Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.05.2013, 12:26:51
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

@ Florin_cj

Tu ai trecut ca esti ortodox dar nu sustii Ortodoxia. Deci din start minciuna.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.05.2013, 12:31:51
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
E din Biblia, varianta de pe sit (Teoptist Bartolomeu Anania)
* E Teoctist, nu Teoptist.
** Una e Teoctist si alta e Bartolomeu Anania. Teoctist a fost patriarh, Barolomeu a fost arhiepiscop al Clujului...

Si mai scrii ca esti ortodox.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.05.2013, 13:11:51
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Acuma am descoperit asta:

http://www.youtube.com/watch?v=-aCpWY95wqY

Parca era vorba ca nu avem voie sa ne rugam cu eretici/schismatici.

CANONUL 45 apostolic (OPRIREA COMUNIUNII CU ERETICII)
Episcopul sau presbiterul sau diaconul, dacă numai s-a rugat împreună cu ereticii, să se afurisească; iar dacă le-a permis acestora să săvârșească ceva ca clerici (să săvârșească cele sfinte), să se caterisească.

Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred.
Are cineva vreo explicatie?
Bine Frate, eu sunt in mintea ta exact ceea ce spui ca sunt, judecata mea va fi aspra, pentru ca eu stiu cu adevarat ceea ce sunt si pentur asta voi fi judecat! Sunt un pacatos, mai mare pacatos decat imi scrii tu aici pe forum, tu ai fost bland si intelegator cu pacatele mele!
Ma bucur ca nu ii urasti pe cei din alte confesiuni si ma bucur ca nu ma urasti nici pe mine ortodox necunoscator al ortodoxiei, cu toate ca sunt un pacatos, roaga-te pentru mine!
Daca spui ca nu sunt un bun Crestin Ortodox, asa o fi, nu neg ceea ce spui tu, o iau ca pe o atentionare din partea ta!
Eu iti spun ca in acte sunt, ai dreptate, nu cunosc legea atat de bine precum tu o cunosti!
Vad ca ai cunostinte bune despre ceea ce inseamna un bun Crestin Ortodox, cunosti legea si legea e buna pentru cei care o si implinesc, pentru ca legea a fost facuta pentru ca cei nelegiuiti sa fie indreptati!
Iata m-ai uimit cu cate stii si totusi ne intrebi si ne spui ca nu mai stii ce sa crezi!
Sa nu se incurce cei care fac legi in propriile legi!
Consider ca interventia mea a fost de prisos!
Acum vad ca imi spui ca eu ii ingadui pe Homosexuali! Eu nu pot ingadui pe nimeni, nu am puterea asta! Am declarat cat se poate de clar ca fac un lucru nefiresc si am atras atentia ca si noi suntem in pericol sa facem lucruri nefiresti in familiile noastre, asemanatoare cu ale lor! E grav ca nu realizam pacatele si continuam sa le facem, asta mi se pare cel mai grav, mai grav decat daca scriu Teoctist sau Teoptist, din pricina slabei educatii religioase pe care o am!

Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.05.2013, 13:31:36
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Bine Frate, eu sunt in mintea ta exact ceea ce spui ca sunt, judecata mea va fi aspra, pentru ca eu stiu cu adevarat ceea ce sunt si pentur asta voi fi judecat! Sunt un pacatos, mai mare pacatos decat imi scrii tu aici pe forum, tu ai fost bland si intelegator cu pacatele mele!
Ma bucur ca nu ii urasti pe cei din alte confesiuni si ma bucur ca nu ma urasti nici pe mine ortodox necunoscator al ortodoxiei, cu toate ca sunt un pacatos, roaga-te pentru mine!
Ok. Aplici tactica: pozez in victima.

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Daca spui ca nu sunt un bun Crestin Ortodox, asa o fi, nu neg ceea ce spui tu, o iau ca pe o atentionare din partea ta!
Nu esti ortodox, probabil esti neoprotestant sub masca de ortodox.

