Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2012, 21:10:58
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Pentru ca de maine nu voi mai intra pe forum,va doresc un post cu foloase duhovnicesi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2012, 21:29:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cei care sunt foarte in varsta si foarte bolnavi pot posti numai prima si ultima saptamana din post, dar trebuie sa tina miercurile si vinerile de peste an si in locul postului pe care nu il pot tine, sa faca mai multa rugaciune, mai multa milostenie...

Sa ne amintim ca postul nu e scop in sine, nu iarta pacatele, nu se tine pentru sanatate, ci pentru dezrobirea de patimi si chiar pentru asemanarea cu sfintii si cu Hristos, care a tinut post 40 de zile, inainte sa iasa la propovaduire!

Postul e vreme buna pentru lucrarea interioara. Cat priveste TV-ul si netul, sa nu uitam ca noi trebuie sa eradicam cauzele, nu simptomele. Nu sunt lucruri rele in sine, doar ca trebuie sa dobandim discernamantul de a le folosi cum trebuie. Spre exemplu, ai mei se uita mult la OTV, ceea ce imi displace. Dar de la OTV, printre balastul de rigoare, am aflat tocmai acum un lucru care,spre ignoranta mea, nu il stiam: pectina este gelatina din picioare de porc! Luati aminte cei care nu stiati! Voi posta si la rubrica despre mancare sanatoasa. Deci majoritatea magiunurilor, zacusca din comert si alte produse care contin pectina NU sunt de post!

Post usor si binecuvantat tuturor!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2012, 21:39:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dar de la OTV, printre balastul de rigoare, am aflat tocmai acum un lucru care,spre ignoranta mea, nu il stiam: pectina este gelatina din picioare de porc! Luati aminte cei care nu stiati! Voi posta si la rubrica despre mancare sanatoasa. Deci majoritatea magiunurilor, zacusca din comert si alte produse care contin pectina NU sunt de post!
Păi nu era mai bine să nu te uiți la OTV? Cine nu are televizor nu știe, așa că poate mânca liniștit. Nu cred că ar trebui să ne facem atâtea probleme pentru eventualitatea că o zacuscă ar putea conține și o substanță de origine animală (sau doar comună). Mai ales că spuneai mai sus că postul nu e scop în sine. Riscăm să dăm o atenție excesivă unor lucruri de importanță secundară. Apoi, iată și aici ceva despre pectină, care se găsește și în gutui și în alte fructe.

Însă în ce privește televizorul, părerea mea e că face mult mai mult rău decât un ingredient din ăsta. Mentalitatea pe care o formează e la polul opus gândirii creștine, viețuirii în Hristos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2012, 21:42:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Pentru ca de maine nu voi mai intra pe forum,va doresc un post cu foloase duhovnicesi!

Multumim la fel, Daniel!
Domnul cu tine!


In ceea ce priveste cafeaua, nu e oare produs de post? Eu nu obisnuiesc sa o beau nici in zile de dulce, dar stiu ca ea este si medicament pentru cei hipotensivi (asta tot legat de dreapta masura), nu doar placere care creeaza dependenta. Poate durerile de cap vin de altundeva, poate si de la hipotensiune...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.02.2012, 21:44:28
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit O cugetare de la sfantul Isac Sirul

Mantuitorul,atunci cand spune multe locasuri ale Tatalui,numeste masurile mintii celor salasluiti in tinutul acela;adica deosebirile celor de care se desfata aceia cu mintea.
Prin multe locasuri asadar,nu numeste deosebirea locurilor ,ci trepte de daruri duhovnicesti.Dupa cum fiecare dintre noi se desfata de soarele simtit dupa masura curatiei vazului,iar acela nu se imparte in mai multe starluciri,ci tuturor le lumineaza in acelasi chip,tot astfel si cu dreptii in veacul ce va sa fie.Toti vor salaslui intr-un singur tinut,insa fiecare va atrage si va avea in sine stralucirea si bucuria soarelui celui gandit dupa masura curatiei proprii;deci atat cat este in stare sa primeasca si sa cuprinda.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.02.2012, 21:51:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
In ceea ce priveste cafeaua, nu e oare produs de post? Eu nu obisnuiesc sa o beau nici in zile de dulce, dar stiu ca ea este si medicament pentru cei hipotensivi (asta tot legat de dreapta masura), nu doar placere care creeaza dependenta. Poate durerile de cap vin de altundeva, poate si de la hipotensiune...
Ba da, sigur că e de post. Dar poate cine vrea să renunțe la ea pe perioada postului o face din cauză că dă dependență, datorită cofeinei. Și dacă bei zilnic o cafea, la o anumită oră, lipsa ei îți va da dureri de cap la propriu. De aceea, când vreau să renunț la cafea, o înlocuiesc cu ceai negru, care are teină, ceva similar cofeinei, dar care nu dă dependență.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.02.2012, 22:10:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Păi nu era mai bine să nu te uiți la OTV? Cine nu are televizor nu știe, așa că poate mânca liniștit. Nu cred că ar trebui să ne facem atâtea probleme pentru eventualitatea că o zacuscă ar putea conține și o substanță de origine animală (sau doar comună). Mai ales că spuneai mai sus că postul nu e scop în sine. Riscăm să dăm o atenție excesivă unor lucruri de importanță secundară. Apoi, iată și aici ceva despre pectină, care se găsește și în gutui și în alte fructe.

Însă în ce privește televizorul, părerea mea e că face mult mai mult rău decât un ingredient din ăsta. Mentalitatea pe care o formează e la polul opus gândirii creștine, viețuirii în Hristos.
Hihi, acum sa nu se inteleaga ca fac apologia TV-ului, cu atat mai putin a OTV-ului! Nu, voiam doar sa spun ca si in cele mai nocive lucruri poti gasi, ceva bun, de care sa te folosesti.

Dar sa stii ca eu sunt recunoscatoare ca am auzit vorba asta la TV, ca maine dimineata as fi mancat magiun cu pectina sau gelatina de porc si m-as fi amagit ca tin post. Nu cred ca o fabrica pe cale naturala. Una e sa gresesti din nestiinta, iar alta e sa o faci fiind prevenit in prealabil. Uite, eu nu pot sa mai mananc de acum in post asa ceva si nici ai mei nu mananca. A, ca probabil ca voi consuma in acest post si alte chestii pe care scrie ca sunt de post si de fapt, nu sunt...
Oricum, din toata povestea asta am tras eu concluzia ca va trebui sa invat sa fac dulceata, zacusca...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.02.2012, 22:51:52
maria63 maria63 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 36
Implicit Despre pectina!

Poate nu ati inteles bine de la OTV pentru ca pectina ca atare este de origine vegetala.
In stare naturala il gasiti in cantitati mai mari in portocale, gutui, mere, dar de fapt cam toate fructele contin pectina – nimic altceva decat un polizaharid acid. Pectina folosita in industria alimentara se extrage din pulpa de mar si din coji de portocale.

Definitie DEX
PECTÍNĂ - Clasă de compuși organici care se găsesc în țesuturile celulelor vegetale și care, prin amestecare cu apă și prin fierbere, capătă forma unei gelatine, fiind folosiți în industria alimentară, farmaceutică și în cosmetică; (și la sg.) compus organic vegetal .

Probabil e vorba de alt agent de ingrosare dar care nu poarta numele de pectina.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.02.2012, 23:08:24
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria63 Vezi mesajul
Poate nu ati inteles bine de la OTV pentru ca pectina ca atare este de origine vegetala.
In stare naturala il gasiti in cantitati mai mari in portocale, gutui, mere, dar de fapt cam toate fructele contin pectina – nimic altceva decat un polizaharid acid. Pectina folosita in industria alimentara se extrage din pulpa de mar si din coji de portocale.

Definitie DEX
PECTÍNĂ - Clasă de compuși organici care se găsesc în țesuturile celulelor vegetale și care, prin amestecare cu apă și prin fierbere, capătă forma unei gelatine, fiind folosiți în industria alimentară, farmaceutică și în cosmetică; (și la sg.) compus organic vegetal .

Probabil e vorba de alt agent de ingrosare dar care nu poarta numele de pectina.
Oh, da, aveti dreptate, multumesc pentru corectura! Asta se intampla cand esti cu ochii la ceva si cu urechea la TV. Este vorba despre gelatina. Dar tot acolo ajungem, din pacate...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.02.2012, 23:10:12
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Hmm... ar trebui sa renunt la multe in post,acum insa depinde cat voi si reusi. Cu TV-ul nu mai e problema,nu mai am. Deci am scapat oarecum,insa se compenseaza cu statul pe net,asa ca mare afacere tot n-am facut. Am insa o nedumerire: e pacat (ca baiat) sa te vezi cu fetele?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 14:34:53
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 21:56:37
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 09:44:57
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 20:07:46