Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2009, 22:02:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

M-ati facut si pe mine curioasa si am cautat pe youtube. iata peste ce minunatie am dat - http://www.youtube.com/watch?v=QR3Y5hDncn4
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.12.2009, 21:15:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Elaborarea unui dicționar de muzică religioasă

Ierarhi ai Sfântului Sinod și profesori de muzică de la facultățile de teologie din țară ,s-au întrunit astăzi , 2 decembrie , în Sala Conventus a Palatului Patriarhiei în vederea elaborării unui dicționar de muzică bisericească. Iată ce a declarat Părintele Casian , pentru RADIO TRINITAS, referitor la acest dicționar : "Aceste dicțińare și enciclopedii ajută la familiarizarea tuturor celor ce doresc să aprofundeze, să cunoască și în același timp să prețuiască viața spirituală a Bisericii și să participe la ea. Dicționarul de muzică religioasă va fi alcătuit de profesorii de teologie și muziä religioasă , va urmări o dimensiune istorică asupra muzicii , de la începuturile creștinismului și până astăzi , dar și rolul muzicii bisericești bizantine în viața ortodoxiei românești , principalele școli de muzică, creatori de muzică bisericească și terminologie muzicală ".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2010, 18:49:38
Maria-Raluca's Avatar
Maria-Raluca Maria-Raluca is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 79
Implicit

Uitandu-ma pe youtube la niste interpretari ale Divnei, mi-am dat seama ca nu am in calculator Agni Parthene, cu toate ca imi place foarte mult...vreun sfat de unde as putea sa o descarc?
__________________
~Munceste ca si cum nu ai muri niciodata, dar ingrijeste-te de suflet ca si cum ai muri maine!~
~Cand oamenii te cinstesc si te lauda, spune-ti in sinea ta:" Nu eu merit asta, asta nu se cuvine mie, ci, Tie, Doamne!"~
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2010, 20:02:50
Xosroviduxt's Avatar
Xosroviduxt Xosroviduxt is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria-Raluca Vezi mesajul
Uitandu-ma pe youtube la niste interpretari ale Divnei, mi-am dat seama ca nu am in calculator Agni Parthene, cu toate ca imi place foarte mult...vreun sfat de unde as putea sa o descarc?
pe site-ul www.kosovo.ro se gaseste intreaga discografie a Divnei.Albumul pe care apare Agni Parthene e cel cu Melodi si e aici http://www.kosovo.ro/acasa/p_4/

P.S.Iubitorilor muzicii bisericesti din Serbia poate le-ar placea si (minunatul) Pavle Aksentijevic
http://www.youtube.com/watch?v=adXiCF5FkeU
__________________
De câte ori nu ești bun,să știi că nu ești ce trebuie să fii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Theodoros Vasilikos @ Divna Ljubojevic Templier Knight Muzica Bisericeasca 0 24.11.2010 20:34:39
Divna Ljubojevic - Dedicatie muzicala. aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 17 15.03.2009 14:13:26