Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2009, 11:50:47
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
zoridezi, chiar nu e scuzabil.....sunt chestii elementare invatate in primii ani de scoala, dupa cate spune abia e iesit de un an de pe bancile liceului, ce Dumnezeu, chiar facem atatia ani de scoala degeaba????? treaba de mantuiala????
nu cred ca face nimeni morala sau se joaca de-a profesorul... dar uite-te si tu ce "viitori" psihologi, sau ce mai vor ei sa devina avem....si ca el sunt multiiiiiii... asta e viitorul pe care ni-l dorim??? reprezentat de niste oameni care nu-s capabili sa scrie corect in limba lor materna????
Emanouela ai dreptate, dar sa stii ca am intalnit si persoane ajunse la varsta de 40 de ani si care faceau niste erori gramaticale grave, cu toate ca erau niste persoane citite si stiau o multime de lucruri. Adevarul e ca prea multi prosti ajung in functii inalte, chiar astazi am intalnit un psihiatru care zicea ca interesul pentru religie e un semn de boala Poti sa mai ceri ceva?? Prefer ca un om sa nu stie sa scrie bine decat sa aiba probleme de logica atat de grave si sa mai fie si psihiatru!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2009, 12:01:23
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

esti sigur ca stia sa scrie corect???? :D glumesc....
de ce nu ai inrebat si tu....de boala asta cine sufera cel ce se intereseaza sau cel ce afirma asa ceva???
acum sa-ti mai zic o chestie....intre cele 2 psihologie si teologie , cum vrea alex, e o mare diferentaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....nu e ca si cum ai zice....fac medicina da nu stiu ce specializare sa aleg....
oameni si oameni, ce sa ceri...
cert e ca eu chiar nu concep ca roman sa nu fiu in stare sa scriu romaneste dupa ce am facut 12 ani de soala
nu vb de nenea Gheorghe de la tara care a facut si el 4 sau 8 sau chiar 10 clase si dupa s-a apucat de munca campului....vb de oameni care vor cica sa faca o facultate si culmea e ca multi dintre ei vor sa lucreze cu oameni....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2009, 12:06:32
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
zoridezi, chiar nu e scuzabil.....sunt chestii elementare invatate in primii ani de scoala, dupa cate spune abia e iesit de un an de pe bancile liceului, ce Dumnezeu, chiar facem atatia ani de scoala degeaba????? treaba de mantuiala????
nu cred ca face nimeni morala sau se joaca de-a profesorul... dar uite-te si tu ce "viitori" psihologi, sau ce mai vor ei sa devina avem....si ca el sunt multiiiiiii... asta e viitorul pe care ni-l dorim??? reprezentat de niste oameni care nu-s capabili sa scrie corect in limba lor materna????

parerea proprie si personala sau doar...un alt mod de a arunca cu pietre?
(altul decat cel folosit de mine)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2009, 12:08:13
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

veverita, daca ai sa citesti si urm mesaj ai sa vezi ca e parerea mea....si citez " eu nu concep"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2009, 12:19:45
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
esti sigur ca stia sa scrie corect???? :D glumesc....
de ce nu ai inrebat si tu....de boala asta cine sufera cel ce se intereseaza sau cel ce afirma asa ceva???
acum sa-ti mai zic o chestie....intre cele 2 psihologie si teologie , cum vrea alex, e o mare diferentaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....nu e ca si cum ai zice....fac medicina da nu stiu ce specializare sa aleg....
oameni si oameni, ce sa ceri...
cert e ca eu chiar nu concep ca roman sa nu fiu in stare sa scriu romaneste dupa ce am facut 12 ani de soala
nu vb de nenea Gheorghe de la tara care a facut si el 4 sau 8 sau chiar 10 clase si dupa s-a apucat de munca campului....vb de oameni care vor cica sa faca o facultate si culmea e ca multi dintre ei vor sa lucreze cu oameni....
Nu stiu daca stia sa scrie corect, dar Doamne fereste sa intrati pe mana psihiatrilor atei psihopati romani, ca intri sanatos si te intorci pe dos!
In rest da, sunt de acord.. daca ai pretentii de facultati, trebuie sa stii si un pic de carte. Oricum Doamne Doamne nu tine cont de eruditia cuiva ori cat de albastrii i-s ochii, toti venim goi si plecam cu mana .... goala!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2009, 12:21:28
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

