Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.04.2012, 15:13:49
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, si rezultatele se vad - o pioasa stare de rugaciune si elevatie spirituala.
acuma... ai dreptate...cam aceeasi stare si pe net/forum
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.04.2012, 15:15:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
acuma... ai dreptate...cam aceeasi stare si pe net/forum
Depinde ce subiecte frecventezi.
Stii tu povestea cu musca si albina..
Incearca sa fii o albinuta si ai sa te simti mai bine, ai sa vezi..

Considera asta maturica ta..

Last edited by AlinB; 05.04.2012 at 15:28:40.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.04.2012, 15:20:11
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde ce subiecte frecventezi.
Stii tu povestea cu musca si albina..
Incearca sa fii o albinuta si ai sa te simti mai bine, ai sa vezi..
acuma ai cam sarit calul, si nu e prima data, dar treaca de la mine...

Edit: partea cu ""Considera asta maturica ta.. "" a fost adaugata postarii pentru atenuare, presupun....

Last edited by Adriana Cluj; 05.04.2012 at 15:40:41.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.04.2012, 15:29:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Personal nu prea pot sa accept aceasta varianta a unui D-zeu razbunator, din moment ce D-zeu este iubire in Noul Testament, in Vechiul Testament legea talionului era pusa in practica, dar acum nu mai este valabila aceasta lege, de ce s-ar razbuna pe noi prin actuala conducere, mai degraba as spune urmatorul lucru guvernantii sunt responsabili pentru faptele lor rele din moment ce au discernamant , au liber arbitru, pot sa aleaga intre bine si rau, deci aleg sa faca raul. Daca spunem ca noi suntem vinovati pentre ce fac ei, unde mai este responsabillitatea lor personala pentru faptele lor?
Dumnezeu nu este razbunator ,El vrea pur si simplu mantuirea noastra.
Si pacatosi fiind el vrea sa ne indreptam .
In conducatorii nostri sa ne vedem propriile pacate:setea de inavutire ,coruptia ,lipsa de iubire ,etc.
Avem conducatorii pe care ii meritam.
Noi facem prostii si vrem sa nu fim atentionati ?
Pana si cel mai bun parinte isi pedepseste copilul cand face prostii ca altadata sa nu mai persiste in greseala.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.04.2012, 15:49:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Edit: partea cu ""Considera asta maturica ta.. "" a fost adaugata postarii pentru atenuare, presupun....
Nu pentru atenuare, remarca ramane in picioare dar din pacate ai reusit sa o "intelegi" initial mai degraba prin prisma orgoliului decat a simtului practic duhovnicesc.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.04.2012, 16:01:27
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu pentru atenuare, remarca ramane in picioare dar din pacate ai reusit sa o "intelegi" initial mai degraba prin prisma orgoliului decat a simtului practic duhovnicesc.
Ei daca-i asa, multumesc...
o sa-ti dau dreptate mereu. Am cautat sa pun un emoticon cu plecaciune, dar n-am gasit asa iute...

Last edited by Adriana Cluj; 05.04.2012 at 16:18:44.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.04.2012, 16:16:43
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumnezeu nu este razbunator ,El vrea pur si simplu mantuirea noastra.
Si pacatosi fiind el vrea sa ne indreptam .
In conducatorii nostri sa ne vedem propriile pacate:setea de inavutire ,coruptia ,lipsa de iubire ,etc.
Avem conducatorii pe care ii meritam.
Noi facem prostii si vrem sa nu fim atentionati ?
Pana si cel mai bun parinte isi pedepseste copilul cand face prostii ca altadata sa nu mai persiste in greseala.
Nu consider ca avem conducatorii pe care ii meritam, si nici ca D-zeu se razbuna pe noi prin ei, eu nu il vad pe Dumnezeu razbunator, asa cum multi de aici il vedeti, este ca si cum as spune ca Dumnezeu imi doreste raul, ori eu nu pot accepta asta. . Nu vad ce legatura ar fi intre dorinta mea de schimbare si dorinta lor de schimbare, adica si daca eu ma schimb sa zicem, ce va face sa credeti ca ei vor fura mai putin?

