Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2019, 16:10:09
Nefelibata Nefelibata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2019
Mesaje: 2
Implicit Sunt o greco-catolica care vrea sa se boteze

Buna ziua!
Am fost botezata greco-catolica, la dorinta bunicii mele.
Parintii mei sunt ortodocsi si au frecventat si biserica ortodoxa si cea greco-catolica.
Am in prezent 18 ani, si as dori sa ma convertesc.

Sunt totusi totalmente lipsita de informatii. Prietenii mei ortodocsi mi-au sugerat sa ma botez la o manastire, dar cred ca as avea nevoie de un duhovnic.
Mi se si pare absurd sa primesc botezul, dat fiind faptul ca am dus o viata pacatoasa, dar am auzit ca un botez spala si pacatele anterioare.
Imi este greu sa cred asta sincer, si as vedea necesara spovedania, avand in vedere faptul ca am comis pacate inainte, desi am incercat din rasputeri sa duc o viata morala chiar si secular.

Am trait fara religie pana in momentul actual.

Sunt extrem de rusinata de pacatele mele, ma tot gandesc daca exista iertare pentru ce am facut inainte.

Nici nu stiu cum ar trebui sa procedez ca sa ma botez, pe cine ar trebui sa contactez, ce ar trebui sa fac. Sunt complet in ceata.


As primi cu drag ajutor, chiar si din cadrul bisericesc.

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2019, 08:51:55
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Buna ziua!
Am fost botezata greco-catolica, la dorinta bunicii mele.
Parintii mei sunt ortodocsi si au frecventat si biserica ortodoxa si cea greco-catolica.
Am in prezent 18 ani, si as dori sa ma convertesc.

Sunt totusi totalmente lipsita de informatii. Prietenii mei ortodocsi mi-au sugerat sa ma botez la o manastire, dar cred ca as avea nevoie de un duhovnic.
Mi se si pare absurd sa primesc botezul, dat fiind faptul ca am dus o viata pacatoasa, dar am auzit ca un botez spala si pacatele anterioare.
Imi este greu sa cred asta sincer, si as vedea necesara spovedania, avand in vedere faptul ca am comis pacate inainte, desi am incercat din rasputeri sa duc o viata morala chiar si secular.

Am trait fara religie pana in momentul actual.

Sunt extrem de rusinata de pacatele mele, ma tot gandesc daca exista iertare pentru ce am facut inainte.

Nici nu stiu cum ar trebui sa procedez ca sa ma botez, pe cine ar trebui sa contactez, ce ar trebui sa fac. Sunt complet in ceata.


As primi cu drag ajutor, chiar si din cadrul bisericesc.

Va multumesc!
Bine ai venit!

Nu conteaza ce-ai fost, conteaza ce esti.
Nu conteaza cate/ce pacate ai facut, conteaza ca te pocaiesti.

Si eu sunt botezat greco-catolic, dar frecventez parohia ortodoxa a pr. Daniel, "Sf Cuvioasa Parascheva", dar el nu mi-a cerut sa ma "botez orotdox" si m-a primit cu bratele deschise. Nu stiu cum as fi reactionat daca pr. Daniel mi-ar fi cerut sa ma botez din nou, eu stiind ca am primit un botez valid; un nou botez ar fi insemnat "invalidarea" celui primit la inceput, ceea ce pentru Dumnezeu n-ar fi o placere fiindca El este Acelasi si pentru greco-catolici si pentru ortodocsi, mai ales ca si Litughia este aceeasi, compusa de Sf Ioan Gura de Aur, greco-catolicii fiind primiti in Biserica Catolica (dupa mai bine de 30 de ani de demersuri) numai impreuna cu ritul lor ortodox.

Mi s-a spus mai demult ca Biserica Catolica si Biserica Ortodoxa( care sunt recunoscute ca biserici surori) isi recunosc una alteia tainele savarsite in folosul credinciosilor, asa ca un alt botez n-ar mai fi necesar, iar pe forum sunt mai multe posturi/mesaje, daca nu chiar topicuri, despre acest nou "botez"; insa sunt unii clerici sau asa-zis credinciosi mai "extremisti"(ca sa nu zic habotnici) care au pareri contrare cand e vorba de altii, nu cand e vorba de ei. Daca n-ar exista aceasta recunoastere a tainelor deja savarsite de cealalta biserica, atunci sotilor nu li s-ar recunoaste cununia, ceea ce ar insemna o impardonabila ostilitate.
Eu zic ca cel mai important aspect la care se uita chiar si Dumnezeu cu mare atentie este inima ta si ce ai in ea:

45. Omul bun, din vistieria cea bună a inimii sale, scoate cele bune, pe când omul rău, din vistieria cea rea a inimii lui, scoate cele rele. Căci din prisosul inimii grăiește gura lui.(Lc6,45)

Botezul nu e pentru "spalarea" pacatelor; spovada e pentru asa ceva si spovada este primul lucru serios pe care va trebui sa-l faci, dar ar fi bine sa le-o sugerezi si prietenilor tai ortodocsi(care te-or fi sfatuit cum au stiut si ei).
Si Sf. Costantin (fiul Sf Elena), imparatul Imperiului Roman de rasarit, si-a propus, dupa ce a legalizat crestinismul, sa se boteze la sfarsitul vietii ca sa i se stearga toate pacatele vietii, ceea ce este cu totul fals pentru ca Dumnezeu nu spala "scmecheriile" astea cinice, care denota intentia de a pacatui in viitor. Se pare ca mama sa l-a sfatuit mai corect.

