Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #18  
Vechi 27.02.2012, 02:41:25
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Hm sint curioasa cei care iti dau sfaturi la virsta ta nu sau intilnit cu fetele? sau au uitat ca au fost tineri.
Fa ce poti draga Raul dar gindul sa-ti fie la Dumnezeu.
Doamna, cu toata dragostea ce va port, permiteti-mi sa precizez (daca v-ati referit si la mine cand ati pomenit de sfaturi): eu nu am fost de loc "hotoman", cum i-am recomandat lui Raoul (desigur in sensul cel bun, am subliniat aceasta precizare) iar asta mi-a adus necazuri. De fapt am adaugat acolo un indemn tocmai pentru ca mi-am dat seama, cu vremea, de un lucru important: cand exista cea mai mica forma de pacaleala sau neatentie in momentul deciziei maritale, niciodata (cred eu) nu exista un pacalit si un pacalitor. Ci, din nenorocire, sunt intotdeauna cel putin doi pacaliti. Fiecare in planul sau. Si am spus cel putin doi, deoarece pacaliti raman si copiii, ceea ce e poate cel mai oribil efect al unei clipe de iresponsabilitate sau neglijenta sau usuratate.
De aceea eu cred, tocmai in baza unor amare experiente personale (pe moment incantatoare dar pe termen lung foarte distructive) ca observarea atenta a conduitei partenerului pe timpul Postului nu poate fi decat folositoare ambilor viitori soti si, in viitor, copiilor si nepotilor si poate altor generatii care tarasc dupa ei greselile inaintasilor. O stim prea bine, nu doar din Scriptura.
In acest sens am adresat un apel la discernamant si atentie sporita, spre tot folosul (in nici un caz spre vreo constrangere, caz in care mi-as depasi lungul nasului).
Am incercat sa imi amintesc tineretile mele si sa scot de acolo macar un graunte folositor.
Va multumesc pentru oportunitatea de a dezvolta subiectul.
Cu toata dragostea frateasca si cu recunostinta, va urez Post binecuvantat de Hristos Domnul! AMIN+!
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 20:39:41
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46