Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #831  
Vechi 05.05.2011, 00:44:43
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Eu cred ca o sa fie multi elini, islamisti, budisti etc. care o sa ia fata la multi ortodocsi. Fiecare cu talantii lui si oricine zice ''eu sunt'', sunt de parere ca isi ingroapa talantul. Se vorbeste de religii si de Adevar ca la piata, care legume sunt mai proaspete, care mai naturale, cand de fapt nimeni nu stie nimic. Cred ca ''CEL CE ESTE'' trebuie adus pe buzele noastre mai cu cumpatare si sa nu judecam asa lejer ''zidirile'' Lui, in special omul, care este dupa ''chipul si asemanarea Lui'' ( TOTI ). Cei ce au avut norocul sa primeasca din nastere o mostenire mai apropriata de Cer, ii se va cere mai mult decat celui care are nevoie de o munca mai intensa a cugetului pentru a se apropria de Adevar. Multe locasuri sunt si Sus si jos si nu va fi nimeni nerasplatit sau nepedepsit. Sfintii Parintii au o intelepciune ce trebuie cantarita cu atentie si cred ca avem mai mult folos daca zicem ''nu stiu'' decat daca devenim teologi. O sa ne intalnim si cu ei si le vom afla toate la timpul lor.
Eu pana atunci doresc multa dragoste si pace tuturor semenilor mei si sper sa reusesc sa nu las cugetul sa priveasca nici la haina, nici la religia nimanui. Ce-i al meu e pus deoparte si nimeni nu poate sa fure sau sa adauge ....
Reply With Quote
  #832  
Vechi 05.05.2011, 00:57:50
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Mantuire prin Nirvana ??
Atunci la ce bun a mai venit Hristos, la 6 secole dupa Buddha ??

Mantuire prin Mahomed ??
Atunci Hristos nu e cine zice EL insusi ca e, ci doar cine zice Mahomed ca este Iisus: un profet ca altii, dar in nici un caz mai mare decat marele profet Mahomed...

Povestea e tendentioasa; dar de ar fi numai atat !!

De fapt, e anti-hristica.
Nu o luați ad-literam. Este o anecdotă, după părerea mea. Ideea ar fi, pe de o parte, că Dumnezeu ne poate surprinde prin bunătatea sa nebănuită și neînțeleasă de noi, iar, pe de alt parte, noi L-am putea surprinde pe El prin faptul că am putea să ne închidem în cele mai frumoase și mai înalte înțelesuri, însă excluzându-i pe ceilalți, inclusiv pe Dumnezeu.
Cam asta am înțeles eu. E un semnal de alarmă cu privire la închidere.
Reply With Quote
  #833  
Vechi 05.05.2011, 01:32:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
De ce mai exista sentimentul indoielii daca ai ales sa traiesti cu adevarat in Adevar? Crede-ma ca daca alegi sa traiesti in Adevar, in tine nu mai poate exista sentimentul indoielii. Retineti, adevarul se afla intotdeauna in interior.

P.S. Am spus, Biblia este un indicator catre adevar. Pe forumul acesta am trimis un mesaj necesar.
Acest mesaj necesar este neclar si evaziv. Nu ati spus ce anume din toata Biblia credeti ca trebuie crezut si ce nu. Si de unde stim asta? Cine a hotarat?

Imi pare rau ca v-am dat impresia de indoiala. Eu cred TOT ce scrie in Biblie. Voiam doar sa inteleg dupa ce va ghidati dvs.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #834  
Vechi 05.05.2011, 05:28:15
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_Zel Vezi mesajul
Ce-i al meu e pus deoparte si nimeni nu poate sa fure sau sa adauge ....
Hmm... Eu pariez ca e cineva care fura si Cineva care adauga. Oare ma insel?
Reply With Quote
  #835  
Vechi 05.05.2011, 07:56:44
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

''Fiecare e judecat dupa faptele lui'' ... Cat ai, atat ai ... ca Cineva iti da har si altcineva iti da ispita, astea nu se adauga la ceea ce ai adunat in ''traista''; nu se intervine in fiinta ta cu japca, totul tine de vointa ta ... cred ca e clar ... si nu e nimic de discutat ... Ioan Cezar ... cred ca te cam intrece zelul teologic ...
Reply With Quote
  #836  
Vechi 05.05.2011, 09:54:55
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acest mesaj necesar este neclar si evaziv. Nu ati spus ce anume din toata Biblia credeti ca trebuie crezut si ce nu. Si de unde stim asta? Cine a hotarat?

Imi pare rau ca v-am dat impresia de indoiala. Eu cred TOT ce scrie in Biblie. Voiam doar sa inteleg dupa ce va ghidati dvs.
Daca Biblia este un indicator catre adevar, inseamna ca tot ce scrie este valabil. Dar fii atenta, tot ce scrie in Biblie este de natura interioara. In orice perioada a timpului, Biblia va avea dreptate, si cu cat constiinta urca mai sus, cu atat Biblia e inteleasa mai bine. Ghideaza-te dupa ea prin interiorul tau, transformandu-te.
Repet, adevarul exista in interior. Sa nu va fie frica sa va uitati in interiorul vostru, chiar daca e dureros este Adevarul. Stiu ca e mai lejer sa acceptati ceva exterior pentru ca e mai frumos. A privi in interior e foarte dureros daca nu ai privit acolo de mult timp. Dar asa va puteti transforma. Alchimia interioara.
Retelele de socializare, forumurile, internetul au un scop profund spiritual. Prin ele sunteti pusi fata in fata cu masca rolului pe care il jucati. Este oglinda care va arata masca falsa a ceea ce incercati sa fiti. Acest rol il jucam cu totii si in viata de zi cu zi, dar neprivind in interior nu ne dam seama. Nu te poti mantui pana ce nu devii transparent fata de lumina adevarului. Treceti peste durerea care se afla in adancul vostru si veti gasi adevarul, a ceea ce sunteti cu adevarat. Incetati sa purtati masti, incetati sa afisati zambete false in spatele carora sa jucati roluri false, ca nimic nu va deosebeste intre voi si pe toti va leaga aceeasi viata. Incercati sa intelegeti si pe celalalt si il veti putea intelege numai privind in voi. Incetati sa credeti in povesti frumoase pentru ca daca nu va priviti adanc in interior, veti trai acelasi gol si nu exista alta metoda de a umple golul decat sa te adancesti in el. Deveniti transparenti fata de voi insiva si fata de altii. Topiti-va masca personalitatilor si nu incercati sa fiti voi insiva: fiti voi insiva! E o povara sa traiesti cu tine insuti. Trebuie sa fii tu insuti dar ca sa poti sa te eliberezi de iluzie, trebuie sa accepti durerea care apare atunci cand privesti poate pentru prima oara in interiorul tau si nu in exterior. Topiti-va rigiditatea mintii si rezistenta interioara. Nu mai depuneti rezistenta interioara fata de nimic si astfel va eliberati de durere. Nu va mai ganditi la judecata pentru ca nu va judeca nimeni ci voi va judecati singuri. Nu va ispiteste nimeni e vorba de propriile minciuni fata de voi insiva. Boala cand apare in viata este din cauza ca voi va mintiti pe voi insiva, nu va trimite nimeni o boala ca sa va pedepseasca. Deveniti transparenti fata de voi si fata de altii, sa va vada toti asa cum sunteti. Asa cum e in interior si in exterior. Atunci veti gasi adevarul.
Reply With Quote
  #837  
Vechi 05.05.2011, 10:12:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Daca Biblia este un indicator catre adevar, inseamna ca tot ce scrie este valabil. Dar fii atenta, tot ce scrie in Biblie este de natura interioara. In orice perioada a timpului, Biblia va avea dreptate, si cu cat constiinta urca mai sus, cu atat Biblia e inteleasa mai bine.
Cu vine asta? Adica, atunci cand esti mic si nestiutor intelegi din Biblie ca Hristos e calea, iar mai apoi, dupa ce te-ai inteleptit intelegi din aceeasi fraza ca tu esti calea? Cuvintele scrise acolo sunt sau nu adevarate luate ca atare?

