Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.08.2016, 17:33:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Eu zic ca frumos ar fi sa zicem si de femei ca sunt neserioase, ca suna mai bland.
Mai nu stii cum e cu blandetea asta, cand insusi Sfintii Parinti spun clar:
curva lume.(conform celor spuse de Arsenie Boca).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2016, 17:41:01
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai nu stii cum e cu blandetea asta, cand insusi Sfintii Parinti spun clar:
curva lume.(conform celor spuse de Arsenie Boca).
ce zic eu si ce unde bati tu :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2016, 21:26:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cam asta mi se pare blestemul la femeie cu barbatul care o 'va stapani' - e aleasa mai mult pe criteriul calitatilor fizice, unde nu ii sta in putere sa modifice nimic (ma refer la femei normale, nu cele dependente de operatii estetice) si aici mi se pare nedreptatea si deci blestemul. Oare gresesc?
Nu cred ca asta ar fi blestemul, cred ca unei femei i face mult mai bine la capitolul mental si incredere sa fie casatorita si la casa ei, se identifica intr-un rol reconfortant deoarece casatoria ii confera o stima de sine speciala si un statut care e mult peste angoasele si nelinistile dinaintea casatoriei.
De multe ori chiar fara sa-si dea seama femeia cauta confirmarea barbatului in ceea ce face, poate asta e blestemul.
Mie nu mi se pare ca femeile normale ar fi urate, daca sunt finute si au grija de ele se pot pune in valoare fara sa fie intr-una din extremele neingrijire ostentativa sau epatare si vulgaritate.
Majoritatea oamenilor nu au un aspect fizic de reviste si logic ar fi sa-si ia o pereche de seama lor.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Totusi mi se pare f stupid, adica casatoria nu e un leac impotriva degradarii fizice. Poate e bine cat e tanara dar apoi tot imbatraneste si atunci la fel de bine poate fi parasita sau chiar inselata.
Si barbatul imbatraneste odata cu femeia daca au varste apropiate, nu este asta problema de fond, nu trebuie sa se gandeasca prea mult o femeie la faptul ca ar putea fi inselata si parasita pentru ca exista riscul sa se inchida social, la fel ca si barbatul care se teme sa fie refuzat, pur si simplu se inchisteaza intr-o lume convenabila, dar nu mai ajunge la etapa relationarii si casatoriei .

Problema ar fi tiparul social, si din ce am vazut in alte relatii, parintii si in special soacrele ar fi cele care s-ar impotrivi unei femei mai mari sau la 30+, dar si barbatul la un moment dat trebuie sa se desprinda si sa se implineasca in viata de familie.

Mi se pare firesc ca un barbat de 30+ sa ia o sotie de 30+, poate unii au dat si de bani si au o impresie exagerata despre ei daca li se pare ca femeia de aceeasi varsta imbatraneste mai mult decat ei si in cazul asta ar trebui sa li se puna o oglinda sub nas.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Trebuie sa existe si alte criterii decat cele ale frumusetii fizice, nu? (Si nu ma refer la cele materiale :D ). Cel putin asa imi place sa cred. Poate sunt idealista.
Primul criteriu ar fi sa existe dragoste adevarata intre cei doi, care sa-l motiveze pe barbat sa sparga colivia de aur pentru a se implini ca barbat in viata de familie.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Pai daca nu sunt atractive nu sunt nici invitate in oras etc.. Pe langa asta poate au fost bolnave o vreme si n-au avut dispozitie de casatorie. Ce sa faca in acest caz?
In primul rand poate au un cerc restrans social unde nu pot fi remarcate de oameni care sunt intr-o situatie asemanatoare cu ele, depinde ce vor, unele si-au intalnit viitorul sot la biblioteca sau in pelerinaje, la lansari de carte, la teatru etc.
In alt doilea rand la 30+ e o concurenta mai mare pe barbatii de aceeasi varsta asta in cazul in care nu sunt insurati respectivii.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Teoretic asa ar trebui sa fie, practic mai putin. Totusi am vazut si cupluri in care femeia nu e asa frumoasa ca barbatul, dar mai rarute...
Nu este o concurenta intre barbat si femeie care e mai frumos, cel putin nu la barbat oricum genele lor se combina si copilul ia ce este cel mai bun de la ambii parinti.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2016, 22:45:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu este o concurenta intre barbat si femeie care e mai frumos, cel putin nu la barbat oricum genele lor se combina si copilul ia ce este cel mai bun de la ambii parinti.
Mai intai, copilul nu ia neaparat ce este mai bun. Combinarea genelor este aleatorie.

