Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.01.2010, 16:56:36
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudormarius Vezi mesajul
buna la toti...am o intrebare si as dori sa aflu un raspuns sincer, as fi bucuros daca mi-ar raspunde un preot ortodox!Am inceput sa ma vad cu o fata, ne dorim foarte mult sa fim impreuna, dar tatal ei este preot, iar eu sunt catolic!nu ma accepta decat daca trec la ortodocsi, dar sincer eu nu prea vreau si plus de asta nu vad rostul atata timp cat exista un singur Dumnezeu pentru toti si plecam dintr-o religie comuna!Problema se pune ca eu nu pot renunta la ea, si nu stiu ce sa fac!De ce se mai roaga bisericile noastre pentru unitate, daca noi oamenii nu suntem in stare sa ne acceptam?va rog sa imi raspunde-ti fara ironii!multumesc anticipat!
Daca va iubiti de-adevaratelea insoara-te si treci la ortodocsi.N-ai citit ca "se va uni omul cu femeia sa si vor fi amandoi UNA"? deci nu unul.Sa fiti fericiti,sa aveti copii frumosi la trup si suflet ca Domnul este UNUL si daca bisericile crestine nu se vor uni de bunavoie,le vor uni Dumnezeu prin biciul musulman.Deci tot la unire vor ajunge.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.01.2010, 17:15:41
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

andrusca are dreptate!
daca o iubesti te jertfesti! si ai sa vezi ca jertfa asta e spre mantuirea voastra! nu pentru ca ai trecut la ortodocsi ci pentru ca aveti un drum comun.
daca nu faci asta ai s-o pui intr-o situatie conflictuala cu familia ei. si asta va afecta familia voastra. chiar daca tu zici ca acum e ok si merge si asa, in timp, va deveni o rana care va supura neincetat si din ce in ce mai tare. la un moment dat va erupe.
din punct de vedere al psihologiei familiei este un factor care poate duce la destabilizarea echilibrului in cuplul familial. si, pana la urma, nu are decat un rezultat previzibil - separarea.
nu e general valabil, dar situatia prezentata are sanse foarte mari sa evolueze asa daca nu faci ceva ca sa pui inceput bun relatiei. si asta inseamna sa pasiti amandoi in aceeasi barca. altfel... cu doua barci e cam greu chiar cand bate un vant mai puternic... insa pe timp de furtuna...

iubire inseamna si sacrificiu. poti sa faci asta pentru ea?
asta ca sa nu te intreb daca o iubesti cu adevarat...

Domnul si Maica Domnului sa te lumineze asa incat sa iei hotararea cea mai buna pentru mantuirea voastra!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.01.2010, 17:19:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tudormarius Vezi mesajul
buna la toti...am o intrebare si as dori sa aflu un raspuns sincer, as fi bucuros daca mi-ar raspunde un preot ortodox!Am inceput sa ma vad cu o fata, ne dorim foarte mult sa fim impreuna, dar tatal ei este preot, iar eu sunt catolic!nu ma accepta decat daca trec la ortodocsi, dar sincer eu nu prea vreau si plus de asta nu vad rostul atata timp cat exista un singur Dumnezeu pentru toti si plecam dintr-o religie comuna!Problema se pune ca eu nu pot renunta la ea, si nu stiu ce sa fac!De ce se mai roaga bisericile noastre pentru unitate, daca noi oamenii nu suntem in stare sa ne acceptam?va rog sa imi raspunde-ti fara ironii!multumesc anticipat!
Nu stiu ce raspunsuri astepti de fapt pentru ca din ce spui se pare ca ai destul de clare toate optiunile (doua de fapt).

Sau este o provocare?

Si nu ne-ai spus care este atitudinea fetei pana la urma. Tu nu vrei sa renunti, dar ea?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2010, 17:23:43
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

important este,
ca trecerea ta la ortodoxie sa fie facuta constient si cu inima. nu doar pentru ca ea vrea asa. trebuie sa incerci sa intelegi si sa accepti cu toata fiinta ta aceasta trecere. sa nu fie ceva fortat. altfel, iarasi nu va fi bine.
cred ca cea mai buna cale spre rezolvarea problemelor tale este sa stai de vorba cu tatal ei, preotul. acesta, sunt sigur, va fi si un avantaj pentru tine in fata lui. pentru ca isi va da seama de sentimentele tale curate chiar din aceasta incercare de a intelege de ce e bine sa treci la ortodoxie. acolo, zic eu, vei primi toate raspunsurile. la tatal ei si, poate, al tau, in viitor.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2010, 19:58:12
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

hmm.Citeste dezbaterile de la threadul Bisericii Catolice.Poate te convingi ca e mai bine sa fii ortodox.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2010, 21:41:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

De ce sa treci la ortodoxie? Simplu! Pentru faptul ca in Biserica Catolica lipaseste Duhul Sfant iar Taina Cununiei in Biserica Catolica nu este Taina ci o intelegere a mirilor in prezenta preotului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.01.2010, 22:00:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De ce sa treci la ortodoxie? Simplu! Pentru faptul ca in Biserica Catolica lipaseste Duhul Sfant iar Taina Cununiei in Biserica Catolica nu este Taina ci o intelegere a mirilor in prezenta preotului!

