Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 22:52:56
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit Ce parere aveti?

Nu va suparati ca pun si eu o intrebare, dar cautand niste poze pe internet am dat peste poza unui Sfant Amfilohie, care are in jurul capului o aureola. E chiar adevarata sau e poza prelucrata?



Ma iertati, intreb din simpla curiozitate!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 22:58:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Asta ar insemna ca zona capului este singura parte sfinta ceea ce este incorect din moment ce moastele provin din toate partile corpului.

Aureola reprezinta o sugestie(artificiu/conventie picturala) ca acea persoana este sfinta

Deci este trucata
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 23:06:58
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta ar insemna ca zona capului este singura parte sfinta ceea ce este incorect din moment ce moastele provin din toate partile corpului.

Aureola reprezinta o sugestie(artificiu/conventie picturala) ca acea persoana este sfinta

Deci este trucata
Daca e trucata, indraznesc sa spun ca este un gest urat si necrestin.
Si eu tind sa cred ca aura ar trebui sa lumineze tot corpul. Sf. Serafim de Sarov ca de exemplu, avea tot corpul luminat, nu numai fata.
Attached Images
File Type: jpg b_11502655271.jpg (69,9 KB, 20 views)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2009, 03:19:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu Floare, n-ai inteles. Nici unui sfint nu-i apare aura pe pelicula foto(multi sfinti declarati au poze) de aceea este prelucrata pentru a corespunde conventiilor de reprezentare a sfintilor, asa cum ii vezi in Biserica. Cu alte cuvinte poza este cu tenta artistica adica trucata in sens bun.
Acum intelegi?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2009, 12:55:19
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu Floare, n-ai inteles. Nici unui sfint nu-i apare aura pe pelicula foto(multi sfinti declarati au poze) de aceea este prelucrata pentru a corespunde conventiilor de reprezentare a sfintilor, asa cum ii vezi in Biserica. Cu alte cuvinte poza este cu tenta artistica adica trucata in sens bun.
Acum intelegi?
Poate vad eu stalcit lucrurile, dar cred ca una e poza si alta icoana! Pe mine nu ma impresioneaza o poza prelucrata, cum ma impresioneaza o icoana.
Daca a intrat tehnologia pana si in pozele sfintilor... a paaaaaaaai, nasoala treaba
Parerea mea, nu dau cu parul :D

Last edited by Floar3; 03.12.2009 at 12:58:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2009, 13:20:13
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Da, si eu sunt de parare ca acesta nu reprezinta cea mai potrivita reprezentare. O fotografie imprumuta din caracteristicile unei icoane, deoarece, dupa cum stim, este propriu picturii bisericesti ca aureola (nimbul) luminii dumnezeiesti sa inconjoare capul sfintilor.

Insa si icoana Sfantului Serafim de Sarov reprezinta o exceptie in iconografia ortodoxa deoarece acesta este inconjurat de mandorla. Ori, potrivit erminiilor iconografice numai Hristos este reprezentat cu mandorla (precum in icoana Pogorarii la iad). In reprezentarile iconografice, aureola ii diferentiaza pe sfinti de restul oamenilor, pe cand mandorla, Il deosebeste pe Dumnezeu de restul sfintilor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2009, 13:27:15
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Poate vad eu stalcit lucrurile, dar cred ca una e poza si alta icoana! Pe mine nu ma impresioneaza o poza prelucrata, cum ma impresioneaza o icoana.
Daca a intrat tehnologia pana si in pozele sfintilor... a paaaaaaaai, nasoala treaba
Parerea mea, nu dau cu parul :D

bre floricico,
cineva, din multa evlavie la parintele amfilohie, vrand sa pastreze cat mai aproape de original imaginea sfantului, a facut aceasta lucrare. banuiesc.
tu trebuie sa vezi gandul bun al omului si nu faptul ca a trucat. poate nu se pricepe la pictura si, dupa puterea si priceperea lui a facut aceasta lucrare. si eu pot sa fac lucruri deosebite cu mouse-ul dar, daca-mi pui un creion in mana, nu stiu daca iti pot desena doua linii drepte.
ce trebuie sa iti intre in inima e gandul bun pe care l-a avut autorul.
Dumnezeu se uita la gandul si scopul omului. si nu cred ca omul respectiv a facut asta pentru smintirea cuiva sau doar ca pe o reproducere de prost gust.
nu te limita la acest lucru. incearca sa gasesti partea buna din aceasta lucrare. faptul ca ii vezi chipul exact cum era si ii dai cuvenita evlavie prin aura adaugata ulterior. gandul cel bun floricico...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2009, 13:30:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asta ar insemna ca zona capului este singura parte sfinta ceea ce este incorect din moment ce moastele provin din toate partile corpului. Aureola reprezinta o sugestie(artificiu/conventie picturala) ca acea persoana este sfinta. Deci este trucata
Capul, mintea, reprezinta cea mai inalta parte din om. Dupa cum spune si Apostolul: "Cine are mintea curata, pe toate le vede curate." In acelasi sens putem spune: "Cine are mintea curata, cu totul este curat." Prin urmare nici nu este nevoie de a lumina tot trupul, ci doar capul sfintilor. Cand merg la un mare parinte, nu ii privesc mijlocul sau genunchiul, ci chipul si palmele, si nu ma satur privind. Tot asa este si cu sfintii din icoane. Iar faptul ca Moaste ajunge intreg trupul, este un lucru firesc. Nu exista parte a corpului de prisos.

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Daca e trucata, indraznesc sa spun ca este un gest urat si necrestin. Si eu tind sa cred ca aura ar trebui sa lumineze tot corpul. Sf. Serafim de Sarov ca de exemplu, avea tot corpul luminat, nu numai fata.
Sfantul Serafim nu avea "corpul" luminat, ci hainele sale erau albe. Si nici ele nu erau albe in timpul vietii, daca nu ma insel, caci era calugar (in negru), insa asa i'a aparut la ceva timp dupa moarte, unei maici din manastirea in care a vietuit. Sper sa nu fi retinut gresit.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2009, 14:12:35
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Da, si eu sunt de parare ca acesta nu reprezinta cea mai potrivita reprezentare. O fotografie imprumuta din caracteristicile unei icoane, deoarece, dupa cum stim, este propriu picturii bisericesti ca aureola (nimbul) luminii dumnezeiesti sa inconjoare capul sfintilor.

Insa si icoana Sfantului Serafim de Sarov reprezinta o exceptie in iconografia ortodoxa deoarece acesta este inconjurat de mandorla. Ori, potrivit erminiilor iconografice numai Hristos este reprezentat cu mandorla (precum in icoana Pogorarii la iad). In reprezentarile iconografice, aureola ii diferentiaza pe sfinti de restul oamenilor, pe cand mandorla, Il deosebeste pe Dumnezeu de restul sfintilor.
E posibil. Lui Moise ca de exemplu, ii stralucea doar fata atunci cand cobora din Muntele Sinai, pe cand lui Iisus ii stralucea tot corpul. Si Sfantului Serafim de Sarov ii stralucea doar fata, abia acum am gasit textul cu pricina. Nu stiu de ce aveam impresia ca tot corpul, probabil din cauza icoanei pe care am atasat-o.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
bre floricico,
cineva, din multa evlavie la parintele amfilohie, vrand sa pastreze cat mai aproape de original imaginea sfantului, a facut aceasta lucrare. banuiesc.
tu trebuie sa vezi gandul bun al omului si nu faptul ca a trucat. poate nu se pricepe la pictura si, dupa puterea si priceperea lui a facut aceasta lucrare. si eu pot sa fac lucruri deosebite cu mouse-ul dar, daca-mi pui un creion in mana, nu stiu daca iti pot desena doua linii drepte.
ce trebuie sa iti intre in inima e gandul bun pe care l-a avut autorul.
Dumnezeu se uita la gandul si scopul omului. si nu cred ca omul respectiv a facut asta pentru smintirea cuiva sau doar ca pe o reproducere de prost gust.
nu te limita la acest lucru. incearca sa gasesti partea buna din aceasta lucrare. faptul ca ii vezi chipul exact cum era si ii dai cuvenita evlavie prin aura adaugata ulterior. gandul cel bun floricico...
Bine, sa zicem ca din evlavie a prelucrat poza sfantului si nu din plictiseala. Desi cred ca cea mai mare cinste pe care o poti aduce unui Sfant este sa ii urmezi exemplul, nu sa-i pui "abtibilduri" pe o poza :)
Mie imi plac cele facute de mana omeneasca, care sa iti transmita acea modestie si smerenie crestina... astea sunt americanisme, fara suparare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2009, 14:16:28
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sfantul Serafim nu avea "corpul" luminat, ci hainele sale erau albe. Si nici ele nu erau albe in timpul vietii, daca nu ma insel, caci era calugar (in negru), insa asa i'a aparut la ceva timp dupa moarte, unei maici din manastirea in care a vietuit. Sper sa nu fi retinut gresit.
Da asa e, scuzele mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti ? Darkanian Generalitati 7 03.02.2010 23:08:26
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13