Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2009, 09:29:19
viscu viscu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Mesaje: 14
Implicit Pomelnic la vi si la adormiti.

Un crestin care nu a adormit nu poate fi pomenit la adormiti,adica morti.De pomana se poate da orice este folositor omului,atit la vi cit si la adormiti.AMIN.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.02.2009, 13:59:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
exercitiul darniciei
Nu am gasit nicaieri, in nici o lucrare bisericeasca, acest termen , care mie mi se pare cam laic si duce gandul ori la o valoare mare; ori la o persoana zgarcita, pentru care orice obiect cat de mic dat e rupt parca din sine.
Milosetenia in schimb, are alte valente, caci nu e vorba de darnicie, ci de a ajuta cu putin pe cel, care e in nevoie; prin aceste cuvinte nelimitandu-se darul, lasandu-l mai degraba la aprecierea fiecaruia. Omul care face milostenie are in vedere nevoile celui pe care il ajuta, fara a evalua intr-un fel, propriul ajutor. Caci daca noi ne cantarim gestul de a da si ne aratam si multumiti de ce am dat, e ca si cand am si primit rasplata pentru gest, ori rasplata trebuie sa vina de la Dumnezeu, abia cand intram in viata vesnica.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2009, 23:57:57
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy

Se pot face parastase pentru sinucigasi?
Pot fi iertati acestia?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2009, 00:37:01
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit NU!

Draga Monica, in principiu, stiam ca nu se pot face slujbe de pomenire pentru cei care s-au sinucis, dar am cautat pe Google si am gasit urmatorul mesaj:

- Celor care s-au sinucis cu buna stiinta si in integritatea facultatilor mintale nu li se savarseste nici o slujba si sunt ingropati la marginea cimitirului, intr-u loc anume destinat.
- Pentru sinucigasii iesiti din minti se savarseste slujba inmormantarii pe marginea gropii, dupa un ritual redus. Nu se trage clopotul si nu se tin cuvantari.



Nu scrie nimic de parastase, dar nu cred ca se pot face. Ar trebui sa intrebam un preot. Mi-a povestit cineva ca a facut paratas, iar in dreptul persoanei respective a scris ca s-a sinucis, si parintele totusi l-a citit. Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2009, 05:39:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit exercitiul darniciei

pentru cine vrea sa inteleaga ce am vrut sa spun cu acel 'exercitiu al darniciei' sa faca analogia cu 'exercitiul rugaciunii' si cu orice altceva care se exerseaza pana cand ajunge la plenitudine ... apoi, mai e ceva: cine vrea, intelege si din doua vorbe, cine nu - cauta nod in papura si despica firul in patru, daca asa ii place sa isi petreaca timpul!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2009, 16:10:28
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Monica, in principiu, stiam ca nu se pot face slujbe de pomenire pentru cei care s-au sinucis, dar am cautat pe Google si am gasit urmatorul mesaj:

- Celor care s-au sinucis cu buna stiinta si in integritatea facultatilor mintale nu li se savarseste nici o slujba si sunt ingropati la marginea cimitirului, intr-u loc anume destinat.
- Pentru sinucigasii iesiti din minti se savarseste slujba inmormantarii pe marginea gropii, dupa un ritual redus. Nu se trage clopotul si nu se tin cuvantari.



Nu scrie nimic de parastase, dar nu cred ca se pot face. Ar trebui sa intrebam un preot. Mi-a povestit cineva ca a facut paratas, iar in dreptul persoanei respective a scris ca s-a sinucis, si parintele totusi l-a citit. Doamne ajuta!

In parohia mea s-a sinucis un baiat in urma cu cativa ani, am participat la inmormantare, acolo preotul imbracat doar cu epitrafirul a cantat 3 cantari de inmormantare apoi a tinut o predica referitoare la invierea si nadejdea vietii vesnice, nu s-au tras clopotele, nu s-au adus prapori , dar dupa 6 saptamani la biserica s-a tinut slujba normala de parastas
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2009, 18:17:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Se pot face parastase pentru sinucigasi?
Pot fi iertati acestia?
Sfantul Teofan Zavoratul spune: "Pentru sinucigasi Biserica nu se roaga, caci ei mor in pacat de moarte, nedezlegat, necuratit prin pocainta. Este dureros sa auda acest lucru iubirea pe care o aveti pentru parintii dumneavoastra, dar la aceasta puteti adauga ceea ce este randuit pentru pruncii care mor fara botez. Acestia sunt lasati in mila nemarginita a lui Dumnezeu. Lasati si dumneavoastra in mila lui Dumnezeu soarta parintilor si rugati-va pentru ei in rugaciunea particulara sa le fie lor dupa mila credinta dumneavoastra in mila aceasta."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomenirea la 20 de zile. Oana_A Slujba inmormantarii 4 13.05.2012 16:01:45
Sa ne rugam 8 zile lavinia40 Rugaciuni 8 27.10.2009 22:48:34
Parastas la 40 zile marco1948 Teologie si Stiinta 3 20.04.2009 23:01:56
Zile de scoala Ioan_Ciobota Generalitati 0 21.09.2007 09:16:28