Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 14.04.2009, 02:03:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nina draga, dar italienii sunt fratii nostri buni dupa tata...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 14.04.2009, 04:27:26
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Nina draga, dar italienii sunt fratii nostri buni dupa tata...
Sigur, inteleg.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #93  
Vechi 14.04.2009, 07:21:13
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Silvia, dar nu numai regele a primit bani sau casa inapoi; sunt multi care au beneficiat de retrocedari.
[COLOR=green]Știu. Sunt informată. Cunosc lumea în care trăiesc. În cazul multora s-a făcut un act de dreptate. Oamenii n-au cerut despăgubiri pentru nimic ci pentru ceea ce, abuziv, li s-a luat. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Numai că noi, aici, discutăm despre rege, un rege care ar trebui sa-și iubească poporul, să-l înțeleagă și să-l ajute. Ori, ce a făcut Mihai? [/COLOR]
[COLOR=green]Da' am mai spus și n-are sens să mai repet...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #94  
Vechi 14.04.2009, 09:03:12
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Nu voi pune stampila pe un membru al casei regale nici sa stiu ca nu am ce manca. Prefer sa mor ori sa-mi tai mana si nu as face asa ceva pentru banii pe care Mihai i-a pretins si i-a primit de la statul roman... Toti sunt la fel - oportunisti - traiesc ca niste paraziti, pe spinarea unui popor batut de soarta si de Dumnezeu.[/COLOR]
Draga Silvia,
Iti admir tenacitatea ,chiar daca este indreptata impotriva casei regale.In definitiv fiecare are dreptul la opinie.
Acesta tenacitate este binevenita ,ni se va cere sa ne lepadam de Hristos in schimbul unei farfurii de mancare .
Reply With Quote
  #95  
Vechi 14.04.2009, 12:08:41
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Unhappy

frumoase cuvinte,sora silvia.chiar minunate
Reply With Quote
  #96  
Vechi 14.04.2009, 15:35:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Știu. Sunt informată. Cunosc lumea în care trăiesc. În cazul multora s-a făcut un act de dreptate. Oamenii n-au cerut despăgubiri pentru nimic ci pentru ceea ce, abuziv, li s-a luat. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Numai că noi, aici, discutăm despre rege, un rege care ar trebui sa-și iubească poporul, să-l înțeleagă și să-l ajute. Ori, ce a făcut Mihai? [/COLOR]
[COLOR=green]Da' am mai spus și n-are sens să mai repet...[/COLOR]
Sigur ca discutam despre rege; faceam doar o analogie. Nu stiu pe ce se bazeaza parerea ta despre casa regala; i-ai intalnit, ai vorbit cu ei? Eu am avut onoarea de a-i intalni si inca imi aduc aminte de costumul vechi, purtat cu demnitate pe care il avea regele pe el. Regina Ana, deasemeni o rochie purtata si raspurtata. Printesea Margareta mi s-a parut deosebit de calda si comunicativa, iar Radu Duda un gentleman adevarat. Dar asta desigur e parerea mea. Dumnezeu i-a smerit in fel si chip, toata viata dupa abdicare. Cine a avut curiozitatea de a le citi viata, stie ca au crescut gaini in Anglia. Daca ar fi plecat cu trenul de aur ar mai fi fost obligati sa munceasca la cresterea gainilor? Evident ca nu.
Daca ai vrea cu adevarat sa stii, au facut multe pentru romani, dar asta numai daca vrei sa stii. Dar daca parerea ta e formata si nu vrei sa o schimbi, atunci nici o tona de dovezi nu te vor convinge. Poate un singur lucru ar fi graitor: implicarea in politica a A.S. Radu Duda. Si eu sunt curioasa cati il vor alege, caci suntem indoctrinati ca popor pana in maduva oaselor si nu ne stim interesul. E greu sa ne desprindem de comunism, pe care il mai inhalam inca prin toti porii, dandu-le vechilor comunisti posibilitatea de a-si bate joc in continuare de romani. Strangeti bine cureaua, caci va fi si mai greu!
Reply With Quote
  #97  
Vechi 14.04.2009, 17:40:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sigur ca discutam despre rege; faceam doar o analogie. Nu stiu pe ce se bazeaza parerea ta despre casa regala; i-ai intalnit, ai vorbit cu ei? Eu am avut onoarea!
[COLOR=green]Anca, eu credeam ca mi-ai citit argumentatia, dar se vede că nu. E postarea nr 6, din 10 apr: [/COLOR]
Citat:
[COLOR=#008000]In istoria universala nu s-a pomenit pana acum ca un rege sa ceara, sa pretinda poporului, "despagubiri" de zeci de milioane de dolari/euro si proprietati, asa cum a facut-o regele acesta.

Sunt milioane de romani-pensionari care traiesc extrem de greu, dintr-o pensie de mizerie, dupa o viata grea, de munca si sacrificii. A venit acest nedemn care, ca venetic, ca strain de neam, nu poate sa inteleaga durerea unui popor blestemat, oropsit si a cerut "despagubire". Pentru ce "despagubire"? Ce a facut sa merite, sa ceara "despagubire"? Cum a putut intinde mana aceea care-i tremura de batranete ca sa primeasca bani nemunciti, nemeritati, cand batranii nostri mor de saracie si de indiferenta autoritatilor?[/COLOR]

[COLOR=green]O sa spui poate ca nu e vinovat el, care a cerut ci cei care i-au dat. Vina le apartine in egala masura... Liberalii au dat, ca doar nu au dat din buzunarul lor, acum il vor pe ginerele Duda presedinte pentru ca au nevoie de o marioneta la Cotroceni ca sa-si faca jocurile lor murdare.[/COLOR]

[COLOR=green]Din Romania inca se mai poate fura, Romania inca este bogata dar linistea hotilor a fost tulburata de Basescu...[/COLOR]
[COLOR=green]Eu n-o tin langa pentru că sunt tâmpită sau insensibilă la nou ori pentru că nu cunosc istoria. Am argumente și în afară de acestea. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De la alegerea lui Duda ca presedinte al României pana la monarhie nu este decat o schimbare de direcție, atat! Si ce facem? Franta a scapat de monarhie la 1789 si noi, în anul de gratie 2009, regresam, adoptam un sistem vechi, perimat, aproape repudiat. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Sigur, nu eu hotărăsc soarta României ci noi, românii. Eu sunt doar un vot care poate hotari sau... nu... Dar, nu voi fi niciodata de acord ca tara mea, oamenii acestia sa ajunga slugile unor venetici care, timp de 50 de ani de comunism, nu au facut nimic pentru romani. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Te vei convinge ca Duda este omul lui Patriciu, omul liberalilor. Nu se poate sa nu-și dea vreounul cu stângul în dreptul în perioada campaniei...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #98  
Vechi 14.04.2009, 17:42:27
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Draga Silvia,
Iti admir tenacitatea ,chiar daca este indreptata impotriva casei regale.In definitiv fiecare are dreptul la opinie.
Acesta tenacitate este binevenita ,ni se va cere sa ne lepadam de Hristos in schimbul unei farfurii de mancare .
[COLOR=green]Mulțumesc mult. M-am format cât am lucrat pentru un politician. [/COLOR]
[COLOR=green]Tenacitatea m-a caracterizat dintotdeauna.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #99  
Vechi 14.04.2009, 18:45:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi chiar mai credeti ca puteti schimba prin alegeri ceva?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.04.2009, 18:54:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Eu am avut onoarea de a-i intalni si inca imi aduc aminte de

costumul vechi, purtat cu demnitate pe care il avea regele pe el. Regina Ana,

deasemeni o rochie purtata si raspurtata.

Anca, nu inteleg cum de ai putut sa pici intr-o asemenea plasa, la cita experienta ai in imagini false si manipulari de imagine.

Acesti indivizi stau, la propriu, pe saci de bani, banuiesc ca bat miliardul de euro, si ei defileaza "smeriti" in costumele lor din '44-a. Sa le fie rusine ca umbla in cirpe si rochii raspurtate, cita lipsa de demnitate, chipurile sa "se coboare la nivelul oamenilor".

Doamne, cita circoteca, incredibil, iar noi naivii cadem in mrejele lor.

Multumim pentru acest detaliu deosebit de semnificativ.

Inteleg ca in cei 50 ani nu au putut face nimic pentru Romania dar in ultimii 20 ce au facut Anca in afara de a sta prin procese de retrocedare a absolut tuturor "caramizilor"?

Sa-ne si noua citeva dovezi documentate al re-investirii acestor bani storsi ianpoi in comunitatea romaneasca.

Spuneai de retrocedarile din Grecia si regele lor, si ce-i cu asta?...la fel de avari si mirsavi sunt si acolo...Intreaba-i pe grecii de rind cind ai ocazia. Acestea sunt unlele din conditiile aderarii la UE, care tradus in EURO, inseamna miliarde de Euro inapoi in vest, stoarse de pe spinarile acestor state amarite
Numai ca un Dumnezeu exista, si dupa cum vezi banii lor tipariti fara acoperire incep sa se duca pe apa simbetei
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea Radu Voda modoran mariana Intrebari utilizatori 7 21.04.2012 22:29:43
radu voda cristina mioara Generalitati 1 28.07.2011 21:11:10
Candidatura domnului Remus Cernea la presedintia Romaniei hmiron Generalitati 4 02.09.2009 15:16:02
RADU URMEAZA SA FIE OPERAT! radulia Umanitare 2 18.05.2008 21:00:54