Rusinea ta, la 18 ani, pentru pacatele comise e un mare motiv de bucurie fiindca (se pare) esti hotarata sa le repudiezi prin spovada.
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Ti se vor ierta toate cate le marturisesti fara niciun dubiu.

Eu te sfatuiesc sa ceri ajutor bunicii tale(daca mai traieste) pentru a vorbi foarte serios cu un preot caruia sa-i spui in cursul spovezii tot ce te framanta; daca nu mai traieste bunica ta, atunci cauta cu rabdare, dar si cu hotarare un preot(chiar si la o manastire) care sa te asculte si el cu rabdare. N-ar fi rau sa "treci"(sa urmezi) o cateheza, o initiere.
Convertirea presupune schimbarea religiei crestine, ceea ce nu e cazul tau; aici ar fi vorba de a trece la cultul ortodox, dar si asta ar trebui s-o faci numai dupa multa chibzuinta, de aceea am sugerat s-o consulti pe bunica ta; faptul ca ai prieteni ortodocsi nu e un motiv serios.

Orice intrebari mai ai le astept ca sa raspund cu placere la ele.




P.S. A propos! Ca sa-i verifici cat sunt de ortodocsi prietenii tai, cat de bine te-au sfatuit si cata incredere poti avea in ei, ar fi bine sa-i intrebi pe fiecare cand si-au facut ultima spovada...
Pentru ca mai putin de 10% dintre crestini merg regulat la biserica, pentru ca mai putin de 10% din ei se spovedesc regulat (adica la fiecare praznic imparatesc, de 6-7 ori pe an) vei vedea calitatea "duhovniceasca" a prietenilor tai.
Faptul ca ei ti-au propus botezul ca sa ti se stearga "arhiva" pacatelor sugereaza cam ce "aplecare" au ei spre spovada.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.06.2019 at 04:49:18.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2019, 15:32:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nefelibata Vezi mesajul
Buna ziua!
Am trait fara religie pana in momentul actual.
As primi cu drag ajutor...
Va multumesc!
Nu Dumnezeu a făcut religiile lumii ci omul. Domnul Hristos a fost trimis de Dumnezeu Tatăl ca să zidească o biserică sfântă în om, în oameni, nu în lume, nu pentru lume, nu pentru religii.

Religiile nu sunt de la Dumnezeu, Credința este de la Dumnezeu.

Deci dacă ai trăit fără religie ți-ai făcut cel mai mare bine, practic te-ai lepădat de cele mai rele lucruri lumești.

Însă când spui că-ți pare rău, că regreți faptele tale, că regreți că ai trăit fără religie cred că defapt sufletul tău vrea să ne spună că regretă că a trăit fără dreptate, adică nu a respectat Cuvântul, nu a ascultat de Dumnezeu ca să facă binele... să iubească cu Adevărat.

Practic soluția la problema ta este rugăciunea. Roagă-te să fii iertată și îndreptată. Deci stă la îndemâna ta să-ți ceri iertare sincer și din toată inima.

Iartă și tu greșelile greșiților tăi din toată inima și cere cu speranță și încredere iertare și vei fi și tu iertată de Dumnezeu precum ierți.

În ortodoxia catholică (universală) avem 7 sfinte Taine. Folosoște-le cu încredere că sunt pentru creștini. Cu ele îți poți îndrepta viața nu cu barul și nici cu bordelul.

Cu fiecare lacrimă de regret că ți-ai întinat iubirea curată prin fapte de ocară Dumnezeu îți curățește haina botezului ca să poți reintra liniștită în Împărăția Cerurilor.

Afară sunt spurcăcioșii și necredincioșii, furii și neascultătorii. Afară e trist și e urât... e plin de boli incurabile și de chin lăuntric. Remușcări, coșmaruri, revolte cu identificări greșite ale răului și e un suflu înnecăcios, o duhoare de putreziciuni. E noapte, e lume, e religie și nimeni nu mai poate face nimic bun pentru mântuirea sufernizilor. E mult urlet de groază, de frică și de durere sfâșietoare. Copiii orfani plâng. Doar mila divină îi mai alină. Trebuie să rabzi ascultând și urmând tratamentul dat de Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.06.2019 at 15:44:39.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.06.2019, 08:49:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Incepe cu primii pasi:

Mergi la o biserica si vorbeate cu un preot despre toate acestea. El te va povatui mai deoarte.

Cumpara niste carti.

Schimba-ti viata si stai putin aproape de Biserica.

Ajuta-l pe cel de langa tine, citeste cateva rugaciuni ziua, fa putina milostenie.

