Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #771  
Vechi 19.08.2012, 10:53:51
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da! Scrie:

"Ci să le scriem să se ferească de întinările idolilor și de desfrâu și de (animale) sugrumate și de sânge." (Fapte 15,20 -versiunea ortodoxă)

"Cât despre păgânii care au crezut, noi le-am trimis o scrisoare, hotărându-le să se ferească de ceea ce este jertfit idolilor și de sânge și de (animal) sugrumat și de desfrâu." (Fapte 21,25 - versiunea ortodoxă)

Corect, dar daca sunteti riguros ati recunoaste ca interdictia cu privire la mancarea jertfita idolilor a fost ridicata ulterior, asa ca s-ar putea ca si sangele sa nu mai fie o interdictie alimentara.
Reply With Quote
  #772  
Vechi 19.08.2012, 11:04:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Si acelea sunt pacate. Desi David imparatul nu a avut relatii extraconjugale, totusi doar pacatul cu Bat-Seba a fost suficient ca sa fie declarat adulterin de catre profetul Natan care l-a mustrat aspru in numele Domnului.
Păi, și atunci cum nu a avut relații extraconjugale ??? Bat-Șeba a conceput prin partenogeneză ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #773  
Vechi 19.08.2012, 11:31:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Vă respect punctul de vedere [catolic], dar nu pot fi de acord cu el, cum nici Scriptura nu e de acord.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Păcatele accidentale" nu sunt păcate.
Orice păcat, chiar și cele făptuite fără voia noastră, tot păcate sunt. Deși noi oamenii avem tendința de a cataloga anumite păcate ca "păcățele", tot păcate sunt înaintea lui Dumnezeu. Orice călcare a voiei lui Dumnezeu și orice neascultare de El este păcat.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Poți să bețivănești cât vrei: vei fi un membru păcătos al Bisericii. Poți fi un preacurvar notoriu în toată lumea (precum fostul președinte al Franței): rămâi membru al Bisericii
Scriptura vă contrazice frontal:

"Acum însă v-am scris să nu vă amestecați cu cel care, deși
se numește frate, este desfrânat sau lacom, sau idolatru, sau bârfitor,
sau bețiv, sau hrăpăreț: cu unul ca acesta nici măcar să nu stați
la masă. De fapt, de ce i-aș judeca eu pe cei de afară? Oare nu-i
judecați voi pe cei dinăuntru? Dar pe cei din afară îi va judeca
Dumnezeu. Scoateți-l afară dintre voi pe cel rău!
" (1 Cor. 5,11-13 - Biblia Catolică)

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Altfel spus, pentru a fi teologic, un păcat trebuie mai întâi să fie o încălcare a unei porunci din "prima tablă". O luare în batjocură a lui Dumnezeu, o închinare la idoli, ar fi astfel de încălcări.
Oricare din cele 10 porunci, odată încălcată, este păcat și e păcat împotriva lui Dumnezeu. Chiar și călcarea poruncii a VII-a (a VI-a în versiune catolică), deși în aparență reprezintă păcat împotriva semenului (fiind pe tabla a II-a), tot păcat împotriva lui Dumnezeu înseamnă (teologic vorbind):

"Și nimeni nu-i mai mare în casa aceasta decât mine și nu m-a oprit de la nimic, în afară de tine, pentru că tu ești soția lui. Cum aș putea să fac răul acesta atât de mare și să păcătuiesc împotriva lui Dumnezeu?" (Geneza 39,9 - Biblia Catolică)

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mai sunt neclarități ?
În rest, totul e clar.
Reply With Quote
  #774  
Vechi 19.08.2012, 11:34:32
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Corect, dar daca sunteti riguros ati recunoaste ca interdictia cu privire la mancarea jertfita idolilor a fost ridicata ulterior, asa ca s-ar putea ca si sangele sa nu mai fie o interdictie alimentara.
Periculoasă sugestie! Poate și interdicția uciderii, a desfrânării, a furtului, etc... a fost "ridicată ulterior", nu?
Reply With Quote
  #775  
Vechi 19.08.2012, 11:45:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E bine că ai făcut precizarea.
Nu despre păcate accidentale este vorba (sunt conștient de faptul că orice om are păcat), ci de păcate repetate, făptuite cu deliberare și care aduc dezonoare persoanei, Bisericii și lui Dumnezeu. Biserica trebuie să-și exprime dezaprobarea pentru asemenea păcate și în consecință ridică calitatea de membru acelui păcătos notoriu.
Despre asta...
Interesanta abordare.
Deci printre voi sunt unii pacatosi notorii care pacatuiesc deliberat si sunteti voi astia care pacatuiti accidental, nu din voia voastra ci din cauza unor factori externi. Stii cum suna asta? Exact ca aici :
Citat:
În prealabil postat de Facere
8. Iar când au auzit glasul Domnului Dumnezeu, Care umbla prin rai, în răcoarea serii, s-au ascuns Adam și femeia lui de fața Domnului Dumnezeu printre pomii raiului.
9. Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
10. Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns".
11. Și i-a zis Dumnezeu: "Cine ti-a spus că ești gol? Nu cumva ai mâncat din pomul din care ti-am poruncit să nu mănânci?"
12. Zis-a Adam: "Femeia care mi-ai dat-o să fie cu mine, aceea mi-a dat din pom și am mâncat".
13. Și a zis Domnul Dumnezeu către femeie: "Pentru ce ai făcut aceasta?" Iar femeia a zis: "Șarpele m-a amăgit și eu am mâncat".
sau ca in pilda in care un calugar in Postul Mare incalzea un ou deasupra lumanarii sa-l manance, si cand il prinde staretul, el dadea vina pe drac, la care dracul sare ca ars zicand “Sa fim seriosi, parinte, nici eu n-o stiam pe asta”
p.s. cum spunea domnul Mihnea, nu exista pacate accidentale ce tin de factori externi. Toate pacatele presupun un act voit, liber fara a fi fortat de cineva a savarsi pacatul.

Last edited by mihai07; 19.08.2012 at 11:55:05.
Reply With Quote
  #776  
Vechi 19.08.2012, 13:52:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Interesanta abordare.
Deci printre voi sunt unii pacatosi notorii care pacatuiesc deliberat si sunteti voi astia care pacatuiti accidental, nu din voia voastra ci din cauza unor factori externi.
Nu despre asta e vorba. Noi toți păcătuim, căci nu există om să nu păcătuiască (1 Ioan 1,8-10). Aici nu vorbim de păcatele săvârșite fără voia noastră, ci de cele săvârșite conștient, deliberat, premeditat. Cine poate zice că n-a săvârșit niciodată un astfel de păcat? Problema e la păcatele săvârșite nu accidental, ci în mod repetat. Acestea devin notorii și atunci se impune luarea unor măsuri din partea Bisericii. Aceasta îi va retrage calitatea de membru respectivului păcătos. Biserica nu poate rămâne încărcată cu asemenea păcate. Cum privesc cei din afară o biserică ce tolerează păcate și păcătoși notorii în ea? Nu au dreptate musulmanii (dau și eu un exemplu neutru) când afirmă că Biserica Creștină este o biserică decăzută, plină de vicioși (curvari și bețivi - ca să rămânem doar la cele două exemple amintite mai sus)?
Iată de ce este necesară respectarea poruncii apostolice "să-l dați afară pe acel vicios!"
Reply With Quote
  #777  
Vechi 19.08.2012, 14:06:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu despre asta e vorba. Noi toți păcătuim, căci nu există om să nu păcătuiască (1 Ioan 1,8-10). Aici nu vorbim de păcatele săvârșite fără voia noastră, ci de cele săvârșite conștient, deliberat, premeditat. Cine poate zice că n-a săvârșit niciodată un astfel de păcat? Problema e la păcatele săvârșite nu accidental, ci în mod repetat. Acestea devin notorii și atunci se impune luarea unor măsuri din partea Bisericii. Aceasta îi va retrage calitatea de membru respectivului păcătos. Biserica nu poate rămâne încărcată cu asemenea păcate. Cum privesc cei din afară o biserică ce tolerează păcate și păcătoși notorii în ea? Nu au dreptate musulmanii (dau și eu un exemplu neutru) când afirmă că Biserica Creștină este o biserică decăzută, plină de vicioși (curvari și bețivi - ca să rămânem doar la cele două exemple amintite mai sus)?
Iată de ce este necesară respectarea poruncii apostolice "să-l dați afară pe acel vicios!"
Trebuie sa intelegi ca toate pacatele sunt savarsite in mod constient, deliberat si premeditat

Biserica nu se spurca din cauza pacatelor credinciosilor. Pacatosi in vin in Biserica sa se sfinteasca. Hristos a luat asupra lui toate pacatele noastra. Dar asta nu inseamna ca s-a spurcat.
Prost exemplu mi-ai dar cu musulmanii. Nu sunt ei cei mai in masura sa vorbeasca.
p.s. la fel ca tine erau scandalizati si fariseii din timpul Mantuitorului pentru ca Acesta statea la masa cu vamesii si cu pacatosii.
Reply With Quote
  #778  
Vechi 19.08.2012, 14:21:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Trebuie sa intelegi ca toate pacatele sunt savarsite in mod constient, deliberat si premeditat
Iar tu trebuie să înțelegi că există și astfel de păcate, săvârșite neintentenționat. O să-ți dau exemplul clasic folosit și în vechime, când evreul nevinovat era nevoit să fugă într-o "cetate de scăpare" în urma săvârșirii păcatului neintenționat:
Omul taie lemne, îi sare toporul din coadă și-l ucide pe vecin. Ce fel de păcat e acesta? Intenționat, deliberat, premeditat; ori accidental și neintenționat?

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Prost exemplu mi-ai dar cu musulmanii. Nu sunt ei cei mai in masura sa vorbeasca.
E chiar potrivit, căci la nivel teologic așa și este! Musulmanii nu sunt bețivi și nu sunt desfrânați (folosesc aceleași două exemple de mai sus). Au dreptate când spun că Biserica Creștină e putredă cu asemenea păcate și păcătoși în ea, căci sunt cu zecile de milioane! Dacă Biserica s-ar dezice de asemenea păcate și asemenea păcătoși, alta ar fi situația...

Iată de ce Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea retrage calitatea de membru celui care persistă în asemenea păcate.


Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
p.s. la fel ca tine erau scandalizati si fariseii din timpul Mantuitorului pentru ca Acesta statea la masa cu vamesii si cu pacatosii.
Încă o dată spun: retragerea calității de membru nu înseamnă întreruperea legăturilor sociale cu păcătosul în cauză, cu atât mai puțin nu înseamnă arderea lui pe rug. Sper că am fost explicit.
Reply With Quote
  #779  
Vechi 19.08.2012, 14:32:57
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
[b]I

E chiar potrivit, căci la nivel teologic așa și este! Musulmanii nu sunt bețivi și nu sunt desfrânați (folosesc aceleași două exemple de mai sus). Au dreptate când spun că Biserica Creștină e putredă cu asemenea păcate și păcătoși în ea, căci sunt cu zecile de milioane! Dacă Biserica s-ar dezice de asemenea păcate și asemenea păcătoși, alta ar fi situația...
Si ti se pare tie ca teologia B.O. instiga la betie, desfranare si orice alt pacat?
Vorbesti de nivel teologic, dar practic cum sta treaba la musulmani? Probabil consideri un lucru bun "razboiul sfant", centurile cu dinamita si altele? Ti se pare ca la ei nu sunt pacatosi si au dreptul sa vorbeasca?
Nu mai insista cu chestia asta: in teorie teologia lor spune asa si pe dincolo....practica conteaza.
Citat:
În prealabil postat de 99
Iată de ce Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea retrage calitatea de membru celui care persistă în asemenea păcate.
Deocamdata aveti si asemnea membri fara aceasta calitate retrasa. Asa lasati capra vecinului si aveti grija de a voastra ca si ea e bolnava.
Eu atat am avut de spus. Haide sa ne vedem fiecare barna si sa nu mai tinem socoteala altora.
Nu e nevoie sa imi dai reply, am inteles ce era de inteles. Mai departe, fiecare fiecare contabilizeaza ce vrea - pacatele lui sau ale altora.

Last edited by mihai07; 19.08.2012 at 14:35:17.
Reply With Quote
  #780  
Vechi 19.08.2012, 14:51:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Vă respect punctul de vedere [catolic], dar nu pot fi de acord cu el, cum nici Scriptura nu e de acord.

Orice păcat, chiar și cele făptuite fără voia noastră, tot păcate sunt. Deși noi oamenii avem tendința de a cataloga anumite păcate ca "păcățele", tot păcate sunt înaintea lui Dumnezeu. Orice călcare a voiei lui Dumnezeu și orice neascultare de El este păcat.
O analiză în detaliu asupra faptului că nu toate păcatele sunt egale aveți în Summa Theologiae, pars II, questiones 72-76. Rămâne întrebarea: chiar este necesar ca Doctor Angelicus să vă demonstreze cu minuție scolastică ceea ce ar trebui să fie evident: că nu toate păcatele sunt la fel înaintea Domnului ?

Citat:
Scriptura vă contrazice frontal:

"Acum însă v-am scris să nu vă amestecați cu cel care, deși
se numește frate, este desfrânat sau lacom, sau idolatru, sau bârfitor,
sau bețiv, sau hrăpăreț: cu unul ca acesta nici măcar să nu stați
la masă. De fapt, de ce i-aș judeca eu pe cei de afară? Oare nu-i
judecați voi pe cei dinăuntru? Dar pe cei din afară îi va judeca
Dumnezeu. Scoateți-l afară dintre voi pe cel rău!
" (1 Cor. 5,11-13 - Biblia Catolică)
Sensul întregului capitol al V-lea al acestei prime epistole către corinteni este exact invers celui pe care v-ați înscris. Apostolul face de la început o demarcație între "cei dinafară" (adică extra Ecclesia) și cei "dinăuntru" (adică din Biserică). Încă versetul 1 stabilește asta "o desfrânare cum nici între neamuri (adică afară din Biserică) nu se pomenește". Mai departe, să însemne "Scoateți-l afară dintre voi pe cel rău" din versetul 13, "excomunicați-l pe cel rău" ? Nu, fiindcă ne lămurește, mai dinainte, versetul 9: "V-am scris în epistolă să nu vă amestecați cu desfrânații" (apropo, asta mai arată că au mai existat niște epistole, deci nu toată învățătura apostolică e cuprinsă în Biblie).
Prin urmare, sensul cap 5 din 1 Cor este acela că persoanele care fac păcate foarte grave (e vorba de un incest, dacă am corobora cu 2 Cor 7:12) sunt persoane nefrecventabile, cu care nu trebuie să stăm la aceeași masă la propriu, nu la figurat (adică la aceeași masă euharistică). Dar noi știm că Isus a stat la masă cu mari păcătoși, de ce nu am face și noi la fel ? Fiindcă, ne explică Apostolul, noi nu suntem Isus și ne-am afla în pericol ca "puțin aluat să dospească toată frământătura". Deci, domnule 101, când vedeți un incestuos, Apostolul vă învață să nu ciocniți cu el un pahar de must în tinda bisericii, nu să-l luați de guler și să-l aruncați pe fereastra bisericii.

Citat:
Oricare din cele 10 porunci, odată încălcată, este păcat și e păcat împotriva lui Dumnezeu. Chiar și călcarea poruncii a VII-a (a VI-a în versiune catolică), deși în aparență reprezintă păcat împotriva semenului (fiind pe tabla a II-a), tot păcat împotriva lui Dumnezeu înseamnă (teologic vorbind):

"Și nimeni nu-i mai mare în casa aceasta decât mine și nu m-a oprit de la nimic, în afară de tine, pentru că tu ești soția lui. Cum aș putea să fac răul acesta atât de mare și să păcătuiesc împotriva lui Dumnezeu?" (Geneza 39,9 - Biblia Catolică)
Așa e: orice păcat, până la urmă, este în contra lui Dumnezeu, aceasta fiind chiar definiția noțiunii de "păcat". Suntem ca spițele unei roți: nu putem stâlci o spiță vecină, fără să deranjăm ansamblul spițelor, adică roata, prin urmare fără să deranjăm osia roții, care este Dumnezeu.

Pe de altă parte, deosebim între păcatele care sunt în mod direct îndreptate contra lui Dumnezeu, de cele care se reflectă asupra lui Dumnezeu. El însuși a făcut această deosebire. Ce alt sens credeți că a avut să ne dea scrise Comandamentele pe două table diferite ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.08.2012 at 14:53:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32