Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2009, 14:55:47
madalinjomy madalinjomy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 11
Question preot cu mitra

am gasit pe youtube cateva postari video cu preoti care purtau mitre vreau sa stiu despre ce este vorba sau nu sunt ortodoxi uitati lincul acesta aici am vazut:
http://www.youtube.com/watch?v=cQgdq...eature=related
in afara de asta am mai vazut di un diacon care purta putinn mai ciudat orarul pus pe umar pursisimplu fara a fi invasurat:
http://www.youtube.com/watch?v=CEP8c...eature=related
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2009, 15:16:10
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Este o traditie slava ca preotii sau arhimandritii, care se remarca prin viata duhovniceasca aleasa, sa primeasca ca distinctie dreptul de a purta mitra. Se numesc arhimandriti mitrofori. O au, insa, numai biserica rusa si bisericile de traditie slava, ca cea Polona si (cred, nu sunt sigur) cea sarba.
Noi romanii, ne-am luat mai mult dupa greci care nu au aceasta distinctie.
De remarcat este ca mitrele acestor preoti nu au cruci pe ele, cum au mitrele arhieresti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2009, 16:03:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Daca nu ma insel "mitra" poate purta si staretul unei manastiri.
Nu as crede ca pot purta mitra preotii simpli, fie ei calugari ori casatoriti.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2009, 22:32:29
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalinjomy Vezi mesajul
am gasit pe youtube cateva postari video cu preoti care purtau mitre vreau sa stiu despre ce este vorba sau nu sunt ortodoxi uitati lincul acesta aici am vazut:
http://www.youtube.com/watch?v=cQgdq...eature=related
in afara de asta am mai vazut di un diacon care purta putinn mai ciudat orarul pus pe umar pursisimplu fara a fi invasurat:
http://www.youtube.com/watch?v=CEP8c...eature=related

in traditia rusa, diaconul poarta orarul asa pus simplu iar doar ARHIDIACONUL ( un diacon cu un rang onorific) il poarta dublu, adica asa cum suntem noi obisnuiti
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2009, 22:58:56
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

deci mitra la preoti in Biserica Ruse in bisericile de influenta ruseasca e purtata de unii preoti care au merite indiferent ca sunt preoti de mir sau calugari.
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2009, 14:50:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu cred ca aceea din primul video este mitra.
Mai intai ca scrie acolo ca este vorba nu de un preot ci de un arhiereu, sau cum se numesc la ei ierarhiile preotilor de mir. Nici la noi romanii nu le stiu bine.
Aceia poarta asa un acoperamant pe cap si in biserica.
In al doilea rand, toti preotii au acoperamant special pentru cap, dar la unele confesiuni nu le poarta in biserica. De ex. la B.O.R, am vazut ca nu le poarta in biserica.

Pe urma in al doilea film n-am inteles dca asa fac ei la fiecare slujba, sunt imbracati preotii in vazul lumii, de diaconi, sau era o slujba de hirotonisire.

Vesmintele de preot si diacon sunt speciale. Cum le poarta fiecare si daca exista prescrieri nu stiu, nu ma pricep.

Eu intreb altceva: ce simbolizeaza ceea ce poarta in primul film ceilalti preoti sau diaconi, ce sunt, in mana (barele lungi si cu ceva oval sus, am vazut de fapt diverse forme, si numai la ei)?

Si ce simbolizeaza, la ce folosea inainte vreme acel romb pe care preotii nostrii il poarta agatat intr-o parte?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2009, 18:24:10
madalinjomy madalinjomy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 11
Wink

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu cred ca aceea din primul video este mitra.
Mai intai ca scrie acolo ca este vorba nu de un preot ci de un arhiereu, sau cum se numesc la ei ierarhiile preotilor de mir. Nici la noi romanii nu le stiu bine.
Aceia poarta asa un acoperamant pe cap si in biserica.
In al doilea rand, toti preotii au acoperamant special pentru cap, dar la unele confesiuni nu le poarta in biserica. De ex. la B.O.R, am vazut ca nu le poarta in biserica.

Pe urma in al doilea film n-am inteles dca asa fac ei la fiecare slujba, sunt imbracati preotii in vazul lumii, de diaconi, sau era o slujba de hirotonisire.

Vesmintele de preot si diacon sunt speciale. Cum le poarta fiecare si daca exista prescrieri nu stiu, nu ma pricep.

Eu intreb altceva: ce simbolizeaza ceea ce poarta in primul film ceilalti preoti sau diaconi, ce sunt, in mana (barele lungi si cu ceva oval sus, am vazut de fapt diverse forme, si numai la ei)?

Si ce simbolizeaza, la ce folosea inainte vreme acel romb pe care preotii nostrii il poarta agatat intr-o parte?







aceea este o bedernita pe aceea o poarta arhiereul si preotul cu meritul onorific de iconom stavrofor asta se practica si in BOR acesta este rombul acela si semnifica o sabie spirituala aceasta atarna pe ganunchiul stang al arhiereullui <preotului cu grad onorific>
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2009, 23:31:39
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu nu cred ca aceea din primul video este mitra.
Mai intai ca scrie acolo ca este vorba nu de un preot ci de un arhiereu, sau cum se numesc la ei ierarhiile preotilor de mir. Nici la noi romanii nu le stiu bine.
Aceia poarta asa un acoperamant pe cap si in biserica.
In al doilea rand, toti preotii au acoperamant special pentru cap, dar la unele confesiuni nu le poarta in biserica. De ex. la B.O.R, am vazut ca nu le poarta in biserica.

Pe urma in al doilea film n-am inteles dca asa fac ei la fiecare slujba, sunt imbracati preotii in vazul lumii, de diaconi, sau era o slujba de hirotonisire.

Vesmintele de preot si diacon sunt speciale. Cum le poarta fiecare si daca exista prescrieri nu stiu, nu ma pricep.

Eu intreb altceva: ce simbolizeaza ceea ce poarta in primul film ceilalti preoti sau diaconi, ce sunt, in mana (barele lungi si cu ceva oval sus, am vazut de fapt diverse forme, si numai la ei)?

Si ce simbolizeaza, la ce folosea inainte vreme acel romb pe care preotii nostrii il poarta agatat intr-o parte?
acelea cu oval sus se numesc ripide, si de obicei la inconjurari de biserica merg oameni(preoti/diaconi) cu ele inaintea soborului
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna un preot cu har? sophia Preotul 24 09.04.2013 16:44:19
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 01:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 20:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 21:40:46
PREOT alexandra Preotul 24 21.01.2007 00:47:25