Spovedeste-te si te impartaseste.

Roaga-te ca Dumnezeu sa iti randuiasca o cale buna in viata si sa iti daruiasca un sot bun.

Roaga-te si stai aproape de Biserica, pt a fi acoperita in permanenta de dragostea lui Dumnezeu si de harul lui, pentru a nu gresi in viata, pentru a avea o viata buna.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.06.2019, 15:31:03
Nefelibata Nefelibata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2019
Mesaje: 2
Implicit

Am primit răspunsuri incredibile din partea tuturor..va mulțumesc din inimă!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2019, 16:07:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Te asteptam cu drag la noi!!!

Vino si ai bucurie alaturi de noi in Biserica.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2019, 14:47:58
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Si,ita efectele Sinodului din Creta... Biserici surori ,la domnul Demetrius ,Postacii incep sa informeze masele analfabete religios ca totul s-a schimbat.Acum Biserica Ortodoxa Romana ,considera surori si celelalte ,pana mai ieri secte.
Un alt distins domn,mai spune aici ca lui Dumnezeu nu-i trebuie biserici,ca ele sunt facute de oameni ...
Nu incerc sa fac aici cursuri de informare dogmatica ,vreau doar sa spun ,ca spuneti niste enormitati ! Adevarata Biserica Ortodoxa Romana traiesti prin oameni si prin putinii preoti/calugari,care nu sunt ,de graba pupatori de mana Papei si nici frati si surori cu celelalte denominatiuni religioase !
Pentru doamna sau domnisoara care doreste sa se ...converteasca (nici termenul nu e ortodox) ii recomand sa caute pe youtube ce spune Parintele Cleopa despre asa zisa unitate cu catolicii sau cu alte culte . Domnisoara modul in care dumneta doresti sa faci ce vrei sa face seamana putin cu mersul la piata . Stiti nu-mi mai place rochia asta ,vreau una ortodoxa ca si prietenii spun ca imi sta bine ... Ortodoxie e un mod de viata care se treieste cu intensitate ,nu sunt ritualuri de fatada .Botezul ortodox nu se compara cu nici un alt asa zis botez. Nu lua de bun ceea ce citesti aici ,sau ti se spune ,mai bine cauta singura adevarul .Iar daca chiar iti doresti sa-l gasesti negresit vei vedea ca e in ortodoxie ! Daca nu m-as fi nascut ortodox ,fara nici un dubiu as fi imbratisat acesta credinta ,care e una adevarata. Daca vei avea rabdare sa cauti putin pe youtube ,cateva filmulete vei vedea adevarul ."Botezul tau ,nu e nimic,imi pare rau sa o spun si imi pare rau de miliardele de oameni pacaliti de aceasta ciuma numita Secta Catolica si tot ce a derivat din ea ! "Cautati Adevarul si veti fi liberi " !

Daca doresti mai multe detalii despre cum e corect sa procedezi scrie-mi in privat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.08.2019, 01:05:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
... Daca nu m-as fi nascut ortodox...
Uaaau! Oare asa ai vrut sau asa s-a nimerit?
Tu esti "mai tare" ca Hristos, ca si El S-a botezat. Stiai?

Lasand gluma la o parte, ce zici tu e imposibil.

Citat:
imi pare rau sa o spun si imi pare rau de miliardele de oameni pacaliti de aceasta ciuma numita Secta Catolica si tot ce a derivat din ea
Daca iti parea rau nu-o spuneai, caci din ea s-a desprins Biserica Ortodoxa incepand dinainte de 1054, anul schismei.

Citat:
Daca doresti mai multe detalii despre cum e corect sa procedezi scrie-mi in privat.
Ca sa nu comenteze nimeni ce "debitezi"? Doamne fereste!

39. Și le-a spus și pildă: Poate orb pe orb să călăuzească? Nu vor cădea amândoi în groapă?(Lc6,39)








P.S.La tine m-am referit eu in postul nr 2, la mijlocul aliniatului 3, acum 40 de zile.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2019, 18:56:26
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Este total neadevărat ca biserica ortodoxa s-a desprins din cea catolica, ci este mai degrabă invers! Biserica mama singura adevărată Intr-u Hristos din începuturi este cea ortodoxa. Sa vedem diferențele învățăturile și scopul. Sa nu ne mai informam de pe net și sa luam de bun tot ceea ce citim. Avem curiozități sa mergem la cateheza și sa întrebăm teologii.
Dacă dorești sa treci la ortodoxie afla ca nu ai făcut nici o alta alegere mai buna. Mergi la un preot și vorbește cu dansul despre toate îndoielile tale iar împreună sa luați decizii. Nu mai cere sfaturi pe net intr-o chestiune atât de importantă. Suntem atât neînsemnați încât cele ale teologiei sa le lăsăm teologiei. Noi sa ne ocupam de mantuirea noastra, care este scopul.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2019, 18:59:31
Constantina C. Constantina C. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2019
Mesaje: 17
Implicit

Sunt dezamăgită... Sunt oare pe un forum crestin ortodox??!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare