Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Vezi rezultatele sondajului: Ar trebui ca fiecare utilizator sa isi declare apartenenta religioasa?
Da 49 72,06%
Nu 5 7,35%
Imi este indiferent 14 20,59%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.05.2009, 20:52:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Se simte tot mai mult necesitatea afisarii apartenetei religioase a userilor la vedere, asa cum am vazut si pe alte forumuri; am evita multe discutii in contradictoriu... Cum sa cer unui catolic sa gandeasca ca un ortodox?!? Cum sa cer unui New-agist sa respecte legile si canoanele ortodoxe, cand pe el il caracterizeaza lipsa restrictiilor, libertatea neingradita?
Sper sa fie posibil din punct de vedere tehnic.
Dar este posibil din punct de vedere tehnic : 1 - Pagina personală și 2 - la imaginea de profil , unde îți apare locația și se afișează la fiecare postare .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.05.2009, 20:57:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, sub locatie ar fi ideal. Chiar daca presupune putina munca in plus pt Admin, ar fi cat se poate de folositoare aceasta adaugire. S-ar curata aerul pe forum.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.05.2009, 21:45:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mda!,ce subtil Anca,este mai bine asa decat cu o exprimare,nu in stil "new age",ci in stil de mahalagism,cum s-a-ntamplat in postarea "moldoveneasca"...
Daca tu consideri ca am principii gen new age,atunci asa sa fie,mai bine decat...lipsa de principii, doar "lectura din principiile altora".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.05.2009, 23:53:44
ganditoruleconomist ganditoruleconomist is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 3
Implicit Nu conteaza cine esti, ci conteaza ce gandesti!

Cred ca este o masura discriminatorie, la fel cu jena pe care o avea Sf.Apostol Petru cu neiudeii. Raspunsul lui Dumnezeu a fost covarsitor, deci Dumnezeu ne randuieste ce sa vb. iar daca e vreo inselare sper sa ne ajute sa ne ferim.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.05.2009, 00:35:29
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Despre conflicte

Conflictologíe s. f., g.-d. art. conflictologíei 1. este știința care se ocupă cu studiul motivelor, cauzelor și consecințele care determină ori declanșează conflictele, precum și soluțiile de ieșire din conflict, alături de motivele pentru care nu trebuie să te cerți niciodată. [COLOR=#0b76ae][1][/COLOR]
Mărul discordiei, sau cum și de ce se intră în conflicte
Probabil că cei mai mulți au auzit sintagma „mărul discordiei” și știu că aceasta reprezintă motivul de cartă sau neînțelegere al unui conflict, dar poate mai puțini știu de unde provine aceasta. Uite, de aici:
„Toți zeii au fost invitați la nunta dintre Thetis și Peleu, cu excepția zeiței Eris, personificarea discordiei. Insultată, ea și-a făcut apariția la nuntă invizibilă și a adus un cadou de nuntă sau l-a aruncat de la ușă. Cadoul era un măr de aur [COLOR=#0b76ae][2][/COLOR] (”χρυσομηλιά”) pe care erau inscripționate cuvintele “Te Kallisti” (”Celei mai frumoase”). Hera, Atena si Afrodita au revendicat mărul și s-au certat mult timp din cauza lui. Nici unul din ceilalți zei nu a putut să își dea cu părerea, pentru că favorizând-o pe una din ele, atrăgea oprobriul celorlalte două.” (relatare din Iliada, Homer - [COLOR=#0b76ae]Wikipedia[/COLOR])
Și acum, poate chiar și mai puțini știu că mărul discordiei este amintit și în Biblie, unde Asaf, autorul Psalmului 80, dă dovadă (zic eu, poate greșesc) de cunoștință a literaturii grecești.
„[COLOR=#3366ff]Ne faci să fim [/COLOR][COLOR=#3366ff]mărul de ceartă[/COLOR][COLOR=#3366ff] al vecinilor noștri, și vrăjmașii noștri rîd de noi între ei.[/COLOR]” Psalmul 80:6
Se intră în conflicte din lipsă de înțelegere și de empatie pentru celălalt, din lipsă de înțelepciune sau din gînduri și intenții greșite, cum voi vedea mai departe.
În conflicte se intră foarte ușor, simplu, aparent fără efort și cîteodată (sau de mult ori) fără să vrei. Biblia spune că vorbele unui nebun aduc certă, conflict: „[COLOR=#3366ff]Vorbele nebunului aduc ceartă, și gura lui înjură până stârnește lovituri.[/COLOR]” Proverbele 18:6
Eu înțeleg de aici că fiecare dintre noi este predispus la nebunie (cu sensul de lipsă de înțelepciune) atunci cînd întrăm sau stîrnim certurile. Observ din acest verset că sensul nu este de la lovitură spre => ceartă, ci invers, de la ceartă spre => lovituri, iar cearta este adusă de către vorbe, nu de lovituri. Nici măcar nu este nevoie de un gest urît, în plan practic, palpabil, pentru a aduce ceartă. Este suficient să spui ceva nepotrivit, fără dragoste față de celălalt, ori cu scopul de a jigni și cearta e ca și începută. De asemenea, este suficient să fii ironic cu cineva și cearta poate începe.
Ironia în sine nu este păcat, dar poate duce la păcat dacă nu este făcută cu înțelepciune. Și Domnul Isus a fost ironic de multe ori, și Dumnezeu Tatăl la fel. Nu oricine este în stare să facă o ironie de calitate, fără să aducă supărare ori ceartă. Scopul ironiei din zilele noastre și-a denaturat ținta, care este aceea de a semnala o greșeală printr-o subtilitate artistică fără a jigni pe cel asupra căruia se vrea a se scoate în evidență greșeala. Acum, miezul ironiilor noastre (de prost gust de cele mai multe ori) este de a înjosi și de a ne scoate pe noi în evidență ca unii care sîntem mai buni decît cel ironizat: prea mult se linge în sus și se scuipă în jos…
Cum se iese din conflicte?
Ne spune Biblia cum: „[COLOR=#3366ff]Începutul unei certe este ca slobozirea unor ape; de aceea, curmă cearta înainte de a se înteți.[/COLOR]” Proverbele 17:14
Cu alte cuvinte, dacă îți „miroase” a ceartă, a conflict, fă tot posibilul să o întrerupi și să calmezi apele, că tot era vorba de ape în versetul mai sus amintit. Solomon ne atrage atenția că e mai ușor să stăvilești un rîu de la izvor, cînd e mic și abia dacă susură, decît atunci cînd ajunge la vărsare, unde eventual urmează o cascadă cu un pogorîș ce se anunță mortal.
„[COLOR=#3366ff]Izgonește pe batjocoritor, și cearta se va sfârși, neînțelegerile și ocările vor înceta.[/COLOR]” Proverbe 22:10 - aici e simplu și acest verset explică foarte frumos cu un altul: „[COLOR=#3366ff]Cînd nu mai sînt lemne, focul se stinge; și când nu mai este nici un clevetitor, cearta se potolește. După cum cărbunele face jăratec, și lemnul foc, tot așa și omul gîlcevitor aprinde cearta.[/COLOR]” Proverbele 26:20-21
7 motive ca să nu te cerți:
1) Nu urmezi exemplul Domnului Isus: „[COLOR=#3366ff]El (Isus) nu Se va lua la ceartă, nici nu va striga. Și nimeni nu-I va auzi glasul pe ulițe.[/COLOR]” Matei 12:19 | „[COLOR=#3366ff]El (Domnul) nu Se ceartă fără încetare, și nu ține mânia pe vecie.[/COLOR]” Psalmul 103:9.
