Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Vezi rezultatele sondajului: Ar trebui ca fiecare utilizator sa isi declare apartenenta religioasa?
Da 49 72,06%
Nu 5 7,35%
Imi este indiferent 14 20,59%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.04.2009, 21:41:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ideea este a înțelege ce am scris ! Este atât de greu ? Ce vrei să înțelegi ?
Eu m-am referit strict la atei, nu la alte religii și în nici un caz la catolici. Ce este atât de greu să respecti cele două sau trei topice create special pentru astfel de discuții ? E greu, atât de greu de înțeles ? ? ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.04.2009, 21:48:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
Mi se pare normal ca fiecare sa isi dezvaluie apartenenta religioasa...Totusi suntem pe un forum ortodox si cei ortodocsi au dreptul sa stie care sunt ortodocsi si care catolici sau de alte religii....(ortodoxa)
Da Raluca, așa este ! Oare după o zi de muncă , nu ne mai putem permite să intrăm pe un forum Ortodox și să dicutăm despre Învățăturile Sfinților Părinți, despre Sfânta Scriptură, despre bucuriile și tristețile noastre, ci trebuie să stăm în discuții sterile si in polemici cu ateii si cei fără Dumnezeu ? Așa este Raluca, și-ți dau dreptate pe deplin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.04.2009, 22:16:03
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bășcălie ? ? ?

Nu, deloc bascalie, nu am intrat pe forum sa rad de altii....nu inteleg te de ce te ataci asa repede, daca ideea e sa taci pe forum, asa am sa fac daca deranjez cu replicile mele!

Tot respectul!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.04.2009, 23:23:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Nu, deloc bascalie, nu am intrat pe forum sa rad de altii....nu inteleg te de ce te ataci asa repede, daca ideea e sa taci pe forum, asa am sa fac daca deranjez cu replicile mele!

Tot respectul!
Și eu cu tot respectul , nu am înțeles replica ta , adresată lui Raluca ? ( adică : îmi vine să plâng )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.04.2009, 23:34:54
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Și eu cu tot respectul , nu am înțeles replica ta , adresată lui Raluca ? ( adică : îmi vine să plâng )
Adica m-a intristat replica ei...eu consider ca toti suntem egali indiferent ca avem religia x sau rangul y in societate...mi s-a parut ca "pluteste-n aer" ideea ca ortodocsii sunt mai "calificati" decat altii.
Nu am sa mai postez aici ca nu mai sa supar pe cineva nu vreau.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.04.2009, 23:40:20
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

...numai, pardon
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.05.2009, 00:40:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Adica m-a intristat replica ei...eu consider ca toti suntem egali indiferent ca avem religia x sau rangul y in societate...mi s-a parut ca "pluteste-n aer" ideea ca ortodocsii sunt mai "calificati" decat altii.
Nu am sa mai postez aici ca nu mai sa supar pe cineva nu vreau.
Dar nu te mai supara asa repede, Roza Alba, ca nu ai deranjat. Chiar mi-a placut ca te intereseaza adevarata credinta. Mai rar oameni ca tine!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.05.2009, 01:43:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ți se par constructive discuțiile cu ateii la nesfârșit despre Lumina Sfântă, ce ei o ignoră, o iau în bășcălie și multe alte sminteli, ce nu duc la nimic bun și la nici un rezultat ?

Nu Cristi, si tu ai dreptate, insa ceea ce voiam sa spun, este faptul ca fiecare are un drept uman recunoscut d elumea intreaga de a discuta.

Daca anumite ID-uri nu convin, ei totusi pot posta, chiar nefiind ortodocsi, deoarece acest forum este deschis, dupa cite am inteles eu pina acuma.
Cei din secte, sau ateii, pot sa posteze atita timp cit acest forum are un regulament.
Regulamentul exista, deci eu nu prea vad problema aici.

Exista topicuri unde ei nici macar nu intra deoarece sint pentru ortodocsi doar.
Daca te uiti la topicuri pentru sectari de ex, vei obesrva ca tot ortodcosii sint cei care le-au deschis, deci inseamna ca nevoia de comunicare totusi exista.

Daca este un grup restrans care vrea sa discute doar despre probleme ortodoxe, nu cred ca cineva obliga aici pe nimeni sa intre pe acel topic.

Deci, sincer nu prea inteleg problema...
Ma iertati fratilor daca am gresit, insa cam asa vad eu.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.05.2009, 10:50:29
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
Adica m-a intristat replica ei...eu consider ca toti suntem egali indiferent ca avem religia x sau rangul y in societate...mi s-a parut ca "pluteste-n aer" ideea ca ortodocsii sunt mai "calificati" decat altii.
Nu am sa mai postez aici ca nu mai sa supar pe cineva nu vreau.
Nu te supara. Nu superi pe nimeni. Nu cred ca s-a suparat cineva. Cum am mai zis si cei de alte religii sunt ,,calificati" sa vorbeasca. Ortodocsii pot invata cate ceva si de la ei, chiar si de necrestini (spun din experienta proprie)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.05.2009, 11:00:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Nu te supara. Nu superi pe nimeni. Nu cred ca s-a suparat cineva. Cum am mai zis si cei de alte religii sunt ,,calificati" sa vorbeasca. Ortodocsii pot invata cate ceva si de la ei, chiar si de necrestini (spun din experienta proprie)
Chiar de ne mai mâhnim puțin, important să știm să depășim momentul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CD/DVD filme si documentare religioase ovid Pelerinaje la locuri Sfinte 13 03.09.2011 21:39:07
Materiale religioase Serghei_S Generalitati 5 19.05.2011 20:16:18
Tatuajele Religioase SebastianD Generalitati 12 17.04.2010 21:10:11
cantece religioase? Annamarria Generalitati 2 09.02.2008 11:36:11
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 22:24:30