Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1361  
Vechi 24.01.2012, 16:41:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ai puțintică răbdare stimabile, ajungem și acolo! Pe rând, pe rând... Deocamdată ar fi bine să aduci și tu 10 texte din VT unde se spune că sufletul e nemuritor. Dar repede, până nu se fac mai multe! Versetele cu "sufletul nemuritor" din NT păstrează-le pentru timpul potrivit...
pai vezi ca nu esti atent. Ti-am adus din Isaia si Iezechiel. Cauta-le in urma. Doamne ajuta!
  #1362  
Vechi 24.01.2012, 16:58:37
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai vezi ca nu esti atent. Ti-am adus din Isaia si Iezechiel. Cauta-le in urma. Doamne ajuta!
Până ajungem la Isaia și Iezechiel, ceva comentarii cu privire la cele 10 texte din Facerea, Ieșirea, Numeri și Deuteronom:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1068
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1134
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1143
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1151
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1155
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1227
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1243
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1266
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1267
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1349

Scrie acolo că sufletul moare, ori scrie că sufletul e "nemuritor" ?
  #1363  
Vechi 24.01.2012, 17:20:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este vorba despre o înțelegere defectuoasă a verbului "a muri" sau "a pieri". Ca dovadă, iată cum tu singur citezi versetul:

Cine va număra pe urmașii lui Iacov și gloatele din Israel cine le va socoti? Să moară sufletul meu moartea drepților acestora și să fie sfârșitul meu ca sfârșitul lor!" (Numeri 23,10 - versiunea Sinodală)

Dacă sufletele drepților ar dispărea în neant sau și-ar înceta existența la sfîrșitul vieții pămîntești, atunci cum rămîne cu pilda săracului Lazăr care a fost dus în sînul lui Avraam, cum rămîne cu locuința morților citată de atîtea ori în Biblie? Cine a locuit în sînul lui Avraam și cine a ajuns în locuința morților?

Cît despre ucigașii care "ucid om" sau "ucid suflet", sînt ei exterminatorii sufletelor celor omorîți? Ar fi ridicol.

Deci: sufletele care pier sau sînt pierdute sînt cele care se îndepărtează de Dumnezeu, ajungînd în ceea ce numim Iad. În Iad va fi și moartea cea de-a doua, care nu va fi o nimicire, ci o separare de armonia Bisericii prin amestecarea cu îngerii căzuți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #1364  
Vechi 24.01.2012, 17:56:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este vorba despre o înțelegere defectuoasă a verbului "a muri" sau "a pieri". Ca dovadă, iată cum tu singur citezi versetul:

Cine va număra pe urmașii lui Iacov și gloatele din Israel cine le va socoti? Să moară sufletul meu moartea drepților acestora și să fie sfârșitul meu ca sfârșitul lor!" (Numeri 23,10 - versiunea Sinodală)

Dacă sufletele drepților ar dispărea în neant sau și-ar înceta existența la sfîrșitul vieții pămîntești, atunci cum rămîne cu pilda săracului Lazăr care a fost dus în sînul lui Avraam, cum rămîne cu locuința morților citată de atîtea ori în Biblie? Cine a locuit în sînul lui Avraam și cine a ajuns în locuința morților?
Jalnică încercare de a contrapune celor 10 texte (și stai liniștit, vor mai urma și altele), un text apocrif și o pildă - care fie vorba între noi, nu pomenesc nimic de "nemurirea sufletului" și nici măcar de "suflet"!

