Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 02.09.2010, 09:49:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Mă iertați părinte. M-a biruit mânia. Însă n-am putut sta să văd cum vorbește. Nu suport să văd pe un forum ortodox cum vorbesc unii sectanți. Dacă ar fi moderatorii mai severi altă treabă ar fi.

Dar părinte, cum putem sta noi muți când îl auzim pe patriarh că vorbește despre împreună-slujire cu catolicii, despre invitarea papei în România și toate cele care țin de ecumenism?

Îmi cer iertare din nou.
Frate colaps, iata care era pozitia lui Corneliu Zelea Codreanu (acela din avatarul tau), despre ecumenism:

"Capitanul era un fervent adept al ideii de unificare a bisericilor crestine, pentru El neexistand decat o singura Biserica, cea infiintata de Cristos.

De aceea El, nefacand deosebire intre sfintii Bisericii Catolice si cei ai Bisericii Ortodoxe, se ruga si Sfantului Anton de Padova.

De asemenea Capitanul a preconizat toleranta desavarsita fata de credinta altora, indemnand pe legionari numai "sa-si marturiseasca credinta proprie "fara macar sa incerce a zdruncina in credinta lor pe cei infipti in credinta cu toata curatenia inimii" (Circulari, p. 246)"


- Preot Stefan Palaghita, "Istoria Miscarii Legionare", Editura Roza Vanturilor, Bucuresti, 1993, p. 90
Reply With Quote
  #82  
Vechi 02.09.2010, 10:06:54
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Parinte, aveti dreptate. Acelasi Arsenie Papcioc , intrebat fiind de diferiti stareti de manastire ce sa faca cu "baietasii" ecumenisti, trimisi de mitropolii peste ei, cu pofta de a-i obliga sa mai renunte la multe din "apucaturile" ortodoxe consacrate de 2000 de ani, le-a spus asa: "Capul vostru este Hristos!"

Zic ce ziceti si dumneavoastra: noi sa tinem de Biserica si sa nu uitam ca capul nostru este Hristos.., ca are grija Dumnezeu sa curete Biserica pt noi..Nu cred ca or sa aibe ei puterea sa ecumenizeze BOR-ul !
Amin! Domnul sa-ti umple inima de dulceata smereniei lui Hristos si vei fi deja in Rai!

Vedeti, iubitilor: un dram de smerenie si forumul este din nou ortodox! Iata moderatorul nostru cel mai potrivit. Doamne, da-mi gandul cel bun!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 02.09.2010, 10:37:24
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul
Această rugăciune este citită de două ori la sfârșitul fiecărei slujbe din timpul Postului Mare, de Luni până Vineri (nu și Sâmbetele și Duminicile).


Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei,
al grijii de multe,
al iubirii de stăpânire
și al grăirii în deșert
nu mi-l da mie.

Iar duhul curăției,
al gândului smerit,
al răbdării
și al dragostei,
dăruiește-l mie, robului Tău.

Așa Doamne, Împărate,
dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele
și să nu osândesc pe fratele meu,
că binecuvântat ești în vecii vecilor.
Amin”.


Eu as indemna sa o citeasca toti cei care vor sa participe la discutii, aici pe forum! Chiar si ateii!

Last edited by Pr.Gheorghe; 02.09.2010 at 10:40:56.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 02.09.2010, 11:44:05
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul
Această rugăciune este citită de două ori la sfârșitul fiecărei slujbe din timpul Postului Mare, de Luni până Vineri (nu și Sâmbetele și Duminicile).


Doamne și Stăpânul vieții mele,
duhul trândăviei,
al grijii de multe,
al iubirii de stăpânire
și al grăirii în deșert
nu mi-l da mie.

Iar duhul curăției,
al gândului smerit,
al răbdării
și al dragostei,
dăruiește-l mie, robului Tău.

Așa Doamne, Împărate,
dăruiește-mi ca să-mi văd greșalele mele
și să nu osândesc pe fratele meu,
că binecuvântat ești în vecii vecilor.
Amin”.


Eu as indemna sa o citeasca toti cei care vor sa participe la discutii, aici pe forum! Chiar si ateii!
Ma alatur parintelui Gheorghe la aceasta smerita rugaciune. Doamne ajuta,
parinte!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41
Despre CATEDRALA cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 187 17.07.2009 07:58:54
catedrala din bistrita quasar Generalitati 1 14.06.2008 09:42:56