Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 25.03.2015, 22:31:56
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mihai, dar sa stii ca eu totusi cred in continuare ca doar biserica ortodoxa este corabia mantuirii :)

Poate tu totusi intelegi ca paradoxul asta este insa functional.
ESTE funcțional. Și eu cred că doar Biserica Catolică este corabia mântuirii.

Și totuși - fiul meu este ortodox. Mâine dimineață merge cu clasa, cu profesorul de religie și cu învățătoarea, să se împărtășească, la biserica ortodoxă din cartier. N-am nicio problemă, dimpotrivă, sunt bucuros.

Cât a fost mic de tot am avut o bonă - credincioasă ortodoxă de zile mari - care l-a dus în multe rânduri, cel puțin săptămânal, la biserica pe care o frecventa ea. Așa am ajuns și eu la parohia respectivă, și - nota zece...

Eu i-am dăruit bonei o carte rară despre istoricul Liturghiei Sf. Ioan Hrisostomul, ea mi-a adus de la Ierusalim, unde a fost în pelerinaj, o icoană cu Maica Domnului și niște cruciulițe din lemn de măslin.

Cât m-am bucurat eu că m-am învredicit să-mi pun la gât o cruce din lemn din Țara Sfântă, atâta s-o bucurat și ea de cartea de la mine.

Mai am un prieten, foarte bun, prieten de peste 20 de ani, din adolescență. Nominal, băiatul e ateu. Acuma doi ani, a fost în vacanță la Roma. A venit la mine cu un rozariu cu poza Fericitului Ioan Paul al II-lea. Un dar sincer. Anul trecut s-a însurat - i-am făcut cadou de nuntă o Biblie Anania, cu specificația că, ateu sau credincios, Biblia, într-o traducere cât mai bună n-are voie să lipsească din casa nimănui.

Anul ăsta, a botezat-o pe fiica lui, și m-a chemat expres la biserică, la slujbă; alți cunoscuți, mai puțin religioși, n-au fost, omul, deși a făcut botezul mai mult din obligație socială, s-a bucurat în mod vizibil că m-am dus.

Nu știu, pentru mine, care am fost ateu timp de mai bine de 30 de ani, creștinismul e ceva de genul ăsta. Unii și alții care ne mișcăm încet către Dumnezeu.
  #412  
Vechi 25.03.2015, 22:43:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ups... Mihai, touche! En garde! :)
În ce te privește, BOTOȘ REMUS EMILIAN, atâta vreme cât nu vei recunoaște că ai mințit, susținând că nu ești BOTOȘ REMUS EMILIAN, n-am ce altceva să vorbesc. Toată pseudo-teologhia ta nu valorează nimic în gura unui mincinos.
  #413  
Vechi 25.03.2015, 22:51:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot ce dai citate se rezuma practic la ce a spus Sf. Ciprian.
Insa concluzia ta, personala (ma rog, si a lui Emilian al nostru) "doar ortodocsii se mantuiesc" din pacate, pentru orgoliile voastre de pretinsi teologi, nu se gaseste in teologia ortodoxa.
Si mai spui de altii sa-si ia pastilele, cand tu nu vezi ce scrie negru pe alb. Acelea sunt catehisme, sau pastorii pe care ii citesti nu scriu de catehisme? Asta nu inseamna ca nu exista, nu-i lua ca infailibili. Buna tactica, prefa-te orb. Eu ti-am spus ca degeaba iti dau citate, tu o iei cum te-ai obisnuit, te gandesti tu putin si ai gasit adevarul. Nu ai nevoie de citate si sfinti, doar gandirea ta e deasupra oricarei screri lumesti (pana si asta ai luat-o de la neoprotestanti, ei cred ca sunt luminati de har, direct de la sursa, deci ce gandesc e adevarul).
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aham, deviatii inutile de la subiect care in ochii tai probabil te fac sa te simti doct, dar de fapt ascund adevarul si anume, ca nu ai nimic consistent de replicat la niste probleme de logica si bun simt care ti s-au ridicat.
Nu e mare filozofie sa vezi ca ignor userul, avand in vedere experientele din trecut si pierderea de vreme. E cam acelasi aluat ca tine, doar pentru balacareala. Te-am intrebat si pe tine daca te intereseaza subiectul sau scrii doar ca sa te balacaresti, ca intotdeauna. Sa nu pierd timpul degeaba. Desi stiu care era raspunsul, am zis sa-ti scriu 1-2 mesaje, sa nu spui ca nu stii.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai ales ca practic pui la indoiala atat dreptatea cat si bunatatea lui Dumnezeu si implicit si mantuirea oferita TUTUROR oamenilor.
Stii tu, ca sectarul de rand.
Aici faci o gluma involuntara. Ceea ce spui tu tine (ca de obicei) de invatatura protestanta. dar tu nu stii si crezi ca e invers, tine de ortodoxie si ceilalti spun gresit. Mantuirea oferita tuturor oamenilor este ceva in protestantism (ceea ce crezi si tu) si altceva in ortodoxie. Te-as lasa sa cauti, dar stiu ca, desi nu ai cunostinte, esti si foarte lenes si n-ai citi nici 10 randuri din sf. Serafim, cu atat mai mult sa cauti pe net vreun articol si, extrem de dificil, sa-l si citesti. Mantuirea oferita tutror oamenilor nu inseamna ca automat are efect asupra tuturor oamenilor (ca in protestantism, cum ti-am spus data trecut dar nu ai inteles), ci e vorba de mantuirea obiectiva si subiectiva. restul te las sa cauti, poate te obisnuiesti sa nu mai primesti totul de-a gata si apoi sa faci pe desteptul.
Ti-am vorbit in limbajul pe care il intelegi tu, singurul. Te las sa socializezi cu coreligionarii tai. Nu trebuia sa te mai obosesti sa reintri pe forum, doar pentru balacareala.
  #414  
Vechi 25.03.2015, 23:11:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mihai, :) nu confirm și nu infirm, numele meu din viața reală. Aici sunt Igor. Și-atât, mie îmi ajunge. Nu vreau să te convertesc, n-am putere, și nici har, ci doar mărturisesc Adevărul.
Eventual, vi la magazinul bisericesc, la mine, și stăm de vorbă la un pahar de ce vrei tu pt tine și de apă tonică Schweaps, sau vitamine efervescente pentru mine.

