Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2008, 20:50:34
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

S-a dat, in fine, dezlegare:
Partidele declanseaza vanatoarea de preoti


Inedit. Decizia de joi a Sf. Sinod deschide drum pentru jocuri politico-bisericesti importante la nivel inalt, care ar putea avea consecinte nebanuite, inca

Lupta de 17 ani a lui Teoctist de a tine preotii departe de politica a luat sfarsit odata cu moartea sa. Preotii pot candida, de acum, ca independenti la alegerile locale, cu aprobarea episcopului local - ceea ce, atentie!, va spori exponential influenta acestora - si dupa o verificare prealabila a lor - a decis Sf. Sinod, intr-o sedinta istorica. Noul patriarh da, astfel, unda verde implicarii oficiale a preotilor in jocurile la nivel inalt, anuntand intrarea intr-o noua era. Deocamdata, e o dezlegare partiala: doar pentru consiliile locale si judetene si numai ca independenti. Dar e de la sine inteles ca lucrurile nu vor ramane asa. In perioada imediat urmatoare se va declansa o batalie furibunda a partidelor politice - care, toate, au salutat, incantate noua decizie - de a trage preotii de partea lor, ca reprezentanti ai institutiei cu cea mai mare cota de incredere din sondaje. Cel mai repede s-au miscat pesedistii, care au anuntat deja, ieri, ca sunt gata sa puna listele de partid la dispozitia unor preoti care vor sa candideze "ca independenti".
Independenti pe liste de partid suna, intr-adevar, frumos pentru unele urechi. Ca sa indulceasca decizia, Patriarhia spune ca, in cazul in care se va constata ca acestia se abat de la conduita morala si se implica in alte activitati decat cele pentru care s-au angajat, vor pierde sprijinul episcopului, ierarhului episcopiei din care face parte si va fi obligat sa-si dea demisia. Pe de alta parte, decizia Sinodului nu e complet batuta in cuie, ci mai poate suferi unele modificari pe parcurs.
Cum ar fi, eventual, dreptul acordat preotilor de a candida si in toamna, pentru posturile parlamentare, ca doar Romania a avut si un premier-patriarh. Una peste alta, "dezlegarea la preoti" ar putea dinamiza, pe termen scurt, viata politica de la noi, aflata, oricum, in mare criza de inspiratie. Nu e foarte clar, insa, ce efecte asupra politicii, dar, mai ales, asupra Bisericii, ar putea avea acest lucru pe termen lung.

(B.T.I.)

Sambata, 8 martie 2008, Can Can

Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2008, 20:53:46
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Comnetarii...???...?!?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2008, 21:25:51
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

nu stiu ce sa zic, pe deoparte este bine pt ca sunt multi sectari care candideaza pt primarii si mai isi ajuta "fratii" asa ca de ce nu si un primar preot sa-i ajute pe ai lui:-?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2008, 12:35:15
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

implicare in lucrurile lumesti nu prea corespunde cu desavarsirea duhovniceasca a unui preot
un preot este deasupra tuturor tb sa se uneasca cat mai mult cu Dumnezeu sa fie cat mai aproape de El nu se fie cat mai prezent in lume
nu cred ca le-ar putea face pe amandoua ,si politica si religie pt ca
politica este ipocrizie minciuna falsitate nu are nici o legatura cu cinstea, onoarea ,,modestia, altruismul si odata ce intri in" hora" tb sa te duci dupa val caci altfel esti eliminat
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2008, 14:56:17
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Politica nu cred ca are ceva in comun cu slujirea in biserica. Nici cu preocuparea pentru sufletul omului. Faptele cele bune ale preotului vor fi spuse in campanie electorala, laudate de oameni! In plus, nu stiu ce parere au ceilalti, dar eu nu m-as duce sa ma spovedesc la un preot atat de preocupat de problemele lumesti, de putere, de lupta electorala! Sau, poate ca nu as putea ajunge, oricum, va primi numai persoane "alese"!
Vor fi bani pentru biserica. Va fi mai multa putere. Destula ispita pentru multi.
Oare nu invatam nimic din istorie?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2008, 17:14:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu spun ca sunt multe locuri in care nu prea sunt prezenti preotii. Sa fie acesta (politica) ultimul loc in care trebuia sa-si faca simtita prezenta? Ma tem ca nu. Se alerga prea mult dupa interese. Oare nu constientizam ca niciodata omul nu-l va putea intrece pe Dumnezeu in daruire? Nu trebuie sa ajunga in politica, pentru a face lucruri mari. Daca ar fi asa atunci ceea ce-mi da preotul, imi poate da si un politician. Eu astept de la preot altceva, ceva ce nu-mi poate da decat el. Asa ca eu le cer sa sporeasca in jertfa si rugaciune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2008, 17:35:19
kvlr kvlr is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.09.2007
Mesaje: 78
Implicit

atata vreme cat se permite NUMAI candidarea pentru obtinerea unui scaun de consilier local... si NUMAI independent.... nu cred ca e un lucru rau... in orice comuna preotul este o persoana pubilca si are dreptul, daca nu chiar indatorirea sa se implice in buna organizare a localitatii in care traieste.... enoriasii au nevoie si de "hrana" trupeasca si nu doar duhovniceasca.... la nivel local e groaznic cate marsavii se fac cu banii comunelor... poate prezenta unui preot "INTEGRU" ar putea aduce o schimbare in bine.... Nu mai sa NU devina preotii afiliati unor partide politice si sa cada in plasa demagogilor politicieni romani...sa nu cada in mrejele groaznice ale profanului.... ATENTIE> pana nu vedem roadele unei asemenea hotarari nu putem critica....vorbim degeaba... timpul ne va spunde daca e este buna sau rea....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2008, 18:20:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va fi foarte "interesant", cand dimineata ca parlamentar, va vota legea scoaterii icoanelor din scoli, iar seara va propovadui despre Dumnezeu. Poate ca s-a descoperit cum pot sluji si lui Mamona si lui Dumnezeu !?! Nu stiu de ce , dar gandul ma duce tot la masoni. Gresesc oare?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.03.2008, 18:34:23
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kvlr
atata vreme cat se permite NUMAI candidarea pentru obtinerea unui scaun de consilier local... si NUMAI independent.... nu cred ca e un lucru rau... in orice comuna preotul este o persoana pubilca si are dreptul, daca nu chiar indatorirea sa se implice in buna organizare a localitatii in care traieste.... enoriasii au nevoie si de "hrana" trupeasca si nu doar duhovniceasca.... la nivel local e groaznic cate marsavii se fac cu banii comunelor... poate prezenta unui preot "INTEGRU" ar putea aduce o schimbare in bine.... Nu mai sa NU devina preotii afiliati unor partide politice si sa cada in plasa demagogilor politicieni romani...sa nu cada in mrejele groaznice ale profanului.... ATENTIE> pana nu vedem roadele unei asemenea hotarari nu putem critica....vorbim degeaba... timpul ne va spunde daca e este buna sau rea....
[color=green] da acest lucru poate avea doua taisuri, intr-un fel e bine pentru ca asa au si preotii ocazia sa se implice in problemele enoriasilor, doar ca stim cum se zice " drumul spre iad este pavat cu intentii bune" si cred ca, chiar daca un preot va avea intentii bune, in politica romaneasca toti se "mananca" intre ei, si sunt mii si mii de interese la mijloc, nu prea exista o trasnparenta, sa nu uitam ca politicienii romani sunt cam corupti si isi pun interesele personale pe primul loc, deci chiar daca va avea intentii bune cred ca un preot va trebui sa participe la ceva jocuri de culise pentru a obtine acel bun[/color]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.03.2008, 10:54:30
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Va fi foarte "interesant", cand dimineata ca parlamentar, va vota legea scoaterii icoanelor din scoli, iar seara va propovadui despre Dumnezeu. Poate ca s-a descoperit cum pot sluji si lui Mamona si lui Dumnezeu !?! Nu stiu de ce , dar gandul ma duce tot la masoni. Gresesc oare?
Nu gresesti deloc.Asta se si vrea,sa patrunda duhul lumesc in cele sfinte.Sunt de acord ca trebuie ca statul sa aiba legatura cu biserica dar evident nu in acest mod,oricat ne-ar prezenta ei "beneficiile" aparute.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Preoti clarvazatori ramona7x7 Teologie si Stiinta 50 02.03.2012 22:12:02
vanatoarea scavaleru Generalitati 17 31.10.2009 10:31:20