelegere, s-a inventat bicicleta. Acum intr-o camase lunga pina la glezne ar fi destul de greu de pedalat! Nu crezi?
Desigur si inventiile astea tot raul vestului sint (multe) dar parerea mea este ca de vina nu-i vestul ci trebuie sa mergem mai departe. Este sarpele care a ispitit-o pe Eva care i-a dat din mar lui Adam. Dupa momentul asta s-a inceput cu acoperirea cu frunze si s-a ajuns la parul ras (erezia ereziilor):rolleyes:
Noroc ca noi sintem crestini si-l avem model pe Iisus (bine ar fi sa-l avem ca suflet de model nu ca vestimentatie, aspect) ca daca-i sa mergem cu traditia pina la sursa am umbla goi cu totii!
A da! Eu am si par (nu f. lung dar nici scurt) si barba (intreaga dar scurta):p ....ca sa nu crezi ca am interese personale; dar prefer un om chel cu suflet bun unuia cu parul si barba lunga fara suflet. Prefer unul care sa-si vada neputinta lui decit sa caute cusururi permanent celorlalti. Si mai ales prefer oamenii lipsiti de prejudecati.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.06.2008, 22:31:28
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de Mirean

Stii, sunt meseri in care e de preferat sa nu-ti intre latele in ochi! Fie si numai cea de sofer de autobuz...

Prietene, dupa cum zici tu, ar trebui mute capela din curtea unitatii ca intra "cheliosii" in ea!!!

Cum barba nu face inteleptul nici parul nu face...ortodoxul! :D

Important este ce ai sub scalp, nu peste!
Exagerezi , numai ca sa dai impresia ca ai tu dreptate insa ramanind in realitate, nu obliga nimeni pe sofer sa se tunda la zero ci doar scurt.

Mistocareala ta de doi lei cu curtea unitatii este neavenita si te cam caracterizeaza( nu sunt eu singurul care-ti spune). Mai bine ai aprecia ce inseamna ca soldatii sa aibe o capela pentru rugaciune( reducerea violentei intre ei, intarirea credintei prin imitatie, duhovnic in unitate pentru spovedit si impartasit etc)

Faptul ca nu intelegi ce reprezinta barba si parul pentru estici denota cu cine defilezi tu de fapt si pe cine simpatizezi.
Transformarea din ortodox in ecumenist dupa care in catolic sau alta dracovenie se face treptat prin schimbarea obiceiurilor a apucaturilor si a portului si a infatisarii personale. Asa se schimba popoarele si se transforma in pagini...la fel cum si paginii se schimba in Ortodocsi
Dumnezeu sa ne lumineze!
Postire usoara
Cozia, ma refeream la faptul ca regulamentele militare impun o anumita lungime a parului (par scurt). Pana nu de mult, tunsul "la zero", pt soldati, era si o forma de penalizare. Ori baietii astia intrau (ghici?): in capela din curtea unitatii. Si bietii de ei nu aveau nici in clin nici in maneca cu "aia din vest".

"Soferul de autobuz" era un simbol...adica un reprezentant al celor care, prin natura meseriei, e indicat sa aiba parul scurt. Adica soferului autobuzului e de preferat sa nu-i intre parul in ochi cand conduce. Ca si militarului cand trage cu arma, ca si politistului cand dirijeza circulatia, ca si chirurgului cand opereaza.... Iar bietii de ei se tund ca sa previna un incident, nicidecum sa fie, cum zici tu, adeptii unei mode "vestice".

Capela din curtea unitatii, mi se pare o idee excelenta. M-am bucurat nespus ca am avut acces la acesta in perioada stagiului militar obligatoriu. Stiu,poate, mai bine ca tine cat de utila este!

Iar legatura facuta de tine, cu ecumenismul este, cel putin, nepotrivita!

Cat despre mistocareala de 2 (doi) bani... Am mai spus-o undeva: Prietene, se poateaza atat de multe aberatii pe acest forum, straine total de Ortodoxie, dar cu pretentii aproape dogmatice, incat, de cele mai multe ori, "luatul la misto" este cea mai buna solutie de abordarea a problemei!

Fara suparare, cine nu te-ar lua la misto pentru postarile tale la acest topic? Pus si simplu sunt aberante. Din punctul meu de vedere ideile tale de aici sunt expresia unui misticism bolnavicios, a unei incapacitati de intelegera a fondului Ortodoxiei (de unde rezida si derapajul tau spre forma), pe scurt: bigotism!

P.S.: Taica-miu, care nu sufera caldura, motiv pentru care, vara, are o tunsoare "nr. 3" (firu de par are maximul trei milimetri), ar trebui sa-l suspectez ca e dat cu "vesticii"? Nu cred...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2008, 15:23:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dupa parerea ta , mirean, toti chirurgii ar trebui tunsi la zero?!? Dar exista si femei chirurgi, si femei in armata, si femei sofer, etc. Sau numai barbatii trebuie sa se tunda chilug, in vreme ce femeile pot lasa un fir de par cand opereaza :D
Cred ca nu. Poate tocmai de aceea s-a inventat un echipament special pentru cei, care au aceste meserii.
Atat tunsul la zero cat si parul lasat lung la barbati, sunt doua extreme care ar trebui evitate, caci extremele stim ale cui sunt...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2008, 17:05:45
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dupa parerea ta , mirean, toti chirurgii ar trebui tunsi la zero?!? Dar exista si femei chirurgi, si femei in armata, si femei sofer, etc. Sau numai barbatii trebuie sa se tunda chilug, in vreme ce femeile pot lasa un fir de par cand opereaza :D
Cred ca nu. Poate tocmai de aceea s-a inventat un echipament special pentru cei, care au aceste meserii.
Atat tunsul la zero cat si parul lasat lung la barbati, sunt doua extreme care ar trebui evitate, caci extremele stim ale cui sunt...
Soro, spuneam doar ca parul scurt, in cazul barbatilor (caci daca citesti cu atentie titlul si primele postari iti vei da seama ca despre ei este vorba), si nu "la zero", cum ai inteles tu, nu are a face cu moda vestica. Si nicidecum cu ecumenismul, asa cum spunea cineva....

Este vorba despre contrastul dintre esenta si aparenta: esenta Ortodoxiei, inteleasa de prea putini, si forma: la care, din lipsa de informatie (teologica), se rezuma majoritatea!

Cat despre extreme...iti dau dreptate.

Nu am retinut care este echipamentul special de protectie al categoriilor mentionate de mine (cu exceptia chirurgilor).

Si in niciun caz nu spuneam ca "toti chirurgii ar trebui tunsi la zero", din contra. Asta este cea ai vrut tu sa interpretezi. Sau ce ai inteles.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2008, 01:00:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Oricum suntem un popor al extremelor ! De la dorinta pletelor in urma cu 25-30 de ani, am trecut la 0. Extremele nu-s cu folos si semnalizeaza o problema cu cei ce promoveaza genul. Tunsul scrurt, da, este mul mai sanatos si mul mai indicat intr un mediu din ce în ce mai poluat si imbacsit de toate cele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare