Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.05.2010, 23:08:39
julline julline is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2010
Mesaje: 5
Implicit Contradictii Biblice

Am inceput de curand sa citesc biblia ,nu este o carte tocmai usoara de aceea am speranta ca ma puteti ajuta.

Eu am impresia ca Biblia se cam contrazice....
Dumnezeu este multumit cu ce a creat:

Geneza 1:31 : Dumnezeu S'a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune. Astfel a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a sasea.

Dumnezeu nu este multumit cu ce a creat :
Geneza 6:6 : I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamînt, si S'a mîhnit în inima Lui.

Dumnezeu locuieste in lumina:

1Timotei 6:16 singurul care are nemurirea, care locuieste într'o lumina, de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L -a vazut, nici nu -L poate vedea, si care are cinstea si puterea vecinica! Amin.

Dumnezeu nu locuieste in lumina :
1Imparati 8:12 Atunci Solomon a zis: ,,Domnul a zis ca vrea sa locuiasca în întunerec!
Psalmi 18:11 Întunerecul Si -l facuse învelitoare, iar cortul Lui, împrejurul Lui, erau niste ape întunecoase si nori negri.
Psalmi 97:2 2Norii si negura îl înconjoara, dreptatea si judecata sînt temelia scaunului Sau de domnie.


* Dumnezeu este crud , nemilos ,feroce si distructiv

Ieremia 13:14 ~ Îi voi sfarîma pe unii de altii, pe parinti si pe fii laolalta, zice Domnul. ,Nu -i voi cruta, nu voi avea mila de ei, nu Ma voi îndura de ei, nimic nu Ma va împedeca sa -i nimicesc.`
Deuteronom 7:16 6Sa nimicesti toate popoarele pe cari ti le va da în mîna Domnul, Dumnezeul tau; sa n'arunci nici o privire de mila spre ele, si sa nu slujesti dumnezeilor lor, caci aceasta va fi o cursa pentru tine.
1Samule 15:2,3 ~ 2Asa vorbeste Domnul ostirilor: ,Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
3Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile.``
1Samule 6:19 ~ Domnul a lovit pe oamenii din Bet-Semes, cînd s'au uitat în chivotul Domnului; a lovit (cincizeci de mii) sapte zeci de oameni din popor. Si poporul a plîns, pentruca Domnul îl lovise cu o mare urgie.

Dumnezeu este bun, milos si binevoitor:
Iacov 5:11 ~ Iata, noi numim fericiti pe cei ce au rabdat. Ati auzit vorbindu-se despre rabdarea lui Iov, si ati vazut ce sfîrsit i -a dat Domnul, si cum Domnul este plin de mila si de îndurare.
1Cronici 16:34 ~Laudati pe Domnul, caci este bun, caci îndurarea Lui tine în veac!
Ezechiel 18:32~ Caci Eu nu doresc moartea celuice moare, zice Domnul Dumnezeu. Întoarceti-va dar la Dumnezeu, si veti trai.``
Psalmi 145:9 ~Domnul este bun fata de toti, si îndurarile Lui se întind peste toate lucrarile Lui.
1Timotei 2:4 ~ pentru împarati si pentru toti cei ce sînt înaltati în dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pacinica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.
1Ioan 4:16 ~Si noi am cunoscut si am crezut dragostea pe care o are Dumnezeu fata de noi. Dumnezeu este dragoste; si cine ramîne în dragoste, ramîne în Dumnezeu, si Dumnezeu ramîne în el.
Psalmi 25:8~Domnul este bun si drept: de aceea arata El pacatosilor calea.


Mai sunt dar nu vreau sa va plictisesc ,va rog ajutati-ma ,imi e frica sa mai citesc biblia...:-s
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.05.2010, 23:27:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Pentru un incepator care se plinge ca textul este dificil vad ca ai avansat rapid si ai reusit sa si gasesti tot feluri de nuante in text
UAU!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.05.2010, 23:34:42
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

E clar ca n-ai citit nimic,pt ca ti-ai fi dat seama ca I-a parut rau ca l-a facut pe om abia pe vremea lui Noe,cand au devenit f pacatosi.Deci,nu e nici o contradictie.Si i-a parut bine ca L-a creat cand inca nu cazuse in pacat.Unde-i contradictia?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.05.2010, 23:44:32
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
E clar ca n-ai citit nimic,pt ca ti-ai fi dat seama ca I-a parut rau ca l-a facut pe om abia pe vremea lui Noe,cand au devenit f pacatosi.Deci,nu e nici o contradictie.Si i-a parut bine ca L-a creat cand inca nu cazuse in pacat.Unde-i contradictia?
Vai ,cata inteligenta la tine...Biblia e plina de contradictii..iar in ea se regasesc o multime de mituri imprumutate de evrei de la popoarele vecine.Sant convins ca nu stii nici 10 la suta istoria adevarata a Bibliei
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.05.2010, 00:04:07
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Am inceput de curand sa citesc biblia ,nu este o carte tocmai usoara de aceea am speranta ca ma puteti ajuta.

