Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2010, 18:34:52
SimonaP SimonaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 3
Implicit Va rog din inima !!!

Numele meu este Simona. Stiu ca ma veti citi si va rog din suflet sa va rugati pentru mama mea Anicuta Zenovia. Este bolnava, o pensie de 250 lei, nu reuseste sa-si gaseasca linistea alaturi de tatal meu, sotul ei. Este o persoana tare dificila. De ani de zile, nu se impaca. Niciodata nu s-a putut desprinde de el, n-are unde sa se duca.

Locuiesc si eu cu ei insa de o perioada eu mi-am mai gasit linistea, avandu-l alaturi pe prietenul meu ce sta intr-o garsoniera cu chirie.

Pe mama o simt la capatul puterilor, plange mult, ii este rau, ii este frica de el, ar vrea sa se mute oriunde. N-are cum! Ma doare cumplit sa-i vad mereu disperarea din ochi, numai la asta ma gandesc. Ma rog Sfantului Nectarie sa faca o minune pentru ea, pentru noi ...sa ne gasim linistea psihica, sufleteasca, sa ne dea putere si sanatate!

Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2010, 18:43:57
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Post

Tu nu ai incercat sa vorbesti cu tatal tau? Incearca, daca incerci mai ai o sansa daca nu ... .
Du-te la un maslu cu un acatist pentru ei, spune preotului si sa zica el ce mai e de facut dupa!
Dumnezeu sa va ajute si sa va de-a puterea in necazuri.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2010, 19:08:04
SimonaP SimonaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 3
Implicit

De cand ma stiu au fost discutii cu tata pe tema asta, ne-am certat urat, ani de zile, ..de cand ma stiu, mama a intentat si divortul. Degeaba! Am obosit rau! Apoi, au intervenit si rudele din partea tatalu, sa-l mai potoleasca... Se intampla minunea, dar pentru scurt timp, apoi o ia de la capat.
Inainte poate suporta altfel dar acum mama plange mult, din orice, nu vreau sa intru in detalii..dar si medicul si preotul la spovedanie i-au zis sa-l lase-n pace, sa treaca cu vederea, sa-l ierte ca este rau cu rau dar mai rau fara rau. Asa a facut, insa psihicul ei cedeaza, se roteaza.Inainte se ascundea, plangea pe ascuns, sa nu sufar si eu si din pricina ei, ca-i neputincioasa...acum nu mai poate...cu ochii in lacrimi ma priveste atat de disperata... ....Spera intr-o minune, sa stea fara el, macar la batranete fara tipete, in liniste.
Ce sa fac? Sunt si eu disperata!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2010, 19:17:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Neaparat incercati sa ii duceti pe amandoi la spovedanie si sa faceti o sfestanie in casa, sa tineti posturile, sa faceti rugaciuni si sa va incredeti numai in Dumnezeu! Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2010, 19:35:38
SimonaP SimonaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2010
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc pentru sfaturi!

Mama este credincioasa, bunica mea (mama tatalui meu) estre foarte credincioasa-tine posturi, se roaga mult, probabil de aceea a si ajuns la venerabila varsta de 89 de ani, tata o crede in Dumnezeu, dar stiu si vad clar ca atunci cand vine preotul el se inchide in camera lui. N-ai cu cine vorbi. Daca se nimereste intr-o camera c-un preot nu fuge, saruta crucea...altfel insa nu.

Nu este un om care sa se lase induplecat, este irascibil, rau de gura, certaret...nicio sansa...mai si bea cateodata. Culmea ca are suflet bun, este saritor, milos, ajuta pe altii dar ... :-( Mai nou, s-a pricopsit cu o leucemie in forma cea mai usoara, ma gandeam ca-l va mai imbuna dar este la fel. Oricum eu ma rog, mama la fel... Este atat de dificil din totdeauna ! Nu vad nicio alternativa pentru mama! Sper insa, curand, sa o vada Dumnezeu si sa o ajute sa isi poata trai linistita batranetea!Iar tata pe a lui...separat. Ma doare ca spun asta, niciun copil nu vrea ca parintii lui sa se desparta dar ce-i mai important ca pacea sufleteasca, linistea psihica a omului, in afara de dragostea fata de Cel de Sus ? Nimic!

Last edited by SimonaP; 04.07.2010 at 19:40:15.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 84 06.06.2013 22:05:48
Fericiti cei curati cu inima Adrianna Despre Sfanta Scriptura 17 22.10.2012 21:45:51
Rugaciunea din inima alexina Rugaciuni 10 17.10.2011 00:01:21
De la inima la inima eduardd Umanitare 6 14.08.2011 09:23:30
Casa in inima bucovinei soranalov Stiri, actualitati, anunturi 1 02.08.2010 15:31:37