Dar să știi că n-am mințit cu nimic, în nici un post de-al meu, niciodată.

Cu adevărat extraordinare și prea frumoase experiențele tale de viață creștină, Mihai.

Dar cum poți spune că știi că catolicismul apusean e corabia mântuirii, când tu, peste 30 de ani, ai fost ateu ?
Asta înseamnă că abea cunoști puțină dogmatică, patristică, istorie și versete din Biblie.

Nu te condamn cu nimic, dar să știi că ai o datorie, dacă ai devenit creștin.
"Crede și nu cerceta", nu există în Biblie, e o lozincă iezuită, din Evul Mediu.

În Ortodoxie, e invers. Biblic: "cercetați duhurile care vin asupra voastră, că nu toate sunt de la Dumnezeu." Le cercetăm cu rugăciune și lacrimi de pocăință și mai multe.

Deci ai fost chemat. Acum mai depinde să fi și ales, pentru Împărăția Cerurilor. Că spune Biblia: "mulți chemați, puțini aleși". Depinde în întregime de tine.

Catolicitatea are inchiziția, azi secretă, are cruciadele, crimenele abominabile, are primatul papal, purgatoriul, care nu sunt biblice, se dă doar azima, adică trupul, la Împărtășanie, ceea ce din nou, nu-i biblic, și chiar anti-biblic, că spune "trupul și sângele" pentru cei ce moștenesc viața veșnică. Deci ei opresc viața veșnică pentru oameni, dându-le doar trupul. Și pun și mâna pe azima aia, când o bagă în gura omului și multe altele.

De ce alegi franco-latinii ? Doar pentru că ei sunt un miliard și noi, creștinii, suntem aproximativ 400 de milioane ?

