Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.04.2014, 19:24:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Am inteles ca nu e bine sa se miruiasca sau sa se unga hainute, batiste sau obiecte ale unor persoane de acasa, dar am vazut ca se mai practica, totusi...mai ales cand sunt persoane care nu se pot deplasa din cauza varstei sau bolii. Acum am si eu un caz: a nascut o vecina si se plangea ca nu e prea bine bebe...in fine, sper sa fie doar ingrijorari firesti de mama, si sa-si revina cat mai curand, dar tot ma intreb cum l-am putea ajuta. As putea, de exemplu, sa-i iau o caciulita, sa merg la sf maslu sa i-o unga, si apoi sa i-o duc? De pomenit nu pot nefiind botezat inca, decat pe mama. Am citit ca se face molifta la 1, 8 si 40 zile, insa la 1 zi cum tb facut, merge preotul la spital? Sper sa gasesc maine dimineata parintele si sa intreb toate astea... As fi vrut de azi sa merg la capela sf. Ioan Rusul, de la maternitatea Polizu (acolo se tine sf maslu joia pe la orele 17), si apoi sa trec si pe la ea (la Filantropia, aproape), am si sunat colega sa o intreb dc poate veni in locul meu, dar mi-am dat seama ca e mai in varsta, vine de departe (din dr. Taberei pana in Berceni) si afara e ff urat (ploaie, frig)...
Nu e prea grozavă chestia cu hainele, pozele... am văzut și eu o grămadă de cazuri, dar nu sunt ok...

Mai bine ar lua în considerare să îl boteze mai repede.

Dacă s-ar putea unge copilașul cu ulei sfințit ar fi bine, dar nu știu dacă se poate, nefiind botezat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2014, 08:04:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mirela, pomelnicul tau de 100 usd posibil sa nu expire niciodata :), dar nu neaparat din considerentul financiar, ci mai ales daca e vorba de o prietenie :)
Da, ai dreptate. :) Dar n-am să îngroș obrazul, ci am să mai trimit și eu câte o donație din când în când. Cred că rugăciunea fierbinte a acestui părinte, inclusiv la Muntele Athos, m-a scăpat acum 2 ani de un divorț iminent și alte complicații. Slavă Domnului!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.04.2014, 04:41:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Acum am si eu un caz: a nascut o vecina si se plangea ca nu e prea bine bebe...in fine, sper sa fie doar ingrijorari firesti de mama, si sa-si revina cat mai curand, dar tot ma intreb cum l-am putea ajuta. As putea, de exemplu, sa-i iau o caciulita, sa merg la sf maslu sa i-o unga, si apoi sa i-o duc? De pomenit nu pot nefiind botezat inca, decat pe mama.
Ba da, micuțul chiar nebotezat fiind poate fi pomenit la Sf. Maslu. Și non-ortodocșii pot fi pomeniți la Sfântul Maslu. Se scriu jos sub pomelnic, cu mențiunea "non-orthodox". Am întrebat un preot ortodox și așa mi-a zis. Așa știam și eu, de fapt. Doamne ajută!

PS: hainele nu se ung cu ulei sfințit, ci doar persoanele.
PPS: bebelușul nu poate fi uns cu ulei sfințit, dacă nu este botezat; doar poate fi pomenit la rugăciune.

Last edited by mirela.t; 28.04.2014 at 04:53:35.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.05.2014, 20:31:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Când facem pomelnic pentru Sfântul Altar, pe cine să trecem în primul rând?

Citat:
În prealabil postat de Iulia83M Vezi mesajul
Bună ziua,

Scriu pe acest forum pentru a mă lămuri referitor la pomelnice - pe cine este bine și pe cine nu este bine să trecem pe pomelnic.
- Cel mai mare neam pe care îl avem pe fața pământului, nu-i tata și mama, cât veți trăi voi. Cel mai mare neam pe care îl avem nu-i soția, nu-i soțul, ci este preotul care ne-a botezat și al doilea este nașul de botez, și al treilea - pentru care sunteți cununați - este nașul de cununie. Deci, când faci un pomelnic, întâi și intâi la morți sa faci. Si daca preotul care te-a botezat este mort, pe el să-l pui întâi. Apoi să pui nașul, dacă-i mort, pe urmă pe ceilalți. Când faci pomelnic la vii, tot așa. Dacă trăiește preotul, pui pe preot întâi și apoi pe nașul de botez, nasul de cununie și apoi pui pe soț, soție, mamă, soră și alte rudenii.
(Părintele Cleopa)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2014, 13:09:24
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos a inviat! Micutul Nectarie Stefan va suferi poate chiar azi o interventie chirurgicala pt o hernie. Inca nu au apucat sa-l boteze, e stabilit pt duminica, dar intre timp a intervenit aceasta urgenta. Nadajduim ca sfintii lui protectori, impreuna cu sf Ioan Rusul pe care il praznuim maine si cu sf. Efrem il vor ajuta sa treaca cu bine aceasta incercare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2014, 17:42:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Hristos a inviat! Micutul Nectarie Stefan va suferi poate chiar azi o interventie chirurgicala pt o hernie. Inca nu au apucat sa-l boteze, e stabilit pt duminica, dar intre timp a intervenit aceasta urgenta. Nadajduim ca sfintii lui protectori, impreuna cu sf Ioan Rusul pe care il praznuim maine si cu sf. Efrem il vor ajuta sa treaca cu bine aceasta incercare. Doamne ajuta!
Adevărat a înviat!
Să-i dea Domnul sănătate micuțului și mână sigură medicilor -
să reușească operația și să se refacă în liniște. Doamne ajută.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2014, 22:04:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc, Doamne ajuta! Medicii care lucreaza acolo au, in general, mana sigura, insa recuperarea, de obicei, tine de fiecare pacient in parte :). Operatia lui a decurs bine, slava Domnului, insa, afara de el, sunt acolo o multime de copii si mai mici, si mult mai bolnavi . Domnul sa aibe mila de toti!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.06.2014, 10:59:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...ictureid=14522
Gata, am reusit!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare