Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1251  
Vechi 16.02.2010, 11:59:08
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Ateismul, necredinta este o capcana mintala, un fenomen psihologic care probabil încearca pe fiecare om în anumite momente.
Pe cand viata traita cu ochiu' la lista de pacate e libertate totala.

De ce citezi biblia? Parca ziceai ca nu e toata adevarata. De unde care sunt partile adevarate si care nu?

Citat:
Alta capcana e ideea ca s-ar putea ca alta religie decât a ta sa fie adevarata. La aceasta trebuie sa-ti raspunzi cu "daca alta e adevarata ma va lamuri Dumnezeu".
Iti dai seama ca, cel mai probabil, singurul motiv pentru care esti ortodox e ca te-ai nascut aici.

Citat:
Nu are sens sa începi sa studiezi diversele credinte.
Normal. Nu care cumva sa te smintesti, in timp ce incerci sa iti largesti un pic orizontul cunoasterii.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #1252  
Vechi 16.02.2010, 12:00:44
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Capitolul 11, despre credinta, din Epistola catre Evrei:


1. Iar credința este încredințarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute.
2. Prin ea, cei din vechime au dat buna lor mărturie.
3. Prin credință înțelegem că s-au întemeiat veacurile prin cuvântul lui Dumnezeu, de s-au făcut din nimic cele ce se văd.
4. Prin credință, Abel a adus lui Dumnezeu mai bună jertfă decât Cain, pentru care a luat mărturie că este drept, mărturisind Dumnezeu despre darurile lui; și prin credință grăiește și azi, deși a murit.
5. Prin credință, Enoh a fost luat de pe pământ ca să nu vadă moartea, și nu s-a mai aflat, pentru că Dumnezeu îl strămutase, căci mai înainte de a-l strămuta, el a avut mărturie că a bine-plăcut lui Dumnezeu.
6. Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută.
7. Prin credință, luând Noe înștiințare de la Dumnezeu despre cele ce nu se vedeau încă, a gătit, cu evlavie, o corabie spre mântuirea casei sale; prin credință el a osândit lumea și dreptății celei din credință s-a făcut moștenitor.
8. Prin credință, Avraam, când a fost chemat, a ascultat și a ieșit la locul pe care era să-l ia spre moștenire și a ieșit neștiind încotro merge.
9. Prin credință, a locuit vremelnic în pământul făgăduinței, ca într-un pământ străin, locuind în corturi cu Isaac și cu Iacov, cei dimpreună moștenitori ai aceleiași făgăduințe;
10. Căci aștepta cetatea cu temelii puternice, al cărei meșter și lucrător este Dumnezeu.
11. Prin credință, și Sara însăși a primit putere să zămislească fiu, deși trecuse de vârsta cuvenită, pentru că ea L-a socotit credincios pe Cel ce făgăduise.
12. Pentru aceea, dintr-un singur om, și acela ca și mort, s-au născut atâția urmași - mulți "ca stelele cerului și ca nisipul cel fără de număr de pe țărmul mării".
13. Toți aceștia au murit întru credință, fără să primească făgăduințele, ci văzându-le de departe și iubindu-le cu dor și mărturisind că pe pământ ei sunt străini și călători.
14. Iar cei ce grăiesc unele ca acestea dovedesc că ei își caută lor patrie.
15. Într-adevăr, dacă ar fi avut în minte pe aceea din care ieșiseră, aveau vreme să se întoarcă.
16. Dar acum ei doresc una mai bună, adică pe cea cerească. Pentru aceea Dumnezeu nu Se rușinează de ei ca să Se numească Dumnezeul lor, căci le-a gătit lor cetate.
17. Prin credință, Avraam, când a fost încercat, a adus pe Isaac (jertfă). Cel ce primise făgăduințele aducea jertfă pe fiul său unul născut!
18. Către el grăise Dumnezeu: "Că în Isaac ți se va chema ție urmaș".
19. Dar Avraam a socotit că Dumnezeu este puternic să-l învieze și din morți; drept aceea l-a dobândit înapoi ca un fel de pildă (a învierii) Lui.
20. Prin credința despre cele viitoare a binecuvântat Isaac pe Iacov și pe Esau.
21. Prin credință Iacov, când a fost să moară, a binecuvântat pe fiecare din fiii lui Iosif și s-a închinat, rezemându-se pe vârful toiagului său.
22. Prin credință Iosif, la sfârșitul vieții, a pomenit despre ieșirea fiilor lui Israel și a dat porunci cu privire la oasele sale.
23. Prin credință, când s-a născut Moise, a fost ascuns de părinții lui trei luni, căci l-au văzut prunc frumos și nu s-au temut de porunca regelui.
24. Prin credință, Moise, când s-a făcut mare, n-a vrut să fie numit fiul fiicei lui Faraon,
25. Ci a ales mai bine să pătimească cu poporul lui Dumnezeu, decât să aibă dulceața cea trecătoare a păcatului,
26. Socotind că batjocorirea pentru Hristos este mai mare bogăție decât comorile Egiptului, fiindcă se uita la răsplătire.
27. Prin credință, a părăsit Egiptul, fără să se teamă de urgia regelui, căci a rămas neclintit, ca cel care vede pe Cel nevăzut.
28. Prin credință, a rânduit Paștile și stropirea cu sânge, ca îngerul nimicitor să nu se atingă de cei întâi-născuți ai lor.
29. Prin credință au trecut israeliții Marea Roșie, ca pe uscat, pe care egiptenii, încercând și ei s-o treacă, s-au înecat.
30. Prin credință, zidurile Ierihonului au căzut, după ce au fost înconjurate șapte zile.
31. Prin credință Rahav, desfrânata, fiindcă primise cu pace iscoadele, n-a pierit împreună cu cei neascultători.
32. Și ce voi mai zice? Căci timpul nu-mi va ajunge, ca să vorbesc de Ghedeon, de Barac, de Samson, de Ieftae, de David, de Samuel și de prooroci,
33. Care prin credință, au biruit împărății, au făcut dreptate, au dobândit făgăduințele, au astupat gurile leilor,
34. Au stins puterea focului, au scăpat de ascuțișul sabiei, s-au împuternicit, din slabi ce erau s-au făcut tari în război, au întors taberele vrăjmașilor pe fugă;
35. Unele femei și-au luat pe morții lor înviați. Iar alții au fost chinuiți, neprimind izbăvirea, ca să dobândească mai bună înviere;
36. Alții au suferit batjocură și bici, ba chiar lanțuri și închisoare;
37. Au fost uciși cu pietre, au fost puși la cazne, au fost tăiați cu fierăstrăul, au murit uciși cu sabia, au pribegit în piei de oaie și în piei de capră, lipsiți, strâmtorați, rău primiți.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #1253  
Vechi 16.02.2010, 12:02:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Purtatorul de cuvant al BOR a declarat ca Pamantul are 6000 de ani. Sau pe acolo. Dovezile arata cu totul altceva. Nu se cheama asta negare a realitatii? Sau rationalizam iar, cu texte gen "dzeu a facut lumea sa para mai veche, dar de fapt are 6000 de ani?"
Da.Nu ai auzit ca timpul e relativ?Si pun pariu ca exista oameni chiar de stiinta care pot aclama sau au aclamat ca nu exista "timp", sau a fost o vreme cand nu a existat timp.Referindu-se doar la planeta Pamant si la existenta vietii noastre pe planeta nu pot zice ca a gresit.Oricum sunt alti teologi care afirma ca pamantul are mai mult de 6000 de ani(tot in randul miilor) si unii care chiar impartasesc aceasi opinie cu oamenii de stiinta.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
O teorie stiintifica nu e ceva in ceea ce crezi, ci ceva ce accepti, sau respingi, bazat pe dovezi.

De pe wiki citire:
"...in the scientific community there is essentially universal agreement that the evidence of evolution is overwhelming, and the scientific consensus supporting the modern evolutionary synthesis is nearly absolute..."

iti aduci aminte de lista cu savanti al caror nume e Steve?
Deocamdata nici o dovada stiintifica ca omul si maimuta ar avea un stramos comun.Toate fosilele gasite , unele mai ciudate ca altele nu arata nimic altceva decat ca apartin unor maimute, cu creier de maimuta, cu alungiri ale mainilor caracteristice maimutelor, a mersurilor in maini si a cataratului in pom.In engleza daca googlelesti ai sa gasesti destule site-uri cu "missing links" :) in legatura cu subiectu asta.Nu stiu despre ce Steve vorbesti.Stiai ca si tu poti sa adaugi pe wikipedia ce vrei tu? :) Mai mult sau mai putin obiectiv.


Citat:
Stiinta lucreaza cu datele pe care le are la un moment dat. Pe masura ce nivelul de intelegere si cunoastere avanseaza, e normal ca unele lucruri considerate corecte sa fie declarate incorecte.

Asta e un argument pro stiinta, nu contra ei, dar se para ca nu iti dai seama. Acest mecanism de auto-corectie este exact ceea ce produce progresul in stiinta. Religia e la celalalt pol: inchistata in dogme, neaga realitatea sau incearca sa ii reduca la tacere pe cei care contesta dogma, bazat pe dovezi (vezi Inchizitia).
Pai si ce ne-ar face sa credem ca acum a dat de cap lucrurilor?Oare cate cutiute va mai gasi in interiorul cutiilor?Si daca sunt asa de multe hibe si restructurari si contraziceri ce ne-ar face sa credem ca stiinta asta e si adevarata?Vezi ca incurci oalele aici, Biserica Ortodoxa nu a avut nimic de-a face cu Inchizitia.



Citat:
Irelevant. Ce este relevant insa, pentru subiectul despre care discutam, este ca a avea dreptate sau nu se bazeaza doar pe argumentele aduse, nu pe numele din spatele lor.
Daca s-au contrazis care a avut dreptate pana la urma? :)

Citat:
Astept sa imi spui despre contributiile crestinismului la imbunatatirea conditiei umane.
Contributiile crestinismului sunt mai ales de natura spirituala(sufleteasca) , nu de natura materiala.Crestinismul putem zice ca a contribuit la dezvoltarea valorilor umane.

Unul din motivele pentru care ne "legam" de biblie este pentru ca ne tot lovim de citate din ea, folosite pentru a justifica una, alta.

Mai mult, e esential sa aducem biblia in discutie, avand in vedere ca sta la radacina crestinismului. Nu imi spune ca nu e asa, avand in vedere cat de central e personajul Isus, si cat de putin e mentionat in afara bibliei.



N-ai inteles. Ma refeream la faptul ca ar fi de preferat ca dumnezeu sa se concentreze pe a rezolva treaba cu cutremurul, chiar daca ii ia un an intreg, asa insemnand "ratarea" focului sfant.



Siiiguuur. Ai citit Vechiul Testament? E tot numai o iubire si o bunatate.[/quote]