Pe urma, cei doi parinti nu au chiar aceeasi pondere in toate privintele. Anumite caracteristici, asa cum sunt, in mod notabil, cele metabolice sunt preluate mai degraba de la mama decat de la tata. Spre exemplu, dintr-un buflei casatorit cu o scandura sunt mai mici sanse sa iasa un buflei decat in cazul in care un slabanog ar fi casatorit cu o grasana.

Poate ca barbatii simtind in mod instinctiv acest lucru cauta mai degraba femei suple.

Si invers, in transmiterea inaltimii, tatii au o pondere usor mai mare decat mamele. Progenitura va fi mai probabil inalta dintr-o mama scunda si un tata inalt decat invers.

Poate ca femeile, simtind in mod instinctiv acest lucru, cauta mai degraba barbati inalti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.08.2016, 23:11:31
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Stim ca femeii i s-a dat blesemul : "atrasă vei fi către bărbatul tău și el te va stăpâni ..." .

Credeti ca este ridicat acest blestem prin imbratisarea unei vieti crestine autentice in care „nu mai este parte bărbătească și parte femeiasca pentru că voi toți una sunteți în Hristos Iisus” (Galateni 3, 28) ? Adica ma refer daca in casatorie se mai fac simtite efectele blestemului astuia sau ele se estompeaza pe masura ce femeia traieste crestineste?
Atractia femeii catre barbat nu este un blestem, asa cum nu este nici atractia barbatului catre femeie. Sta in firea lucrurilor.

Atractia, dpdpv spiritual, subliniaza necesitatea unirii celor doua arhetipuri, feminin-masculin in constiinta individului pentru experimentarea Intregului si prin aceasta transcenderea polaritatii. In unirea celor doua se afla simultan, si foc si eliberare.

Pentru femeie, cand este gasit masculinul interior nu mai este necesar cel exterior. Iar pentru barbat, cand este gasita femeia interioara nu mai este necesara cea exterioara. Omul devine intreg - "ca ingerul in ceruri".
__________________

Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.08.2016, 23:19:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai intai, copilul nu ia neaparat ce este mai bun. Combinarea genelor este aleatorie.
Interesante precizari, nu sunt medic, care ar fi sansele ca pruncul sa imprumute trasaturile feței de la parintele mai frumos ?

Ma gandeam ca pruncul va fi o versiune imbunatatita a celor doi si din putinele cunostinte de genetica am inteles ca sunt sanse mari ca anumite gene recesive sa fie corectate din fondul genetic al parintelui celalalt sau chiar din al celor 4 bunici.

In familiile in care unul din parinti arata mai bine, nu am vazut sa nu fie om care sa nu aiba un aspect cel putin placut, desigur ar fi o greseala sa reduc totul la observatia personala, dar am vrut sa incurajez.

Din punct de vedere al unui barbat care arata cat de cat s-ar putea sa nu fie necesar ca sotia sa fie top modela, s-ar putea sa caute si alte calitati decat aspectul fizic, care daca e unul normal nu e deloc rau.
Eu prin aspect normal nu inteleg tulburari de greutate in plus sau in minus si ma gandesc la o inaltime cel putin medie pentru tara in care se naste cineva.

Oricum oamenii induhovniciti au o anumita stralucire, important e sa nu fie desfigurati de pacat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.08.2016, 23:25:02
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Atractia femeii catre barbat nu este un blestem, asa cum nu este nici atractia barbatului catre femeie. Sta in firea lucrurilor.

Atractia, dpdpv spiritual, subliniaza necesitatea unirii celor doua arhetipuri, feminin-masculin in constiinta individului pentru experimentarea Intregului si prin aceasta transcenderea polaritatii. In unirea celor doua se afla simultan, si foc si eliberare.

