Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.07.2007, 11:07:58
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Mie imi place sa ma plimb prin parc in zilele calduroase de toamna, sa alerg prin frunzele uscate, sa simt adierea vantului cum imi mangaie obrajii. E cel mai placut mod de relaxare.
Sa vezi piticii cum sunt infofoliti de catre parintii lor si fug asa ca niste robotei dupa minge. Unii dintre ei arunca mingea catre tine si vin apoi asa timizi sa o rcupereze. E un sentiment foarte placut.
Mai apoi batraneii care se plimba de mana, iti dau confirmarea ca in ciuda faptului ca anii trec dragostea curata si sincera se poate pastra.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2007, 11:45:51
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

imi place sa ma plimb cu castile....imi place sibiul, imi place sa urmaresc oamenii...herastraul,cismigiul......imi plac lucrurile frumoase create de Dumnezeu, imi palce ciocolata, cappuccino, imi plac iaurturile de fructe, filmele, teatrele....and a lot of other things.:rolleyes:
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2007, 11:47:59
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da si labiserica imi place...te simti extraordinar ...liniste sufleteasca:D
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.07.2007, 14:45:03
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Interesant subiect. Chiar nu m-am gandit niciodata ce-mi place sau ce nu-mi place. Cred ca mie imi place totul si nu-mi place nimic. Depinde de starea pe care o am si de ochiul cu care privesc in momentul respectiv.
De ex. cand am o zi buna privesc erul si vad/ interpretez frumosul, minunatia. Daca am o zi urata acelasi cer nu-mi spune nimic, sau mai rau ma revolta maretia lui, distanta si raceala.Faptul ca e senin nu ma mai ajuta pt ca vad partea goala a paharului.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.07.2007, 14:48:04
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Sau ca sa continui cu exemplul : o mancare o savurez intr-un fel cand am o zi faina, si aceasi mancare mi se pare o porcarie pe care o inghit cu noduri cand am o zi urata.
Gatesc si inventez cu placere meniuri in zile bune, si gatesc tras de par in zi proasta, desi actiunea si rezultatul duc in aceeasi directie care se vede pe aragaz cand e gata mancarea.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.07.2007, 15:31:01
corynne corynne is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 9
Implicit

Ador plimbarile intr-o zi insorita,primavara, toamna cu nostalgiile ei...
Ador calatoriile.Florile.Marea.Soarele.Cerul senin.Frumusetea naturii.Ploaia calda de vara.Noaptea.Rasaritul.Apusul.Lumina.Sa citesc o carte.Sa visez.Sa ma bucur de viata!
Nu-mi place singuratatea.


Corina.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.07.2007, 19:56:58
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu-mi plac locurile aglomerate , muzica stradala sau in autobuse
(ca de ex .in Atlassib si altele ).

maria
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.07.2007, 22:24:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi plac oamenii simpli si modesti, si batranii inteleptiti... imi plac raspunsurile spontane dar in acelasi timp ii admir pe cei care stiu sa-si puna frau limbii... imi plac casele varuite in alb, imi place ordinea si cam stresesz si pe altii cu asta, imi plac locurile luminoase si spatioase... imi plac culorile si materialele naturale, hainele bine croite si pantofii cu mesina de piele, imi place cafeaua la ibric, in cesti de portelan, imi plac mancarurile simple, dar le savurez si pe cele mai complicate (pregatite de altii!) din bucataria tipica Balcanilor si Orientului Mijlociu, imi plac raurile de munte si evadarea din metropole, imi place linistea bisericilor si manastirilor noastre si pacea slujbelor bizantine... imi place ceramica de Horezu si cea de Korund, painea pe vatra si mancarea gatita in oale de pamant...

Nu-mi plac persoanele care "se pricep" la toate... nu-mi plac femeile guralive si/sau stridente si barbatii mitocani... nu-mi place sa cumpar lucruri de prost gust si de proasta calitate, numai pentru ca sunt ieftine... nu-mi place pizza, desi o consum uneori, de hatarul sotului meu... nu-mi place mobila veche, cu exceptia celei reconditionate, din muzee...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.07.2007, 23:28:35
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
veilur,
fie cum zici tu .

Dar ce-ai scris mai sus e o smerenie falsa :).
Ce zici daca unii citind vor zice : " daca el face asa hai sa fac si eu ca nu-s mai breaz ?" . E un indemn "mut "la nepasare , asa cred eu , ce zici ?

Poti s-o repari cumva !:)

maria
Maria, nu am vrut sa ma laud ca sunt smerit sau altele de genul acesta, ci doar am vrut sa spun ceva, dar vad ca tu ai nu ai inteles ce am vrut sa explic, asa ca mai citeste odata :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.07.2007, 00:47:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

veilur draga, eu cred ca esti un baiat de toata isprava, chiar asa... sarac si cu diverse lipsuri! :rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu va place in Biserica? iosif Reguli in Biserica 436 22.09.2022 13:34:10
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00