Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 04.02.2011, 21:14:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
atunci si Hristos a avut pacat originar ca si el a avut natura umana.
Speculez acum, dar Hristos a avut natura umana indumnezeita/perfecta. El nu a avut nevoie de botez pentru a deveni parte a Bisericii lui Hristos pentru ca El Insusi este Hristos, si nu a avut pacat stramosesc fiindca El este noul Adam. Adam a fost creat fara pacatul original. La fel si Hristos.

Pacatul original este de fapt o anormalitate in natura umana, chiar daca toata lumea se naste cu el, fiindca Dumnezeu nu a creat pe Adam cazut, sau cu vreun pacat pe suflet.

Si apoi, Hristos a primit natura umana de la Sf. Fecioara, care in momentul conceperii nu avea pacatul original (ca s-a nascut fara el, ca a fost eliberata de el cand a spus "Da!" asta este alta poveste pe alt fir de discutie.)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #712  
Vechi 04.02.2011, 21:17:33
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu am vorbit despre nebotezați, nu despre ortodocși. Doctrina despre Botez este radical diferită în lumea catolică în comparație cu lumea protestantă.
Noi credem că Botezul este poarta de intrare în Biserica lui Cristos, care este Biserica Catolică. Prin urmare, toți copiii botezați în mod valid sunt catolici. Chiar dacă administratorul botezului este un preot ortodox, un pastor penticostal sau un webdesigner laic în afara oricărei denominații. Și când nu mai sunt cei botezați catolici ? Atunci când, ajunși la vârsta înțelegerii, în cunoștință de cauză:
-rejectează în mod obstinat un adevăr de credință, devenind astfel eretici
sau
-se declară rupți de Papa și de episcopii în comuniune cu el, devenind astfel schismatici
sau
-se leapădă de Cristos ca Dumnezeu, devenind astfel apostați
sau
-sunt excomunicați

Prin urmare, modalitatea de intrare în Biserica Catolică este Sfântul Botez, iar modalitățile de ieșire sunt acestea patru: erezia, schisma, apostazia și excomunicarea.
Intrebare: orice botez in numele Sf. Treimi este valid prin simplul fapt ca formula de botez este spusa corect?

Am vazut odata un botez neo-protestant in care pastorul a spus clar ca botezul nu este nici spre iertarea pacatelor, nici pentru a deveni membru al Bisericii, ci un semn ca acea persoana L-a acceptat pe Hristos ca mantuitor personal.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #713  
Vechi 04.02.2011, 21:26:27
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc, s-a mai luminat putin.

Totusi, eu intrebam despre mantuirea ortodocsilor iar dumneavoastra mi-ati vorbit mai mult despre Biserica Catolica.
Permiteti-mi, va rog, inca o intrebare:
- ortodocsii romani sunt rupti de Papa sau in comuniune cu el?
Eu nu mai stiu. A fost Marea Schisma apoi la mijlocul secolului trecut s-au impacat...

In starea in care sunt acum, ortodocsii romani sunt schismatici sau nu?
Iar daca sunt schismatici, intrebarea este: se vor putea mantui chiar fara sa revina in Biserica Catolica?

Last edited by Iosif77; 04.02.2011 at 21:30:57.
Reply With Quote
  #714  
Vechi 04.02.2011, 21:28:24
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Intrebare: orice botez in numele Sf. Treimi este valid prin simplul fapt ca formula de botez este spusa corect?

Am vazut odata un botez neo-protestant in care pastorul a spus clar ca botezul nu este nici spre iertarea pacatelor, nici pentru a deveni membru al Bisericii, ci un semn ca acea persoana L-a acceptat pe Hristos ca mantuitor personal.
Trei cerințe trebuiesc îndeplinite pentru un botez valid:

1. Materie validă (apă, eventual nisip, cenușă etc., dacă nu există apă la dispoziție)

2. Formulă validă ("te botez în numele Tatălui, Fiului și Sfântului Duh")

3. Intenție validă - adică, cel care botează are intenția de a boteza, și nu face doar o pantomimă.
Reply With Quote
  #715  
Vechi 04.02.2011, 21:29:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Intrebare: orice botez in numele Sf. Treimi este valid prin simplul fapt ca formula de botez este spusa corect?

