Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.09.2016, 16:36:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Problema e că ceri ceea ce noi nu pretindem că avem: dovezi. Am încercat să-ți spun că nu pe ele se bazează credința. Că dacă am avea dovezi, n-am mai avea credință. Ar fi o evidență. Dar Dumnezeu nu ține să fie o prezență de necontestat. El Se lasă cunoscut de cei care vor să Îl cunoască. Este foarte delicat și nu poate fi cunoscut decât de suflete delicate. Nu forțează ușa nimănui. Bate la ușă, dar bate ușor, nu orice ureche aude. Și nu oricine sesizează că El este cel care bate. Poate bate și la ușa ta. Dar poate e prea mult zgomot în camera ta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.09.2016, 17:18:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pentru order66: da-ne, te rog, un exemplu de dovada empirica, obiectiva si concludenta care te-ar convinge pe tine de existenta lui Dumnezeu.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.09.2016, 18:28:05
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Eu sunt ateu si vreau sa stiu...

Detaliati va rog.
Da bun. Du-te frumos la baietii care conduc lumea si intreaba-i daca sunt si ei atei. Daca nu atunci ei in ce cred. Si sa explice de ce atatea simboluri oculte pe care le afiseaza peste tot.

Ai vazut olimpiada din Rio? Nu stiu daca ai vazut si asta :

https://merovee.files.wordpress.com/...cle4.jpg?w=610

http://www.trickedbythelight.com/tbt...son-Sigils.jpg

http://i0.wp.com/illuminatiwatcher.c...size=500%2C279

https://merovee.files.wordpress.com/...anti.jpg?w=610

http://www.trickedbythelight.com/tbt...ng-Worship.jpg

http://usahitman.com/wp-content/uploads/pt4cT.jpg

http://media.gettyimages.com/photos/...re-id586324134

Foarte interesant nu? Cam ciudate simbolurile alea nu?

Si cand te gandesti ca e olimpiada, e vorba de atatea state, e international. Nimeni nu isi pune intrebarea : Ba da cine sunt baietii astia de ne vâră pe gat simbolurile astea?

Nu am vazut si eu nicaieri in lume pe cineva sa protesteze pentru ca s-au saturat de toate acele simboluri macabre si oculte. Ba da nimeni. Parca ar fi ceva normal.

Uite de exemplu cu ce ti se pare ca seamna stadionul?



Sau ce pupa musulmanii cand ajung in Mecca?



Sau haide sa luam Cern. Astia sunt oameni de stiinta deci atei. Dar ce face Kali ... acolo?


Parcul olimpic Rio.



O piramida cu un cerc in varf (care are o pentagrama in interior) si o coada si seamna cu un gamet masculin ...

https://nbcolympictalk.files.wordpre...mpic-park1.png

Crezi ca e o coincidenta?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.09.2016, 08:48:35
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Order66
.Eu ma refer aici la dovezi empirice,obiective,concludente.Nu dovezi care dovedesc ceva vag,care pot fi interpretate dupa bunul plac ,cu ajutorul carora sa ajungem la orice concluzie vrem noi.
Ca sa fii ateu trebuie sa crezi ca universul a aparut din nimic ,prin nimic ,cu ajutorul nimicului.O absurditate din punct de vedere logic ,dar ateul e obligat sa o accepte ca sa ajunga la concluzia care-i place.Deci...unde-i rationalitatea ateului? De ce se lauda ateii cu ratiunea cand ei n-o folosesc?
...si se jura ca nu fura/si l-am prins cu rata-n gura...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.09.2016, 16:26:49
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
Problema e că ceri ceea ce noi nu pretindem că avem: dovezi. Am încercat să-ți spun că nu pe ele se bazează credința. Că dacă am avea dovezi, n-am mai avea credință. Ar fi o evidență.
OK,pai atunci pot sa ignor toata teoria asta.Serios.

Adica,daca spui ca e ceva nefalsifiabil,netestabil,nu imi dai absolut nici un motiv sa te iau in serios :)

Chiar te astepti sa cred in ceva pentru ca nu exista dovezi ?

Citat:
Ar fi o evidență
Cam asta ar fi trebuit sa fie de la inceput,nu crezi?

Citat:
Dar Dumnezeu nu ține să fie o prezență de necontestat. El Se lasă cunoscut de cei care vor să Îl cunoască. Este foarte delicat și nu poate fi cunoscut decât de suflete delicate. Nu forțează ușa nimănui. Bate la ușă, dar bate ușor, nu orice ureche aude. Și nu oricine sesizează că El este cel care bate. Poate bate și la ușa ta. Dar poate e prea mult zgomot în camera ta.
Sau poate e prea mult zgomot in camera TA,si nu iti poti da seama de existenta zeului adevarat,Allah,care te incearca,bate la usa ta,bate incet,dar nu multa lume il poate auzi.
Allah nu tine sa fie o prezenta de incontestat,dar El s lasa cunoscut doar de cei puri,cei care vor sa il cunoasca.

Vezi asemanarea?

Cu ce se deosebeste zeul crestin de allah/vishhnu sau ceilalti?Ca exista?

Nu merci,si ceilalti zic la fel despre zeii lor.Am nevoie de ceva special ca sa cred in zeul asta.

Citat:
Pentru order66: da-ne, te rog, un exemplu de dovada empirica, obiectiva si concludenta care te-ar convinge pe tine de existenta lui Dumnezeu.
Pai parca am mai zis.Sa apara Dumnezeu in toata splendoarea lui.Sa vorbesc cu el.Sa poata fi studiat de oameni,sa se scrie teorii stiintifice despre el,sa stim cum functioneaza el.cum gandeste,cum opereaza.Pana la urma,este "The master of everything",creatorul tuturor lucrurilor,asa ca daca am stii cate ceva despre el,ar fi absolut genial.Putine cunostinte nu strica.Proverbul ala,curiozitatea nu a ucis pisica :)

Citat:
Da bun. Du-te frumos la baietii care conduc lumea si intreaba-i daca sunt si ei atei. Daca nu atunci ei in ce cred. Si sa explice de ce atatea simboluri oculte pe care le afiseaza peste tot.
Ok,la ce te referi cand vorbesti despre "cei care conduc lumea"?Ca,nu stiu cum sa-ti spun,dar lumea ESTE condusa de niste oameni puternici.Nu e ca si cand noi toti oamenii astia suntem de capul nostru aici pe pamant si facem ce vrem noi.Ok,acum cu democratia,putem face "oarecuum" ce vrem noi,dar in limita unor reguli.
Nu,exista niste organizatii care impun niste reguli pe care noi ,oamenii de rand,ar fi indicat sa le urmam.Ai auzit de NATO,UN,WHO,FBI etc etc?Astea sunt niste organizatii cu putere asupra lumii.Fiecare cu mai mult sau mai putina putere de conducere,dar da,lumea este condusa de un grup de oameni destepti.Ca daca nu ar fi asa,ar fi haos pe pamantul asta,fiecare facand ce vrea el.

Acum,daca tu te referi la organizatie cu influenta planetara,care este ascunsa,si care conduce absolut TOTUl,care tine fraiele ,care dicteaza tot ce se intampla absolut oricunde si oricand(la asta te referi?la new world order?pentru ca imi dai impresia ca la asta te referi),atunci nu stiu ce sa zic despre chestia asta.
Pot doar sa fiu sincer si sa zic ca nu stiu destul de multe despre chestia asta,dar prefer sa abordez toate informatiile cu privire la acest subiect cu putin scepticism.Nu zic ca nu o fi adevarat,probabil ca da,probabil ca nu,dar avand in vedere ca nu am studiat acest subiect,prefer sa nu ma pronunt.

Citat:
Ai vazut olimpiada din Rio? Nu stiu daca ai vazut si asta :
Da,am vazut foarte putin din ea ,dar da,am vazut-o :)
Citat:
Foarte interesant nu? Cam ciudate simbolurile alea nu?

Si cand te gandesti ca e olimpiada, e vorba de atatea state, e international. Nimeni nu isi pune intrebarea : Ba da cine sunt baietii astia de ne vâră pe gat simbolurile astea?

Nu am vazut si eu nicaieri in lume pe cineva sa protesteze pentru ca s-au saturat de toate acele simboluri macabre si oculte. Ba da nimeni. Parca ar fi ceva normal.
Acum,ce intelegi tu prin simbolurile alea?

Chestia este,ca,lucrurile pe care le vezi tu acolo pot fi interpretate ca simboluri,sau nu.Eu sincer,nu stiu ce sa zic.Vad doar un niste poze cu un stadion,niste artificii si niste oameni.Ce ar trebui sa inteleg din asta?

Si uite cu intrebarea anterioara am pus punctul pe i."Ce ar trebui sa inteleg din asta?"
Pai ,avand in vedere ca "simbolurile" astea sunt atat de vagi,fiecare om poate trage propria concluzie.Avand in vedere ca noi,oamenii,suntem fiinte predispuse spre a avea preconceptii si biasuri in gandire,putem trage(nu ca putem,ci sigur)concluzii diferite.Avand in vedere conceptiile pe care le avem(depinzand de taria cu care credem in ele,unele pot fi logice,rationale,altele nu),putem sa dam cu totul in pareidolie.

Ce inseamna asta?
Pareidolia este fenomenul psihologic prin care noi oamenii tindem sa gasim tipare (pattern este cuvantul mai exact,sper sa fi folosit traducerea corecta)in locuri in care,in realitate nu exista tipare.Un exemplu foarte concret este "fata de pe Marte"
uite aici
https://en.wikipedia.org/wiki/Cydonia_(region_of_Mars)
Sau cand romanii nostrii gasesc cruci sau fata lui Iisus (cu cati de i se scrie?1 sau 2?ca am vazut ambele variante :) )in cartofi si cepe si alte legume.

Ce concluzie ar trebui sa tragem de aici?

Ca Dumnezeu a intervenit in mod voit ca sa "picteze" forma aia in leguma aia?Sau ca,avand in vedere ca,la cate legume sunt produse in ziua de azi(ma refer aici la cantitate ,nu la tipurile de legume produse),prin sansa pura,este absolut inevitabil ca,in anumite exemplare,cand le scormonesti inauntru,anumiti oameni cu preconceptii destul de puternice se vor folosi de preconceptiile lor pentru a gasi dovezi ca sa le confirme,si vor "recunoaste" un tipar,oricat de vag,in orice lucru vag si interpretabil din lumea asta,cum ar fi,miezul unei legume? :)

Asa si cu jocurile de la Rio.Ce ar trebui sa vad?Ca organizatia asta care conduce lumea isi expune semnele voit,dar ascuns,foarte ascuns?Ca semnele astea pot fi descifrate doar de anumiti oameni cu anumite "pregatiri" spirituale,care le pot depista?Si ca noi,restul oamenilor,suntem ignoranti cu privire la ce se intampla "deasupra" noastra,si in timpul asta,noi ne traim vietile,fara sa stim mai mult decat ne permite organizatia asta?

Aaa pai,nu prea.Parerea mea este ca tu pleci de la concluzia ca intr-adevar exista organizatia asta,si apoi incepi sa cauti "dovezi" in sprijinul teoriei tale,cu toate ca dovezile tale nu sunt altceva decat niste lucruri despre care un om normal ar zice ca....sunt doar niste lucruri normale.Vine iar in discutie conceptul de interpretabilitate si subiectivitate.Cand tu poti manipula "evidenta" ca sa sustina atat teoria x,cat si teoria y,chiar daca cele 2 teorii sunt diametral opuse,atunci dovezile alea nu prea mai au substanta in ele,si nu mai pot fi numite dovezi.

De aceea medicina moderna nu se bazeaza pe dovezi subiective,pe ceea ce vede un anumit om intr-o viziune de a lui,sau ce crede el ca vede in ceasca de cafea.Chestiile alea sunt atat de vagi,atat de neinsemnate,atat de lipsite de inteles,incat poti sa le dai tu propriul inteles,si sa le faci sa iti sustina orice teorie.
Ea se bazeaza pe dovezi obiective,empirice,neinterpretabile(okay,si ele pot fi interpretate oarecum,dar nu asa de mult ca dovezile tale,alea CHIAR ca sunt foarte vagi.)care conduc la concluzii obiective si neinterpretabile.
Citat:
O piramida cu un cerc in varf (care are o pentagrama in interior) si o coada si seamna cu un gamet masculin ...
Pai,poti sa ma omori,dar eu chiar nu vad piramida aia,pentagrama aia,si spermatozoidul ala :)
Mi le poti arata,te rog?Sincer,m-am holbat la imagine un minut si nu am vazut ceea ce vezi tu.

Citat:
Ca sa fii ateu trebuie sa crezi ca universul a aparut din nimic ,prin nimic ,cu ajutorul nimicului
Aa,acum legi conceptul de ateism de conceptul de cosmos.Hai sa-ti explic de ce gresesti.
Ateismul se refera la absenta credintei in zeitati,oricare ar fi ele.Sau la credinta ca ele nu exista.Sau la rejectia existentei zeitatilor.Doar atat.Cauta in dictionar ce inseamna ateism,daca nu ma crezi.Definitia oficiala nu include mai mult de atat.

Cu privire la aparitia universului,pai sincer,eu personal,nu stiu cum a aparut.Nici nu stiu daca a aparut in primul rand.De ce postulezi ca a aparut la un moment dat,in primul rand?De ce nu e etern?
Bineinteles,astea sunt intrebari total valide,la care eu nu pot raspunde,pentru ca nu sunt specializat in domeniul asta(astronomie,astrofizica,fizica cuantica etc).Pur si simplu,recunosc ca sunt ignorant in domeniul asta,ca nu stiu prea multe.

Ca sa fii ateu nu e nevoie sa "crezi" intr-o teorie cu privire la aparitia universului.Intr-adevar,daca crezi ca un zeu a creat universul,atunci nu te mai poti numi ateu,ci teist.Depinde totusi si de tipul zeului/entitatii care crezi tu ca a creat universul.
Dar,daca nu cred ca o zeitate a creat universul,ce drept iti da tie sa afirmi ca eu cred ca a fost "creat" din "nimic"?Ce inseamna termenii astia,pana la urma?Ca nu e ca si cum vorbim despre crearea unui medicament nou,sau vreun program nou.
Am mai zis,nu stiu cum a aparut universul,tot ce pot face acum este sa studiez,si,daca ma preocupa asa de mult intrebarea asta,sa incerc sa maresc intelegerea stiintifica in sensul asta.Sa fac cercetari,sa formulez teorii noi.Cam asta se face cand vrei sa aflii un lucru nou,neexplorat de nimeni :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.09.2016, 16:29:01
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
O absurditate din punct de vedere logic ,dar ateul e obligat sa o accepte ca sa ajunga la concluzia care-i place
Uite,nu e nici o absurditate logica aici,asta spui tu.Nu sunt obligat sa accept nimic ca sa ajung la concluzia care imi place.Care e concluzia care imi place?ca Dumnezeu nu exista?Pai,nu pot ajunge 100% la concluzia asta,dar in procent de 99% pot ajunge.Dar nu e subiectul discutiei noastre deocamdata.

Faci confuzie intre ce inseamna ateu si originea universului.Cu toate ca conceptele astea doua sunt oarecum legate intre ele,nu inseamna ca daca nu cred in existenta zeitatilor,cred ca uniersul a aparut din nimic.E cam mare saltul,nu crezi?

Chiar o sa studiez subiectul asta,ca sa aflu mai multe.Mi se pare foarte fascinant :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.09.2016, 18:40:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Sa apara Dumnezeu in toata splendoarea lui.
Dar a aparut. Vreme de trei ani si jumatate, mii si mii de oameni L-au vazut. 4000 intr-o singura zi. Toti acestia au putut constata, prin minunile vazute, Cine este Dumnezeu. Din aceste mii de oameni, trei L-au vazut in toata splendoarea Lui. Tot asa este si astazi. Mii de oameni Il vad si constata minunile lui. Mai putini, dar exista, Il vad in toata splendoarea Lui.

Citat:
Sa vorbesc cu el.
Primul om deja a vorbit cu El. Moise a vorbit pe larg si frecvent. Pana la Moise si dupa el, pana in zilele noastre, numerosi au fost si sunt oamenii care au vorbit si vorbesc cu El.

Citat:
Sa poata fi studiat de oameni, sa se scrie teorii stiintifice despre el,
Dumnezeu a fost studiat in detaliu. Incepand cu Sf Apostol Toma, care, ca sa creada, a tinut sa vada urmele cuielor cu ochii lui si sa isi puna degetul in rana Lui, pana in zilele noastre. Sunteti la curent cu raportul de analiza asupra miracolului de la Lanciano ? Ati citit ultimul raport de analiza a giulgiului din Torino ? Daca inca nu ati facut-o, atunci cum puteti spune "stiinta nu are dovezi" fara se cercetati putin dovezile existente ? Nu este aceasta o judecata apriorica ?

Citat:
sa stim cum functioneaza el.cum gandeste,cum opereaza.Pana la urma,este "The master of everything",creatorul tuturor lucrurilor,
Aici, sunteti un pic cam pretentios. Nu vi se pare cam mult sa cuprindem noi gandirea si functionarea lui Master of Evrything ? Copiii cuprind cum gandeste tatal lor ? Inca trebuie observat despre copii ca sunt adulti in devenire. Intre Dumnezeu si noi este o prapastie ontologica infinit mai mare decat intre tatal nostru natural si noi.

Si totusi, cate ceva despre cum functioneaza, gandeste si opereaza Dumnezeu stim. In mare parte de la El insusi, atata cat ne-a spus, adica acele lucruri pe care le putem pricepe. Interesat-va ! Sapati ! Chiar daca suntem departe de a sti "cum functioneaza Dumnezeu" stim destule lucruri.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.09.2016 at 18:47:20.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.09.2016, 20:47:18
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Uite,nu e nici o absurditate logica aici,asta spui tu.Nu sunt obligat sa accept nimic ca sa ajung la concluzia care imi place.Care e concluzia care imi place?ca Dumnezeu nu exista?Pai,nu pot ajunge 100% la concluzia asta,dar in procent de 99% pot ajunge.
Incet dar sigur Europa Nordica si centrul devin ATEE.

Este si o Normalitate in aceasta.

Ei, au fost convertiti in timpurile acelea prin aplicarea fortei. Depinde ce intelegem prin forta. Poate sa fie si un suras din partea sefului, de exemplu.Ca sa nu mai vorbim de taierea copacilor cu toporul.

Iar credinta crestina in Vest a fost sustinuta prin OBLIGATIVITATEA ca fiecare om sa participe in fiecare Duminica la Sfanta Liturgie.


De cand Obligativitatea a disparut, incet dar sigur oamenii devin atei.

Uite Norvegia parca amai erau doar 5% care mai merg la Biserica.
Germania sunt 40% afara din Biserica.
Franta doar 50% mai sunt in Biserica.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.09.2016, 20:49:48
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
D

Aici, sunteti un pic cam pretentios. Nu vi se pare cam mult sa cuprindem noi gandirea si functionarea lui Master of Evrything ?
Oare nu scrie in Biblie ca n-a facut dupa chipul si asemanarea lui?

deci poate gandeste omeneste?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.09.2016, 12:43:38
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
... postul tau , dupa parerea mea , este plin de erori logice
Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
... pe mine cam greu sa ma convingeti de existenta unei zeitati.Aveti in vedere mottoul ala "Extraordinary claims require extraordinary evidence".
Citat:
În prealabil postat de Order66 Vezi mesajul
Cauta in dictionar ce inseamna ateism,daca nu ma crezi.Definitia oficiala nu include mai mult de atat.
Un singur sfat am să îți dau pentru că acum ceva timp am mai cunoscut o persoană care era ca și tine:

Nu mai încerca să faci restul lumii să vadă realitatea prin aceași prismă ca și tine pentru că te bați cu mori de vânt. Mai degrabă caută un „grup/forum/comunitate” cu care poți explora/aprofunda mai departe despre subiectul care te interesează/pasionează pentru că la sfârșitul zilei și dacă ai să convingi pe cineva ca modul lui de gândire este greșit nu o să îți adauge nimic în plus la trăirile și experiențele tale pe acest pământ.
Reply With Quote
Răspunde