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Dumnezeu sa ne Lumineze cu Adevarul Lui!
Cu siguranta pe tine nu te lumineaza Dumnezeu, ci altcineva....
Si nu e o amenintare, e doar o constatare.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.05.2013, 16:19:01
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Se pare că nu e chiar o noțiune abstractă, ci o realitate foarte concretă, formată din oameni vii în carne și oase:

http://www.youtube.com/watch?v=aP8aZ8ukgGw

http://www.youtube.com/watch?v=uFz51YtPXxw

http://www.youtube.com/watch?v=x_6jTnvjBtA
Pentru titlul topicului”Icredibil!” mai potrivite sunt link-urile pe care ni le-ati dat dvs.

Pai, ce atitudine are Biserica fata de masonerie?

Si despre patriarhul Miron Cristea s-a spus ca a fost mason.
http://www.mlnar.ro/masoni-celebri/miron-cristea

Ortodoxia si Masoneria‎
http://blogosfera.piatza.net/ortodox...eria%E2%80%8E/

Cred ca ar trebui sa ne gandim: cine si de ce vrea sa denigreze Credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.05.2013, 16:30:58
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu este o rugaciune, catolicii doar asista la slujba. In al doilea rand e vorba de un parastas, sa ne gandim ca la o inmormantare daca cel trecut la viata vesnica a fost ortodox si a avut si rude catolice nu sunt date afara de acolo.
Din fericire Sfantul Sinod al BOR a interzis in 2008 slujirea impreuna cu catolicii sau alte culte.
E trist si poate nedrept (sigur necrestineste) ca si la o slujba de pomenire – parastas – cautam altceva decat buna intentie, gandul bun...
As fi vrut sa ne gandim la o rugaciune pentru Parintele Patriarh Teoctist nu la o postare din categoria : Asa NU!
Reprezentantii Bisericii romano-catolice au fost invitati, n-au slujit cu Prea Fericitul Parinte Patriarh Daniel si cu preotii nostri.


„Naframa alba de pace” flutura langa tastatura (la care scriu) si va rog pentru iertare pentru multele situatii in care v-am crezut DOAR nedrept si incorect, chiar daca documentat.

Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Amin
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.05.2013, 16:36:58
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<<[quote=Florin_cj;520230]V-as amintei de pilda sutasului! V-as aminti de prigonirea Sfantului Apostol Pavel de catre farisei! V-as aminti ca ne combatem in idei din pricina unor legi ale bisericilor pe care le reprezentam, legi cu care am crescut de mici si legi care sunt scrise pentru ca noi sa luam aminte la Cvantul Lui Dumnezeu, la Sfanta Scriptura, la viata lui Iisus Hristos. Dumnezeu vrea ca cei multi sa fie mantuiti! Dumnezeu este un Dumnezeu drept! Sa nu ocupi locul din fata, ci unul dinapoi. Daca vei fi chemat in fata, mare va fi cinstea ta, daca nu vei chemat, vei sta cu cinste pe locul tau, dar daca locul tau nu este dinaintea imparatului si il vei ocupa, vei fi trimis in spate si atunci vei simti ca esti necinstit!>>

1. Dvs. vorbiti despre pilda sutasului.[ In Duminica a 4-a după Rusalii, (Vindecarea slugii sutașului) in Biserica noastra ortodoxa ascultam: Epistola catre Romani 6, 18-23 si Ev. Matei 8,5-13.]

Daca aveti ragaz poate cititi cateva Omilii la aceasta Duminica; sutasul din Capernaum este pilda de credinta, iubire si smerenie.
Nu pare ca v-ati referit la aceste „insusiri” ale sutasului.


<<Daca cineva m-ar intreba: Pentru ce Hristos nu l-a cinstit pe sutas, ducandu-Se in casa lui?, ii voi raspunde asa: Hristos l-a cinstit foarte mult. Mai intai, pentru ca a aratat tuturor de ce simtaminte era insufletit sutasul cand a spus ca nu-i vrednic sa se duca in casa lui; apoi, pentru ca i-a dat imparatia cerurilor si l-a pretuit mai mult decat pe tot poporul iudeu. Pentru ca sutasul s-a socotit nevrednic sa-L primeasca pe Hristos in casa sa, a ajuns vrednic de imparatia cerurilor si vrednic de dobandirea bunatatilor de care se bucura Avraam.>>
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...aur-96172.html



<<(…) Hristos s-a minunat ascultând cuvintele sutașului. A văzut că acest sutaș roman avea o credință mare. O credință, pe care nu o aveau milioanele de iudei. Iudeii vedeau minunile pe care le săvârșea Hristos, și totuși nu credeau, iar căpeteniile lor Îl urau și voiau să-L dea la moarte. Și sutașul, care nu făcea parte din poporul ales al lui Dumnezeu, să aibă o astfel de credință?>>
http://www.razbointrucuvant.ro/2011/...-ne-da-lectii/


<<Mulți au venit la credință cu neamul întreg: armenii si abisinienii, grecii si romanii, și toate popoarele Europei; în alte țări, doar unii au ajuns creștini: dintre arabi si egipteni, indieni și persiani, chinezi și japonezi, negri și malaiezi, pe „când fiii împărăției” (adică iudeii) au rămas neclintiți în necredință până astăzi; și de aceea sunt împrăștiați peste tot pământul, alungați de la vetrele lor, urâți și disprețuiți de popoarele între care se pripășesc.>>
Vindecarea slugii sutasului – Omilia minunata a Sf. Nicolae velimirovici http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...gii-sutasului/


<<Deci toți cei care vor fi în împărăția lui Dumnezeu se vor asemăna cu Avraam, cu Isaac și cu Iacob, vor fi asemănători cu sutașul din Capernaum, deci vor avea credință, nădejde, iubire și smerenie.
Să căutăm și noi să avem aceste virtuți, să ne cercetăm pe noi înșine dacă avem credința sutașului.>>
<<Așadar, iubiți credincioși, să avem în vedere aceste virtuți ale sutașului, să căutăm să le avem și mai ales să căutăm să ne întemeiem viața pe credința în Dumnezeu, pe o credință lucrătoare în iubire, pe o credință în care se manifestă viața noastră lăuntrică.
Pentru că măsura vieții, felul cum ne trăim viața, arată câtă credință avem și ce credință avem.
Nădejdea ne dă liniște sufletească, iubirea ne dă fericire, și smerenia ne pune în atenția lui Dumnezeu.
Să fim deci cu grijă, să avem aceste patru virtuți. Bineînțeles că dacă avem acestea, avem și multe altele și să știți, iubiți credincioși, că smerenia nu este numai aceasta, să-ți recunoști neștiința, să-ți recunoști păcatele, ci este și o smerenie a sfinților, a Maicii Domnului, a Preasfintei Fecioare Măria, care a zis: „ Iată roaba Domnului, fie mie după cuvântul Tău “. Aceasta arată smerenia Maicii Domnului sau a sfântului Ioan Botezătorul care a zis: „ Acela – adică Domnul Hristos – trebuie să crească, iar eu să mă micșorez” (In. 3,30).
Smerenia aceasta este smerenia sfinților. Sfântul Isaac Sirul spune că smerit cu adevărat nu este acela care caută smerenia, ci care o are.>>
http://www.voscreasna.com/325/pr-teo...-dupa-rusalii/


2. Ce legatura ar avea cele spuse de dvs. cu Prigonirea Sfantului Apostol Pavel? Despre ce prigonire vorbiti? Despre a cui prigonire vorbiti?