Dar în Biblie spune: "Nu te teme, turmă mică, pentru că Tatăl vostru a binevoit să vă dea vouă împărăția." - Luca 12, 32.
Și mai spune:
"Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află." - Matei 7, 13-14

Uite cât de PUȚINI se mântuiesc:

Și I-a zis cineva: Doamne, puțini sunt, oare, cei ce se mântuiesc? Iar El le-a zis:
Siliți-vă să intrați prin poarta cea strâmtă, că mulți, zic vouă, vor căuta să intre și nu vor putea. După ce se va scula stăpânul casei și va încuia ușa și veți începe să stați afară și să bateți la ușă, zicând: Doamne, deschide-ne! și el, răspunzând, vă va zice: Nu vă știu de unde sunteți (...) Nu știu de unde sunteți. Depărtați-vă de la mine toți lucrătorii nedreptății. - Luca 13, 23-25

Fi înțelept, Mihai, că timpu-i scurt. Mult prea scurt.

Cercetează concret și viu. Întreabă-te, frământă-te. Dacă îți pasă cu adevărat de mântuirea ta, atunci "caută și vei găsi, cere și ți se va da, bate și ți se va deschide", spune Biblia.

Am făcut și eu exact așa, cercetând minuțios întreg creștinismul: catolicismul, ortodoxia, protestantismul, islamismul, budismul, hinduismul.

Și mi-a rezultat Ortodoxia. Sincer. Și am rămas uimit și fascinat de frumusețea ei. Ortodoxia, pentru mine, e cel mai mare dar, cadou, ce mi l-a dat Dumnezeu. Mai mare ca însăși viața și suflarea din pieptul meu. Pentru că am ajuns să cunosc atâta frumusețe și plinătate, nu pot fi îndeajuns de recunoscător vreodată...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.03.2015 at 23:15:20.
  #415  
Vechi 25.03.2015, 23:12:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai mai dat copy/paste la chestia asta, incepi sa semeni teribil cu tovarasu' Emilian.
Intelege ca pe nici un rand de acolo nu scrie "doar ortodocsii se mantuiesc".
Am uitat sa raspund la asta. E vorba strict de ce spune teologul englez, ca nu se stie cine face parte din Biserica si pana unde se intinde.
  #416  
Vechi 25.03.2015, 23:15:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, Cătălin, Homiakov, e singurul teolog care nu trebuia dat, el fiind eretic ecumenist, dar acel citat, mi-a plăcut de la el :)
Nu este eretic, eretici sunt cei care sunt si condamanti de Biserica. Poate cineva sa sustina o erezie, din nestiinta si sa ajunga sfant.
Iar de ecumenism nu auzise, ca a murit in 1860.
  #417  
Vechi 26.03.2015, 08:11:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mihai.
Remus Botos Emilian, eu cu tine nu am ce discuta pana nu recunosti si-ti ceri iertare pentru ca ne-ai mintit pe toti.
  #418  
Vechi 26.03.2015, 09:13:34
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihai, ce ai postat, despre apropiatii tai si credintele lor, e unul din cele mai miscatoare, profunde si personale postari de pe acest forum.
  #419  
Vechi 26.03.2015, 09:29:13
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Remus Botos Emilian, eu cu tine nu am ce discuta pana nu recunosti si-ti ceri iertare pentru ca ne-ai mintit pe toti.
Spovedania si pocainta in public nu trebuie sa se faca. Paradoxal, Igor n-are
nici o obligatie sa faca asta.Aici este un forum, nu-i politie si nici confesional.

Citat:
În ce te privește, BOTOȘ REMUS EMILIAN, atâta vreme cât nu vei recunoaște că ai mințit, susținând că nu ești BOTOȘ REMUS EMILIAN, n-am ce altceva să vorbesc. Toată pseudo-teologhia ta nu valorează nimic în gura unui mincinos.
Acum exagerezi.Uite eu o sa continui sa vorbesc cu el.Nu ma intereseaza cum decide sa-ti traisca viata fiecare.
E treaba lui.Aici pe forum discutam despre subiecte nu identitati.Despre identati se ocupa organele de ancheta.

Last edited by oaie_cugetatoare; 26.03.2015 at 09:32:46.
  #420  
Vechi 26.03.2015, 09:30:00
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Remus Botos Emilian, eu cu tine nu am ce discuta pana nu recunosti si-ti ceri iertare pentru ca ne-ai mintit pe toti.
Am spus ce era de spus, înțelegi cât vrei și cât poți, cât ai în inimă, în tărtăcuță, în credință și trăire, aplicarea de zi cu zi.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Subiect închis