Atitudinea aceasta de nici un conducator nu e vinovat pentru nimic, noi suntem vinovati ,nu duce decat la pasivitate din partea noastra si la neasumarea raspunderii de catre ei.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.04.2012, 20:39:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Foarte corecta viziunea ta !
Insa cum facem, dincolo de agricultura, cu supermarketurile care ne vand si produse fabricate in tarile lor de origine ??? Cand,multe astfel de produse s-ar putea fabrica si in Romania ???
Daca ar fi sa dau numai un singur exemplu,dubios, la-s da sub forma unei intrebari :
Se stie ca in domeniul constructiilor,sunt vitale si transporturile. Cum se face ca ,daca inainte de 89 aveam camionul facut dupa licenta MAN,si mergea foarte bine,acuma suntem obligati sa cumparam IVECO,MAN,RENAULT,VOLVO,SCANIA ???
Supermarketurile vând produsele care au publicitate, promovare și segment de piață asigurat. Există și alternativa produselor autohtone care se găsesc în piețele de profil, aici depinde de comoditatea fiecăruia. Nu ne obligă nimeni să cumpărăm ce nu ne interesează, alegerea ne aparține (teoretic).
Cât privește domeniul transporturilor, cred că deja exagerăm cu off-topicul.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.04.2012, 20:51:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Există și alternativa produselor autohtone
Problema e alta. Pe mine nu ma intereseaza ca acel produs alimentar (sau fruct,leguma etc.) provine din Romania sau Bangladesh,ideea e sa fie cat mai naturale,ceea ce e din ce in ce mai putin probabil. Mancam numai chimicale si banane coapte in camera de gazare...

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cât privește domeniul transporturilor, cred că deja exagerăm cu off-topicul.
Vorbea de productia de camioane,iar titlul topicului face referire la industria romaneasca. Ce ai spus tu de supermarketuri era mai putin offtopic? Hai sa nu devenim rautaciosi :)

PS Scania parca a dat faliment,sau poate incurc borcanele. In orice caz Saab a falimentat si Volvo a fost vandut chinezilor. Deci nici suedezii n-o mai duceau asa bine
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.04.2012, 21:11:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Nu consider ca avem conducatorii pe care ii meritam, si nici ca D-zeu se razbuna pe noi prin ei, eu nu il vad pe Dumnezeu razbunator, asa cum multi de aici il vedeti, este ca si cum as spune ca Dumnezeu imi doreste raul, ori eu nu pot accepta asta. . Nu vad ce legatura ar fi intre dorinta mea de schimbare si dorinta lor de schimbare, adica si daca eu ma schimb sa zicem, ce va face sa credeti ca ei vor fura mai putin?

Atitudinea aceasta de nici un conducator nu e vinovat pentru nimic, noi suntem vinovati ,nu duce decat la pasivitate din partea noastra si la neasumarea raspunderii de catre ei.
Avem conducatorii pe care ii meritam ,de ce sa ne dam pe dupa degete.
Parintele Arsenie Boca spunea ca Ceausescu a daramat bisericile dar noi suntem vinovati ,pt.ca suntem pacatosi.
Daca cititi Psaltirea veti vedea in anumiti psalmi ca se vorbeste de ajutorul pe care Dumnezeu l-a dat evreilor in lupta cu vecinii lor.
"Nu noi ci mana ta i-a invins"
Cam asa spunea David.
Daca noi am fi corecti ,credinciosi , Dumnezeu ar ridica din randurile noastre conducatori buni.
Dar sa nu disperam ,parintii si duhovnicii ne indeamna sa ne rugam pt.acest popor incercat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Distrugerea naturii ! cristiboss56 Teologie si Stiinta 7 02.09.2011 10:02:48
Distrugerea bisericilor crestine din Kosovo de catre albanezi Nevrednicul Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 24.07.2009 19:46:46
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 21.08.2008 23:02:06
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43