Trimiterile la 1Timotei1,4; 2Timotei 4,4si 2Petru 1,16 nu va ajuta sau, mai bine zis, nu va justifica gandul.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.05.2013, 16:48:58
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Florin_cj ;

Dvs. spuneti:<< Nu uitati ca citirea Bibliei a fost inderzisa o buna perioada de unii Duhonvici, tot din princina unei legi de ratacire! Nu uitati ca Psalmii se citesc si azi doar cu binecuvantare de la Duhovnic, daca crezi in legea acesta!>>

„Lupta”dvs. (sau dialogul dvs.) se duce cu crestinii ortodocsi si crestinii romano-catolici. Deci: n-ar fi mai corect sa spuneti carei credinte apartineti? Sau, macar nu mai scrieti ca sunteti ortodox, ca nu sunteti.

Cand faceti unele afirmatii e bine sa va documentati, mai intai.
1. Biserica Ortodxa Româna nu interzice [si nici nu cred ca a interzis vreodata citirea Bibliei de catre mireni](Daca cineva stie ca BOR a interzis mirenilor sa citeasca Biblia, e nevoie de ajutor si multumesc chiar acum).

Va dau mai jos un citatat de pe un site al Crestinilor dupa Evanghelie, referitor la activitatea misionara a acestora in România:
<< Trezirile spirituale din sec.19, care au avut loc in diferite tari crestine, au ajuns si in România, mai exact in Transilvania, o parte a Imperiului AustroaUngar. Distribuitorii de Biblii, credinciosi si semanatori zelosi ai Cuvantului lui Dumnezeu, au trecut prin orasele si satele romanasti, oferind Biblii si Noi Testamente oamenilor care doreau sa citeasca o carte buna. Deoarece Biserica Ortodoxa nu interzicea citirea Bibliei, acesti lucratori au putut calatori fara nici o restrictie. >>
http://www.bcev.ro/istoric/
Deci??


2. Despre Biserica romano – catolica
<<Mit: Biserica Catolică descurajează citirea Bibliei
Prima Biblie creștină a fost editată de Biserica Catolică. Culeasă de erudiții catolici din al doilea și al treilea secol, a fost aprobată pentru uzul general al creștinilor de către Conciliile Catolice din Hippo (393) și Cartagina (397).

Prima Biblie tipărită a fost produsă sub auspiciile bisericii Catolice și imprimată de către inventatorul catolic al tiparului, Johannes Gutenberg. De asemenea, cea dintâi Biblie cu capitole și versete numerotate a fost produsă tot de Biserica Catolică, fiind opera lui Stephen Langton, arhiepiscop de Canterbury.

La fiecare slujbă ținută oriunde în lume în zilele noastre, preotul citește cu voce tare din Biblie. În cadrul slujbei tradiționale se citește un pasaj din Biblie și două din Evanghelie. La slujbele catolice moderne, se citesc două pasaje din Biblie și unul din Evanghelii. Fiecare familie catolică are în casă Biblia, iar învățămintele sale sunt predate în școli.

Mitul provine din faptul că, în trecut, Bibliile erau ținute în biserici, sub lacăt, dar nu pentru a limita accesul oamenilor la ele, ci pentru a se preveni furtul lor. Mai mult, oamenii cred că Biserica Catolică a interzis oamenilor să citească Biblia, indexând-o pe lista cărților interzise, dar acest lucru se referea doar la versiunile protestante și la cele traduse prost - cea mai cunoscută astfel de versiune a fost a regelui James, pe care catolicii nu trebuie să o utilizeze.>>
http://www.romanialibera.ro/exclusiv...ml#top_articol
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.05.2013, 16:55:02
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Florin_cj


Referitor la citirea psaltirii, ma scuzati, din nou vorbiti din auzite.

Crestinii ortodocsi(care merg la Biserica la Sfanta Liturghie in fiecarte duminica si la sarbatori, care au un duhovnic, care se straduiesc sa respecte Poruncile lui Dumnezeu: deci, nu doar aceia care sunt botezati Ortodox) stiu ca pentru dobandirea smereniei nu trebuie sa-ti iei singur canoane, sa-ti faci singur/sa-ti alegi singur Pravila de rugaciune etc. Un crestin ortodox trebuie sa fie sub ascultarea unui duhovnic (parinte duhovnicesc).
Deci, in acest sens cerem binecuvantarea duhovnicului.