http://en.wikipedia.org/wiki/Josephus_on_Jesus
http://en.wikipedia.org/wiki/Tacitus_on_Christ
http://en.wikipedia.org/wiki/Census_of_Quirinius
http://en.wikipedia.org/wiki/Crucifixion_eclipse
  #1254  
Vechi 16.02.2010, 12:02:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Deci tu te ghidezi dupa ceea ce-ti place, nu cauti sa ai o atitudine obiectiva fata de realitate, asa cum pretinzi în alte mesaje.
Cea mai obiectiva atitudine fata de realitate o are stiinta.
Caut deci sa am o atitudine cit mai obiectiva fata de realitate care, din fericire pentru mine, se potriveste cu ceea ce imi place :)
  #1255  
Vechi 16.02.2010, 12:05:12
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cea mai obiectiva atitudine fata de realitate o are stiinta.
Caut deci sa am o atitudine cit mai obiectiva fata de realitate care, din fericire pentru mine, se potriveste cu ceea ce imi place :)
Dar refuzi sa accepti dimensiunea duhovniceasca a existentei. Deci nu esti obiectiv.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
  #1256  
Vechi 16.02.2010, 12:06:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Da.Nu ai auzit ca timpul e relativ?Si pun pariu ca exista oameni chiar de stiinta care pot aclama sau au aclamat ca nu exista "timp", sau a fost o vreme cand nu a existat timp.Referindu-se doar la planeta Pamant si la existenta vietii noastre pe planeta nu pot zice ca a gresit.Oricum sunt alti teologi care afirma ca pamantul are mai mult de 6000 de ani(tot in randul miilor) si unii care chiar impartasesc aceasi opinie cu oamenii de stiinta.
Relativitatea timpului nu se refera la asta.
Si nu poti spune ca a fost o vreme cind nu era timp, e un nonsens
  #1257  
Vechi 16.02.2010, 12:06:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dar refuzi sa accepti dimensiunea duhovniceasca a existentei. Deci nu esti obiectiv.
Sint cel mai obiectiv
  #1258  
Vechi 16.02.2010, 12:07:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cea mai obiectiva atitudine fata de realitate o are stiinta.
Caut deci sa am o atitudine cit mai obiectiva fata de realitate care, din fericire pentru mine, se potriveste cu ceea ce imi place :)
Se potriveste cu ceea ce-ti place, tocmai pentru ca te limitezi la ceea ce-ti place, in consecinta, fie ca suntem credinciosi sau nu, facem ceea ce ne pasioneaza si ne insufleteste, caci, oricat de nonfictionala este stiinta, pana la urma tot din pasiune pentru cunoastere si cercetare se intrupeaza.
Deci, suntem niste ipocriti care refuzam sa apelam la empatie, cel credincios se bate cu pumnul in piept ca este virtuos, cand, de fapt, pasiunea ii confera energia necesara pentru a-si urma drumul spiritual, tot astfel si pentru cel necredincios care, nestapanit de pasiune, nu poate patrunde calea spre intelegerea si interesul spiritual.
Si, deci...ai impresia ca esti obiectiv.
Cat despre realitate, patrunde-o mai profund si vei vedea ca nu este nici obiectiva si nici subiectiva, doar o realitate complexa, de altfel, plina de legi si lipsa de legi, o realitate care trebuie tratata cu aceiasi ambiguitate si confuzie, mai degraba trebuie ignorata daca, chiar tii la individualitate si originalitate.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 16.02.2010 at 12:14:37.
  #1259  
Vechi 16.02.2010, 12:13:03
Alexandra Vieriu Alexandra Vieriu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Locație: katerini,Grecia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Thumbs down esti de iad

Baiete esti de IAD.TI-O SPUN DIN PROPRIE EXPERIENTA SI ORICE MI-AI SPUNE NU CRED.Cu citiva ani in urma,multi, am fost in razboi in Irak si cu o seara inainte sa plec in misiune mi-a aparut in vis bunicul meu care este plecat in lumea celo drepti,iar in timpul vietii lui am avut o relatie mai speciala,adica nu bunic-nepot ci o relatie de prietenie.Sa trecem mai departe:deci in seara cu pricina mi-a aparut in vis si mi-a zis sa am grija unde pun piciorul.A venit si ziua a-II-a,am plecat in misiune impreuna cu un soldat de la puscasii marini U.S.A si m-am oprit sa-mi leg sireturile de la bocanc.La citeva secunde puscasul marin a fost spulberat de explozia minei pe care calcase,iar eu m-am ales doar cu o rana usoara la picior si multumita acelui vis TRAIESC.




SOTUL ALEXANDREI VIERIU.
  #1260  
Vechi 16.02.2010, 12:17:49
demirel137's Avatar
demirel137 demirel137 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2009
Locație: Corbeanca
Religia: Ortodox
Mesaje: 16
Post generalizez o chestie testata

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
De ce generalizezi?
Nu stiu exact in ce domeniu lucrezi, insa eu sunt intr-un domeniu in care ceea ce stii te ajuta sa termini programul de lucru cu bine. Si am vazut foarte clar si am fost atent la chestia asta, lipsa unei informatii si stiinta de a aplica acea informatie face ca omul sa fie speriat, pierdut, stresat. Si nu ma bazez pe o simpla intamplare ci pe un studiu personal de aproape 3 ani. Am fost atent ulterior si in afara programului, ce reactii au oamenii in diferite situatii limita. Daca vei fi atent la cei din jur, vei vedea ca nu vorbesc ca sa nu tac.
__________________
Carpe Diem !
"Pe unii inteligenta ii urmareste, dar ei sunt mult mai rapizi!"
"Nu iti fa griji nu esti complet inutil. Cel putin servesti ca un exemplu negativ pentru ceilalti!"
"Exista lucruri imposibil de realizat si stim asta, insa vine unul care nu stie si le realizeaza!"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58