Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.06.2010, 22:06:39
marianamara72 marianamara72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 1
Implicit pacatul de a insela

iubesc un om , pe care l am iubit de copil si n-am reusit sa l uit cu toate ca am o familie un sot care ma iubeste in felul lui un copil care ma iubeste ne conditionat dar gindul meu este mereu la el l am pierdut din cauza parintilor din cauza mea poate , vorbim mereu la telefon ne si vedem cate odata are si el o sotie si un copil dar nici el nu i fericit dar nu stim ce i de facut n as vrea sa sufere nimeni dar in acest caz sufar eu si el in acelas timp si apoi pacatul de tinji la ceva ce niu i altau oare cum mar putea ajuta dumnezeu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2010, 00:09:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Asta e ca un fel de spovedanie,de usurare.
De ce crezi ca e un pacat,neaparat?
Iubirea care a trecut de la placere la suferinta nterioara,de dragul celuilalt,felul aceesta de iubire,ne purifica.Ne face sa golim iubirea de orice urma de pofta si de orice pacat,si sa ramana doar dragostea pura,chiar fara a putea fi cu omul acela.Iubirea zadarnica,e primul pas catre iubirea dezinteresata.Transforma aceasta infrangere a vietii,in victorie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2010, 00:26:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Iubirea nu este numai sentiment, așa cum se crede de obicei. Iubirea ține enorm de voință. Cum v-ar putea ajuta Dumnezeu ? Păi, deja v-a ajutat. V-a dat un soț. V-a dat un copil. Pentru ce să tânjiți la bărbatul care aparține altei femei ? Sper că vă dați seama că trăiți în minciună, ducând un fel de existență dublă, din câte înțeleg. Trebuie să alegeți odată, iar alegerea nu poate fi decât una, fiindcă de fapt, ați ales deja atunci când v-ați căsătorit, promițând soțului iubire și fidelitate până la mormânt. Deci, trebuie nu numai să nu vă mai întâlniți cu el, dar să nu mai vorbiți nici la telefon. Orice gând referitor la el, puneți-l în sertarul amintirilor. Iar până ce nu veți lua hotărârea să faceți aceasta, nu are rost să vă spovediți, că o faceți în zadar și e păcat. Mai întâi vine căința, mai apoi vine spovada și reconcilierea cu Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.06.2010, 13:24:09
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Aceste cuvinte intelepte sigur te vor ajuta:
http://www.crestinortodox.ro/credint...iei-69833.html
Parerea mea este ca trebuie sa ramai la sot :trup, suflet, inima si minte.

Last edited by ioanaz; 21.06.2010 at 13:37:37.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.06.2010, 15:35:27
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marianamara72 Vezi mesajul
iubesc un om , pe care l am iubit de copil si n-am reusit sa l uit cu toate ca am o familie un sot care ma iubeste in felul lui un copil care ma iubeste ne conditionat dar gindul meu este mereu la el l am pierdut din cauza parintilor din cauza mea poate , vorbim mereu la telefon ne si vedem cate odata are si el o sotie si un copil dar nici el nu i fericit dar nu stim ce i de facut n as vrea sa sufere nimeni dar in acest caz sufar eu si el in acelas timp si apoi pacatul de tinji la ceva ce niu i altau oare cum mar putea ajuta dumnezeu
rupeti orice legatura ,evitati pe cit va sta in putinta orice contact ,fiti foarte atenta ca mintea sa nu stea la el,marturisiti aceasta la spovedanie (daca sinteti ortodoxa)si-L rugati pe Dumnezeu (foarte insistent) pina o sa va ridice acesta patima ca in aceasta taina se poate,daca vreti sa nu mai suferiti acum ,insa cel mai rau , si vesnic.
iar de nu sinteti ortodoxa,nu cred sa gasiti o alta solutie inafara de harul sfintelor taine,personal recomand sa va cautati un duhovnic bun.

Last edited by 88hharalambos; 21.06.2010 at 15:40:44.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.06.2010, 15:41:36
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu prea inteleg legatura directa cu titlul topicului. In plus... poate voi fi acuzat de lipsa de sensibilitate, dar cred ca ne pierdem in amanunte de fond si nu vedem alunecarea.

Citat:
În prealabil postat de marianamara72 Vezi mesajul
iubesc un om (...) vorbim mereu la telefon ne si vedem cate odata are si el o sotie si un copil dar nici el nu i fericit dar nu stim ce i de facut n as vrea sa sufere nimeni dar in acest caz sufar eu si el in acelas timp si apoi pacatul de tinji la ceva ce niu i altau oare cum mar putea ajuta dumnezeu
Cand spui: "nici el nu-i fericit", inseamna ca nici tu nu esti. Langa un om care te iubeste neconditionat si cu care ai copii. Parerea mea este sa ai mare grija ca te joci cu riscuri pe care nu le poti anticipa acum. Veti fi loviti in ce aveti mai scump, (copiii) daca "iubirea" de care vorbesti este de alta natura... Stiu foarte bine ce vorbesc! Nu sunt habotnic, nu sunt absurd, vorbesc din experienta mea si a celor apropiati. Roaga-te pentru intelepciune si tarie. Iubeste-l curat, ajuta-l daca poti, dar nu "tanji" dupa ce nu-i al tau. Dumnezeu te ajuta, daca faci voia Lui si nu altfel!!!

Last edited by OmuBun; 21.06.2010 at 15:45:26.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.06.2010, 23:23:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu zic sa lasi rusinea si sa vorbesti cu un preot duhovnic. Rusinea nu e de la Dumnezeu si daca facem alegeri dupa capul nostru putem avea de suferit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2010, 00:08:21
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Iubirea este minunata te implineste! Dar atunci cand esti casatorita si ai si copil, NU TE MAI POTI GANDI LA ALTA PERSOANA! Este deja preacurvie! De ce? NU o spun eu ci o spune Domnul Hristos: „de ai si poftit in mintea ta femeie, ai si curvit cu ea!” Aici e vorba de un alt barbat, dar acelasi lucru e.
Ati face bine sa mergeti si sa va spovediti NEAPARAT! NU trebuie sa va fie rusine, mai ales daca nu ati ajuns la relatii mai intime cu domnul respectiv...
E adevarat ca e foarte dureros sa nu te casatoresti cu persoana pe care o iubesti cel mai mult, dar daca esti casatorita cu alta, totul ramane pana acolo, chiar de ramane AMINTIRE, chiar de sunt LACRIMI, totul TREBUIE UITAT, sau macar INCHEIATA orice legatura! Nu este moral ceea ce se intampla! Trebuia LUPTAT pana la sange pentru casatoria cu persoana iubita! Dar daca nu s-a intamplat, ne multumim cu ce avem!
E greseala mare ca va intalniti cu ex-iubitul fiind casatorita! Nu ii spuneti sotului, dar MERGETI SI VA SPOVEDITI! „Parinte, vreau sa va spun ceva! Eu cand am fost in tinerete am avut iubit un prieten pe care l-am iubit enorm, dar s-a intamplate din motive (n) sa nu ne casatorim! Desi sunt casatorita si am si copil, am continuat sa ma vad cu fostul iubit!” Si de aici incepe toata discutia frumos! Mai bine va marturisiti acum, decat sa platiti pentru el VESNIC in iad! Un pacat ascuns si nemarturisit ne incuie Raiul!
Cereti putere de la Dumnezeu, faceti un acatist la un Sfant (si aici vi-l recomand pe Sf.Nectarie din Eghina) si veti vedea ca veti prinde curaj si o sa il marturisiti!
Sfatul meu este ca dupa SPOVEDANIE sa va retrageti din viata lui, chiar cu cea mai mare durere, dar e mai bine pentru Sufletul Dvs si al lui! Ii spuneti motivul si GATA! Nu va mai cautati sa nu va vatamati, ca asta e BUCURIA dracilor! De la intalniri inocente se va ajunge la intalniri patimase! Asa e lucrarea satanei: te ia cu viclenie si te inseala cu frumosul, si cand iti prinde increderea, TE ARUNCA DE NU TE VEZI! SI atunci rusinea nu va fi numai in ochii partenerilor ci va afla si lumea, si nu veti fi numai bucuria dracilor, dar si de rusinea lumii! Ca asa face dracu, incat sa va arunce apoi in deznadejde! Sau nu puteti sti cum va reactiona sotul Dvs din lucrarea vrajmasului, ca se poate infuria si Domane fereste de o nenorocire! Nu vreau sa va sperii, dar e mai bine sa va spun cum lucreaza vrajmasul sa nu ajungeti bucuria deplina a lui!

Dumnezeu si Maica Domnului sa va lumineze si sa va dea gandul bun si sa va intareasca casnicia ce o aveti si sa cresteti un copil cu IUBIRE DE DUMNEZEU si de cumintenie!
Sa fiti Binecuvantata!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SECRETUL SPOVEDANIEI ! cristiboss56 Generalitati 22 20.09.2012 16:49:42
gandurile de dinaintea Impartasaniei ana ana Impartasania (Taina Euharistiei) 34 21.12.2011 09:55:38
Reformatorii de dinaintea Reformei Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 106 12.10.2011 18:03:59
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 01:26:11
SECRETUL SPOVEDANIEI ! cristiboss56 Generalitati 7 04.03.2007 23:44:21