Am vazut odata un botez neo-protestant in care pastorul a spus clar ca botezul nu este nici spre iertarea pacatelor, nici pentru a deveni membru al Bisericii, ci un semn ca acea persoana L-a acceptat pe Hristos ca mantuitor personal.
Pentru ca un sacrament să fie valid este necesar să fie îndeplinite condițiile: materie proprie, formulă corectă, intenție, adminsitrator potrivit.
În cazul Botezului aceasta înseamnă: apă (sau altă materie folosită asemenea apei în caz de necesitate), formula treimică, dorința de a boteza, orice persoană anterior botezată.
Prin urmare, din câte relatați reiese că acel botez a fost valid. Cel care înainte era un păgân căzut de la grația divină a devenit un catolic. Din păcate, probabil că pentru foarte scurt timp... Dar, atâta vreme cât omul respiră, calea Damascului îi este deschisă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #716  
Vechi 04.02.2011, 21:31:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
atunci si Hristos a avut pacat originar ca si el a avut natura umana.
Invatatura crestina de baza e ca Iisus nu s-a nascut ca toti oamenii, ci Duhul S-a pogorat peste Fecioara. Iisus S-a intrupat si S-a nascut din Duhul Sfant. Deci nu avea cum sa mosteneasca un astfel de pacat. Fecioara Maria doar L-a purtat si L-a nascut.
Reply With Quote
  #717  
Vechi 04.02.2011, 21:32:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Multumesc, s-a mai luminat putin.

Totusi, eu intrebam despre mantuirea ortodocsilor iar dumneavoastra mi-ati vorbit mai mult despre Biserica Catolica.
Permiteti-mi, va rog, inca o intrebare:
- ortodoscsii romani sunt rupti de Papa sau in comuniune cu el?
Eu nu mai stiu. A fost Marea Schisma apoi la mijlocul secolului trecut s-au impacat...

In starea in care sunt acum, ortodocsii romani sunt schismatici sau nu?
Iar daca sunt schismatici, intrebarea este: se vor putea mantui chiar fara sa revina in Biserica Catolica?
Ca să vă pot răspunde, trebuie mai întâi să îmi spuneți dacă deosebiți între eroarea materială și eroarea formală. Dacă nu, mai întâi trebuie să vă prezint deosebirea dintre acestea două.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #718  
Vechi 04.02.2011, 21:34:12
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pentru ca un sacrament să fie valid este necesar să fie îndeplinite condițiile: materie proprie, formulă corectă, intenție, adminsitrator potrivit.
În cazul Botezului aceasta înseamnă: apă (sau altă materie folosită asemenea apei în caz de necesitate), formula treimică, dorința de a boteza, orice persoană anterior botezată.
Prin urmare, din câte relatați reiese că acel botez a fost valid. Cel care înainte era un păgân căzut de la grația divină a devenit un catolic. Din păcate, probabil că pentru foarte scurt timp... Dar, atâta vreme cât omul respiră, calea Damascului îi este deschisă.
Eu stiam ca pentru o Sf. Taina sa fie valida conteaza ca cel care o savarseste sa aiba si intentia de a face ceea ce Biserica intentioneaza sa se realizeze prin acea Sf. Taina. In cazul botezului, Biserica intentioneaza: iertarea tuturor pacatelor, primirea acelui om ca membru al Bisericii, transformarea acelui om intr-un "om nou," copil adoptat al lui Hristos si participant in preotia universala.
Din cate imi dau eu seama, acel pastor intelegea cu totul altceva prin "te botez" -- putea sa foloseasca orice alt cuvant. Deci in fapt...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #719  
Vechi 04.02.2011, 21:35:43
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Când vorbești așa frumos de fete, cum ai vrea să te putem jigni?
Draga camy, vreau sa fiu ocarat pentru ca eu am inca vie in memorie directia spre care ma indreptam cand toti (ei, nu chiar toti!) imi spuneau ca sunt "blond, frumos si inteligent"! Mai bine sa-mi spuna ca sunt prost, urat si ghebos! Imi foloseste.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #720  
Vechi 04.02.2011, 21:37:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
ci un semn ca acea persoana L-a acceptat pe Hristos ca mantuitor personal.
Este suficient, după părerea mea. Dar eu nu sunt decât un simplu credincios, nu mă pricep prea bine la teologie și nici nu sunt calificat să răspund: doar îmi dau cu părerea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15