Geneza 1:31, Geneza 6:6, 1Timotei 6:16 1Imparati 8:12 Psalmi 97:2 2 Ieremia 13:14 Deuteronom 7:16 6 1Samule 15:2,3 1Samule 6:19 Iacov 5:11 1Cronici 16:34 Ezechiel 18:32 Psalmi 145:9 1Timotei 2:4 1Ioan 4:16 Psalmi 25:8

Mai sunt dar nu vreau sa va plictisesc ,va rog ajutati-ma ,imi e frica sa mai citesc biblia...:-s
Vai, Julline draga dar tu cu asemenea combinatii de texte vii?

Pai cine crezi te-ar mai putea ajuta?
Eu cred ca pe acest forum tu esti pe locul I la citit Biblia :))
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2010, 00:17:35
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow Biblia si capusele

Citat:
În prealabil postat de julline Vezi mesajul
Am inceput de curand sa citesc biblia ,nu este o carte tocmai usoara
=>dar stii de ce nu e o carte tocmai usoara ? pentru ca nu se citeste pe sarite , nu trebuie sa sari de la 1Timotei 6:16 tocmai la 1Imparati 8:12 ca poti sa faci entorsa sau o intindere de sinapse , Biblia ta probabil e mai veche si nu are foile in ordine ci are foile evoluate dupa modelul darwinist o foaie din Vechiul Testament evolueaza intr-o alta foaie din Noul Testament ,algoritmii genetici dovedesc foarte clar ca evolutia foilor Vechiului Testament are loc cu schimbari la fel de drastice ca si evolutia darwinista adica dintr-un crocodil e musai sa evolueze intr-o pasarica

=>deci nu e nici o contradictie intre VT si NT (sau intre versetele aceluiasi Tetament) ci se intampla acelasi lucru ca si cu evolutia darwinista din sobolan iese firesc o capra ,nu trebuie sa ai pretentia ca capra sa fie sobolan ,caci e un sobolan evoluat in capra...sper ca m-a intelegi. sau alta analogie ar fi o capuse sau un paduche se logheaza sub un alt nume si posteaza un articol ,capusa e aceeasi dar a evoluat in alt nume de utilizator (vezi algoritmii genetici daca nu intelegi)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2010, 00:29:52
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Vai ,cata inteligenta la tine...Biblia e plina de contradictii..iar in ea se regasesc o multime de mituri imprumutate de evrei de la popoarele vecine.Sant convins ca nu stii nici 10 la suta istoria adevarata a Bibliei
Te-am intrebat eu ceva?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2010, 00:57:41
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Sunt siteuri intregi dedicate contradictiilor biblice cu multe argumente si explicatii.
Poate ar trebui sa se faca o lista cu acestea si sa se dea un raspuns oficial la ele?Asta ar fi ca un faq pentru incepatori.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2010, 01:08:15
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai, mai sunteti multi.. astia nu se mai termina cu ineptiile pe cuvantul meu! nu-l lamuresti bine pe unul ca hop top apare alt destept.. auzi p-asta "Ajutati-ma" ca vezi Doamne asa defecta e biblia, ca e clar... abia a inceput si s-a stricat maioneza baiatului.. te bufneste rasu-plansu.. ce deghizare de doi lei.. spune taica "sunt ateu" pe fata! nu mai lua haine de oaie speriata si ratacita! nu biblia are nevoie de a fi explicata ,numai dracu o invata pe dinafara si o talmaceste pe dos pe toata.. adica el e talmaciul tau dragule.. mai bine te-ai smeri .. ca e grav ce faci.. ia citeste versetul asta" vai de cel prin care vine sminteala.."nu raspunde.. pe bune, daca raspunzi esti chiar de rahat...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.05.2010, 01:11:22
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de innocentul Vezi mesajul
mai, mai sunteti multi.. astia nu se mai termina cu ineptiile pe cuvantul meu! nu-l lamuresti bine pe unul ca hop top apare alt destept.. auzi p-asta "Ajutati-ma" ca vezi Doamne asa defecta e biblia, ca e clar... abia a inceput si s-a stricat maioneza baiatului.. te bufneste rasu-plansu.. ce deghizare de doi lei.. spune taica "sunt ateu" pe fata! nu mai lua haine de oaie speriata si ratacita! nu biblia are nevoie de a fi explicata ,numai dracu o invata pe dinafara si o talmaceste pe dos pe toata.. adica el e talmaciul tau dragule.. mai bine te-ai smeri .. ca e grav ce faci.. ia citeste versetul asta" vai de cel prin care vine sminteala.."nu raspunde.. pe bune, daca raspunzi esti chiar de rahat...
De ce jignesti? poate chiar vrea sa inteleaga. de ce nu-i explici mai bine?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 17:45:29
Contradictii in Sfanta Scriptura? Sergiu_B Despre Sfanta Scriptura 119 01.02.2015 17:13:57
Contradictii in Biblie NeInocentiu Teologie si Stiinta 0 06.09.2011 12:39:26
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 02:49:13
Contradictii in SF Scriptura? danyel Generalitati 33 01.01.2007 01:34:52