Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.05.2010, 20:12:35
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Pe cei care vor sa ajute, ii rog sa imi trimita mesaj pe privat.
S-a inteles gresit. Nu trimit mesaje pe privat la toti membri. Am trimis la inceput, doar la cei care am crezut ca vor da. Apoi, au intrat restul pe mine.



Nu am sa expun problemele parintelui pe internet, ca la un singur search viata lui sa fie expusa pe net.
Cei care au dat, nu au nelamuriri.
Cei care nu au dat (doar unii), sunt mai interesati mai degraba sa-i soarba suferinta, sa-i stie "povestea", decat de a-l ajuta.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2010, 16:22:10
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Pe cei care vor sa ajute, ii rog sa imi trimita mesaj pe privat.
S-a inteles gresit. Nu trimit mesaje pe privat la toti membri. Am trimis la inceput, doar la cei care am crezut ca vor da. Apoi, au intrat restul pe mine.



Nu am sa expun problemele parintelui pe internet, ca la un singur search viata lui sa fie expusa pe net.
Cei care au dat, nu au nelamuriri.
Cei care nu au dat (doar unii), sunt mai interesati mai degraba sa-i soarba suferinta, sa-i stie "povestea", decat de a-l ajuta.
Si mai sunt si din cei care vor sa stie numele si adresa Manastirii, pur si simplu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.05.2010, 17:12:10
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Voi posta dupa ce voi cere bincuvantare pt asta .
Si numele si adresa manastirii, ca sa puteti ajunge acolo.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2010, 17:17:52
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Voi posta dupa ce voi cere bincuvantare pt asta .
Si numele si adresa manastirii, ca sa puteti ajunge acolo.

Pai inca nu ai cerut binecuvantare de cand ai deschis topicul? De mult te roaga lumea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.05.2010, 17:31:34
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Daca cauti cearta , te rog, o poti cauta la Generalitati.

Ti-am zis ca nu postez asa multe date despre manastire fara sa primesc voie. Am repetat de 3 ori, pt ca asa am primit si eu indicatii.

Ori vb turca, ori unii sunt pusi pe scandal si complicat lucrurile, si nu se pot abtine nici la un apel umanitar.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2010, 17:34:38
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Daca cauti cearta , te rog, o poti cauta la Generalitati.

Ti-am zis ca nu postez asa multe date despre manastire fara sa primesc voie. Am repetat de 3 ori, pt ca asa am primit si eu indicatii.

Ori vb turca, ori unii sunt pusi pe scandal si complicat lucrurile, si nu se pot abtine nici la un apel umanitar.

Fratioare, calmeaza-te. Pusesem o intrebare de bun simt. Numele Manastirii si adresa. Binecuvantarea se poate obtine in cateva minute. Banuiesc ca te duci des la parintele, ce era asa de greu sa obtii binecuvantarea? In fine, asteptam sa primesti binecuvantare pentru a ne spune ce Manastire este si adresa ei. SIMPLU.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.06.2010, 18:58:48
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Binecuvantarea ai primit-o?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.06.2010, 08:42:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Uite ca se leaga lucrurile. Am "discutat" si eu pe mess cu "fratele" podolski si-mi raspundea intr-o maniera foarte agresiva la intrebari simple si clare.
Se vede ca in cele din urma nu a obtinut binecuvantare de la parintele cu vacuta din moment ce nu a postat nimic in acest sens. Mai mult nu spun!
Duritatea raspunsurilor m-a facut si pe mine suspicios dupa o vreme. Am mai fost tentat la un moment dat sa intru pe topic si sa intreb, dar eu eram dintre cei care dorisem sa nu fiu popularizat. Astfel am apelat la un PM si abia cand am constatat ca dupa atatea zile nu primesc raspuns am considerat ca ar trebui sa fac ceva sa nu li se intample si altora.
Ma alatur celor care considera ca pentru un astfel de gest, trebuie sa se dea date clare care sa nu puna sub semnul indoielii pe initiatorul (initiatorii) lui. Nu stiu daca e cazul, dar poate va amintiti de filmul Filantropica Romanul e foarte inventiv, iar cine o pateste odata, daca nu se rusineaza si isi ascunde capul in nisip, mai atentioneaza si pe altii. Stiu ca e dureros sa fii tinta suspiciunilor, dar n-am vrut si nu vreau sa supar pe nimeni, ci doar sa am certitudinea ca problema expusa a fost reala. Si nu reala in sensul ca acel parintre isi doreste sau are deja o vacuta, ci ca putinul de la noi s-a indreptat sau se indreapta acolo unde s-a facut apelul. E grav ca am ajuns pana si pe-aici sa ne indoim de seriozitatea cuiva, dar cine se stie corect n-ar trebui sa se simta ofensat. Poate voi avea vreodata ocazia sa ajung pe-acolo si sa cunosc povestea de la radacina... Poate nu eu, ci altcineva reuseste acest lucru. Oricum consider ca e important ca toti (inclusiv cei care doar au citit mesajele si n-au putut decat sa transmita parintelui un gand bun) sa aflam daca parintele stie, sau e strain de toate. Deocamdata nu am nici un nume si nici o adresa... Dar... am promisiuni!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.06.2010, 09:48:32
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Duritatea raspunsurilor m-a facut si pe mine suspicios dupa o vreme. Am mai fost tentat la un moment dat sa intru pe topic si sa intreb, dar eu eram dintre cei care dorisem sa nu fiu popularizat. Astfel am apelat la un PM si abia cand am constatat ca dupa atatea zile nu primesc raspuns am considerat ca ar trebui sa fac ceva sa nu li se intample si altora.
Ma alatur celor care considera ca pentru un astfel de gest, trebuie sa se dea date clare care sa nu puna sub semnul indoielii pe initiatorul (initiatorii) lui. Nu stiu daca e cazul, dar poate va amintiti de filmul Filantropica Romanul e foarte inventiv, iar cine o pateste odata, daca nu se rusineaza si isi ascunde capul in nisip, mai atentioneaza si pe altii. Stiu ca e dureros sa fii tinta suspiciunilor, dar n-am vrut si nu vreau sa supar pe nimeni, ci doar sa am certitudinea ca problema expusa a fost reala. Si nu reala in sensul ca acel parintre isi doreste sau are deja o vacuta, ci ca putinul de la noi s-a indreptat sau se indreapta acolo unde s-a facut apelul. E grav ca am ajuns pana si pe-aici sa ne indoim de seriozitatea cuiva, dar cine se stie corect n-ar trebui sa se simta ofensat. Poate voi avea vreodata ocazia sa ajung pe-acolo si sa cunosc povestea de la radacina... Poate nu eu, ci altcineva reuseste acest lucru. Oricum consider ca e important ca toti (inclusiv cei care doar au citit mesajele si n-au putut decat sa transmita parintelui un gand bun) sa aflam daca parintele stie, sau e strain de toate. Deocamdata nu am nici un nume si nici o adresa... Dar... am promisiuni!
Mi se pare corecta si normala atitudinea dvs.; in momentul in care ceri ajutor, fie si prin intermediul altor persoane, este absolut normal sa dai anumite date si sa prezinti starea de fapt a lucrurilor in care doresti sa fii ajutat.