Sa stii ca ai sa atragi multi catolici la ortodoxie cu chestia asta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.01.2010, 23:10:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu inteleg de ce trebuie numai el neaparat sa se jertfeasca si sa-si paraseasca religia. Unde scrie asta? Ah, da, este forum ortodox. Dincolo s-ar cere fetei sa renunte. Si atunci?
Totusi cum puteti sa cereti unui om sa-si abandoneze confesiunea?
Parintii tai ce spun? Nu ne spui.
Fata ce spune, cum vede lucrurile?
Se poate trai f.bine in familie fiecare cu confesiunea sa. Important este sa se respecte si sa se iubeasca. Iubirea nu sta numai in credinta/confesiune, ci in multe altele.
Se pot duce la ambele biserici. Copiii la fel. Pot fi botezati si la ortodocsi.
Trebuie sa puteti gandi si discuta pasnic.
Cele doua confesiuni sunt atat de apropiate incat pana si majoritatea preotilor de ambele feluri inteleg asta.
Exact asta este problema cea mai mare. Nu cei din biserica (ierarhie), ci oamenii obisnuiti sufera din cauta acestei schisme si separari.
Usor nu este, dar se poate trai bine si confesiunile se pot impaca si respecta intr-o confesiune.
E pacat sa se traga asa de doi tineri nevinovati pentru schisma bisericii.
Daca va iubiti se va gasi o cale si va fi bine.
Dumnezeu sa va ajute.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2010, 00:02:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pot trai desigur fiecare cu religia lui, eu cunosc o astfel de familie, pe el in special, este catolic si un om deosebit dar nu tocmai genul religios. Sotia este ortodoxa iar copiii botezati unul la ortodocs si unul la catolici.

Dar nu consider cea mai fericita optiune, nu pentru cineva care isi ia religia foarte in serios.
O doza de superficialitate cred ca este necesara pentru un astfel de compromis.
Ceea ce n-ar fi ceva rar in ziua de azi, faptul ca e fata de preot nu spune asa multe cat ne-ar placea noua sa intelegem.

Copii nu pot fi botezati de doua ori in doua locuri.

Sofia, nu te poti astepta de pe un forum ortodox ca membrii sa-l sfatuiasca sa convinga fata sa renunte la ortodoxie, nu crezi?

Last edited by AlinB; 21.01.2010 at 00:04:37.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2010, 00:15:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu inteleg de ce trebuie numai el neaparat sa se jertfeasca si sa-si paraseasca religia. Unde scrie asta? Ah, da, este forum ortodox. Dincolo s-ar cere fetei sa renunte. Si atunci?
Totusi cum puteti sa cereti unui om sa-si abandoneze confesiunea?
Parintii tai ce spun? Nu ne spui.
Fata ce spune, cum vede lucrurile?
Se poate trai f.bine in familie fiecare cu confesiunea sa. Important este sa se respecte si sa se iubeasca. Iubirea nu sta numai in credinta/confesiune, ci in multe altele.
Se pot duce la ambele biserici. Copiii la fel. Pot fi botezati si la ortodocsi.
Trebuie sa puteti gandi si discuta pasnic.
Cele doua confesiuni sunt atat de apropiate incat pana si majoritatea preotilor de ambele feluri inteleg asta.
Exact asta este problema cea mai mare. Nu cei din biserica (ierarhie), ci oamenii obisnuiti sufera din cauta acestei schisme si separari.
Usor nu este, dar se poate trai bine si confesiunile se pot impaca si respecta intr-o confesiune.
E pacat sa se traga asa de doi tineri nevinovati pentru schisma bisericii.
Daca va iubiti se va gasi o cale si va fi bine.
Dumnezeu sa va ajute.
Pentru ca e un caz in care unul din cei doi ar trebui sa faca un compromis, iar eu personal nu cred in casatoriile mixte...pentru ca mixte sunt doar pentru ca nu a existat iubire/comunicare/intelegere suficienta pentru a merge amandoi pe aceeasi cale ( asta daca intr-adevar cei doi sunt foarte religiosi, in caz contrar ar fi de religii diferite doar cu numele si nu ar conta, dar cand ies discutii din aceasta cauza...e clar ca lumina zilei ca lucrurile nu sunt deloc simple si nici nu vor fi).

Si in plus nu e neaparat nevoie sa se jertfeasca prea mult vreunul din ei....isi pot vedea si fiecare de viata lui si gasi omul cu care altfel vor decurge lucrurile, fara sa aiba probleme pe baza religiei, pentru ca acest subiect nu e asemanator cu alegerea restaurantului pentru nunta, sau a numarului de copii pe care ii doresc cei doi...e altceva, nu?

De moment ce ei nu isi doresc sa renunte la religia lor, inseamna ca amandoi au motive serioase sa nu o faca...si banuiesc ca nu e doar incapatanare!!!

Last edited by AndruscaCIM; 21.01.2010 at 00:46:45.
Reply With Quote
Răspunde