Pentru femeie, cand este gasit masculinul interior nu mai este necesar cel exterior. Iar pentru barbat, cand este gasita femeia interioara nu mai este necesara cea exterioara. Omul devine intreg - "ca ingerul in ceruri".
Nu ma refeream al atractie ca e blestem ci ca e 'stapanita', adica eu inteleg dependenta de atentia barbatului. Nu vorbesc aici de feministele care au frustrari si incearca sa mascheze (foarte stangaci dealtfel) acest fapt - desi tocmai pt ca incearca cu disperare sa faca in ciuda, demonstreaza ca au niste complexe in zona asta. Eu vorbesc la modul general.

Cu femininul si masculinul interior, te referi la calugari si calugarite?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.08.2016, 23:29:44
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu este o concurenta intre barbat si femeie care e mai frumos, cel putin nu la barbat oricum genele lor se combina si copilul ia ce este cel mai bun de la ambii parinti.
De acord cu ce ai zis, nici n-am insinuat ca ar fi concurenta. Ci sunt doar indiscret de curioasa :) de cuplurile in care femeia nu e asa frumoasa sau are un handicap/boala etc..

Cu alte cuvinte pun in discutie capacitatea barbatului de a iubi dincolo de aspectul estetic al consoartei.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.08.2016, 23:37:56
Roxia85 Roxia85 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.10.2014
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Oricum oamenii induhovniciti au o anumita stralucire, important e sa nu fie desfigurati de pacat.
Da, asta e importanta: the spakle. Doar ca uneori cred ca ia timp sa fie descoperita.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.08.2016, 00:49:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Cu alte cuvinte pun in discutie capacitatea barbatului de a iubi dincolo de aspectul estetic al consoartei.
Daca aspectul e unul normal care ar fi problema, nici femeia nu ar mai trebui sa faca un caz din asta daca e deja acceptata asa, crezi ca o femeie frumoasa nu este expusa riscului de a fi inselata sau imbatranirii, sau plictiselii ?
Si cand spun acceptata nu ma refer ca si cum i s-ar face o concesie de la inaltimea unui palat de fildes, efectiv barbatul ia the whole package, ca vad ca e la moda englezismul.

Eu am mai auzit din viata de zi cu zi unii care ziceau ca vai, genele! de fapt nu e chiar asa, unde e binecuvantarea lui Dumnezeu, omul e neputincios sa anticipeze maretia lucrarii si chiar sa apara lucruri peste putina credinta.

Citat:
În prealabil postat de Roxia85 Vezi mesajul
Ci sunt doar indiscret de curioasa :) de cuplurile in care femeia nu e asa frumoasa sau are un handicap/boala etc.
Handicapul poate sa fie dobandit si in timpul casatoriei, depinde foarte mult de vointa si credinta ambilor, aici e o cruce foarte grea incercata.

Nu stiu daca ai auzit de cazul Mioarei Grigore o femeie care a nascut dupa 30+ de ani si care a murit de cancer la san, dar a avut un sot si 5 copiii care efectiv s-au prins de ea ca un burete si au ajutat-o foarte mult.

Mai este si cazul Adei Calciu descris in Am vazut raiul, o femeie medic, care se tinea foarte cocheta inainte de un accident care a nenorocit-o intr-o deplasare cu lotul olimpic, fiind singura ranita, dar pe care sotul nu a lasat-o chiar daca nu au mai putut avea copii.

Depinde foarte mult de facultatile spirituale ale sotilor, de reactia pe care o in fata confruntarilor, trebuie luate ca exemplu sursele bune de inspiratie.

Infinita nu e doar prostia ci si formele de diformitate spirituala pe care le poate lua sufletul uman, cand e in cadere libera fara Dumnezeu.
Nu cred ca e bine sa ne incarcam cu toate proiectiile unor astfel de suflete pt ca la nivel duhovnicesc anumite optici negative pot paraliza vointa, slabi credinta si mai rau fac.

Parca Andrei Plesu spunea intr-o emisiune ca n-a ratat in viata cateva intalniri importante cu personalitati, pe care daca nu le cunostea, nu ar mai fi avut acelasi traseu intelectual.
Poate Dumnezeu lucreaza si prin mari intalniri cu oameni care pot fi o veritabila imbogatire spirituala pentru cel care se bucura de prezenta lor intr-un anumit moment binecuvantat.

Mai bine cauta exemplele pozitive care sa-ti faciliteze iesiri din anumite situatii care par blocante, importanta e desprinderea de poveri destructive.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare