Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2014, 08:35:32
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

hartuirea e ca la ea acasa in scoli. Si pentru un copil e o trauma majora sa fie zilnic hartuiti de copii mai mari, ma puternici sau mai bogati. Dar interesant este faptul ca, copiii, sunt hartuiti si de unii dintre profesori uneori. Un preot si un psiholog in fiecare scoala ar fi mana cereasca.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.02.2014, 10:36:40
beatrix beatrix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2014
Locație: in mintea universului
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit nu inteleg

Aici ar trebui sa se faca vorbire despre sinuciderea tinerilor daca am inteles eu bine! Acu sa nu afirmati ca s-ar sinucide pt ar fi hartuiti...Sa fim seriosi! Cei care se sinucid o fac in opinia mea, fie pt. au pb la nivel psihic, fie fiind exagerat de introvertiti nu gasesc o cale de comunicare cu apropiatii lor.Sunt suficiente cazuri insa , in care copii de intelectuali traind cu tot ce vor in jur, se sinucid pt nu i-a lasat "papa" si "mama" la mare, cu pletosul din vecini...Dar de aceea am si convingerea ca la judecata, se va tine cont de imprejurarile in care si-au pus capat zilelor fiecare. Oricum, eu cred ca multi foarte slabi din fire hotarasc fara sa realizeze, sa se sinucida de cand de ex/. experimenteaza "iarba", pt apoi cam toti trec la altele mai..."grave". Cat despre necesitatea ca fiecare scoala sa aiba cel putin un preot si un psiholog, subscriu!
__________________
Multumesc Tie Doamne pentru lumina fara de sfarsit !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2015, 00:46:15
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit Ca profesori de religie suntem datori sa facem tot ce putem

Am avut in jur de 15 elevi din clasele VIII-XII care au avut ganduri si tentative de sinucidere carora le-am povestit istorioarele de la inceputul topicului iar la sfarsitul anului scolar i-am intrebat daca au mai avut asemenea ganduri si toti mi-au raspuns ca de cand le-am povestit cum arata iadul sinucigasilor, le-a fugit orice umbra de gand de sinucidere. Am simtit o mare bucurie si am socotit ca Dumnezeu mi-a dat gandul cel bun sa le povestesc despre iad in cel mai groaznic mod cu putinta, intuind ca nu poate fi ceva mai puternic decat frica de iad care sa alunge gandul sinuciderii care pentru ei in acele momente era mai puternic decat frica de moarte. Din pacate, majoritatea profesorilor de religie, multi din ei si preoti, cu care am discutat despre acest subiect au discutat doar in treacat cu elevii lor, evitand sa le povesteasca ceva despre iad si rai din multitudinea cartilor cu marturii ale crestinilor ortodocsi despre viata de dupa moarte aparute in ultimii 20 de ani.
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2015, 07:17:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Am avut in jur de 15 elevi din clasele VIII-XII care au avut ganduri si tentative de sinucidere carora le-am povestit istorioarele de la inceputul topicului iar la sfarsitul anului scolar i-am intrebat daca au mai avut asemenea ganduri si toti mi-au raspuns ca de cand le-am povestit cum arata iadul sinucigasilor, le-a fugit orice umbra de gand de sinucidere. Am simtit o mare bucurie si am socotit ca Dumnezeu mi-a dat gandul cel bun sa le povestesc despre iad in cel mai groaznic mod cu putinta, intuind ca nu poate fi ceva mai puternic decat frica de iad care sa alunge gandul sinuciderii care pentru ei in acele momente era mai puternic decat frica de moarte. Din pacate, majoritatea profesorilor de religie, multi din ei si preoti, cu care am discutat despre acest subiect au discutat doar in treacat cu elevii lor, evitand sa le povesteasca ceva despre iad si rai din multitudinea cartilor cu marturii ale crestinilor ortodocsi despre viata de dupa moarte aparute in ultimii 20 de ani.
Educatia cu frica, tema religiei de 10000 de ani pana, aparent, in prezent.

Era de inteles in antichitate, poate si in evul mediu. Dar acum? Nu se poate face educatie decat prin amenintari?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2015, 09:14:35
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

abaaa, ca in comunism...educatia cu frica; aia a fost, este si va fi in floare oricand cred, desi tot mai multi incercam sa nu facem asta. Vor mai fi destui cu mentalitatea "eu te-am facut, eu te omor", "daca minti, mergi in iad" (si urmeaza o poveste espre cum arata iadul etc etc), "cat timp esti lamine in casa, faci ce zic eu, ca daca nu..." etc.
E mult mai simplu sa educi cu frica decat sa-ti dai silinta sa educi frumos...
Si ne miram de ce sinucideri si de ce plecari de acasa, si de ce nu comunica copiii cu parintii si profesorii. Penreu ca frica, au fost educati sa le fie frica, au fost educati cu amenintari, cu batai. Si inca sunt atat parinti, cat si profesori care fac asta (din pacate).

editare: pt beatrix: ooo, sunt copii care se sinucid din cauza hartuirii si sunt copii care ajung la tot felul de probleme din cauza hartuirii, dar nah...de unde sa stiti, daca n-ati fost hartuita si daca nu vedeti copii hartuiti in jurul dvs?!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 21.04.2015 at 09:16:42.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2015, 09:57:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beatrix Vezi mesajul
Aici ar trebui sa se faca vorbire despre sinuciderea tinerilor daca am inteles eu bine! Acu sa nu afirmati ca s-ar sinucide pt ar fi hartuiti...Sa fim seriosi! Cei care se sinucid o fac in opinia mea, fie pt. au pb la nivel psihic, fie fiind exagerat de introvertiti nu gasesc o cale de comunicare cu apropiatii lor.Sunt suficiente cazuri insa , in care copii de intelectuali traind cu tot ce vor in jur, se sinucid pt nu i-a lasat "papa" si "mama" la mare, cu pletosul din vecini...
Aha, deci dupa mintea ta, se sinucid ca nu mai pot de bine..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2015, 12:12:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Traim vremuri obisnuite, dar e important sa ne raportam duhovniceste la acestea. Prin credinta, ne putem reduce pretentiile fata de altii si le putem majora pe cele fata de noi insine.

Pustnicii, desi au conditii minime de trai, sunt impacati cu viata pe care o duc, cu Dumnezeu si cu ei insisi. Omul bogat sau sarac, daca nu e impacat cu Dumnezeu, poate cadea in deznadejde, arma cea mai perfida a necuratului care poate conduce sufletul spre sinucidere. Viata fara Dumnezeu este o viata lipsita de sens.

Nu sunt profesoara de religie, dar, daca as fi, as conduce discutiile in asa fel incat sa ajung si la droguri si la sinuciderisi la alte pacate care fac ravagii in randul tinerilor. Daca nu luptam contra pacatului de orice fel cu inima de mama, nu de judecator, riscam sa-i abandonam pe tineri in ghearele necuratului.

Ei trebuie sa stie ca exista iad, nu sa-l vada mai intai pentru a se convinge. Daca Hristos a spus ca exista iad, trebuie sa spuna si profesorul de religie. Daca n-ar exista iad, atunci jerfta Mantuitorului n-ar fi avut sens. Lasam iubirismul gratuit la o parte si-i spunem tanarului ca nu amandoi talharii de pe crucile intre care a fost rastignit Iisus s-au mantuit, desi Hristos S-a rastignit pentru noi toti. Una e sa-ti asumi greselile si sa te pocaiesti si alta e sa astepti sa fii iubit in timp ce arunci cu pietre in binefacatorul tau!

Talharul care a fost capabil de pocainta a simtit iubirea lui Dumnezeu, iar despre cel mandru si dispretuitor nu ni se spune nimic. Iuda, tradatorul, n-a fost capabil de pocainta si a calcat in picioare poruncile evanghelice pe care Mantuitorul le rostise si in prezenta lui. A facut, de fapt, voia necuratului care a intrat in el!

Deprinderea tinerilor cu supravegherea gandurilor le-ar aduce trezvie. Iuda a fost convins ca gandul de sinucidere este al sau. S-a inselat, insa.

Fara rugaciune si fara trezvie, in orice moment putem gresi in diferite feluri si noi. Moartea sufletului este tot o moarte. Uneori ni se pare mai putin grava. Exista marturii despre multi oameni care nu s-au sinucis si care se afla, totusi, in iad. Este adevarat ca acestia au sanse de mantuire prin rugaciunile altora pentru ei. Insa sinucigasii nu au nicio sansa, caci au ales chinurile vesnice in locul fericirii vesnice.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2015, 12:55:32
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit & abaaaabbbb63 Asta ati inteles voi din ce am postat??!!

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
abaaa, ca in comunism...educatia cu frica; aia a fost, este si va fi in floare oricand cred, desi tot mai multi incercam sa nu facem asta. Vor mai fi destui cu mentalitatea "eu te-am facut, eu te omor", "daca minti, mergi in iad" (si urmeaza o poveste espre cum arata iadul etc etc), "cat timp esti lamine in casa, faci ce zic eu, ca daca nu..." etc.
E mult mai simplu sa educi cu frica decat sa-ti dai silinta sa educi frumos...
Si ne miram de ce sinucideri si de ce plecari de acasa, si de ce nu comunica copiii cu parintii si profesorii. Penreu ca frica, au fost educati sa le fie frica, au fost educati cu amenintari, cu batai. Si inca sunt atat parinti, cat si profesori care fac asta (din pacate).

editare: pt beatrix: ooo, sunt copii care se sinucid din cauza hartuirii si sunt copii care ajung la tot felul de probleme din cauza hartuirii, dar nah...de unde sa stiti, daca n-ati fost hartuita si daca nu vedeti copii hartuiti in jurul dvs?!
Am impresia ca voi nu ati citit poate nici macar o evanghelie, ce sa mai vorbesc de epistole. Sfanta Scriptura spune despre FRICA DE DUMNEZEU: ,,Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii; cei fara minte dispretuiesc intelepciunea si stapanirea de sine. (Sol.1:7) Exista doua forme ale fricii de Dumnezeu, corespunzatoare celor doua trepte ale acestei virtuti.

a) Pe treapta de jos sta frica de judecata lui Dumnezeu, in aceasta viata sau in veacul ce va sa vina, si de amenintarea chinurilor, pe care Parintii le numesc "pedeapsa". Acest termen nu trebuie inteles in sensul ca un Dumnezeu razbunator si crud i-ar pedepsi pe cea care incalca poruncile Sale, ci ca suferinta a sufletului instrainat de Dumnezeu si lipsit de bunatatile duhovnicesti care-i fusesera menite si pe care singur omul si- o aduce prin pacat, judecata lui Dumnezeu nefacand altceva decat sa-I descopere dreapta masura.

Aceasta frica este frica "incepatoare", caci scris este: "inceputul intelepciunii este frica de Domnul" (Ps.110, 10; cf. Pilde l, 7; 9, 10).Atunci cand Parintii spun ca prima forma a fricii este a celor incepatori, inteleg prin aceasta pe cei care n-au atins desavarsirea, pe cei care nu sunt inca sfinti. Deci, aceasta frica o au si se si cuvine s-o aiba chiar cei sporiti duhovniceste. Avva Dorotei nu se fereste sa spuna monahilor: "Frica incepatoare tine de alcatuirea noastra".

Totusi omul este chemat sa-si stinga aceasta frica si sa treaca dincolo de ea, ajungand la iubirea desavarsita, asa cum invata Apostolul Ioan: In iubire nu este frica, ci iubirea desavarsita alunga frica, pentru ca frica are cu sine pedeapsa, iar cel ce se teme nu este desavarsit in iubire" (I Ioan 4, 18). Urmand acest cuvant, Sfantul Maxim Marturisitorul scrie: "Prima temere este scoasa afara de dragostea desavarsita a sufletului (I In 4, 18), pe care a dobandit-o si care nu se mai teme de chinuri". De aceea, Sfantul Antonie cel Mare poate spune: "Eu nu ma mai tem de Dumnezeu, ci il iubesc pe El. Ca dragostea scoate afara frica".Sfantul Diadoh al Foticeei spune limpede: "Frica este starea proprie dreptilor care inca se curatesc, fiind impreunata pe jumatate cu dragoste. Iar dragostea desavarsita este proprie dreptilor curatiti deplin, in care nu mai este frica. "Caci dragostea desavarsita, zice, scoate afara frica" (I In 4, 18). (...) De aceea zice Scriptura intr-un loc: "Temeti-va de Dumnezeu toti sfintii Lui" (Ps. 33, 9); iar in alt loc: "Iubiti pe Domnul toti cuviosii Lui" (Ps. 30, 25). Prin acesta invatam limpede ca frica de Dumnezeu este proprie dreptilor care se curatesc inca, fiind impreunata, cum s-a zis, pe jumatate cu dragoste; iar dragostea desavarsita e proprie dreptilor curatiti, in care nu mai este gandul vreunei temeri, ci o ardere neincetata si o alipire a sufletului de Dumnezeu prin lucrarea Duhului Sfant".
b) A doua forma de frica tine de iubirea desavarsita. Ea se naste din iubirea lui Dumnezeu, care o izgoneste pe cea dintai. Este frica de a nu fi despartit sau instrainat de Dumnezeu, frica de a fi lipsit de "indrazneala dragostei". Dupa cum spune cu multa dreptate Clement Alexandrinul, "nu te temi de Dumnezeu, ci te temi sa nu cazi din harul lui Dumnezeu".
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2015, 13:29:45
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit Cred ca e bine sa-i invatam pe copii cu frica de Dumnezeu

.... si respectul fata de parinti, altfel ajung sa creada ca pot face orice, indiferent cat rau si durere ar produce in jurul lor, multi din ei spunand cu usurinta: ,,e viata mea si fac ce vreau cu ea'', de parca ei s-au programat pe ei insisi sa se nasca si sa le creasca urechile simetric, nu parintii lor care s-au sacrificat pentru ca ei sa aibe de toate. Am cunoscut destui copii si adolescenti cu aceasta mentalitate. Faptul ca au tentative de sinucidere care uneori duc la moarte arata cat egoism si iubire de sine au in ei caci uita ca au niste parinti care vor suferi enorm pentru fapta lor.
antoniap ai mare dreptate in ce spui; mereu am incercat sa abordez d.p.d.v. ortodox subiectele cele mai importante si practice cu exemple din viata reala, atat cat m-a luminat Dumnezeu si au fost si rezultate pozitive prin mila lui Dumnezeu.

Corinusha & abaaaabbbb63 Daca aveti solutii mai bune pentru a-i determina pe sinucigasi sa renunte si sa se intelepteasca, spuneti-le, va ascult!!!...... O data ce gandul sinuciderii e mai puternic decat frica obisnuita de moarte, ati gasit voi altceva mai puternic decat frica de iadul vesnic, capabil sa alunge gandul si hotararea cuiva de a se sinucide???
__________________
‚,OM RATIONAL ESTE CEL CE INGADUIE SA FIE INDREPTAT. IAR CEL CE NU INGADUIE SA
FIE INDREPTAT E NEOM CACI S-A POGORAT PE SINE IN RANDUL DOBITOACELOR.‚, (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2015, 14:14:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Educatia cu frica, tema religiei de 10000 de ani pana, aparent, in prezent.

Era de inteles in antichitate, poate si in evul mediu. Dar acum? Nu se poate face educatie decat prin amenintari?
Faptul ca inveti de exista Codului Penal te face sa te simti amenintat sau recunoscator?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
sinuciderea brainiac_x Eutanasia 51 26.01.2008 09:24:56
Relatii posibile pe net? viviana Generalitati 13 11.01.2008 10:17:39
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04