Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.07.2010, 21:13:49
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
in teologia ortodoxa ierarhia nu substituie persona mantuitorului, nici nu devine punte de legatura intre divin si uman, ci mediu prin care lucreaza harul lui dumnezeu sau dumnezeu isi manifesta harul sau. Am sa ofer un singur exemplu din care putem sa intelegem importanta ierarhiei. In cazul inmultirii painilor si a pestilor, mantuitorul primeste painile si pestii de la apostoli si tot prin apostoli imparte multimii painile si pestii. Acelasi lucru se mentine in liturghie cand aducem ca jertfa lui dumnezeu prin preot, painea si vinul, iar dumnezeu le preface in trupul si sangele lui hristos si ni le impartaseste tot prin preot.
neconcludent..!!!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 30.07.2010, 10:56:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Ierarhia cereasca functioneaza perfect, pe cand in cea pamanteasca se mai strecoara si factori nocivi care de multe ori creaza o imagine negativa a ierarhiei per ansamblu.
Ba nici aceasta nu a functionat intru totul "perfect", daca luam seama la caderea ingerilor.

In ceea ce priveste ierarhia pamanteasca, in mod evident, clerici ori mireni, toti suntem in curs spre desavarsire. Pacatul ne pandeste pe toti, in aceeasi masura, la tot pasul. Dar, la Judecatata, fiecare vom raspunde de la statura treptei ierarhice, la care ne-am situat in viata aceasta. Oriunde ne-am afla, sa ne luptam a fi ziditori, iar nu pierzatori de suflete.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 30.07.2010, 12:07:16
ioana-corina ioana-corina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Mesaje: 2
Implicit multumiri

Va multumesc din suflet pentru sfaturi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.07.2010, 12:13:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
neconcludent..!!!
Multumesc pentru apreciere. Acest exemplu l-am preluat de la Sfantul Ioan Gura de Aur. Anumite invataturi daca nu coincid cu parerile noastre personale asta nu inseamna ca sunt neconcludente. De ce sa dezvoltam o invatatura eronata si anume ca ierahia reprezinta o forma intermediara intre Dumnezeu si om? De ce sa-l izolam pe Dumnezeu in cer si sa nu vorbim despre lucrarea Lui prin preoti?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.07.2010, 16:18:27
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere. Acest exemplu l-am preluat de la Sfantul Ioan Gura de Aur. Anumite invataturi daca nu coincid cu parerile noastre personale asta nu inseamna ca sunt neconcludente. De ce sa dezvoltam o invatatura eronata si anume ca ierahia reprezinta o forma intermediara intre Dumnezeu si om? De ce sa-l izolam pe Dumnezeu in cer si sa nu vorbim despre lucrarea Lui prin preoti?
Nu putem sa ne prefacem ca nu vedem ca acest fapt exista si ca mereu preotul vrea sa intermedieze raporturile personale pe care le avem fiecare cu Dumnezeu.Eu nu cred ca exista cineva care chiar crede ca toate cate sant s-au facut singure.Chiar si ateii..braveaza dar in intimitatea lor stiu ca exista cineva mai presus de noi.Dumnezeu nu are cum sa fie izolat atata timp cat exista in toate.Daca un preot se ofera sa ajute un suflet cu ceva pentru inaltarea sa spirituala din convingere si din dragoste crestina...cinste lui.Daca o face pentru bani...discutia se inchide.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.07.2010, 16:25:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Nu putem sa ne prefacem ca nu vedem ca acest fapt exista si ca mereu preotul vrea sa intermedieze raporturile personale pe care le avem fiecare cu Dumnezeu.Eu nu cred ca exista cineva care chiar crede ca toate cate sant s-au facut singure.Chiar si ateii..braveaza dar in intimitatea lor stiu ca exista cineva mai presus de noi.Dumnezeu nu are cum sa fie izolat atata timp cat exista in toate.Daca un preot se ofera sa ajute un suflet cu ceva pentru inaltarea sa spirituala din convingere si din dragoste crestina...cinste lui.Daca o face pentru bani...discutia se inchide.
Liturghiile, vecerniile, Maslurile de obste si predicile sunt gratis (nu te obliga nimeni sa pui ceva in disc).
Nu stiu de spovedanii, ca ma spovedesc la un singur preot, care nu ia bani.
Si Sf. Impartasanie e "gratis".
Ce alta inaltare spirituala iti trebuie si consideri ca te costa?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.07.2010, 16:33:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere. Acest exemplu l-am preluat de la Sfantul Ioan Gura de Aur. Anumite invataturi daca nu coincid cu parerile noastre personale asta nu inseamna ca sunt neconcludente. De ce sa dezvoltam o invatatura eronata si anume ca ierahia reprezinta o forma intermediara intre Dumnezeu si om? De ce sa-l izolam pe Dumnezeu in cer si sa nu vorbim despre lucrarea Lui prin preoti?
George, ce vrea vox-dei sa spuna prin "...neconcludent" este ca exemplul dat de tine se vrea invaluit in mister si ritual(cum de fapt banuiesc ca-i placea sa prezinte si Sf oan Gura de Aur, multi au acest talent retoric), cind de fapt impartirea pestilor, a piinilor si comunicarea su ucenicii este o interactiune care este normala si reala, intre un maistru de exemplu si echipa lui de muncitori, care mai intii vin cu vre-o cerere la el, maistrul rezolva probleme aducind materiale din belsug , dupa care le re-distribuie inapoi la muncitori pentru prelucrare si distribuire la consumatori..deci nici un mister.
Dar ne place noua sa poetizam/rutualizam totul si facem din tintar -armasar!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.07.2010, 16:37:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Liturghiile, vecerniile, Maslurile de obste si predicile sunt gratis (nu te obliga nimeni sa pui ceva in disc).
Nu stiu de spovedanii, ca ma spovedesc la un singur preot, care nu ia bani.
Si Sf. Impartasanie e "gratis".
Ce alta inaltare spirituala iti trebuie si consideri ca te costa?
Le-ai omis intentionat pe cele banoase?...botezuri, nunti, inmormintari?

