Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2010, 23:55:29
Irina-Magdalena's Avatar
Irina-Magdalena Irina-Magdalena is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am inteles.
Inainte de accesibilitatea facila la solutia divortului draga Irina, si poate stii de prin batrini, existau urmatoarele: ( din ce stiu eu DIRECT de la virstnici si la care am asistat personal)
- Batai ingrozitoare zilnice
- Vinatai in permanenta pe corp. Nu apucau sa treaca alea vechi ca apareau altele noi.
- Cind barbatul nu se simtea prea bine mai chema si pe alti tovarasi de pahar pentru a o bate pe sotie
- Politia nu aude, nu vede, nu e interesata, nu vorbeste, adica grad de implicare si disciplinare ZERO

alte solutii:
- In lipsa unor masuri civilizate de divort ajungeau ca se otraveau reciproc.
- Se bateau pina se omorau unul pe celalalt
- Lipsa "solutiei" de care cu ironie vorbesti ca este miraculoasa duce la omorirea intregii familii cu copii cu tot, de sinucideri nu mai vorbesc.
..s a m d... si tragediile continua

Asta inseamna Lipsa de civilizatie, lipsa "solutiei" care in mod inadvertrent duce la brutalitate mioritica.

Oare tu draga Irina-Magdalena ce ai prefera?
Draga Andrei :) eu am spus destul de clar ca nu ma refeream la cazurile extreme, care, si trebuie s-o recunosti, nu sunt majoritatea, ci la cele care, desi presupun probleme in famile - de genul alcoolism (a propos, se trateaza), violenta domestica (exista programe de consiliere) si altele asemenea - nu conduc la omor, macelarirea familiei sau sinucidere. Aceste tragedii sunt de evitat, desigur.
Totusi daca tot veni vorba, ce impiedica pe soti (dupa divort) sa ajunga la aceleasi acte de violenta care se petreceau inainte in sanul familiei? Sau tu n-ai auzit de cazuri cand desi divortati, fostul sot si-a omorit nevasta? Sau si-a batut copii? Eu da. Divortul in sine nu inlatura cauza producerii acestor nenorociri.
In orice caz, in trecut oamenii erau mai cu frica de Dumnezeu si mai legati de traditii (de biserica implicit). Exista si traditia ca sotul sa-si bata sotia "just in case" desigur.. chestie de civilizatie, cum spuneai.. Insa orori de felul celor ce se intampla azi eu n-am auzit. N-am trait in aceeasi tara? Vad eu ca acum suntem departe .. insa bunici am avut amandoi in Romania, banuiesc.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Calculatorul un rau necesar? adorcrysti Generalitati 13 26.01.2009 20:47:37
Cat credeti ca este necesar omului pentru mantuire Andrei_sunt Stiri, actualitati, anunturi 14 18.01.2007 15:34:04