Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.10.2010, 13:05:02
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
De ce parintele Cleopa nu a scris niciodata nimic rau despre masonerie?
Stau si eu si ma intreb.
Normal ca masoneria e inofensiva.
Iar ca nu isi fac publice actele de milostenie e dupa cum a invatat Dumnezeu Iisus Hristos :"tu insa cand faci milostenie sa nu stie stanga ta ce face dreapta ta".
Dl Paulescu a fost daruit de Duhul Sfant ca un foarte bun medic ca a descoperit insulina dar acea carte mi se pare o absurditate.
Eu de evreu sa faca parte din masonerie nu am auzit.
mihail - esti amuzant acum...
Ii numesti pe multi "inselati de draci" si de multe ori ai dreptate, dar de data asta te-a cam inselat si pe tine sa-i iei de buni pe masoni.
Nu lua in seama scrierile vadit contradictorii masoneriei, ci cauta si citeste acele articole/carti/scrieri care ii lauda, si care ne xplica despre ei. Citeste cartile unde ei singuri se descriu si ai sa vezi si "inselarea" lor si apoi o sa-ti dai seama si de a ta.
Mult succes iti doresc.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.10.2010, 16:12:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate eu am gasit un site al unui frate mason roman si nu vad pe acolo la gradele ritului scotian ceva satanist.
Ce mi se pare mie e ca au preluat foarte mult din crestin ortodoxie.
http://templulmasonic.blogspot.com/2...vataminte.html
Dealtfel cred ca masoneria are 33 de grade dupa numarul anilor cati a vietuit Dumnezeu Iisus Hristos pe acest pamant.

Cum am zis invatatura masonica mie nu imi pare identica cu dogmele crestin ortodoxe.Sunt diferente.
Probabil acolo cel mai mult unii se vor impotrivi la ce se zice la gradul 29 anume :
"Ni se aminteste cã nu existã om, bisericã sau religie care sã detinã monopolul adevãrului si cã, pentru a rãmâne fideli propriilor conceptii si convingeri, trebuie sã respectãm si opiniile celorlalti."
Insa daca o sa stea sa analizeze mai atent o sa se vada ca de fapt o parte a invataturii coincide cu ce zice crestin ortodoxia.
Si anume ca nu exista om care sa detina monopolului Adevarului,Adevarul fiind Dumnezeu Iisus Hristos care e fara sfarsit.
Si daca ne uitam in Sfanta Scriptura vedem ca Maica Domnului era cea mai sporita duhovniceste dar nu a fost unsa nici macar preot,Sfintii Apostoli au fost unsi arhiepiscopi.Insa intre Sfintii Apostoli nu era niciunul cel mai mare,ci erau toti egali.

Cum sa nu anatemizeze BC masoneria cand la BC i-a inselat dracii sa zica ca Papa e infailibil?Ca aceasta invatatura de la gradul 29 vine in contradictie cu ce sustine BC vis-a-vis de infailibilitatea papala.

Acum in Biserica ortodoxa se crede ca in Sfanta Scriptura,in scrierile Sfintilor Parinti,in scrierile de la Sfintele Sinoade ecumenice gasim tot ce e de trebuinta pentru mantuire.
Da oare e cineva in ziua de azi sa inteleaga in adanc acelea cu totul?
Eu nu cred.
Parintele Cleopa zice ca Sfanta Scriptura e o "mare" fara sfarsit .
(si acum o parere pe care nu am vazut-o la parintele Cleopa)
O stie Dumnezeu Iisus Hristos cu totul (Sfanta Scriptura) dar Dumnezeu Iisus Hristos nu e om obisnuit ci e Dumnezeu intrupat,si e fara sfarsit,aceasta intrupare fiind o taina pe care nu o intelegem si nu o putem exprima.

Acum insa Biserica care are cap pe Dumnezeu Iisus Hristos si care e o taina (din aceasta biserica e parte BO) si aceasta Biserica are cap chiar Adevarul adica pe Dumnezeu Iisus Hristos.Si aceasta parte a invataturii masoneriei nu mai corespunde cu dogmele BO.
Dumnezeu Iisus Hristos stie toate,dar noi nu putem intelege si nici sti cum stie Dansul toate,ca noi suntem creati si oameni obisnuiti.



__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 22.10.2010 at 16:23:26.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 23.10.2010, 02:10:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sa nu inteleaga cineva gresit nu recomand nimanui sa intre pe la lojile masonice.
Si nici la ordinele cavaleresti.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 23.10.2010, 15:52:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Faptul ca masoneria zice de conflictul dintre Dumnezeu si Satan arata ca sunt dualisti,la crestini ortodocsi zice ca Dumnezeu e atotputernic.Aceasta (teoria dualista) contravine cu dogmele crestin ortodoxe.
Asa zice la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul.
("Creează toate făpturile, văzute și nevăzute, le ține si le conservă pe toate, poartă grijă de toate, le stăpâneste pe toate le conduce si împărătește peste ele în o împărăție fără de sfârsit si nemuritoare fără să aibă potrivnic, pe toate le umple și nu este cuprins de nimic, ba mai mult, ea cuprinde universul, îl ține si îl domină.(e vorba de Preasfanta Treime aci,de Dumnezeu.Vedeti capitolul "Despre Sfanta Treime" in Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul )
Lucrarile dracilor in lume sunt ingaduite de Dumnezeu uneori.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 24.10.2010, 22:28:35
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In acesti ani tara a fost saracita cu buna stiinta. Legile au fost facute in asa fel incat sa se poata fura cat mai mult, sa se poata instraina averea tarii. Aceste fraude le-a comis cine a putut specula avantajele legale create doar pentru unii. Au inceput cei mari, din pacate, iar cei mici le-au luat exemplul. Un capitalism de jungla s-a instaurat in Romania.

Multi au amas fara locuri de munca sau pagubiti prin tot felul de absurditati. Din pacate, nu exista o reala vointa politica de a indrepta lucrurile. Iata ca varfurile masoneriei romanesti stiu exact ce fac: isi servesc superiorii in dauna romanilor.

La prima vedere, a face apologia masoneriei pe un forum ortodox inseamna fie minte inselata (de revazut Sf. Ignatie Briancianinov?) sau vadita intentie (pe bani sau pe posibilitatea de "a sta" in loja?).

Parerea personala este ca, la cantitatea de documente publicate despre masonerie si despre intentiile evidente ale sale, solicitarile de "documente" ale unor admiratori-de-masonerie (agnostici sau "vajnici" crestin-ortodocsi) sunt cel putin copilaresti. De ce oare cei care au intuit si au vrut sa probeze/au probat ceea ce nu era de spus au sfarsit in mod comun (intre altii, Serge Monaste, Bruno Wurtz)?

Pentru cine nu crede, sa cerceteze mai mult, inclusiv relatia new-age - masonerie, de ex. cine sunt (unele) din capetele (vazute) ale acesteia si care sunt principalele miscari pe care le fac zi de zi pe scena politica (apropos de ce spunea antoniap) ... Cu putina dorinta, se poate vedea cate ceva si prin realitatea retusata care ni se ofera zilnic.

Iar celor (doritori de "sortulet"?) care vorbesc despre un "El" (o fi chiar "Arhitectul"?) si care promoveaza certitudinea si increderea in detrimentul credintei, le doresc o "coborare la vulg", o spovedanie sincera si cu folos spre luminarea mintii, pentru rugaciunile Sfintilor Nicodim Aghioritul si Iustin Popovici.

Last edited by mc2009; 24.10.2010 at 22:31:24.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.10.2010, 22:48:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mc2009 Vezi mesajul
Pentru cine nu crede, sa cerceteze mai mult, inclusiv relatia new-age - masonerie, de ex. cine sunt (unele) din capetele (vazute) ale acesteia si care sunt principalele miscari pe care le fac zi de zi pe scena politica (apropos de ce spunea antoniap) ... Cu putina dorinta, se poate vedea cate ceva si prin realitatea retusata care ni se ofera zilnic.

.
Fa-ti prietene o pomana cu noi si da-ne tu un exemplu de MASON(i) pe care deja l-ai identificat si l-ai gasit vinovat de vre-o mirlanie pe plan local sau sabotaj la nivel national continental, planetar, priveste cita libertate de actiune iti acord. Considera-ne mai ignoranti si mai fara vointa-dorinta de a face pe detectivii.

Dar nu asa nume aruncate aiurea in tramvai, ci manifestari actiuni,legislatie promovata in parlament(de ex) care fac CLAR parte dintr-un plan masonic, diabolic cum il numiti voi :))))

Hai sa te vad! ! !
Reply With Quote
  #117  
Vechi 24.10.2010, 23:12:35
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Fa-ti prietene o pomana cu noi si da-ne tu un exemplu de MASON(i) pe care deja l-ai identificat si l-ai gasit vinovat de vre-o mirlanie pe plan local sau sabotaj la nivel national continental, planetar, priveste cita libertate de actiune iti acord. Considera-ne mai ignoranti si mai fara vointa-dorinta de a face pe detectivii.

Dar nu asa nume aruncate aiurea in tramvai, ci manifestari actiuni,legislatie promovata in parlament(de ex) care fac CLAR parte dintr-un plan masonic, diabolic cum il numiti voi :))))

Hai sa te vad! ! !


"Sfantul Sinod, insusindu-si concluziile din referat, hotaraste:

I. Biserica osandeste Francmasoneria ca doctrina, ca organizatie si ca metoda de lucru oculta si in special pentru urmatoarele motive:
1. Francmasoneria invata pe adeptii ei sa renunte la orice credinta si adevar revelat de Dumnezeu, indemnandu-i sa admita numai ceea ce descopera cu ratiunea lor. Ea propaga astfel necredinta si lupta impotriva crestinismului "
Reply With Quote
  #118  
Vechi 25.10.2010, 03:06:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
"Sfantul Sinod, insusindu-si concluziile din referat, hotaraste:

I. Biserica osandeste Francmasoneria ca doctrina, ca organizatie si ca metoda de lucru oculta si in special pentru urmatoarele motive:
1. Francmasoneria invata pe adeptii ei sa renunte la orice credinta si adevar revelat de Dumnezeu, indemnandu-i sa admita numai ceea ce descopera cu ratiunea lor. Ea propaga astfel necredinta si lupta impotriva crestinismului "
Serios?, si unde sunt dovezile ca ceea ce OSINDESTE este adevarat(nume, date, implicari clare in misculatii, crime, lovituri de stat?). SAU SI OSINDIRILE TREBUIE SA LE LUAM TOT din perspectiva CREDINTEI OARBE?...mie-mi miroase mai mult a fascism decit a bunavointa si mai ales ADEVAR
Reply With Quote
  #119  
Vechi 25.10.2010, 07:01:07
Amandina Amandina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

foarte multi oameni politici romani sunt masoni, oare de ce le este frica sa recunoasca acest aspect ?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 25.10.2010, 08:19:17
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Francmasonii noștri naivi gândesc, spun și scriu că francmasonii cred în Dumnezeu. Aceasta este fals. Francmasonul Bernardin, gradul 33, a declarat formal: "Dumnezeu nu trebuie niciodată să se confunde cu marele "Arhitect al Universului" ("Prejis historique du Grand Orient de France", 1909 pag. 25). Afirmația aceasta e clară și netă pentru toți francmasonii.

Fr. Sergent spunea la fel în anul 1904: "Acei care au primit o inițiere superioară știu că această formulă: Marele Arhitect al Universului, n-are, nici o valoare religioasă. Marele Arhitect al Universului, nu este deloc Dumnezeu ci în realitate este Francmasoneria Universală."

"Constituția și Codul Organic" al lojei Marelui Orient al României, care are imprimată dată calendarului iudaic 5927, contine la pag. 8 această minciună grosolană: "Francmasoneria onorează pe Dumnezeu, Puterea Supremă; sub numele de: Marele Arhitect al Universului.

Formula "Marele Arhitect al Universului", după mărturisirea unanimă a fruntașilor masoni din supremele consilii, se recunoaște că n-are nici o valoare religioasă, așa cum este propagată de ei, sau cu alte cuvinte ei nu cred deloc în Dumnezeu.

Ca să spulberăm orice urmă de îndoială, cităm aceste rânduri categorice dintr-o lucrare a lui Oswald Wirth, "Le Livre de L'Aprenti", pag. 22: "Să avem curajul să ne mărturisim religioși, să ne afirmăm apostolii unei noi religii, mai sfântă decât toate celelalte. Sa propagăm Religia Republicii."

"Francmasoneria este "Biserica lui Satan", șeful ei Suprem iși avea sediul la Roma: Lemni (francmasonul condamnat în anul 1844 ca escroc, de tribunalul din Marsilia), Nathan." (Tilloy: "Le peril judeo-masconique", Paris pag. 55).

Francmasonul Minat a scris despre acest ex-Papă din urmă masonic: "Nathan e evreu, urmaș al unei familii olandeze: Nathan la Roma este continuarea revoluției... Asemanarea numelor este fatidică. Nathan este Satan, este puterea infernală". (Revue masconnique). "În imensa sa majoritate poporul iudaic a trecut de la adorarea lui Dumnezeu la adorarea lui Satana".


Celor care sunt crestini le propun sa inceteze a le mai lua parte masonilor si le sugerez sa se preocupe mai mult de desavarsirea lor spirituala. Nu ajuta pe nimeni la mantuire sa cunoasca pe francmasoni mai departe de a-i ajuta sa stie de ce sa se fereasca. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12