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ghideaza-te dupa ea prin interiorul tau, transformandu-te.
Repet, adevarul exista in interior. Sa nu va fie frica sa va uitati in interiorul vostru, chiar daca e dureros este Adevarul.
Luati-o usurel. Nu aveti nici o dovada ca eu m-as ghida dupa exterior. Ma ghidez dupa Dumnezeu. Iar Dumnezeu poate fi in exterior [Biblie, oameni ] sau in interior, prin Duhul Sfant, daca e lasat sa intre. In interior poate fi Dumnezeu sau satan; nu te poti ghida intotdeauna dupa interior. Dar daca alegi sa-L ai pe Hristos in tine, iti poti urma interiorul. Adevarul este in interior numai daca este lasat sa intre. Adevarul este o Persoana.
Iar exteriorul nu mi se pare deloc extraordinar de frumos; cu exceptia ocaziilor cand Dumnezeu din interiorul cuiva se manifesta in exterior.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #838  
Vechi 05.05.2011, 10:24:51
Tangun Tangun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.01.2011
Mesaje: 200
Implicit

Nu are nicio treaba cu atunci cand esti mic si nestiutor. De fapt, cand esti mic cunosti mult mai bine Adevarul, pentru ca nu judeci doar la nivel mental. Asa incerci si tu sa faci, sa judeci la nivelul mintii. Daca ai incerca sa nu mai judeci doar mental, ai intelege. Cuvintele scrise in biblie sunt adevarate luate ca atare, dar, ce sunt cuvintele? Sunt doar etichete mentale. Etichetari ale trairilor unor oameni, dar trebuie sa le traiesti si tu ca sa faci parte din ele. Cuvintele iti pot arata adevarul dar nu sunt adevarul. Degetul care arata spre luna nu e luna.

Hristos te-a salvat, dar nu luandu-te de mana si spunand: "Gata, nu conteaza ce faci, daca urmezi niste reguli te-ai mantuit, prin Mine". Hristos te-a salvat aratandu-ti o cale: Calea Interioara. Atat am avut de spus.
Reply With Quote
  #839  
Vechi 05.05.2011, 13:38:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Cuvintele iti pot arata adevarul dar nu sunt adevarul. Degetul care arata spre luna nu e luna.
Nu am afirmat ca cuvintele ar fi Adevarul; cum am spus, Adevarul este o Persoana. Dar cuvintele sunt adevarate sau false. Daca le relativizam si scoatem din ele ce dorim putem ajunge oriunde. Deci, ori credeti toate cuvintele Bibliei, ori nu. Credeti ceea ce spune Iisus: "Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine"?

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
sunteti pusi fata in fata cu masca rolului pe care il jucati. Este oglinda care va arata masca falsa a ceea ce incercati sa fiti.
Dvs ce rol jucati? Ce va determina sa scrieti toate astea pe forumuri? Ce va face sa raspundeti numai la ce va convine si restul sa ignorati?
Eu m-am privit in interior si ma cunosc; ma accept cu bune si cu rele; mai mult sau mai putin, insa imi cunosc lipsurile. Dvs va refugiati intr-o lume interioara si ne indemnati sa facem la fel. Asta poate fi bun pentru Buddha, dar la ce mi-ar folosi mie?

Credinta interioara care nu se manifesta in exterior este doar iluzie. Iar de iluzii suntem satui. Problema cu iluziile e ca se sfarsesc intr-o zi si ramai cu mana goala.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #840  
Vechi 05.05.2011, 13:51:36
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Extras din :"Ne vorbeste Parintele Cleopa",despre mantuire.."Biserica noastra Ortodoxa invata ca harul este dat tuturor oamenilor(Tit 2,11),deoarece Dumnezeu voieste ca toti oamenii sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina(I Timotei 2,4). Dar harul nu sileste pe nimeni.Oamenii au libertatea sa-l primeasca si sa conlucreze cu el sau sa-l respinga.Cei dintai se mantuiesc,cei din urma ,nu(Invatatura de Credinta Ortodoxa) Biserica Ortodoxa,fiind Biserica apostolica,are harul mantuirii. Numai crestinii care slujesc lui Dumnezeu intru adevar,aceia se vor mantui,dupa cum spune Duhul Sfant : Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El intru adevar(Psalm 144,18).Despre oamenii care nu au primit credinta in Dumnezeu nu putem zice ce se mantuiesc,deoarece apostolul ne invata : Este un Domn,o credinta si un botez(Efeseni 4,5:I Corinteni 12,12).Si iarasi : Pace peste cei ce vor umbla cu dreptarul acesta(dreapta credinta)(Galateni 6,16) si in alt loc: Cine nu se lupta dupa lege,nu se incununeaza(II Timotei 2,5).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15