2) Nu împlinești Scriptura, devenind neascultător de Cuvînt: „[COLOR=#3366ff]Nu faceți nimic din duh de ceartă sau din slavă deșartă; ci în smerenie fiecare să privească pe altul mai presus de el însuși.[/COLOR]” Filipeni 2:3 | „[COLOR=#3366ff][...] să nu vorbească de rău pe nimeni, să nu fie gata de ceartă, ci cumpătați, plini de blândețe față de toți oamenii.[/COLOR]” Tit 3:2 (sînt ușor de ținut minte aceste pasajele din Biblie care ne spun să nu ne certăm și să nu cautăm cearta: doi-trei, trei-doi :)
2) Cearta aduce dezbinare: „[COLOR=#3366ff]Dacă iubește cineva cearta de vorbe, noi n-avem un astfel de obicei și nici Bisericile lui Dumnezeu. [...] Mai întîi de toate, aud că atunci cînd veniți la adunare, între voi sînt dezbinări.[/COLOR]” 1 Corinteni 16-18. Cu siguranță că certurile, care au devenit obiceiuri în Biserica din Corint după precizările apostolului Pavel, aveau un aport mare la aceste dezbinări, scindări ori rupere de legături între cei de acolo.
3) Cearta aduce tulburare și împinge pe certăreți la fapte rele: „[COLOR=#3366ff]Căci acolo unde este pizmă și duh de ceartă, este tulburare și tot felul de fapte rele.[/COLOR]” Iacov 3:16 Armonia este pierdută și se intalează disconfortul și anxietatea ([COLOR=#3366ff]„Mai bine o bucată de pîine uscată, cu pace, decât o casă plină de cărnuri, cu ceartă![/COLOR]” Proverbe 17:1) iar în asemenea cadru, firea din noi, care este păcătoasă, păcătuiește făcînd fapte rele și necugetate. Ne face să ne purtăm ca niște oameni cărora le lipsește înțelepciunea, ca nebunii.
4) Cearta aduce osînda: „[COLOR=#3366ff]Cînd doi oameni vor avea o ceartă între ei, și se vor înfățișa înaintea judecății ca să fie judecați, celui nevinovat să-i dea drumul, iar pe cel vinovat să-l osîndească.[/COLOR]” Deuteronom 25:1
5) Cearta aduce ocară: „[COLOR=#3366ff]Nu te grăbi să te iei la ceartă, ca nu cumva la urmă să nu știi ce să faci, cînd te va lua la ocări aproapele tău. După cum cărbunele face jăratic, și lemnul foc, tot așa și omul gâlcevitor aprinde cearta.[/COLOR]” Proverbele 25:8
6) Cearta te poate face de rîs: „[COLOR=#3366ff]Când se ceartă un înțelept cu un nebun, să se tot supere sau să tot râdă, căci pace nu se face.[/COLOR]” Proverbe 29:9
7) Cearta poate aduce în mod indirect necazuri și mai mari altora: „[COLOR=#3366ff]Unii, este adevărat, propovăduiesc pe Hristos din pizmă și din duh de ceartă; dar alții din bunăvoință. [..] cei dintâi, din duh de ceartă vestesc pe Hristos nu cu gînd curat, ci ca să mai adauge un necaz la lanțurile mele.[/COLOR]” Filipeni 1:15,17.
Noi ne luptăm lupta cea bună și ne certăm „cearta” cea bună:
„[COLOR=#3366ff][...] căci e bine să fie partide între voi, ca să iasă la lumină cei găsiți buni.[/COLOR]” 1 Corinteni 11:19. Acest verset îmi aduce aminte de o chestie care se predă la educație antreprenorială la liceu: competiția stimulează și menține nivelul de performanță și competență. Cu alte cuvinte, e bine și este de dorit să avem tabere, partide, părți în care să dezbatem diverse chestiuni, pentru ca ce este bun, adevărul să iasă la iveală, în felul acesta ambele tabere ieșind cîștigătoare. Disputele, însă, trebuie să aibă loc în dragoste frățească, așa cum ne învață Domnul Isus Hristos, pentru că în felul acesta certurile nu se vor mai isca, iar dacă au tendințe de a se aprinde, vor fi imediat înăbușite, chiar de la izvor.
Multă înțelepciune dă-ne, Doamne, ca să știm cum să nu ne certăm, și cum să discutăm fără să apară conflictul!
__________________________________________________ _________________________________________
[COLOR=#0b76ae][1][/COLOR] Definiție dată de mine, deoarece inițial am inventat acest termen, apoi am aflat că el există și că definește o știință conturată pe la sfîrșitul anilor ‘50.
[COLOR=#0b76ae][2][/COLOR] [COLOR=#0b76ae]Sursa imaginii[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.05.2009, 01:50:25
caesar caesar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2008
Locație: Galati
Mesaje: 36
Implicit -

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
PS: Nu uitati sa va si motivati alegerea din chestionar.
Sunt ortodox,practicant si cred ca e bine sa-si spuna fiecare apartenenta,tocmai pentru a se face o distinctie clara intre cei ce stiu ceva despre ortodoxie si cei ce presupun sau isi dau cu parerea despre ce este ortodoxia.Am observat ca sunt multi care ofera unor oameni mai putin informati fel si fel de ideii nastrusnice si sunt unii care chiar creaza discordie intre useri.
Inca o completare importanta zic eu,ar trebui totusi ca din partea acestui site sa existe cineva ,de preferinta teolog sau chiar preot ortodox,care sa "arbitreze" anumite neintelegeri de ordin dogmatic tocmai pentru e nu se crea confuzii,pentru cei ce nu au vaste cunostinte de teologie dogmatica!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.05.2009, 02:29:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Sunt ortodox,practicant si cred ca e bine sa-si spuna fiecare apartenenta,tocmai pentru a se face o distinctie clara intre cei ce stiu ceva despre ortodoxie si cei ce presupun sau isi dau cu parerea despre ce este ortodoxia.Am observat ca sunt multi care ofera unor oameni mai putin informati fel si fel de ideii nastrusnice si sunt unii care chiar creaza discordie intre useri.
Inca o completare importanta zic eu,ar trebui totusi ca din partea acestui site sa existe cineva ,de preferinta teolog sau chiar preot ortodox,care sa "arbitreze" anumite neintelegeri de ordin dogmatic tocmai pentru e nu se crea confuzii,pentru cei ce nu au vaste cunostinte de teologie dogmatica!

Nu toti ortodocsii stiu "ceva" despre ortodoxie, stiu poate doar riturile multi dintre ei, insa multi nu au vazut Sfanta Scriptura de ani de zile.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.05.2009, 04:04:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu as fi raspuns la acest sondaj daca ar mai fi avut o optiune : "Nu neaparat".
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.05.2009, 08:08:11
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Eu as fi raspuns la acest sondaj daca ar mai fi avut o optiune : "Nu neaparat".
Pai o are,ii spune " Imi este indiferent "....am uitat sa-ti multumesc pentru urarea de La multi ani,numai pina imi aduc aminte cite ceva,trec ani buni...

PS. si eu am votat ca si tine!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.05.2009, 10:46:55
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ganditoruleconomist Vezi mesajul
Cred ca este o masura discriminatorie, la fel cu jena pe care o avea Sf.Apostol Petru cu neiudeii. Raspunsul lui Dumnezeu a fost covarsitor, deci Dumnezeu ne randuieste ce sa vb. iar daca e vreo inselare sper sa ne ajute sa ne ferim.
CE?! Sa te simti jenat de credinta ta? Prostii! Un ortodox, cel putin, trebuie sa fie bucuros de religia sa, nu sa se jeneze. ,,Căci de cel ce se va rușina de Mine și de cuvintele Mele, de acesta și Fiul Omului se va rușina" - zice Hristos

Ne randuieste Dumnezeu ce sa vorbim? De aceea sunt 33.000 de culte protestante, pentru ca ati crezut ca va randuieste Dumnezeu ce sa vorbiti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CD/DVD filme si documentare religioase ovid Pelerinaje la locuri Sfinte 13 03.09.2011 21:39:07
Materiale religioase Serghei_S Generalitati 5 19.05.2011 20:16:18
Tatuajele Religioase SebastianD Generalitati 12 17.04.2010 21:10:11
cantece religioase? Annamarria Generalitati 2 09.02.2008 11:36:11
CD/DVD cu documentare religioase ovid Biserica Ortodoxa si Massmedia 2 24.04.2006 22:24:30