dupa icon care rade, o iau ca pe o gluma dar acum sa facem putin serioasa treaba....chiar asta ne dorim pt tara asta???? sa fie plina de analfabeti si incapabili???? nu e vb doar de o sg pers.....sunt multiiiiii si tragic e ca is prin facultati (ca de daca nu se mai da ex), unii in fctii de conducere, ne reprezinta si in Parlamenttt...e rasul plansul nu crezi???
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2009, 12:25:16
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

zoridezi, psihologii au chiar ei nevoie de cineva care sa-i consilieze, parerea mea....multi sunt mai dusi cu pluta decat cei pe care cica ii trateaza.
exact, la asta ma refeream....daca ai pretentii, vino cu bagajul de cunostinte....pt ca acum stii ft bine cam ce e prin facultati de cand nu se mai dau ex....nu generalizez dar marea majoritate nu-si au locul acolo
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2009, 12:56:20
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Ce sa mai draga Emanouela, multe treburi merg anapoda pentru ca multi nici nu isi fac meseria cum trebuie. Eu totusi l-as sfatui pe Alexdu sa urmeze teologia, caci psihologia are mai multe lipsuri (parerea mea)... in timp ce psihologia se ocupa cu valorificarea personala si are niste teorii aberante despre viata si scopul omului in societate, teologia are niste principii mai sanatoase si mult mai apropiate de realitatea sufleteasca a individului si nici nu e foarte grea ca teorie... acum depinde si de chemarea lui.
Sper ca Alex nu s-a speriat de observatiile(constructive)de aici, e mai important sa ai empatie pentru oameni daca vrei sa ii ajuti... gramatica limbii romane se invata relativ usor, dar intelegerea oamenilor e o arta.

Last edited by zoridezi; 06.08.2009 at 13:00:28.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2009, 13:02:27
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
"Intru-n " nu-i gresit?

Poate ma fac de ras ca eu scriu cu multe greseli dar am un bun motiv: nu am uzat limba romana peste 50 de ani sinu am zburat de la examen de intrare la psihologie...
E gresit dar poate fi greseala de scriere. Cand te grabesti poti sa mai schimbi literele intre ele sau sa pui cratima mai devreme sau mai tarziu sau sa tastezi o litera care pe tastatura e langa litera corecta. Sunt greseli inerente si nu are rost sa sanctionezi o asemenea greseala. In schimb "i-mi" are o cratima care nu are cum sa fie greseala de tipar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2009, 22:05:10
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

alexdu , oamenii superficiali nu merita oameni de valoare ca tine.

Este si nu este o diferenta intre psihologie si teologie. Trebuie sa te descoperi pe tine si cand te vei descoperii, vei afla ca exact prin ceea ce iti place tie, iti va cere HS si MD sa Ii slavesti!

Ca psiholog, vei fi acceptat mai usor de oamenii fara credinta, care nu au de unde sa afle de adevarata credinta, de MD si HS, Adevaratul Dumnezeu.
Ca preot, vei putea dezlega pacate, legaturi diavolesti, sa vindeci prin Taina Sfantului Maslu, sa mantuiesti adormiti prin pomenirea la Sfintele Liturghii si multe altele, in cer si pe pamant.

Insa sa stii ca tot ce faci, nu faci tu prin puterea ta, ci Dumnezeu .
In dar ai luat, in dar sa dai, orice meserie ai avea. E “imposibil” de greu. Dar sa incerci.

Dumnezeu are nevoie de noi oamenii. Sa nu intoarcem spatele lui Dumnezeu in ceea ce facem. Asta nu inseamna se le bagam altora pe gat crestinismul, ci sa ii ajutam. Sa ii ajutam la nevoie cu rugaciunea noastra ( nu punandu-i pe ei sa se roage) si cu ajutor “lumesc” ( bani, sprijin moral si intelegere).
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 16:51:44
Am o mare dilema andrei23 Botezul 6 14.06.2011 07:24:19
dilema alina36 Botezul 3 27.10.2009 12:26:23
mare dilema help!! quasar Nunta 13 11.09.2008 15:29:00