<<Insa, exista credinta ca atunci cand citim Psaltirea, vin asupra noastra numai necazuri. In ochii unor oameni cu o astfel de credinta, citirea Psaltirei este primejdioasa. Nu stiu de unde a aparut aceasta credinta, dar un lucru e sigur: citirea ei nu aduce nici un rau. Dimpotriva, tamaduieste ranile lasate de pacate, pastreaza sanatos pe cel care nu-i atins de boala si pune pe fuga demonii. Potrivit invataturii Sfintilor Parinti, a nu citi Psaltirea, inseamna a iesi la lupta cu diavolii fara a avea arme. Iar daca nu avem arme la noi, diavolul ne ia prizonieri, adica ne face robi ai pacatelor. Este posibil ca oamenii care nu mai au rezistenta in lupta cu pacatul, sa se raporteze gresit la anumite lucruri si astfel, sa considere Psaltirea aducatoare de rele.

Cand si unde se citesc psalmii?
Psalmii se pot citi in orice zi a anului. Locul poate fi atat biserica, cat si casa fiecarui om.

Sunt manastiri in care Psaltirea se citeste neincetat, lectura ei fiind un act de trezvie si pocainta pentru monahi. Dar e minunat sa auzi ca sunt oameni care rostesc si psalmi, pe langa rugaciunile obisnuite din cursul zilei.

E nevoie de o anumita stare pentru a citi din Psaltire?
De dorit este sa ne identificam cu ceea ce citim. Dar nu e nevoie de o anumita vrednicie pentru a citi din Psaltire. Sa nu uitam: cum suntem, asa citim.
Este firesc ca atunci cand avem o viata slabita din punct de vedere duhovnicesc, sa dea navala in mintea noastra diverse ganduri. Important nu e cat de mult citim, ci cat de mult traim cuvintele din Psaltire. Numai asa citirea lor poate deveni o rugaciune. Altfel, citirea psalmilor nu e decat o recitare de cuvinte duhovnicesti.>>
Adrian Cocosila, Cititi Psaltirea ca sa alungati diavolii
http://www.crestinortodox.ro/editori...lii-97592.html
(Poate cititi tot articolul si o sa aflati cum e cu Citirea Psaltirii!)

De asemenea:
Teodor Danalache, Psaltirea, o rugaciune aparte
http://www.crestinortodox.ro/editori...te-135279.html

Cum se citeste Psaltirea
http://www.schituldarvari.ro/index.p...atatura&id=125

La citirea Psaltirii trebuie să avem multă curăție sufletească și trupească
http://www.doxologia.ro/viata-biseri...asca-trupeasca


Orice credincios se poate rataci sau isi poate pierde credinta: „Cred Doamne, ajuta necredintei mele!”.
La cine va referiti atunci cand vorbiti despre „ratacire”?



Parintele Arsenie Boca, Dumnezeu sa-l aseze cu Sfintii, de cate ori citeaza din Biblie, face si sublinierea: Biblia din 1914 (Biblia Ortodoxa Sinodala de atunci).
http://www.arhiva-ortodoxa.info/arhi...lia%201914.pdf

Crestinilor ortodocsi li se recomanda sa citeasca Biblia Sinodala.

