Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2013, 15:14:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De multe ori genele bolnave sunt datorita pacatelor.

Si nu, nu este normal ce vor sa faca. Se joaca cu Dumnezeu, asta fac. Stie El de ce se nasc unii copii bolnavi si unii sanatosi. Si duhovnicii au explicat destul de bine. Boala in sine nu este neaparat ceva rau. Iar un crestin adevarat nu se teme de moarte. Stie ca moartea este doar inceputul, nu sfarsitul.

Procedurile astea nu sunt compatibile cu Biserica. Copilul nu mai este un om, o persoana, darul Domnului, ci este un obiect care este bun doar daca este asa cum vor parintii.

Iar inaltii Bsiericii Ortodoxe si-au exprimat deja opinia. Cand zic Biserica Ortodoxa, nu ma refer doar la Biserica Romana.
Esti sigura ca este corect din punct de vedere ortodox ceea ce scrii aici? Ai discutat cu un preot?
Tu ce ai face daca ai fi in situatia asta? Ti-ai duce copilul la moarte? I-ai cere sa-si amputeze ceva? Sau ce ai face?

Am rugat sa scrieti si pozitia voastra si ce ati face voi in asa situatie. Dar cred ca nici nu cititi ce scriu altii. Cred i-ati lua de gat daca ar fi langa voi.
Oare va voi va duceti la medic? Oare voi ati vazut vreodata (in vreun spital sau camin) oameni bolnavi si diformi si copii la fel, oameni cu sentinta mortii pe ei?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2013, 15:18:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Sophia: după părerea ta, eutanasia e un lucru rău?
Dar eugenia?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2013, 15:36:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ce legatura au acestea cu subiectul?

Nu-mi plac (asa cum le-am vzut definitiile).
Mi-e mila insa de oamenii suferinzi, chinuiti. Nu mai pot sa-i vad.

Am mi spus si repet: du-te si stai de vorba cu un copil bolnav genetic si imi spui dupa aia cum te simti.

Eu zilele trecute am ascultat un copil bolnav de mucoviscidioza, mai acum cateva saptamani vuia media de persoane care isi amputeaza organe ca sa evite boli genetice grave, azi iar am citit un caz al unei persoane care dupa sotie si-a pierdut si fiica de aceeasi boala.

Du-te si lamureste-i pe ei ce bine este sa te nasti asa si ca "boala nu este ceva rau".
Si nici nu cred ca ei la randul lor mai fac copii sau daca ii fac, nu se stie ce va fi si cu acestia.
Nu este asa usor...decat sa vorbim.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2013, 15:42:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce legatura au acestea cu subiectul?
Mare, sunt din aceeași categorie: fuga de suferință CU ORICE PREȚ.

Citat:
Nu este asa usor...decat sa vorbim.
De unde știi tu cât de ușor îmi e mie a vorbi?

Înțelege odată pentru totdeauna că suferința este în lume ca urmare a păcatului. Începând de la cel al protopărinților noștri și terminând cu ale noastre. Încercând să "fentăm" urmările lui (și reușind de multe ori) nu facem decât să aducem peste noi alte și alte "pedepse" și "nedreptăți". Când de fapt noi nu înțelegem că orice acțiune are parte și de o reacție. Încercăm să ștergem, să ne ferim de urmările reacției ignorând cu desăvârșire acțiunile noastre.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 02.07.2013 at 15:50:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.07.2013, 16:21:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu ma lamuresc.
Daca este asa cum sustineti voi, atunci ceva nu este in regula:

1. Inseamna ca nu mai avem nevoie de medici, asistenti medicali, de sistem de sanatate, farmacisti etc.. Trebuie sa lasam oamenii in boala si suferinta.
Nu mai trebuie sa ajutam sau sa vizitam oameni bolnavi. Ei sunt pacatosi.
Ar trebui poate sa fie in biserici locuri pentru cei bolnavi, sa-i vindece doar preotii si credinta.
Oare medicii de-a lungul timpului au fost trimisi/aprobati de Iisus? Ca erau si inainte medici (vezi cei fara de arginti si altii). Oare de ce n-am lasat ciuma si holera in lume si alte boli?
Nu ne mai trebuie nici oameni de stiinta...

2. Inseamna ca cei care sunt sanatosi si longevivi nu au pacate? Sunt sfinti?

Si cu asta am incheiat subiectul. As dori sa vina un preot pe acest forum si sa faca putina ordine in ceea ce se scrie. Eu una nu stiu si nu ma pricep.
Oare cum s-a gandit Hristos sa ne lase in lume? Poate trebuie sa murim toti incet, pe rand, de boala...
Dar mi-e frica sa nu invete altii aici aiureli si sa nu mai mearga la medic.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.07.2013, 17:49:38
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Uite ca nu mai plange nimeni ca asa multi oameni isi pierd sufletul ! Ar trebui sa ne rugam ptr. iertarea pacatelor noastre, ptr. ridicarea crestinilor. Daca cativa ani de boala iti da mantuirea si viata langa Hristos, Maica Domnului si Sfinti, merita suferinta.

Asa cum au scris multi duhovnici si Sfinti:
-suferi de boli din cauza pacatelor si necredintei tale; prin acea boala Dumnezeu vrea sa te intoarca la El si sa iti salveze sufletul
-suferi de boli din cauza parintilor; pacatele se transmit pana in al 7-lea neam
-suferi de boli ptr. un inaintas; prin suferinta ta, o ruda dusa la Domnul se poate mantui
-majoritatea marilor duhovnici au avut boli grele; incercare,

Acum, sa nu incepem sa vorbim despre felul in care au fost conceputi acei copii bolnavi.

Cercetatii pe ortodocsii credinciosi care sunt bolnavi si vedeti cum isi poarta aceasta cruce, crucea bolii. Sunt senini, nu cu ura, furie, dorinta de moarte etc. Stiu ca prin boala se mantuiesc. Accepta voia Domnului si isi duc crucea.

Sanatatea nu este totul.

Daca sunt asa de intristati de faptul ca unii se nasc cu boli, atunci ar trebui sa se spuna oamenilor sa nu mai pacatuiasca si sa se apropie de Biserica. Nu poti sa ai sanatate facand si mai multe pacate. In acest proces sigur se vor face avorturi, sa nu mai zic ca nu este etic deloc.

Nu fuga de suferinta si boala este solutia. Iar cei care se mutileaza de teama ca s-ar putea sa aibe o boala, sunt nebuni. Crestinilor nu le este frica de moarte si boala! Pana nu demult romanii au reusit sa faca din suferinta ceva frumos, inaltator. Acum fugim ca niste lasi, am uitat de Dumnezeu, de tot.

Last edited by Parascheva16; 02.07.2013 at 17:54:54.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.07.2013, 18:41:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De multe ori genele bolnave sunt datorita pacatelor.

Si nu, nu este normal ce vor sa faca. Se joaca cu Dumnezeu, asta fac. Stie El de ce se nasc unii copii bolnavi si unii sanatosi. Si duhovnicii au explicat destul de bine. Boala in sine nu este neaparat ceva rau. Iar un crestin adevarat nu se teme de moarte. Stie ca moartea este doar inceputul, nu sfarsitul.
Si daca se naste bolnav, nu trebuie tratat, ca "asa a vrut Dumnezeu" sa fie un om chinuit?
Si daca se poate face ceva, chiar inainte sa se nasca, ca sa nu aiba boala, nu trebuie facut doar asa de dragul argumentelor "subtiri" ca cele de mai sus?

Problema este abordata gresit, orice procedura medicala este ok, daca nu incalca etica si morala crestina insa argumente de genul "de ce sa-i facem noi viata mai buna daca asa a vrut Dumnezeu" sunt erori grave care denonta indiferenta si cruzime care ghici - nu sunt compatibile nici cu teologia, nici cu morala crestina ce sa mai vorbim de traire..

Citat:
Procedurile astea nu sunt compatibile cu Biserica. Copilul nu mai este un om, o persoana, darul Domnului, ci este un obiect care este bun doar daca este asa cum vor parintii.
Daca n-ar presupune distrugerea de embrioni, cum se inampla de cele mai mule ori in cadrul procedurilor de fertilizare in vitro, este greu de gasit un argument impotriva.

Vorbesc de manipularile genetice care au ca scop corectarea unor probleme medicale, nu inaltime si ochi albastri - astea sunt prostii care de obicei vin de la ziaristi ingusti la minte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.07.2013, 18:45:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
-suferi de boli ptr. un inaintas; prin suferinta ta, o ruda dusa la Domnul se poate mantui
Aiurea.
Cine a inventat asa ceva?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.07.2013, 19:06:28
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cât de aproape se află britanicii de crearea "copiilor făcuți la comandă", după preferințele familiilor

"Primul bebeluș cu trei părinți ar putea să se nască în anul 2015, după ce britanicii au luat hotărârea de a continua un tratament genetic controversat, informează Daily Mail.

Marea Britanie ar putea fi prima țară în care ar putea să se nască copiii cu trei părinți, în ciuda temerilor specialiștilor care cred că acesta ar va fi primul pas care va duce ulterior la apariția "copiilor făcuți la comandă", cu trăsăturile dorite de către părinți.

Specialiștii în domeniu ai Guvernului susțin însă că procedura nu va afecta partea ADN-ului care determină trasaturile faciale ale bebelușului sau culoarea ochilor lui.

Guvernul britanic a publicat un proiect ce cuprinde o serie de reglementări care ar putea să le ajute pe femeile afectate de boli genetice grave să aibă copii sănătoși. Este vorba despre o tehnică prin care se va înlocui ADN-ul afectat al mamei din ovul cu material genetic provenit de la un donator. Rezultatul unei astfel de proceduri ar fi un copil sănătos care va avea două mame biologice și un tată.

"Oamenii de știință au dezvoltat proceduri de ultimă oră care ar putea stopa transmiterea genetică a acestor boli, aducând speranță multor familii care încearcă să găsească modalități pentru a preveni ca viitorul lor copil să le moștenească", a explicat doctorul Sally Davies negând că Regatul Unit s-ar putea îndrepta spre crearea "copiilor făcuți la comandă".

Dacă membrii Parlamentului britanic vor aproba reglementările referitoare la această procedură la finalul anului viitor, primii pacienți ar putea fi evaluați și ar putea intra sub tratament începând cu anul 2015." (Sursa: Gandul)
Parerea mea este ca daca se va ajunge si la copii genetic imbunatatiti sunt sanse mari ca acestia sa nu mai faca copii...sa se creeze sterilitate daca nu la generatia respectiva la urmatoarele generatii...pentru ca unul din motivele pentru care oamenii se inmultesc este imbunatatirea ADN-ului...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.07.2013, 19:06:38
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Bineinteles ca NU e normal ce vor sa faca.
Dar nu cred ca vor reusi asa ceva.
Eu unul NU sunt de acord cu aceste manipulari genetice.
Mi se par niste monstruozitati.
Dar sa nu ne pierdem cu firea.
Am observat ca exista o tendinta la multi crestini de a discuta doar despre subiecte grave, despre lucruri rele, de a vedea numai partea goala a paharului.
Nu cumva facem un pacat cautand mereu numai vestile rele ?
Nu cumva riscam sa nu mai vedem frumusetea lumii create de Dumnezeu ?
Nu cumva uitam ca, din moment de Insusi Dumnezeu S-a intrupat si a trait viata noastra, singurul raspuns autentic crestin la tot ce se intampla este ca NICIODATA raul NU va prevala asupra binelui ?
Ca ultimul cuvant este al lui Dumnezeu si ca niciodata raul NU va putea sa sluteasca si sa distruga definitiv creatia lui Dumnezeu?
Ca unicul raspuns autentic crestin la realitate ar trebui sa fie DA.
Fiindca daca Dumnezeu NU a refuzat lumea, ci dimpotriva a imbratisat-o si NU s-a scarbit de ea, nici noi NU avem dreptate sa o refuzam.
Sa NU pacatuim, dar sa iubim lumea si sa vedem si frumusetea din ea, care intotdeauna va prevala asupra urateniei si va birui.
Din acest motiv, cand vad ca exista site-uri care se intituleaza "Moarte lumii noastre" ma intristez foarte tare. Caci Mantuitorul NU a spus "Moarte lumii", ci El S-a facut Viata lumii.
Si orice inteles metaforic am da cuvintelor "moarte lumii", ele NU sunt autentic crestine.
Reply With Quote
Răspunde