Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2007, 20:24:02
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

antisemitism si paranoia...interesant....mai grava e problema cu intoxicarea cu litiu la extragerea cipului din mana sau frunte...de asemenea nu prea m-as simti comod cu o carte de credit implantata in mana. Povestea cu semnul satanei,venirea antihristului,etc,etc....e o poveste...insa vreau sa vad cand vor gasi si 666-ul din toata treaba asta...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.05.2007, 23:56:43
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu am o intrebare legata de the very chip. Am citit pe site-urile americane de mai mult timp despre existenta lor. Se pun si la animale.
Dar, daca unele persoane fiind influentate de ideea ca cu ajutorul chip-ului nu li se mai fura banii, carti de identitate si cardul bancar (cand iti fura actele cu totul din geanta), esti in siguranta in sensul in care atacantii lui Bin_laden sunt depistati prin chip-ul implantat si anihilati la timp, pericolul cu bamba disparand etc si iau chip-ul fiind convinsi ca e ok.
Daca chipul are in el codul ala 666 ascuns desigur, oamenii care l-au luat nu il mai pot scoate (explodeaza si degaje o subst intoxicanta si mori), deci ce se alege de ei? Intra in iad far anici o vina? Ce au facut sa merite asa ceva? Daca au luat semnul fiarei ascuns si deghizat si nu il mai pot scoate D-zeu ii pedepseste de bine ce au fost fraieriti si ii arunca in Iad?
Nu se poate asa ceva, eu cred ca semnul fiarei vine odata cu inchinarea la fiara si renuntarea de buna voie la Hristos. Nu se poate dintr-o pacaleala sa intri in iad, pentru ceva ce nu ai stiut ce faci. iisus i-a iertat pe evreii ce il condamnau zicand iarta-i ca nu stiu ce fac, iar in cazul alta cu chipul chiar in mod sigur nu stiu ce fac cei care il iau pt ca sunt pacaliti ca e spre siguranta lor si cine nu isi doreste siguranta?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2007, 05:06:28
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

e o grozavie chestia asta si ma uimeste unde a ajuns stiinta dar ma uimeste si mai mult ca a fost prevazuta ideea si in Biblie...
Eu sunt pentru stiinta ca tot de la d-zeu e dar folosita in sens pozitiv. Totusi cand a aparut televizorul pe scara larga... calugarii ,preotii comentau ca televizorul e arma diavolului si antenele de pe bloc sunt ca si coarnele lui. Dar acum pezi antenne parabolice si televizor aproape in fiecare chilie (zic de manastirile apropiate de orase). Cand a aparut internetul...preotii, calugarii la fel s-au manifestat reticienti..acum daca nu ai internet nu esti crestin:))). Chestia cu cipul e o chestie interesanta ...intr-o piesa atat de mica se depoziteaza "tone" de informatie...dar totusi sincer sa spun nu mi-ar place sa fiu intratat controlata de oameni, prefer controlul divin. Si inca o chestie...daca incerci sa il elimini iti produce moartea....asta e chiar bizar, te face si mai dependent si neputincios...in plus ar fi sinucidere curata. Iar D-zeu se pare ca a vestit chestia asta in Biblie deci...a fost descoperit atomul....dar a fost creata si bomba atomica.
ma ingrozesc sincer pentru generatiile viitoare
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2007, 09:56:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

hai k apar si eu cu povesti despre demonizati. :p
am o carte in kre este scris dialogul dintre diavolul din cineva si un preot. printre numeroasele subiecte se afla si asta, despre semnul fiarei. l-a intrebat dak li se poate ierta greseala celor kre l-au acceptat, iar el a raspuns k da, dar foarte greu... nu mai stiu ce exemplu de canon i-a dat. ideea e k e foarte greu. mai bine stai deoparte. dak am timp o sa va transcriu dialogul.
cineva spunea k atata timp cat esti in viata Dumnezeu ink mai asteapta sa te indrepti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare