Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 04.01.2018, 20:50:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si daca au spus-o greco-catolicii inseamna ca e minciuna?
O spune Istoria si, luate toate datele in context, pare a fi foarte verosimil
Evident, după părerea lui Cătălin, tot ce spun greco-catolicii sunt minciuni.


Nici măcar ortodocșii nu pot fi crezuți, dacă se întâmplă să fie influențați de protestanți sau de catolici.


Cu excepția situației în care ei confirmă opiniile lui Cătălin.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #282  
Vechi 04.01.2018, 20:52:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, pentru ca au spus-o cu un scop, nu datorita faptului ca este adevarat. E si un nonsens, pentru ca in vest se folosea latina, desi popoarele acelea nu mai vorbeau latina.
Nu e niciun nonsens.

Una este ca poporul să nu vorbească limba de cult, și ALTA este ca preotul să nu înțeleagă nimic și, profitând de faptul că nici congregația nu înțelege, să boscorodească, prefăcându-se că ar sluji în limba respectivă.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #283  
Vechi 04.01.2018, 21:39:08
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
La cate chestii elementare trebuie sa va invat, cred ca o sa va pun taxa.

Prietene, botezul lui Ioan Botezatorul NU este botezul bisericii crestine.

Isus a fost botezat cu botezul lui Ioan.
Penticostalii sunt botezati cu botezul Bisericii.
Sunt doua botezuri care au si asemanari dar sunt complet distincte.
Serios ???

Iti scapa o fraza cheie pe care Hristos a spus-o: "inca de la Ioan Botezatorul mantuirea se dobandeste cu silire "!!!

Fii atent, fraza asta este una cheie care trece nevazuta la prima vedere !

"Dinzilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăția cerurilor se ia prin străduință și cei ce se silesc pun mâna pe ea. "
Matei 11:12.

Morala: daca Hristos a spus ca de la Ioan Botezatorul, ca din zilele lui, adica de la el, si nu ca Hristos care a lucrat in timpul lui Ioan, DESCHIDE calea celor care vor sa se mantuiasca, inseamna ca si botezul lui "cu apa" are ceva valoare. Doar e scris in Scriptura lucru asta... Pentru ca si Ioan a predicat pocainta si pe Hristos si mantuirea si indreptarea.


Lasa vorba despre apa, pentru ca nu apa cere Duhul ci omul cere Duhul si Duhul lucreaza cum stie el si nu e conditionat de un penticostal cum sa lucreze, sau de cum a inteles un penticostal ca a lucrat...

Hristos a investit "oameni" care sa se roage si sa ceara. Si nu stii tu care a fost lucrarea Sf. Ioan. Chiar daca el a spus "eu botez cu apa, dar acela va va boteza cu Duh", mai exista si o lucrare in spate a Duhului, care s-a pogorat peste Hristos cand Sf. Ioan a pus "apa" peste el.

Desi el a spus "botez cu apa", totusi botezul lui peste Hristos a fost "cu Duhul Sfant"... Duhul se pogoara cum stie el, nu la cererea penticostalilor.

Si nu a spus Hristos: "cred in Mine sau cred in Hristos", sau alteva, si nici Ioan nu a spus "se boteaza robul lui Dumnezeu..." si nu cred sa fi facut alte formulari pe acolo, cred ca asumarea gestului e suficienta ca si modalitatea de a-i transmite lui Dumnezeu "da, sunt aici, te rugam pune Duhul tau peste noi pentru a ne mantui".

Last edited by gpalama; 04.01.2018 at 21:41:51.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 04.01.2018, 22:19:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Serios ???
Foarte serios.
Esti obositor cu nestiinta ta.
Daca nu pricepi nici macar invataturile incepatoare ale crestinismului, cum vrei sa le discuti pe cele desavarsite?

Nu stii nici macar faptul ca botezul lui Ioan Botezatorul e diferit de botezul crestin?
Daca nu vrei sa citesti Biblia, citeste macar invatatura ortodoxa:

https://doxologia.ro/cuvinte-duhovni...otezul-crestin

- Botezul creștin nu se confundă cu botezul lui Ioan Botezătorul. Botezul lui Ioan și botezul creștin sunt două practici complet diferite în semnificația și efectele lor.


Iar Scriptura, care este adevaratul Indreptar in viata de credinta a crestinului arata ca apostolul Pavel a ajuns in Efes si cand a intalnit niste credinciosi care erau botezati cu botezul lui Ioan Botezatorul, i-a "rebotezat" cu botezul crestin. Acest episod din Scriptura arata dincolo de orice indoiala ca cele doua botezuri, macar ca aveau si similitudini, erau todusi doua botezuri distincte. Dar daca tu te incapatanezi sa refuzi a citi Biblia, ce sa-ti fac?
Citeste macar aceste versete:
Fapte 19:3-5
Și el a zis: Deci în ce v-ați botezat? Ei au zis: În botezul lui Ioan.Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus.

Last edited by Penticostalul Traditional; 04.01.2018 at 22:49:18.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 05.01.2018, 00:05:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Eu nu am zis ca se confunda, imi pui cuvinte in gura, dupa bunul tau obicei.

Si apoi ma condamni pentru aberatiile tale.

Eu doar ti-am atras atentia ca botezul respectiv este unul de o importanta mare, si datorita cuvintelor lui Hristos, poate mult mai mare decat ne dam noi seama.

Daca Ioan Botezatorul este cel mai mare dintre barbati cum a zis Hristos, (probabil nu e neaparat inaltimea, eu as vedea harul din el, puterea si autoritate, mesajul si mergerea inaintea lui Hristos), cu siguranta ca apa aia pe are o turna peste om avea o valoare destul de mare.

Iar daca ai intelege de fapt "taina pocaintei" ai vedea de fapt ca nu "apa" este neaparat cea care sfinteste pe om, ci POCAINTA.

Daca oamenii veneau la Ioan si se pocaiau, cu siguranta ca harul se unea cu ei, si desi nu era un botez crestin, era un botez al pocaintei in care HARUL venea si se pogora peste om.


Eu sunt uimit de neintelegerea de catre tine a "fenomenului si realitatii Scripturii", pentru ca singurul lucru pe care il stii sunt citate seci si decuplate de realitate din Scriptura.

Nu esti capabil sa legi 2 boabe logice din 2 colturi ale Scripturii si nici sa gandesti integrativ asupra realitatilor din spatele textului: Dumnezeu, har si lucrare a lui, mantuire.

Si motivul este simplu: tu nu stii nimic decat poezia pe de rost. Ai invatat o poezie si o semnificatie si atat.

La fata locului nu este lumina, harul, si important: VIATA DE 2000 DE ANI A BISERICII in care s-a explicat intreaga Scriptura.

Aici e problema ta: un orb care incearca sa "inteleaga" deodata ceea ce o Biserica a acumulat in 2000 de ani... cu multe greutati si cu multe dispute in multe puncte importante.

Dar tu esti mai destept decat toti "SOLA PT". Adica "DOAR PT".

Fara Duhul Sfant care timp de 2000 de ani A VORBIT, A TALCUIT, A EXPLICAT, A INDRUMAT...

Dar pe care voi il ignorati. Voi ignorati Duhul Sfant si intreaga lui lucrare.

Cu mare usurinta voi spuneti: ce ne trebuie Duhul Sfant, avem Scriptura. Ne e suficient.



SENSUL SCRIPTURII:
* MANUAL (Extrem de complex, are multe pagini si multe multe probleme foarte dificile de interpretare)
* DIN CARE PROFESORUL (Duhul Sfant)
* INVATAT PE ELEVI


Insa vad ca voi elevii penticostali (cadre umane alese unul si unul) spuneti ca nu aveti nevoie de profesor.

Si ignorati ce profesorul a invatat 2000 de ani...

Au gresit si unii sfinti in talcuirea Scripturii si apoi s-au corectat, ce sa vorbesc de adunatura de penticostali, protestanti si alte cadre umane alese sectare.

Last edited by gpalama; 05.01.2018 at 00:10:42.
Reply With Quote
  #286  
Vechi 05.01.2018, 00:13:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

@Domnule PT, poti sa pastrezi tu cat vrei manualul, dar fara profesor ai sa o dai in bara masiv si sistematic.


Nu poti tu sa iti fii singur profesor intr-un manual SCRIS DE DUMNEZEU.

Este un manual, NU este fiinta lui Dumnezeu, sunt afirmatii mari acolo, sunt dumnezeiesti, insa nu sunt Dumnezeu. Se cutremura cerul de cuvintele lui Dumnezeu insa va ramane pe veci un manual si nu fiinta lui Dumnezeu.

Dar poate tu iti permiti aroganta asta sa afirmi: "sunt la fel de bun ca tine care ai scris manualul".

Este o aroganta satanica si demonica, pacat ca nu o observi.

Si evident, dupa bunul tau obicei, dintr-un pasaj intreg iti selectezi "victimele", frazele mai sensibile, si pe acelea le ataci si mergi pe firul slab, dupa bunul obicei sectar, de a nu se atinge de probleme si de chestiile serioase care il acuza ci doar de locurile unde pot scapa, fara sa mai discute "problema"....

Cam asa faci tu, slalom prin punctele sensibile din posturile noastre, restul il ignori cu desavarsire.

Ai cateva tipare fixate in raspuns, evitare a subiectului, sarit peste, discutat doar punctul sensibil, deviat de la subiect, si altele de genul asta. Insa NICIODATA nu esti pe o fraza... nu ai capacitatea de FOCUS. As spune ca nu te lasa satana mai degraba.

De ce zic MANUAL? Pentru ca unul din functiile principale ale lui Dumnezeu si ale lui Hristos este de INVATATOR.

Iar invatatorul in primul rand scrie suportul de lectie, scrie exercitii si apoi INVATA. El sau Apostolii sau cei de dupa Apostoli, ridicati de El , "... eu ridic invatatori si... si din acestia veti ucide".

Hm, de ai trece tu dincolo de pasaj si de ai citi "povestea Scripturii", cu siguranta ca ai afla mai multe.

Daca sensul omului este SFINTIREA, cu siguranta ca Scriptura NU este scopul, ci este un instrument care sa te ajute spre sfintire.

Cuvintele lui Dumnezeu sunt pentru povatuire nu spre obsesie.

Dumnezeu in sine este sensul vietii, si nu repetarea, memorarea obsesiva de pasaje "din Dumnezeu". Chestia asta nu are sens.

Are mai mult sens un monah care sta 10 ore la rugaciune decat un sectar care sta 10 ore sa citeasca Scriptura.

Primul il are pe Dumnezeu in el, al 2-lea a citit ceva depsre Dumnezeu, dar in vecii vecilor nu va sti ce este Dumnezeu, pentru ca teoria fara lumina este dgeaba.

Scriptura nu se intelege inafara luminii. Punct. Sunt niste stalpi si niste fundamente acolo legate intre ele pecare nu ai cum sa le intelegi dcat vazand lumina care le leaga pe toate din toate partile Scripturii.

Imi pare rau de tine, ti-ai pierdut viata degeaba.. ai invatat o poezie pe de rost dar nu prea stii despre ce e vorba in ea.

Ai atatia ani si degeaba domnule... irositi cu totul. Pacat, mare pacat, ii poti folosi altfel.

Last edited by gpalama; 05.01.2018 at 00:22:37.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 05.01.2018, 08:15:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu nu am zis ca se confunda, imi pui cuvinte in gura, dupa bunul tau obicei.
Eu nu am zis ca tu ai zis ca se confunda. Nu mai imi pune cuvinte in gura, dupa prostul tau obicei!

Eu am zis ca cele doua botezuri sunt distincte, complet diferite.
Si daca ai invatat macar lectia asta, e mare lucru. Ca in prima faza, incepusei sa comentezi fara rost.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 05.01.2018, 08:24:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Are mai mult sens un monah care sta 10 ore la rugaciune decat un sectar care sta 10 ore sa citeasca Scriptura.
Are mai mult sens un crestin care se roaga SI citeste Scriptura decat extremistii care cred ca trebuie doar sa se roage si au aversiune fata de citirea Scripturii.

Nu e sau Biblia sau rugaciunea.
Nu e mai mult rugaciunea decat Biblia.
Nu e sau Scriptura sau Biserica.
Nu e mai mult Duhul Sfant decat Scriptura.
Nu e sau Scriptura sau Dumnezeu.

Toate acestea sunt in armonie, sunt impreuna.
Scriptura NU este incompatibila cu Dumnezeu, cu rugaciunea, cu Biserica, cu Duhul Sfanr sau cu rugaciunea.

Dimpotriva, este in stransa corelare cu toate.
Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu, este Indreptarul Bisericii, trebuie citita cu rugaciune si inteleasa prin Duhul Sfant.

Abordarile gen "tu ai Scriptura eu am Duhul, mai buna e rugaciunea decat citirea Bibliei," nu te duc la nimic bun. Decat la extreme. Iar extremele sunt periculoase.

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.01.2018 at 08:34:59.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 05.01.2018, 08:45:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cam asa faci tu, slalom prin punctele sensibile din posturile noastre, restul il ignori cu desavarsire.
Nu-l ignor ci il apreciez.
Eu nu cred ca tot ce spuneti voi este gresit.

Dar unde spuneti neadevaruri din Biblie sau aveti interpretari gresite, va corectez.
Asta e slujba mea: sa impart drept Cuvantul Adevarului.

Iar in cazul lui Daniel, aceasta este ceea ce zice Scriptura: in momentul cand a avut vedenia, fata i s-a deformat, a ramas fara putere in trup si a cazut la pamant.

NU a zambit sigur pe el si, plin de vlaga, a facut o metanie. NU.
O asemenea interpretare este exact inversul realitatii.
De fapt, fata i s-a strambat, vlaga i s-a dus din trup si a cazut la pamant ca mort.
Asa cum in Apocalipsa 1:17, apostolul Ioan a cazut ca mort la picioarele lui Iisus.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
nu ai capacitatea de FOCUS. As spune ca nu te lasa satana mai degraba.
Sunt de zece ori mai concis, mai sistematic si mai focalizat decat tine.
Asta o poate vedea oricine ne citeste.

Last edited by Penticostalul Traditional; 05.01.2018 at 09:45:23.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 05.01.2018, 11:07:08
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai dreptate in masura in care Botezul cu Duhul Sfant promis de Iisus este... foarte obscur
Iisus ne-a promis arvuna Duhului și nu un act obscur în care cineva bolborosește pentru a demonstra că a primit ungerea!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57