Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.04.2015, 16:27:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Eu am zis ce au spus trei ierarhi. Banuiesc ca ei stiu mai bine decat tine si decat mine, nu?
Se pare ca nu.
Salariul este impozabil (de fapt Statul il plateste si Statul face din start retinerile aferente).
Donatiile nu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 29.04.2015, 09:39:46
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

asa stiu si eu legat de ce este si nu impozitat.

Fallen, nu ai nevoie de un organizator de nunti; foarte frumos se poate organiza nunta chiar decatre miri; ai nevoie de o agenda si multa informare, apoi planuire...

Rochia si pantofii si costumul si ce mai tine e vestimentatie et co. nu trebuie sa fie de designeri...pentru ce?! ca sa ce?! sa te poti lauza ca o data in viata ti-ai cumparat pantofi x si rochie y din bani cu care poate ti-ai fi facut nunta de la a la z?

Fallen, da, sandalele mi-au fost 30 lei; mai exact 32, pentru ca am umblat si am cautat sa fie ieftini si sa am siguranta ca ma tin in acea zi; slabe sanse oricum sa mai porti prea des incaltamintea de mireasa; e bin, i-am nimerit ieftini si comozi, si i-am mai purtat de 2 ori dupa nunta mea, la alte nunti.
Rochia, cum o nimeresti; aici nu exista un pret standard, dar daca iesi mai ieftin facandu-ti rochia la un croitor de meseria si a alege acel model de la designer renumit, garantat iesi de cel putin 5-6 ori mai ieftin la croitor; iar de inchiriat, sunt n-shpe saloane care inchiriaza; depinde de tine, cum a depins si de mine, sa nu intri deloc in cele scumpe; asa nu risti sa "ti se puna pata" pe un model mega scump.
Cat despre lautari, eu n-am avut lautari; nu a vrut formatie; am avut dj, cu muzica in original, nu lalaita/cantata de altcineva, si am iesit de cel putin 3 ori mai ieftin decat cu formatie; plus ca nu dai de mancare si e baut la minim 3-4 lautari, ci doar la o persoana.
Foto-video, aici iarasi sunt servicii si servicii; daca vrei pe cineva cunoscut, garantat vei plati o suma exorbitanta; daca vrei calitate blu-ray, acelasi lucru; daca te multumesti cu o calitate normala si 2000 - 3000 de poze, facute de un profesionit dintre cei necunoscuti, atunci poti iesi bine-mersi foarte ieftin.
Totul tine de organizare, de informare mai ales, si de decizia finala; greseli se pot intampla si la cei mega cunoscuti si faimosi si la profesionistii mai underground.

Probabil daca eram eu si sotul visatori si cu fite de "hai sa facem o nunta ca nimeni altcineva" ramaneam la gata probabil pe minus...
La noi cel ma important lucru a fost sa fie mancarea de calitate si sa avem cat mai multe sortimente de bautura; la bauturi am avut vreo 5 feluri debautura din care 3 de casa (tuica, vin si coniac); cantitate mai mica din fiecare, dar diversa; de la apa plata si minerala, pana la wiski, cu 4 sortimente de sucuri intre ele; iar ce aramas nedesfacut de la firma care ne-a adus bauturile am facut frumos retur si am recuperat din bani. Asta ajuta foarte tare; sa poti face retur la ce ai nedesfacut, pentru ca slabe sanse sa se bea totul si asa poti lua mai mult ca sa fi tu sigurca sigur ajunge.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 30.07.2015, 16:36:12
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Din nefericire majoritatea se casatoresc pentru bani, ca a ramas fata insarcinata, ca asa spun parintii. Adevarata taina a sacramentului e istorie.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #154  
Vechi 30.07.2015, 17:13:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Afirmatie facuta In baza carui sondaj reprezentativ?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 31.07.2015, 11:08:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Alin, asa vorbeste lumea, asa se aude peste tot.

Dar poate fi fals. N-as zice ca nu se casatoresc unii doar pentru bani sau doar pentru ca a ramas fata insarcinata; greu e crezut ca se casatoresc oamenii pentru ca asa zic parintii.

In cercul meu de prieteni si cunostiinte lumea nu se casatoreste nici pentru bani, nici pentru ca a ramas fata insarcinata (cel putin pan acum nu s-a intamplat), nii pentru ca sas vor parintii.
Pana si dupa nunta mea s-au auzit vorbe in sat la bunica cum ca ne-am fi casatorit pentru ca eu as fi fost gravida (se pare ca port mai mult ca elfantii, ca au trecut aproape 2 ani si inca nu am nascut). daca nu eram impreuna de 6 ani intelegeam sa se auda astea; daca ne cunosteam e cateva luni, dar dupa 6 ani inca sa se auda chestii de genu e ceva :))

Lumea vorbeste; lumea te poate face sa crezi ca omenii se casatoresc oentru bani mai ales (deh, lumea vorbeste mult pe teme asta, mi ales daca e vorba si de vreo antipatie la mijloc).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare