Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.01.2010, 22:30:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
Insa cand vezi un om gras, ce gandesti de obicei? ca e un om asa cum spunea cineva mai sus citand ca este cineva egocentrist, preocupat de satisfactia pantecului, care nu munceste...
Deci recunoaste ca te uiti la televizor cam mult. Tu chiar nu ai avut in familie sau printre cunoascuti pe cineva mai grasut dar cu o inima mare, cu multa dragoste fata de ceilalti si vesel? Nu toti oamenii grasi sunt preocupati de satisfactia pantecelui, mai titi muncesc...tu chiar de unde le scoti pe astea, in afara ca le vezi la televizor.

Pozele cu poeti????? Tu stii ca multi daca nutoti dintre acei poeti aveau tot felul de boli printre care tuberculoza, erau betivi, duceau o viata de noapte foarte activa, aveau sifilis si altele asemenea?? Cu astia te compari?

Din nou, esti sanatoasa dupa toate masuratorile posibile, ce vrei mai mult? Ca nu arati ca Pasarin, Andra sau mai stiu eu care vedeta fitoasa din Bucuresti? Adica ele or fi milostive, muncitoare din greu, inteligente, ce mai .... Sa nu ceri osanda de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2010, 22:36:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Deci recunoaste ca te uiti la televizor cam mult. Tu chiar nu ai avut in familie sau printre cunoascuti pe cineva mai grasut dar cu o inima mare, cu multa dragoste fata de ceilalti si vesel? Nu toti oamenii grasi sunt preocupati de satisfactia pantecelui, mai titi muncesc...tu chiar de unde le scoti pe astea, in afara ca le vezi la televizor.

Pozele cu poeti????? Tu stii ca multi daca nutoti dintre acei poeti aveau tot felul de boli printre care tuberculoza, erau betivi, duceau o viata de noapte foarte activa, aveau sifilis si altele asemenea?? Cu astia te compari?

Din nou, esti sanatoasa dupa toate masuratorile posibile, ce vrei mai mult? Ca nu arati ca Pasarin, Andra sau mai stiu eu care vedeta fitoasa din Bucuresti? Adica ele or fi milostive, muncitoare din greu, inteligente, ce mai .... Sa nu ceri osanda de la Dumnezeu.
Ia si ascult-o pe Noesisaa si nu mai judeca dupa sabloanele din mass-media! In plus, un om slab nu poate rezista sa munceasca prea mult!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2010, 22:48:34
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Noesisaa, nu am inteles de unde ai tras concluzia ca ma uit mult la televizor....
Nu imi doresc sa arat ca cineva anume...in privinta asta nu am modele...pur si simplu, cred ca sunt grasa, cred ca nu sunt eu insami, cred ca dau pe dinafara de lacomie si ca e vizibil acest lucru....
da, cunosc oameni grasi si plini de umor, poate si inimosi, dar asta nu ii face mai putin lacomi....Cand eu mananc mai mult, ar trebui sa ma gandesc ca exista oameni care nu au ce pune in farfurie..;cand eu cumpar mai mult decat am nevoie, fac risipa. Nu mi se pare corect, si pe deplin moral.
Nu toti oamenii care au realizat ceva erau tuberculosi, drogati sau cu sifilis. Si apoi, prefer sa ma imbolnavesc de prea multa munca pentru altii decat de prea multa lene.
Cristinamaria, problema nu e (cel putin acum) daca intru sau nu intr-o anumita categorie de femei placuta mai mult sau mai putin de barbati.
Glykis- si la mine e o problema cu stresul. dar tocmai refugiul acesta in alimentele cele mai nesanatoase sau la orice fel de alimente, nu mi se pare normal....cum scapi de asta? dincolo de ceaiuri....
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2010, 23:00:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul

Glykis- si la mine e o problema cu stresul. dar tocmai refugiul acesta in alimentele cele mai nesanatoase sau la orice fel de alimente, nu mi se pare normal....cum scapi de asta? dincolo de ceaiuri....
Era sa iti scriu ca iti voi spune dupa ce trec de sesiune, apoi mi-am dat seama ce anume trebuie! E foarte simplu - inlaturarea stresului. Trebuie sa analizam cauzele stresului si sa le inlaturam. Nu putem sa desfiintam sesiunea, dar ne putem organiza timpul intr-un mod echilibrat si, mai ales, putem renunta la aceasta patima a muncii in exces, a invatatului pentru note foarte mari. Eu una ma consum foarte mult pentru un examen, sunt perfectionista, dar nu stiu pana la urma cui prodest... deci sa incercam sa ne facem treaba cat mai bine, dar cu dreapta socoteala si sa nu deznadajduim! Multa rugaciune!
P.S. sa stii ca mie imi plac oamenii mai bine facuti. Sunt mai impozanti si mai puternici fizic si psihic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2010, 23:04:10
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In fine, nu vreau sa ma lupt cu tine. Daca tu vrei sa crezi ca esti grasa, atunci esti grasa. Dar sa stii ca atunci cand toata lumea din jur iti spune ceva, si tu continui sa crezi altceva, nu stiu daca e bine.

Ai impresia ca nu ai un model, dar in subconstient ti-ai format un model ideal despre tine, cu care ai impresia ca nu corespunzi...Si acel model ti l-ai format fie uitandu-te la televizor, fie citind reviste pentru femei, fie din educatia de acasa. Dar depinde de tine sa te analizezi si sa vezi de unde vine dispretul si scarba fata de oamenii mai plinuti, si de ce te incluzi si pe tine intre ei. Kilogramele cu siguranta nu sunt motivul, atunci e altceva.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.01.2010, 00:59:26
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu nu asta am afirmat, si daca e sa faci ceva ca sa slabesti, fa-o pentru tine, nu pentru altii, oricine ar fi ei. Am dat acele exemple nu pentru a sprijini ideea ca barbatilor le plac femeile mai grase, ci pentru a arata ca de cele mai multe ori perceptiile sunt gresite. In continuare cred ca gresesti in modul cum ii privesti tu pe cei grasi, in a caror categorie te autoincluzi, si ca nu grasimea este problema ta si nici lacomia sau risipa.
Cand l-ai vazut ultima data pe Sorin Dumitrescu? cred ca el a realizat ceva in viata si nu se identifica cu imaginea pe care o ai tu despre oamenii grasi. Dar Luciano Pavarotti? Dar Montserat Cabale? Dar Oprah? Sunt persoane care au realizat ceva in viata, fara sa se incadreze in descrierea facuta de tine.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.01.2010, 01:19:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Eu nu asta am afirmat, si daca e sa faci ceva ca sa slabesti, fa-o pentru tine, nu pentru altii, oricine ar fi ei. Am dat acele exemple nu pentru a sprijini ideea ca barbatilor le plac femeile mai grase, ci pentru a arata ca de cele mai multe ori perceptiile sunt gresite. In continuare cred ca gresesti in modul cum ii privesti tu pe cei grasi, in a caror categorie te autoincluzi, si ca nu grasimea este problema ta si nici lacomia sau risipa.
Cand l-ai vazut ultima data pe Sorin Dumitrescu? cred ca el a realizat ceva in viata si nu se identifica cu imaginea pe care o ai tu despre oamenii grasi. Dar Luciano Pavarotti? Dar Montserat Cabale? Dar Oprah? Sunt persoane care au realizat ceva in viata, fara sa se incadreze in descrierea facuta de tine.

...sau Cristi Tabara. :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.01.2010, 05:15:17
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Noesisaa, iarta-ma, te rog, nu vreau sa te certi cu mine. E adevarat tot ce spui tu cu exceptia faptului ca nu ii dispretuiesc sau ca imi este scarba de cei grasi. Daca dispretuiesc pe cineva, acel cineva sunt doar eu. In ceilalti, eu vad lacomia mea si eu o greseala de asociere, cel mai probabil.
Intr-adevar toata lumea, in realitate, imi spune ceva...altceva decat voi care nu m-ati vazut.
Cristinamaria, am spus ca sunt si oameni grasi pentru ca sunt bolnavi sau prin natura meseriei. si oricum, exemplele tale nu sunt oamenii cei mai tineri.

aseara, m-am cantarit dupa foarte mult timp, si am calculat din nou indicele... e peste 23. sa o tin tot asa!
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."

Last edited by eclat_de_lune; 18.01.2010 at 05:19:02.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.01.2010, 06:14:41
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Uite parerea mea cu privire la problema ta:


- este o problema reala, nu o nenorocire, dar o problema pe care trebuie sa o rezolvi, daca vrei sa iti fie bine.


In 90 % din cazuri, baieti crestini pe care ii stiu, daca sunt pusi sa aleaga intre o grasuta si o subtirica, o vor alege pe subtirica. Eu am ramas surprins cat de selectivi sunt chiar baietii crestini, mult mai mult decat cei departe de credinta.

De fapt nu ne pasa de celalalt deloc. Altfel , nu vad cum un crestin ar putea indrazni sa rada de lucruri atat de lumesti .
Era intr-un film : atat de multe lacrimi le-am provocat altora incat daca s-ar strange toate la un loc, ar ploua timp de cateva secunde.



O limba murdara ne poate baga in iad.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.01.2010, 11:42:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul

In 90 % din cazuri, baieti crestini pe care ii stiu, daca sunt pusi sa aleaga intre o grasuta si o subtirica, o vor alege pe subtirica. Eu am ramas surprins cat de selectivi sunt chiar baietii crestini, mult mai mult decat cei departe de credinta.
Pai poate prefera pe cele cu constitutie mai ascetica, inseamnand ca sunt mai infranate ... le au mai bine cu postul, ceea ce inseamna calitati spirituale :P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42