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cît despre ucigașii care "ucid om" sau "ucid suflet", sînt ei exterminatorii sufletelor celor omorîți? Ar fi ridicol.
Te rog nu deturna sensul celor 10 texte! Niciunul nu are treabă cu morții, ci cu cei care sunt, sau urmează să fie omorâți; deci cu oamenii vii! Acei ucigași, criminali (cu voia sau nu) amintiți până acum, nu ucid fantome, emanații, sau omuleți sălășluind în carcasele trupurilor; ci oameni vii, ființe întregi.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci: sufletele care pier sau sînt pierdute sînt cele care se îndepărtează de Dumnezeu, ajungînd în ceea ce numim Iad. În Iad va fi și moartea cea de-a doua, care nu va fi o nimicire, ci o separare de armonia Bisericii prin amestecarea cu îngerii căzuți.
Ceea ce numiți voi Iad este o altă chestiune controversată care ar necesita un topic special. Ar fi multe de zis cu privire la această dogmă ciudată și străină de spiritul Scripturii.
  #1365  
Vechi 24.01.2012, 18:49:21
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ceea ce numiți voi Iad este o altă chestiune controversată care ar necesita un topic special. Ar fi multe de zis cu privire la această dogmă ciudată și străină de spiritul Scripturii.
Nimic nu poate fi mai ciudat si mai strain de spiritul Scripturii ideea ca Dumnezeu este nemuritor dar totusi poate sa moara.
  #1366  
Vechi 24.01.2012, 19:00:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nimic nu poate fi mai ciudat si mai strain de spiritul Scripturii ideea ca Dumnezeu este nemuritor dar totusi poate sa moara.
Doamnă lăsați vă rog diversiunile și ajutați-vă colegii la găsirea "nemuririi sufletului" în Biblie...
  #1367  
Vechi 24.01.2012, 19:57:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Doamnă lăsați vă rog diversiunile și ajutați-vă colegii la găsirea "nemuririi sufletului" în Biblie...
prietene, tu faci diversiune. Te-am mai intrebat o data si aume: CE A INTELES CAIN CAND DUMNEZEU I-A ZIS CA GLASUL SANGELUI LUI ABEL STRIGA DIN PAMANT CATRE EL?... iar tu nu ai raspuns la subiect. Ce a vrut aici sa zica Dumnezeu? A inteles ceva Cain sau a ramas in ceata? Doamne ajuta!
  #1368  
Vechi 24.01.2012, 20:22:01
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă sufletele drepților ar dispărea în neant sau și-ar înceta existența la sfîrșitul vieții pămîntești, atunci cum rămîne cu pilda săracului Lazăr[/url]
A devenit obsesiva acesta absurditate, de a incerca sa argumentezi teoria sufletului nemuritor cu o pilda in care nu se fofolseste absolut deloc cuvantul "suflet". Dimpotriva, ca sa inteleaga omul ca este o pilda care nu trebuie luata literar, se vorbeste despre parti trupesti. Au "sufletele" parti trupesti (degete, limba, etc) si suferinte trupesti?

Interesant si trist este ca, foarte, foarte rar s-a amintit de invatatura pe care ne-o da pilda si care se gaseste, ca o concluzie, la sfarsitul pildei. In schimb, despre ceea ce nu vorbeste pilda, se vorbeste in mod obsesiv.

Cand aveti de gand sa lasati pilda sa ne invete ceea ce ne invata, fara sa o folositi pentru a argumenta ceea ce nu spune nicidecum?
  #1369  
Vechi 24.01.2012, 20:40:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prietene, tu faci diversiune. Te-am mai intrebat o data si aume: CE A INTELES CAIN CAND DUMNEZEU I-A ZIS CA GLASUL SANGELUI LUI ABEL STRIGA DIN PAMANT CATRE EL?... iar tu nu ai raspuns la subiect. Ce a vrut aici sa zica Dumnezeu? A inteles ceva Cain sau a ramas in ceata? Doamne ajuta!
Așa cum ți-am răspuns deja la această întrebare aici, Dumnezeu a folosit o vorbire figurativă, doar nu ai pretenția să afirmi că sângele ar avea gură să strige. Cain de bună seamă a înțeles, căci nu cere explicații. Nu-mi spune că era prea respectuos să ceară explicații! Câteva momente mai înainte a știut să fie obraznic cu Dumnezeu.
Dumnezeu continuă vorbirea figurativă:

"Și acum ești blestemat de pământul care și-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta."(Facerea 4,11 - versiunea Sinodală)

Asemeni sângelui, nici pământul nu are gură să înghită, iar Cain a înțeles și de data aceasta, căci nu cere explicații.

Așa că lasă-te și tu divagații și răspunde concret: unde scrie că sufletul e nemuritor ?
  #1370  
Vechi 24.01.2012, 20:42:55
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Așa că lasă-te și tu divagații și răspunde concret: unde scrie că sufletul e nemuritor ?
Doar v-am mai explicat o dată: pe aceeași pagină unde scrie că în anul 1844 arhanghelul Mihail, adică Iisus Hristos, a intrat în sanctuarul ceresc și a început judecata de cercetare.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31