Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 22.05.2013, 13:47:35
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Eu nu am luat citatul din cartea niciunui scriitor polonez, ci de pe un site ortodox din care și alți forumiști au citat, catacombeleortodoxiei.ro

Dacă aveți nelămuriri, adresați-vă acolo.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 22.05.2013, 13:51:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Multi copiaza mesajele unii de la altii, fara sa stie de unde sunt. Chiar de curand am scris pe un blog ateu pe care am nimerit cautand ceva, care avea ca motto chiar acest citat, autorul nu stia de unde provine, l-a copiat si el de undeva. Sursa exacta e data chiar pe wikipedia: http://ro.wikipedia.org/wiki/Justinian_Marina
Reply With Quote
  #173  
Vechi 22.05.2013, 13:55:04
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Eu vă repet că am luat citatul de pe catacombeleortodoxiei. Când Decebal a citat de acolo, în scopul de a denigra BC, nu am observat să luați atitudine.

Dealtfel, citatul se regăsește și pe wikipedia, și chiar pe acest site: http://www.crestinortodox.ro/comunit...ptopic_id=5355

Last edited by MihaiG; 22.05.2013 at 14:08:22.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 22.05.2013, 17:58:16
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai intai, profesorul homosexual despre care vorbiti incalcase o lege penala existenta la acea data. El comisese un delict, si nu un delict de opinie. El a ales castrarea chimica drept alternativa la inchisoare, la care o decizie legala si justa l-a condamnat.

Dimpotriva, profesorul de acum nu a incalcat nicio lege penala existenta acum. A fost pedepsit administrativ pentru un delict de opinie. Deci, in acest caz este vorba de un abuz al administratiei invatamantului, pe cand in cazul de atunci nu a fost un abuz al justitiei.

In sfarsit, vinovatia unui inculpat (ori nevinovatia lui) nu are legatura cu meritul profesional al lui. De fapt, sunt convins ca stiti asta.
aia era lege?!
la acea dată homosexualitatea era considerată boala psihică.
în acelasi timp era pedepsită penal.
cum poți să pedepsesti penal, ceva ce consideri a fi boală?!

Last edited by Dumitru73; 22.05.2013 at 19:25:25.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 22.05.2013, 20:51:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
aia era lege?!
la acea dată homosexualitatea era considerată boala psihică.
în acelasi timp era pedepsită penal.
cum poți să pedepsesti penal, ceva ce consideri a fi boală?!
Simplu.
Nu e din categoria bolilor psihice care sa afecteze discernamantul.

Si cum s-a mai spus, nu ti se puneau microfoane si camere de vederi in casa pentru asta.
Erau pedepsite doar manifestarile publice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 22.05.2013, 21:32:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ipoteza este falsa. De fapt, anterior el chiar isi spusese opinia ca cinstirea duminicii este pacat. Numai ca nu a fost dat afara pentru aceasta opinie. El a fost dat afara pentru cealalta opinie, cum ca homosexualitatea este pacat.

Eu nu am auzit de vreun profesor dat afara fiindca a sustinut despre catolici ca sunt satanisti. In schimb, nu e primul caz de profesor dat afara dupa ce a sustinut ca homosexualii sunt dati cu Satan. In concluzie, dupa parerea mea, cele doua minoritati din Anglia, cea catolica si cea homosexuala, beneficiaza de grade pe protectie foarte diferite. Judecati cu doua masuri.
Oricum, din ce tin minte, adventistii nu prea se implica in chestiuni care tin de oprirea ofensivei anticrestina in haine homofilice, probabil din cauza riscului de a-si pune in primejdia ofensiva prozelitista in haine..crestine.

Si poate a fost dat afara pentru ambele categorii de afirmatii.
Poate judecatorul era catolic si ar fi scapat cu "homofobia" dar din cauza anti-catolicismului (intoleranta religioasa) a picat.

Practic, si noi avem o lege impotriva intolerantei/discriminarii cel putin pe baze religioase. Din cate stiu, nu si in ceea ce priveste preferintele sexuale, dar banuiesc ca urmeaza.

In baza legii in cauza, orice profesor de religie, fie el ortodox sau catolic s-ar putea trezi penalizat daca de ex. ar duce chestiunea "1054" pana in panzele albe.
La fel si daca ar trebui sa explice ce sunt de fapt cultele neoprotestante.

Ca nu s-a intamplat INCA asta, e o chestiune ce tine de "atmosfera sociala", dar legea care poate face lucrul asta posibil ORICAND, este la locul ei si gata oricand sa intre in actiune.

Ce anume o va pune in msicare ramane de vazut.
O sa ducem dorul zilelor cand puteam sa ne mai inghiontim pe forumuri din cauza asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 22.05.2013 at 21:35:48.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 22.05.2013, 23:44:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, din ce tin minte, adventistii nu prea se implica in chestiuni care tin de oprirea ofensivei anticrestina in haine homofilice, probabil din cauza riscului de a-si pune in primejdia ofensiva prozelitista in haine..crestine.

Si poate a fost dat afara pentru ambele categorii de afirmatii.
Poate judecatorul era catolic si ar fi scapat cu "homofobia" dar din cauza anti-catolicismului (intoleranta religioasa) a picat.

Practic, si noi avem o lege impotriva intolerantei/discriminarii cel putin pe baze religioase. Din cate stiu, nu si in ceea ce priveste preferintele sexuale, dar banuiesc ca urmeaza.

In baza legii in cauza, orice profesor de religie, fie el ortodox sau catolic s-ar putea trezi penalizat daca de ex. ar duce chestiunea "1054" pana in panzele albe.
La fel si daca ar trebui sa explice ce sunt de fapt cultele neoprotestante.

Ca nu s-a intamplat INCA asta, e o chestiune ce tine de "atmosfera sociala", dar legea care poate face lucrul asta posibil ORICAND, este la locul ei si gata oricand sa intre in actiune.

Ce anume o va pune in msicare ramane de vazut.
O sa ducem dorul zilelor cand puteam sa ne mai inghiontim pe forumuri din cauza asta.
Hristos a înviat!
Dacă un profesor de REligie ar promova Ortodoxia (adică și-ar împlini datoria, responsabilitatea pe care și-a asumat-o în fața lui Dumnezeu), ar susține, implicit, dragostea și înțelegerea față de credincioșii altor confesiuni creștine. Le-ar prezenta elevilor, desigur, inclusiv diferențele dogmatice dintre credința noastră și celelalte confesiuni și ar argumenta perspectiva Bisericii ortodoxe așa cum ar putea mai bine și mai persuasiv.
În schimb, dacă un profesor de Religie le-ar insufla elevilor sentimentul de superioritate față de semenii lor creștini eterodocși, dacă ar încuraja intoleranța religioasă, discriminarea etc, atunci ar fi logic, în opinia mea, să i se atragă atenția (în mod politicos, fără a fi sancționat) că elevii trebuie educați în sensul dragostei evanghelice, al respectării libertății de conștiință a tuturor semenilor noștri. Nu știu ce înțelegeți dvs prin expresia "ar duce chestiunea 1054 până în pânzele albe", dar dacă vă referiți la atitudinea pe care am observat-o, uneori, aici, pe forum, atunci... chiar ar fi o problemă și profesorul respectiv ar avea nevoie de consiliere din partea părintelui său duhovnic, ar trebui ajutat să înțeleagă că el are misiunea de a forma creștini ortodocși, nu habotnici ortodoxiști...
Desigur, NU ar fi drept sub nici o formă ca un astfel de profesor de Religie să fie sancționat pentru opiniile și atitudinea sa! Ar trebui doar convins să se corecteze, oferindu-i-se argumente pertinente de ordin teologic și pedagogic.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 22.05.2013 at 23:48:40.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 23.05.2013, 08:35:14
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cum s-a mai spus, nu ti se puneau microfoane si camere de vederi in casa pentru asta.
Erau pedepsite doar manifestarile publice.
Ba nu. Turing a fost condamnat pentru acte strict private. Nici legea in baza careia a fost condamnat nu prevedea ca actele de homosexualitate ar trebui sa fie publice.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 23.05.2013, 09:38:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ba nu. Turing a fost condamnat pentru acte strict private. Nici legea in baza careia a fost condamnat nu prevedea ca actele de homosexualitate ar trebui sa fie publice.
Nu stiu cum era la ei, dar la noi nu cred ca era asa.
In plus, poate vii cu referinte din care sa reiasa ce ai afirmat mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 23.05.2013, 09:42:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Hristos a înviat!
Dacă un profesor de REligie ar promova Ortodoxia (adică și-ar împlini datoria, responsabilitatea pe care și-a asumat-o în fața lui Dumnezeu), ar susține, implicit, dragostea și înțelegerea față de credincioșii altor confesiuni creștine. Le-ar prezenta elevilor, desigur, inclusiv diferențele dogmatice dintre credința noastră și celelalte confesiuni și ar argumenta perspectiva Bisericii ortodoxe așa cum ar putea mai bine și mai persuasiv.
În schimb, dacă un profesor de Religie le-ar insufla elevilor sentimentul de superioritate față de semenii lor creștini eterodocși, dacă ar încuraja intoleranța religioasă, discriminarea etc, atunci ar fi logic, în opinia mea, să i se atragă atenția (în mod politicos, fără a fi sancționat) că elevii trebuie educați în sensul dragostei evanghelice, al respectării libertății de conștiință a tuturor semenilor noștri. Nu știu ce înțelegeți dvs prin expresia "ar duce chestiunea 1054 până în pânzele albe", dar dacă vă referiți la atitudinea pe care am observat-o, uneori, aici, pe forum, atunci... chiar ar fi o problemă și profesorul respectiv ar avea nevoie de consiliere din partea părintelui său duhovnic, ar trebui ajutat să înțeleagă că el are misiunea de a forma creștini ortodocși, nu habotnici ortodoxiști...
Desigur, NU ar fi drept sub nici o formă ca un astfel de profesor de Religie să fie sancționat pentru opiniile și atitudinea sa! Ar trebui doar convins să se corecteze, oferindu-i-se argumente pertinente de ordin teologic și pedagogic.
Adevarat a inviat.

Diferenta dintre credinciosi si "habotnici", de fapt ortodocsi si antiecumenisti agresivi nu sta atat in adevarul de credinta ci mai degraba in abordarea lui.

E drept ca problema poate fi expusa f. diplomatic, dar inevitabil se ajunge la aceleasi idei.

Romano-catolicii sunt schismatici sau chiar eretici, iar neoprotestantii sunt categoric eretici iar pretentiile lor de "Biserica autentica a lui Dumnezeu" sunt nule si neavenite.

In definitiv, si pozitia lor fata de ortodocsi este una similara.

Oricat de diplomat ai fi, inevitabil poti sa ajungi sa afirmi lucrurile astea deschis si raspicat, daca intr-adevar vrei sa expui adevarul nu doar sa-ti pazesti pielea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.05.2013 at 09:45:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 22:50:26
Despre lume si lepadarea de lume buiacu gabriel Intrebari utilizatori 12 10.08.2010 11:27:11