Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.09.2008, 12:05:35
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

spune=dezacord...deci scuze!,am vrut a scrie;"spun"....cai sunt doi,doi ochisori.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.09.2008, 17:07:02
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
Smerenia inseamna adevarul! Asta e definitia care am inteles-o cel mai bine.



Smerenia monahilor si a preotilor este diferita de cea a mirenilor.
Mirenii daca vor sa aleaga virtutea smereniei trebuie sa stie ca aleg un drum mai greu decat al monahilor si preotilor. Asa mi se pare mie.
Preotii si monahii au haina, iar acea haina aparent banala ii ofera o siguranta de constiinta. Pe cand mireni nu au acea siguranta. Cine va alege sa fie smerit in lume, alege cea mai grea cruce (pt ca e cea mai mare virtute).


Daca un preot va trece pe langa un scandal sunt sanse foarte mari sa scape teafar, si chiar sa se rusineze de el. Insa la mirean , nu numai ca nu se va rusina, dar sansele de a si-o lua sunt mult mai mari.

Ce inseamna a fii smerit in lume?

Inseamna sa vezi toata viata ta prin ochii smereniei.
Nu cum fac eu ca zic ca sunt prost si pacatos.
Ci orice lucru il faci sa fie facut cu smerenie.

De exemplu:
- nu poti da sfaturi
- nu judeca pe nimeni
- cand e vb de un scandal, ca sa nu te faci vinovat de nepasare fii pregatit sa o iei pe coaja , sa intervii nu prin forta ci prin umilire ,si anume, ca agresorul sa isi lase victima in pace ca sa te ia pe tine la bataie(vedeti cat de grea si mare e smerenia?)
(ca daca te duci la ala si ii arzi una fii sigur ca toata smerenia ta exista doar in capul tau, nu si in fapte)
- nu vb mult (asta te va exclude din societate)
- nu-ti lua aparara niciodata , nici chiar de ai dreptate
- atunci cand gresesti te vei revansa celui ce i-ai gresit nu prin scuze si iertare ci prin efortul tau ca de acum inainte sa nu ii mai gresesti niciodata(la ce folos sa ii gresesti la infinit si sa iti ceri scuze?)

Deci iata, cum e sa privesti viata prin smerenie. Te desfintezi ca om pt Dumnezeu.
Si sincer cine poate face asta? Au reusit cativa dar si aceia in mediul manastiresc.

Iar cand zicem noi ca suntem pacatosi(chiar si din inima) aceia nu este smerenie, aceia e un firicel de par, pe care diavolul vrea sa-l o foloseasca tot spre mandria noastra.


Preotii si monahii dau sfaturi ca omul trebuie smerit. Ei nu inteleg mireanul, ei nu inteleg ca mediul si acea haina chiar conteaza. Iar preotii sunt schimbatori ca vremea. Azi te da sfat bun, maine zice o prostie, apoi iar sfat bun apoi iar o rautate.

Dar nici mireni nu pot sa inteleaga pe monahi despre suferintele, umilirile din manastire iar pe preoti cu presiunea mare pe care e pune pe capul lor.


Iar cei care vor sa fuga dupa virtutea smereniei,(adevarata smerenie) sa mearga cu pasi inceti , ca sa nu cumva sa isi ia o cruce prea grea si sa cada sub ea.
Dar cum zicea si Hristos, asta e norocul celor slabi: cad si ridica. ;)

frate "podolschi" de ciudata postarea ta.
sub o falsa smerenie, judeci si dai sfaturi, acuzi si blasfemiezi.
de ce nu pui tu inceput bun si mai judeci inainte de a vorbi?
nu de alta, dar mai sint si incepatori pe aici care chiar ar lua de bune aiurelile tale.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.09.2008, 19:47:03
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
spune=dezacord...deci scuze!,am vrut a scrie;"spun"....cai sunt doi,doi ochisori.
da dezacord, l-am vazut si eu.
...ce aberant sa ma corectezi si nici macar tu sa nu stii sa ma ironizezi fara gresala.
ce cauta egalul ala acolo? :)), stiu ca vrea sa para intentinat dar nu este ;)
offf

spune = dezacord???
vai de capu meu..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.09.2008, 19:56:42
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
Citat:
În prealabil postat de podolski
Smerenia inseamna adevarul! Asta e definitia care am inteles-o cel mai bine.



Smerenia monahilor si a preotilor este diferita de cea a mirenilor.
Mirenii daca vor sa aleaga virtutea smereniei trebuie sa stie ca aleg un drum mai greu decat al monahilor si preotilor. Asa mi se pare mie.
Preotii si monahii au haina, iar acea haina aparent banala ii ofera o siguranta de constiinta. Pe cand mireni nu au acea siguranta. Cine va alege sa fie smerit in lume, alege cea mai grea cruce (pt ca e cea mai mare virtute).


Daca un preot va trece pe langa un scandal sunt sanse foarte mari sa scape teafar, si chiar sa se rusineze de el. Insa la mirean , nu numai ca nu se va rusina, dar sansele de a si-o lua sunt mult mai mari.

Ce inseamna a fii smerit in lume?

Inseamna sa vezi toata viata ta prin ochii smereniei.
Nu cum fac eu ca zic ca sunt prost si pacatos.
Ci orice lucru il faci sa fie facut cu smerenie.

De exemplu:
- nu poti da sfaturi
- nu judeca pe nimeni
- cand e vb de un scandal, ca sa nu te faci vinovat de nepasare fii pregatit sa o iei pe coaja , sa intervii nu prin forta ci prin umilire ,si anume, ca agresorul sa isi lase victima in pace ca sa te ia pe tine la bataie(vedeti cat de grea si mare e smerenia?)
(ca daca te duci la ala si ii arzi una fii sigur ca toata smerenia ta exista doar in capul tau, nu si in fapte)
- nu vb mult (asta te va exclude din societate)
- nu-ti lua aparara niciodata , nici chiar de ai dreptate
- atunci cand gresesti te vei revansa celui ce i-ai gresit nu prin scuze si iertare ci prin efortul tau ca de acum inainte sa nu ii mai gresesti niciodata(la ce folos sa ii gresesti la infinit si sa iti ceri scuze?)

Deci iata, cum e sa privesti viata prin smerenie. Te desfintezi ca om pt Dumnezeu.
Si sincer cine poate face asta? Au reusit cativa dar si aceia in mediul manastiresc.

Iar cand zicem noi ca suntem pacatosi(chiar si din inima) aceia nu este smerenie, aceia e un firicel de par, pe care diavolul vrea sa-l o foloseasca tot spre mandria noastra.


Preotii si monahii dau sfaturi ca omul trebuie smerit. Ei nu inteleg mireanul, ei nu inteleg ca mediul si acea haina chiar conteaza. Iar preotii sunt schimbatori ca vremea. Azi te da sfat bun, maine zice o prostie, apoi iar sfat bun apoi iar o rautate.

Dar nici mireni nu pot sa inteleaga pe monahi despre suferintele, umilirile din manastire iar pe preoti cu presiunea mare pe care e pune pe capul lor.


Iar cei care vor sa fuga dupa virtutea smereniei,(adevarata smerenie) sa mearga cu pasi inceti , ca sa nu cumva sa isi ia o cruce prea grea si sa cada sub ea.
Dar cum zicea si Hristos, asta e norocul celor slabi: cad si ridica. ;)

frate "podolschi" de ciudata postarea ta.
sub o falsa smerenie, judeci si dai sfaturi, acuzi si blasfemiezi.
de ce nu pui tu inceput bun si mai judeci inainte de a vorbi?
nu de alta, dar mai sint si incepatori pe aici care chiar ar lua de bune aiurelile tale.
tu care ti-ai facut stagiatura la sectari? :))
ce era ideea aia cu 144.000?
du-te si invata pe Sfintii Parinti cum era cu cei 144... prea multi destepti in secolul nostru.


in legatura cu smerenia, era o povestioara din pateric, dar nu meriti sa o vezi . probabil ai critica-o si pe Sfanta de acolo ca e nebuna, ca se prefacea..si alte prostii.

eu nu am cautat sa par smerit. nu am zis niciunde ca as fii smerit. deci nu am cum sa fiu fals. prost pot fii prin gresala dar fals nu pot fii.
dar vezi tu, critica ta excesiva n-are rabdare pt lucruri dastea marunte, lucrurile marunte sunt pt oameni marunti, iar tu andrei esti un om mare, mare de tot.


Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.09.2008, 22:47:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Hello!Podolski,incearca sa ie-i mainile de pe ochi macar o clipa si vezi ca,de fapt,pe mine m-am corectat si nu pe tine.Pe tine chiar te-am apreciat si mi-a placut cugetarea ta de final.
Si nu e vai de capul ta,ci de-al meu,fiindca am pus egalul chiar intentionat,iar greselile,cei care ma cunosc stiu ca eu le fac...cu duiumul.
Iar acum stau si ma intreb,unde este subiectul de smerenie?Cred ca in orice exprimare care ne poate defini,gasim dovezi de smerenie sau de mandrie.
Anyway!Numai bine!,Podolski.Si crede-ma,absolut nimic nu am scris cu ironie,ci cu prietenie...vaga prietenie virtuala.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.09.2008, 23:28:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Stima de sine este una,mandria este alta.A fi smerit inseamna a asculta de Dumnezeu."Cel ce se va smeri,se va inalta si cel ce se va inalta se va smeri"Sfanta Scriptura este plina de exemple de smerenie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.09.2008, 01:04:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
prestabilit de fatarnici si fanatici?
silverstar, regulamentul nu permite atacul la persoana.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.09.2008, 01:34:16
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski
Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Citat:
În prealabil postat de podolski
De exemplu:
- nu poti da sfaturi
Imi place ce ai zis, dar asta n-o inteleg. De ce sa nu dai sfaturi? Uneori poate fi o fapta buna a sfatui.
in a da sfaturi e urma mare de mandrie. cei mandrii numai sfaturi dau. ;)

ii poti pune cartea in mana si te poti ruga ca Dumnezeu sa-i descopere cel mai bun sfat, nu noi care suntem cum suntem.
e o fapta buna un sfat bun, dar printre atatea sfaturi bune cate sfaturi rele am dat?

credeti ca putine? eu numai sfaturi rele aud imprejurul meu. asa ca , mai bine tacere si smerire decat mandrie si o ploaie de sfaturi.
beton aia cu datu sfatului
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.07.2011, 00:57:39
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Daca aici, in lume, sunt mandru, nu voi fi smerit nici de as fugi in pustie.
Smerenia nu tine atat de locul in care ne aflam, cat de inima noastra, de dorinta noastra de a implini cuvantul lui Dumnezeu.
Nu decat monahilor le cere Dumnezeu sa-L urmeze. Nu trebuie sa intram in monahism pentru a vietui crestineste, pentru a fi buni, smeriti, blanzi, milostivi, curati cu inima, sau, pe scurt, pentru a fi oameni.

Spune Sfantul Ioan Scararul: "Am auzit pe unii care petrec in lume cu nepasare, zicand catre mine: Cum putem noi, cei ce vietuim impreuna cu sotiile (sau cu sotii) noastre, sa petrecem viata calugareasca? Acelora le-am raspuns:

Toate lucrurile bune pe care le puteti face, faceti-le: nu defaimati pe nimenea, nu furati de la nimeni, nu mintiti fata de nimeni, nu va inaltati fata de nimeni, nu urati pe nimeni, nu va despartiti de adunarile de la slujbele din biserica, patimiti impreuna cu cei lipsiti, nu pricinuiti nimanui sminteala; de accea ce a al altuia sa nu va apropiati; indestulati-va cu ceea ce va pregatesc femeile voastre. De veti face asa, nu veti fi departe de Imparatia cerurilor".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Iesiti din lume! florin.oltean75 Generalitati 27 23.11.2011 22:44:02
O lume mai buna alexdu Generalitati 17 19.01.2011 16:25:31
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11