Intretinerea unui aer cat mai misterios si replici de genul celor care tin de confidentialitate, nu-si au rostul aici. Atunci cand ai hotarat ca trebuie sa ceri ajutorul altor persoane, inseamna ca, de fapt, recunosti o stare de neputinta proprie; or, pentru asta, e nevoie de ceva smerenie.

Nimic din ceea ce se intampla cu noi sau celor dragi noua, sau dusmanilor nostri, nu este intamplator. Totul are un rost bine definit pe care, chiar de nu il putem deslusi de la bun inceput, ii aflam sensul mai tarziu.
Insa totul sta in disponibilitatea noastra si a celor din jurul nostru de a invata lectiile vietii si a nu le mai repeta de n-ori.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.06.2010, 15:36:58
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Mi se pare corecta si normala atitudinea dvs.; in momentul in care ceri ajutor, fie si prin intermediul altor persoane, este absolut normal sa dai anumite date si sa prezinti starea de fapt a lucrurilor in care doresti sa fii ajutat.

Intretinerea unui aer cat mai misterios si replici de genul celor care tin de confidentialitate, nu-si au rostul aici. Atunci cand ai hotarat ca trebuie sa ceri ajutorul altor persoane, inseamna ca, de fapt, recunosti o stare de neputinta proprie; or, pentru asta, e nevoie de ceva smerenie.
Poate, public, pe forum, nu se pot scrie prea multe date. Dar situatia devine neclara cand "vorbesti" direct cu podolski pe mess si te jigneste cand ii adresezi intrebari care sa te lamureasca. Acestui preot, din moment ce nu are nicio sursa de subsistenta (ca doar de aceea se luase initiativa cumpararii unei vacute), poate ii sunt de folos alimente. Sunt destule persoane ce pot ajunge direct la Manastire la parintele si pot face donatii acolo. Cand am intrebat unde este Manastirea, cum se numeste parintele si alte asemenea "obraznicii", nu-mi venea a crede ce cuvinte umilitoare citesc din partea lui podolski. Raspunsurile lui la intrebari erau "da' tu unde stai? De unde esti? Ai salariu mare? Cat poti da, spune repede ca sa fac calculul? Ii trimiti azi, sau maine?" (astea-s din cele cuminti )etc. etc. etc.

Last edited by forfota; 09.06.2010 at 16:12:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel la rugaciune pentru o fetita bolnava glykys Umanitare 130 21.05.2012 15:28:55
Apel umanitar urgent pentru un copil laurastifter Umanitare 9 30.03.2012 15:10:28
Parinte doar pentru o vreme? mihele_m Intrebari utilizatori 3 17.07.2010 16:38:16
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07