In legatura cu Biblia Cornilescu, iata ce spune un alt site evanghelic:
<<A fost o vreme (pe când pastorul Ionescu nu exista) în care 99,9% dintre evanghelicii români citeau altă versiune decât Biblia Cornilescu.
Oricât de șocant ar părea, au existat predici, studii biblice și convertiri în mediul evanghelic românesc înainte de a exista versiunea Cornilescu. Între 1874 și 1924, vreme de o jumătate de secol, oamenii și-au trăit viața de credință citind altă traducere (Biblia de la Iași, revizuită și ea succesiv în acest interval).>>
http://vaisamar.wordpress.com/2011/0...ea-cornilescu/
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.05.2013, 19:22:10
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit Multumesc pentru indrumari

1. Pilda sutasului e exact ceea ce sta scris si la asta m-am referit! Adica sa ne ferim sa ajungem prea mandrii de noi si sa fim cat se poate de ingaduitori cu judecata fratilor nostrii care sunt in alte culte, iata cum s-a ajutat sutasul cu iudeul, asa sa facem si noi!
Smerenia intradevar nu e in vorbe, ci in noi! Eu nu am spus ca sunt smerit, daca as fi smerit nu as fi pe forum!
Am vazut om smerit, acela sta in biserica cu mainile si barbia in piept si nu scoate o vorba! E atata liniste daca te aproprii de el incat nici nu il simti ca e acolo! Lauda mea fata de acel om pe care nu il cunosc si ma impresioneaza si stiu ca acela nu ar zice nimic, nici daca m-ar auzi zicand ceva gresit impotriva lui, ci din contra s-ar ruga pentru mine fara sa stiu si fara sa il vad eu! Stiu ca sunt oameni cu adevarat credinciosi si nu pentru ei sunt vorbele si nici nu sunt vrednic de ceea ce spun! Sunt pentru aceia care striga catre altii si nu se uita in propria ograda, in frunte cu mine!
2. Sunt botezat Crestin Ortodox, deci nu v-am mintit si nici nu am de gand sa o fac! Nu sunt mandru de asta, ci incerc sa respect atata cat pot randuiala acestui cult!
3. Daca am spus ceva impotriva ortodoxiei, este vina mea si nu a bisericii, eu sunt nevrednic sa graiesc, deci ce gasiti rau sa stiti ca e de la mine si daca nu gasiti nimic bun, inseamna ca eu m-am ratacit, dar daca voi aveti ceva bun, sunt linistit ca veti intinde mana dupa mine sa ma salvati!
4. Nu am spus ca BOR a interzis Scrioptura, niciodata! Din contra am spus ca Psaltirea se citeste in biserica!
Am spus ca unii Duhovnici, nu am spus BOR, luati aminte si nu imi puneti in gura vorbe care nu le-am spus!
In acest mesaj nu am fost impotriva BOR, care a invitat trei catolici in biserica sau i-a tolerat, iar te rog sa iei aminte la topic si sa nu imi pui in gand, ganduri pe care nu le am! Am spus ca apreciez acest gest si nicidecum ca il comdamn!
Dar vad ca avem in gradina oameni care stiu mai bine legile bisericii decat insusi cei care carmuiesc biserica!
5. Psaltirea mi s-a spus ca nu e bine sa o citesc, decat cu binecuvantare de la Duhovnic si ca e mare pacat si aduce mult necaz, tocmai de catre o Credindioasa Ortodoxa de la Iasi din inima Moldovei, care a fost invatata asa de Duhovnic nu de BOR!
Eu vorbesc de gradina BOR-ului nu de BOR, ca si institutie bazata pe legi! Nu am nimic cu Legile bisericii, ele sunt bune, daca sunt respectate de cei din gradina!
Ma bucur ca acum m-ai luminat si mi-ai spus ceea ce i-am spus si eu ei, ca nu are ce sa-ti faca rau un mesaj Sfant!
5. Nu am nimic de adaugat la ce ai spus, totul e bine si mai bine ar fi sa fie si respectate!

Repet doar ca avem mare vraiste interna si nu e bine sa ne legam de altii pana nu ne facem ordine in gradina noastra! Asta in frunte cu mine! Si toate pentru ca sa nu cadem in linistea celui mandru in care se ascunde viclenia si crede ca a gasit mantuirea si uita de restul!

Apreciez interventia ta si chiar iti multumesc, m-as bucura sa vad astfel de interventii care sa completeze ceea ce eu nu sunt vrednic sa spun!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare