Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.10.2010, 12:32:33
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Biserica Ortodoxa nu poate si nici nu are motiv sa fie anexa a puterii politice.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.10.2010, 12:39:59
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Vedeti? Un om mai intelept decat mine v-a raspuns mai in clar ! ii multumesc !

sunt ortodoxa si merg la biserica chiar des...Vii cu mine?
Daca mergi la biserica, inseamna ca te folosesti (sau "iti folosesc") de lucrurile materiale ale bisericii (cladirea bisericii, terenul, obiectele de cult folosite in timpul slujbelor pt credinciosi, etc), lucruri care au costat bani seriosi.

Te simti in vreun fel recunoscatoare Lui Dumnezeu pentru dragostea semenilor tai care au contribuit la aceste biserici ca tu sa ai unde participa la slujbe?

Din moment ce tu achesezi la punctul de vedere a lui Miron (care spune ca toate ale bisericii ar trebui platite de credinciosi), iar tu te consideri o credincioasa, apare firesc intrebarea: tu ai donat vreodata bani pt biserica (pt construirea vreunei biserici, pt obiecte de cult, etc), sau doar astepti sa faca altii pt tine (in timp ce tu iti exprimi nemultumirea ca e departe de ce crezi tu ca "ar trebui sa fie")?

Iarasi intreb, nu dau cu pietre.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 21.10.2010 at 12:47:02.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.10.2010, 12:54:04
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa nu poate si nici nu are motiv sa fie anexa a puterii politice.
Domnule, dar un argument aveti? In afara de enuntat parerea dumenavoastra?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.10.2010, 13:04:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Biserica s-a rugat pentru Domnitorii și Regii noștri, pentru Ceaușescu, pentru Iliescu, pentru Constantinescu, pentru Băsescu, pentru mai marii orașelor și satelor , pentru sănătatea și luminarea lor ! Aceasta e servirea Bisericii noastre , ce a trecut cu bine peste toate încercările , peste toate timpurile ! Conducătorii vin și pleacă ! Partidele , apar și dispar, dar BISERICA RĂMÂNE NECLINTITĂ ȘI NESCHIMBATĂ, indiferent de opinia unor nătărăi atei și hulitori de Dumnezeu. Apa trece, pietrele rămân !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.10.2010, 13:42:50
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Domnule, dar un argument aveti? In afara de enuntat parerea dumenavoastra?
Biserica Ortodoxa are fonduri proprii,obtinute nu neaparat din vanzarea lumanarilor si a perceperii taxelor pentru pentru diverse slujbe religioase de care se face caz cam mult.Pana la urma cui nu-i convine n-are decat sa renunte.Marile manastiri detin suprafete de teren pe care le exploateaza,terenuri detinute in urma unor donatii vechi de sute de ani,nu se sta cu mana intinsa la banii partidelor politice,si impozit la stat plateste si BOR.Si taxe,si cotizatii.Dar ca sa intelegeti trebuie sa cunoasteti foarte bine activitatea bisericilor si a manastirilor ortodoxe. V-ati intrebat vreodata cati bani aduce statului roman marile pelerinaje organizate de catre biserica,prin inchiriere de spatii,cazari,transport?Care ar concluzia?Biserica fiind independenta financiar nu are de ce sa fie subordonata nimanui,cu atat mai putin sa devina anexa. Am totusi o rugaminte,daca vreti sa ma contraziceti va rog sa o faceti tot cu argumente,nu citand si analizand fiecare cuvant al meu,cum vad ca se obisnuieste pe acest forum.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.10.2010, 15:33:35
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Despre interese: Biserica nu lucreaza cu partide, lucreaza cu cine se intampla sa fie la putere.

Despre incredere:
Cota de incredere in biserica: 80%.
Cota de incredere in preoti: 43%.
Explicatia acestui derapaj o gasiti aici.

Despre salarii: sa le plateasca credinciosii.
Am mers si eu la pagina indicata. Articolul in sine este interesant chiar daca incarcatura lui este una clar lumeasca, profana! Aceasta nu il face eronat, dar daca dezbraci omul de suflet ramane doar o "halca de carne". Religiozitatea vreunui secol nu tine de manifestarea cultica, teatrala, uneori exacerbata, in asa fel incat sa fie cat mai vizibila. Religiozitatea ce face ca timpul sa mearga inainte este cea care striga, in taina, "Doamne, te iubesc din toata inima mea; miluieste-ma pe mine, pacatosul!".

Nu se poate face o departajare totala intre credinta manifestata prin fapte, cladirea-biserica si preotul slujitor. Aceste stari, lucruri si persoane sunt legate indestructibil in Iisus Hristos, Capul Bisericii. Adevarat este ca pentru un rationalist sadea, mai ales daca zice ca este si "putin" ateu, nu face nici doi bani aceasta raportare a ceva ce "cade sub simturi" la Hristos Dumnezeu, Cel perceput ca spiritual prin excelenta, deci inexistent pentru el; va spune: "oricand, un numar impartit la 0 are rezultat 0". Pentru acest tip de gandire, ce este al Cezarului este al Cezarului si ce este al lui Dumnezeu este... tot al Cezarului.

Sunt de acord si sustin parerea ca Biserica sa nu aiba vreo imixtiune din partea statului, nici chiar la nivel de intoarcere catre contribuabil spre sustinerea nevoii de practicare a religiei (drept fundamental al omului !!!) a unei parti din bugetul realizat. Dar ca sa fie corect lumeste, caci la aceasta s-ar ajunge si asta se si doreste, nu-i asa?, as vrea sa vad ce se va face acel ateu sau semi-ateu (dupa faptele sale poate "semi-crestin") cand va solicita, intr-un moment de pocainta, ca Biserica sa-l primeasca? Ca sa fie corect, spuneam, cred ca s-ar ajunge la rejectarea lui ca nefunctional si netrebuincios, pe motivul ca nu a contribuit! Dar se scapa din vedere faptul ca Hristos prin Biserica, Parinte bun fiind, asteapta intoarcerea tuturor fiilor ratacitori. Azi ai ce manca printre straini, frate ratacitor, dar maine cand te va cuprinde saracia, catre care Parinte vei striga? Vrei o Biserica doar a crestinilor practicanti in Duh si Adevar? Si eu vreau acelasi lucru! Tu vrei insa sa lase Biserica in pace pe toti cei ce nu se-ncadreaza in aceasta categorie, ca sa nu fie cumva "intinata" lumina cunoaterii lor rationale, eu vreau ca si acestia sa aiba un adapost pentru vremea cand se vor intoarce.

Daca vorbim de procente, care credeti ca este procentul celor care in momentul de din-ainte de "a-si da duhul" sunt atei convinsi? Eu, din ce am vazut, va pot spune ca este mic, foarte mic, foarte, foarte mic! Pentru iubitorii cifrelor, sub 1%! Restul, sunt crestini botezati care se pocaiesc mai mult sau mai putin, dar care striga la Domnul cu glasul Botezului pe care, macar atunci in pragul trecerii, il recunosc cu teama si nadejde!

Iar domnului Miron i-am mai explicat, acum ceva vreme, ca nu numai dupa faptele pe care le vezi la un moment dat se poate judeca credinta totala a unui om! Daca fratia ta ai programa un soft foarte complicat dar care, bineinteles, nu va putea fi inteles in profunzimea lui tehnica de toti operatorii care vor lucra cu acesta la nivel de aplicatie finita, sunt sigur ca nu ai fi multumit daca pentru orice necunoastere sau reavointa a operatorului ai fi desconsiderat dumneata, creatorul programului si chiar programul in sine. Si nici nu-i corect ca un operator incepator sa fie desconsiderat fiindca nu este (inca) in totalitate capabil sa lucreze cu programul, chiar inca inainte de a-i fi prezentat, asa cum stii sa lucrezi cu el dumneata, programatorul! Poate va invata, nu crezi? Domnul asteapta pe toti sa invete, aici pe pamant; selectia si concedierile vor veni doar la Judecata! In cele ale religiei, dumneata esti doar operator; si inca unul care nu prea vine pe la serviciu!!!

Doamne-ajuta sa creasca procentul celor cu incredere fata de Dumnezeu!!!

Last edited by Pr. Gheorghe; 21.10.2010 at 20:47:06.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.10.2010, 16:24:29
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Sau va puteti pune intrebarea: cum se face ca salariile bugetarilor au scazut cu 25%, in timp ce ale preotilor au scazut doar cu 10%? Prin ce miracol arata statul asemenea bunavointa BOR cand de la alti amarasteni cu 600 de lei pe luna continua sa taie?

Lasati pentru o clipa prejudecatile si ideile prefabricate de o parte si ganditi cu mintea din dotare. Apoi explicati-mi de ce nu am dreptate, ca tare curios mai sunt.
Nu ai dreptate, dragul meu grabit spre "dreptăti"! Salariile preotilor au scazut in acelasi fel; si nu numai contributia de la stat, care este doar o parte mica din salariu (nu depaseste un salariu minim pe economie, ci in majoritatea cazurilor este pana in 450 ron), ci intregul salariu, deci si partea platita din "fonduri proprii". Iti mai spun, ca fiecare preot plateste impozite pe salariu, la fel ca orice alt angajat roman si asta din fondurile parohiei nu prin scutire, cum vor unii sa se creada. Eu personal (si sunt peste 80% din preotii din jud.Constanta la fel), am fost nevoit de vremuri sa renunt la salarizare tocmai din cauza faptului ca veniturile parohiei nu pot asigura plata impozitelor pe salarii si cu datoriile catre Financiar nu te joci! Deci nu te tulbura ca voi reusi sa-mi cladesc vila in centru inaintea enoriasilor mei, afaceristi sau nu. De-abia daca-mi permit sa mai scot masina pe drum ca sa merg la "serviciu", la biserica. Nu ma plang catre fratia ta, sa nu intelegi gresit! Daca ma plang, eu plang catre angajatorul meu, Domnul Hristos, fratiei tale iti spun acestea doar ca sa stii ca daca cumva nu ai dreptate in ceea ce sustii si mai smintesti si pe altii, esti in mare greseala, fiindca chiar nu ai dreptate. In rest, lasa ca Domnul stie ce-i trebuie preotului, zic!

LAST EDIT:
Iarta-ma ca iata, in doua posturi consecutive te-am citat, oarecum in contradictoriu. Sa nu te tulburi te rog atunci cand, "cu mintea din dotare", vei fi ispitit sa dai curs vreunei "prejudecati sau idee prefabricata"; a fost doar coincidenta ca acele afirmatii ale tale sa-mi atraga atentia si (fara coincidenta) vanitatea din mine sa nu poata rabda.

Last edited by Pr. Gheorghe; 21.10.2010 at 19:22:01.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.10.2010, 19:14:43
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu poate fi si acesta un punct de vedere?

Citat:
Articolul 18. din Declaratia Drepturilor Omului

Orice om are dreptul la libertatea gândirii, de constiinta si religie; acest drept include libertatea de a-si schimba religia sau convingerea, precum si libertatea de a-si manifesta religia sau convingerea, singur sau împreuna cu altii, atât în mod public, cât si privat, prin învataturi, practici religioase, cult si îndeplinirea ritualurilor.
Citat:
Cadrul conceptual al Virginiei Henderson se bazeaza pe definirea a 14 nevoi fundamentale. Atingerea de catre pacient a independentei in satisfacerea acestor nevoi este telul profesiei de asistenta medicala. Dupa Virginia Henderson nevoia fundamentala este o necesitate vitala, esentiala fiintei umane pentru asigurarea starii de bine din punct de vedere fizic si mintal. Cele 14 nevoi fundamentale sunt:
  1. a respira;
  2. a se alimenta si hidrata;
  3. a elimina;
  4. a se misca, a pastra o buna postura;
  5. a dormi, a se odihni;
  6. a se imbraca si dezbraca;
  7. a-si mentine temperatura corpului in limite normale;
  8. a fi curat, a-si proteja tegumentele;
  9. a evita pericolele;
  10. a comunica;
  11. a actiona dupa credintele sale si valorile sale;
  12. a se realiza;
  13. a se recreea;
  14. a invata.
Manifestarea credintei proprii nu este doar un drept ci este si o necesitate. La fel cu dreptul si necesitatea de a fi sanatos trupeste, nu?

Daca omul se imbolnaveste trupeste (si o face, nu-i asa?) e bine că statul este obligat sa-i asigure posibilitatea de a se trata. De ce este bine aceasta? Nimeni nu se intreaba, este bine si gata! Daca omul se inbolnaveste sufleteste, nu mai este bine ca statul sa intervina prin a sprijini omul sa-si implineasca aceasta nevoie fundamentala, chiar sa se trateze! Sa se descurce Biserica singura! Cine striga asta? Un grup mic de nebuni, pe considerentul economiilor ce s-ar face la bugetul tarii si care ar duce la executarea a mii de kilometri de autostrazi sau la construirea, culmea!!!, a j'de mii de spitale sau scoli! Nebuni clar!

Bine ca statul nostru inca mai vrea sa priveasca omul ca trup si suflet! Bine ca inca se mai vede sufletul! Bine ca....!

Nu poate fi si acesta un punct de vedere?
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.10.2010, 10:03:21
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa are fonduri proprii,obtinute nu neaparat din vanzarea lumanarilor si a perceperii taxelor pentru pentru diverse slujbe religioase de care se face caz cam mult.Pana la urma cui nu-i convine n-are decat sa renunte.Marile manastiri detin suprafete de teren pe care le exploateaza,terenuri detinute in urma unor donatii vechi de sute de ani,nu se sta cu mana intinsa la banii partidelor politice,si impozit la stat plateste si BOR.Si taxe,si cotizatii.Dar ca sa intelegeti trebuie sa cunoasteti foarte bine activitatea bisericilor si a manastirilor ortodoxe. V-ati intrebat vreodata cati bani aduce statului roman marile pelerinaje organizate de catre biserica,prin inchiriere de spatii,cazari,transport?Care ar concluzia?Biserica fiind independenta financiar nu are de ce sa fie subordonata nimanui,cu atat mai putin sa devina anexa. Am totusi o rugaminte,daca vreti sa ma contraziceti va rog sa o faceti tot cu argumente,nu citand si analizand fiecare cuvant al meu,cum vad ca se obisnuieste pe acest forum.
Ia uite aici. Nu stiu cum s-a potrivit, un stat roman atat de generos... Esti sigur ca nu primeste nici un beneficiu in schimb? Poti sa bagi mana in foc ca nu se intampla asta?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.10.2010, 10:13:18
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Sunt de acord si sustin parerea ca Biserica sa nu aiba vreo imixtiune din partea statului, nici chiar la nivel de intoarcere catre contribuabil spre sustinerea nevoii de practicare a religiei (drept fundamental al omului !!!) a unei parti din bugetul realizat.
Daca mare parte din banii aia se intorc la contribuabil, pentru ce mai pleaca atunci din buzunarul sau? Similar, daca mare parte din cetatenii tarii oricum finanteaza biserica, prin taxele pe care le platesc la stat, de ce nu eliminam pasul asta cu statul si facem astfel incat cine vrea sa finanteze biserica sa o faca direct?

In felul asta se rezolva toate problemele de separare fata de stat, dar biserica nu doreste asa ceva, deoarece statul care forteaza contribuabilii sa plateasca taxe si impozite asigura o oarecare siguranta a lichiditatii ce ajunge in vistieria patriarhiei. In schimb, daca cetatenii ar contribui direct la bugetul bisericii, fara intermediarul numit stat, siguranta unui venit constant ar fi amenintata - ca deh, donatiile cetatenilor sunt fluctuante. Biserica nu doreste acest lucru, ii place sa stea la umbra statului. Plus ca mai are si alte beneficii de pe urma serviciilor pe care le presteaza fata de stat. Cum sa abandoneze o relatie mutual benefica?

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dar ca sa fie corect lumeste, caci la aceasta s-ar ajunge si asta se si doreste, nu-i asa?, as vrea sa vad ce se va face acel ateu sau semi-ateu (dupa faptele sale poate "semi-crestin") cand va solicita, intr-un moment de pocainta, ca Biserica sa-l primeasca? Ca sa fie corect, spuneam, cred ca s-ar ajunge la rejectarea lui ca nefunctional si netrebuincios, pe motivul ca nu a contribuit! Dar se scapa din vedere faptul ca Hristos prin Biserica, Parinte bun fiind, asteapta intoarcerea tuturor fiilor ratacitori. Azi ai ce manca printre straini, frate ratacitor, dar maine cand te va cuprinde saracia, catre care Parinte vei striga? Vrei o Biserica doar a crestinilor practicanti in Duh si Adevar? Si eu vreau acelasi lucru! Tu vrei insa sa lase Biserica in pace pe toti cei ce nu se-ncadreaza in aceasta categorie, ca sa nu fie cumva "intinata" lumina cunoaterii lor rationale, eu vreau ca si acestia sa aiba un adapost pentru vremea cand se vor intoarce.
Parinte, argumentul dumneavoastra este hilar. Sa inteleg ca eu ca ateu salariat platesc statului un fel de polita de asigurare, in fiecare luna, pentru cand o sa ma reconvertesc la ortodoxie? Daca aleg sa devin mahomedan, se transfera banii de polita din contul bisericii in contul cultului islamic din Romania? Daca mor ateu, se duc banii la asociatia lui Remus Cernea, sau cum?

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Daca vorbim de procente, care credeti ca este procentul celor care in momentul de din-ainte de "a-si da duhul" sunt atei convinsi? Eu, din ce am vazut, va pot spune ca este mic, foarte mic, foarte, foarte mic! Pentru iubitorii cifrelor, sub 1%! Restul, sunt crestini botezati care se pocaiesc mai mult sau mai putin, dar care striga la Domnul cu glasul Botezului pe care, macar atunci in pragul trecerii, il recunosc cu teama si nadejde!
Irelevant, chiar si dac-ar fi doar 1%, statul trebuie sa le respecte alegerile pe timpul vietii, indiferent cum aleg ei sa moara. Oricum, statistica dumneavoastra e anecdotica.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 22.10.2010 at 10:22:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
E prin Bucuresti vreo biserica cu moaste ale Sfantului Mc. Pantelimon? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 12 21.08.2011 15:53:15
Cum ar trebui sa mergem la Sfanta Biserica! alecsandru Tinuta in Biserica 35 26.07.2009 01:57:02
Sunt la capatul puterilor ana_theea Vrajitoria 29 29.06.2008 22:44:49