Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2013, 20:45:42
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Insa, postez si eu cand am timp.
imi cer iertare,uneori sunt mai neintelegatoare.


Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Am materiale diverse(inclusiv despre voievozii nostrii drepti si perioada de inflorire ortodoxa+nabadaiile date de turci)
astept cu nerabdare sa le citesc.
adevarul e ca tot ceea ce tine de comunism s-a dezbatut de f.multe ori pe forum,mi-ar placea sa citesc si despre perioada dinaintea acestui regim.

cu drag il ascult pe tata atunci cand imi povesteste despre amintirile parintilor lui (ei s-au nascut inainte sa izbucneasca cel de-al 2-lea Razboi Mondial),in special despre motii si banatenii de atunci...iar in ceea ce priveste povestile cu voievozi,domnitori,turci,ele mi-au infrumusetat copilaria,m-au facut sa visez la perioada cand taranii romani mureau pt. a-si apara credinta,NEAMUL(era o mandrie sa fii roman)...nici acum nu pot sa-l uit pe bietul Mitrut,spunzurat in joaca de stejarul din Borzesti si ucis de turci,iar peste ani razbunat de Stefan cel Mare....acum devin putin oof-topic,insa un copil e atras de istorie prin aceste legende,mituri,daca de mic ii insiri doar niste ani,nu va prinde drag ca mai tarziu sa citeasca despre faptele reale care stau la baza acestor povesti.deci incurajez parintii sa le citeasca astfel de povestioare(nu zic ca benzile desenate cu Scooby Doo nu au farmecul lor :D) copiilor pt. ca ii vor ajuta pe acestia sa nu se manifeste indiferent fata de istorie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.01.2013, 21:05:34
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Intradevar, am avut foarte multi savanti si mari inventatori, insa din pacate nu prea stim sa-i facem cunoscuti peste hotare!
Te referi la descoperitorul insulinei, care salveaza viata a sute de milioane de oameni in fiecare zi?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.01.2013, 21:07:18
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
imi cer iertare,uneori sunt mai neintelegatoare.




astept cu nerabdare sa le citesc.
adevarul e ca tot ceea ce tine de comunism s-a dezbatut de f.multe ori pe forum,mi-ar placea sa citesc si despre perioada dinaintea acestui regim.

cu drag il ascult pe tata atunci cand imi povesteste despre amintirile parintilor lui (ei s-au nascut inainte sa izbucneasca cel de-al 2-lea Razboi Mondial),in special despre motii si banatenii de atunci...iar in ceea ce priveste povestile cu voievozi,domnitori,turci,ele mi-au infrumusetat copilaria,m-au facut sa visez la perioada cand taranii romani mureau pt. a-si apara credinta,NEAMUL(era o mandrie sa fii roman)...nici acum nu pot sa-l uit pe bietul Mitrut,spunzurat in joaca de stejarul din Borzesti si ucis de turci,iar peste ani razbunat de Stefan cel Mare....acum devin putin oof-topic,insa un copil e atras de istorie prin aceste legende,mituri,daca de mic ii insiri doar niste ani,nu va prinde drag ca mai tarziu sa citeasca despre faptele reale care stau la baza acestor povesti.deci incurajez parintii sa le citeasca astfel de povestioare(nu zic ca benzile desenate cu Scooby Doo nu au farmecul lor :D) copiilor pt. ca ii vor ajuta pe acestia sa nu se manifeste indiferent fata de istorie.
Taranii traiau saraci, mureau saraci.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.01.2013, 21:24:37
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Smile www.apologeticum.ro

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu. Am pus titlul cu un scop, evident. Insa, postez si eu cand am timp. Si am inceput cu comunismul ptr. ca in decembrie ne aducem aminte de acea perioada, de "revolutie" etc. Comunismul a fost cu bune si cu rele si nu este singura perioada rea din istoria Romaniei. Secularizarea lui Cuza de ex. Bune sau rele sa le luam asa cum au fost, dar sa nu le scoatem din istorie. :)

Oricum, subiectul comunism l-am incheiat. :)) Doar am trecut de la comunism la inventatori. Am materiale diverse(inclusiv despre voievozii nostrii drepti si perioada de inflorire ortodoxa+nabadaiile date de turci), dar nu pot sta 24/7 sa scriu aici.
Da, am si eu cartea "Pagini din istoria neamului romanesc" scrisa de Ioan Vladuca si editata de fundatia Iustin Parvu.
Ceea ce am citit mai sus sunt fragmente intregi din capitolele acestei minunate carti, aparuta de curand pe www.apologeticum.ro
Daca o comandati ea va asterne pe rand minunatii conducatori crestini pe care neamul nostru i-a avut, voievodul Basarb I, Mircea cel Batran, Vlad Tepes, samd.
E cartea de istorie care i-a fost refuzata elevului din perioada comunista. Nu stiu cum este in momentul de fata.

Numai bine!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.01.2013, 22:34:23
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Taranii traiau saraci, mureau saraci.
Și acu' sunt bogați?! Poate mai au o parte din ei copiii plecați prin cele străinătăți, și îi mai ajută, dar majoritatea abia trăiesc de pe o zi pe alta...
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2013, 23:10:46
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Smile

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Și acu' sunt bogați?! Poate mai au o parte din ei copiii plecați prin cele străinătăți, și îi mai ajută, dar majoritatea abia trăiesc de pe o zi pe alta...
Cred ca a vrut sa spuna, asa cum toti stim, ca crestinul prefera saracia, cum tot este pelerin pe acest pamant. Iar taranul roman a pastrat traditia stramoseasca, nu cum sunt in majoritatea lor cei de la oras.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.01.2013, 06:41:52
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Da, am si eu cartea "Pagini din istoria neamului romanesc" scrisa de Ioan Vladuca si editata de fundatia Iustin Parvu.
Ceea ce am citit mai sus sunt fragmente intregi din capitolele acestei minunate carti, aparuta de curand pe www.apologeticum.ro
Daca o comandati ea va asterne pe rand minunatii conducatori crestini pe care neamul nostru i-a avut, voievodul Basarb I, Mircea cel Batran, Vlad Tepes, samd.
E cartea de istorie care i-a fost refuzata elevului din perioada comunista. Nu stiu cum este in momentul de fata.

Numai bine!
Stiu cartea. De la ea m-am inspirat si am si scris din ea si voi mai scrie(am postat sursa). :) Carti de istorie scrise de oameni credinciosi mai rar gasesti. (eventual cele din perioada interbelica)
Am zis sa scriu si din aceasta carte ptr. ca este f.interesanta si unele persoane nu o au/nu o pot avea/sunt in alta tara si poate vor gasi interesante informatiile care se gasesc in ea. :) Iar daca va deranjeaza sa spuneti si nu voi mai scrie. :)

Last edited by Laura19; 11.01.2013 at 10:32:15.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.01.2013, 06:44:32
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
astept cu nerabdare sa le citesc.
adevarul e ca tot ceea ce tine de comunism s-a dezbatut de f.multe ori pe forum,mi-ar placea sa citesc si despre perioada dinaintea acestui regim.

cu drag il ascult pe tata atunci cand imi povesteste despre amintirile parintilor lui (ei s-au nascut inainte sa izbucneasca cel de-al 2-lea Razboi Mondial),in special despre motii si banatenii de atunci...iar in ceea ce priveste povestile cu voievozi,domnitori,turci,ele mi-au infrumusetat copilaria,m-au facut sa visez la perioada cand taranii romani mureau pt. a-si apara credinta,NEAMUL(era o mandrie sa fii roman)...nici acum nu pot sa-l uit pe bietul Mitrut,spunzurat in joaca de stejarul din Borzesti si ucis de turci,iar peste ani razbunat de Stefan cel Mare....acum devin putin oof-topic,insa un copil e atras de istorie prin aceste legende,mituri,daca de mic ii insiri doar niste ani,nu va prinde drag ca mai tarziu sa citeasca despre faptele reale care stau la baza acestor povesti.deci incurajez parintii sa le citeasca astfel de povestioare(nu zic ca benzile desenate cu Scooby Doo nu au farmecul lor :D) copiilor pt. ca ii vor ajuta pe acestia sa nu se manifeste indiferent fata de istorie.
S-a dezbatut despre comunism, asa e. Doar ca deobicei se spun pareri personale sau nu se spune ce trebuie. (de ex. f.rar auzi pe la televizor sa se spuna de Sf.Inchisorilor sau de partizanii din munti; sau cine a fost in spatele comunismului). Se spune mult, dar totusi nu sufiecient de mult--parerea mea.

:)) Tocmai mi-ai amintit de o poveste de pe vremea lui Mihai Viteazu. Am sa o postez.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.01.2013, 12:06:04
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Taranii traiau saraci, mureau saraci.
....si totusi,traiau mai mult si mai bine...(urmeaza ff-topic,imi cer scuze)

nu erau atatea divorturi,avorturi(cu toate ca putini erau cei care aveau un loc de munca,adesea doar barbatii lucrau,femeile stateau acasa si cresteau cate 5-10 copii,uneori si mai mult),poluare,daca se imbolnavea cineva de cancer era lucru rar si ceilalti il vedeau ca pe un pedepsit de Dumneze,acum e la ordinea zilei sa suferi de o astfel de boala,(asa cum ati spus si dvs.,traiau saraci,nu aveau ei supermarket-uri,deci de unde sa inghita zilnic doze de hormoni si E-uri pt. a se imbolnavi?).ce sa mai vorbesc despre pedofilie si homosexualitate,practic nu se cunosteau termenii acestia,or cine practica asa ceva era privit si tratat ca un monstru,spanzurat si,mai tarziu,inchis,acum astfel de oameni ies in strada si marsaluiesc pt. a li se recunoaste drepturile...brrrrrr.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.01.2013, 12:10:06
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
....si totusi,traiau mai mult si mai bine...(urmeaza ff-topic,imi cer scuze)

nu erau atatea divorturi,avorturi(cu toate ca putini erau cei care aveau un loc de munca,adesea doar barbatii lucrau,femeile stateau acasa si cresteau cate 5-10 copii,uneori si mai mult),poluare,daca se imbolnavea cineva de cancer era lucru rar si ceilalti il vedeau ca pe un pedepsit de Dumneze,acum e la ordinea zilei sa suferi de o astfel de boala,(asa cum ati spus si dvs.,traiau saraci,nu aveau ei supermarket-uri,deci de unde sa inghita zilnic doze de hormoni si E-uri pt. a se imbolnavi?).ce sa mai vorbesc despre pedofilie si homosexualitate,practic nu se cunosteau termenii acestia,or cine practica asa ceva era privit si tratat ca un monstru,spanzurat si,mai tarziu,inchis,acum astfel de oameni ies in strada si marsaluiesc pt. a li se recunoaste drepturile...brrrrrr.
Dan Spătaru - Țărăncuță, Țărăncuță

In video sunt poze cu taranii romani din perioada interbelica. :) Mie imi plac tare mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Web pagini pentru Biserici si Manastiri romeomoanta Stiri, actualitati, anunturi 0 01.01.2011 21:33:28
doua siteuri interesante: istoria neamului romanesc E_my Resurse ortodoxe on-line 5 01.12.2009 19:54:27
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45