@Vox-dei, DACA frecventezi biserica, TREBUIE sa faci o contributie ANUALA!..asta este un MINIM, asa de bun simt!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.07.2010, 16:44:44
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Le-ai omis intentionat pe cele banoase?...botezuri, nunti, inmormintari?

@Vox-dei, DACA frecventezi biserica, TREBUIE sa faci o contributie ANUALA!..asta este un MINIM, asa de bun simt!
Nu, dar acelea se fac de putine ori in viata si de obicei implica intreaga familie, nu pica aceasta povara doar pe un om ca vai cat am scos din buzunar. Cel putin din partea oamenilor care dupa cununie/botez/inmormantare fac agape (ca sa nu zic mai rau) imbelsugate, sa n-aud ca n-au bani sa dea preotului si cantaretilor pentru slujba.

Si in plus, chiar si cu taxele alea cu tot, daca romanul crestin ar fi PE BUNE, atunci ar avea duhovnic si o relatie de lunga durata cu acest parinte duhovnic si sunt sigura ca nici nu s-ar mai ajunge intre ei doi la discutii penibile si frustrari pentru bani pentru ca ar fi intelegere de ambele parti.

Dar noi cand mergem ca nesimtitii de doua ori in viata la biserica, o data la nunta si pe urma la botez si nici nu stim cine-i preot paroh acolo, si apelam la el pentru servicii, evident ca totul decurge sub forma unei tranzactii care n-are nimic mistic in ea.

Si asta doar din cauza mireanului, ca daca il interesa cat negru sub unghie aspetul duhovnicesc al vietii lui, sigur isi gasea pana atunci un preot cu care sa relationeze bine si de care sa se tina si la care sa apeleze in momentele cheie ale vietii.

O sa pun botul la tampeniile astea cand o sa aud de cazul unor amarati care nici bani de rochie de mireasa n-au avut, nici bani de restaurant dupa, nici de luna de miere. Dar cat timp sunt bani pentru toate astea, inseamna ca sunt si pentru preot si cantori.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.07.2010, 19:10:16
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu, dar acelea se fac de putine ori in viata si de obicei implica intreaga familie, nu pica aceasta povara doar pe un om ca vai cat am scos din buzunar. Cel putin din partea oamenilor care dupa cununie/botez/inmormantare fac agape (ca sa nu zic mai rau) imbelsugate, sa n-aud ca n-au bani sa dea preotului si cantaretilor pentru slujba.

Si in plus, chiar si cu taxele alea cu tot, daca romanul crestin ar fi PE BUNE, atunci ar avea duhovnic si o relatie de lunga durata cu acest parinte duhovnic si sunt sigura ca nici nu s-ar mai ajunge intre ei doi la discutii penibile si frustrari pentru bani pentru ca ar fi intelegere de ambele parti.

Dar noi cand mergem ca nesimtitii de doua ori in viata la biserica, o data la nunta si pe urma la botez si nici nu stim cine-i preot paroh acolo, si apelam la el pentru servicii, evident ca totul decurge sub forma unei tranzactii care n-are nimic mistic in ea.

Si asta doar din cauza mireanului, ca daca il interesa cat negru sub unghie aspetul duhovnicesc al vietii lui, sigur isi gasea pana atunci un preot cu care sa relationeze bine si de care sa se tina si la care sa apeleze in momentele cheie ale vietii.

O sa pun botul la tampeniile astea cand o sa aud de cazul unor amarati care nici bani de rochie de mireasa n-au avut, nici bani de restaurant dupa, nici de luna de miere. Dar cat timp sunt bani pentru toate astea, inseamna ca sunt si pentru preot si cantori.
Preotul e platit din bani publici pentru servicii religioase..deci e obligat pentru salariul pe care il primeste si cu contributia mea sa faca totul gratis.Cantaretii si ceilalti...trebuie sa aduca slava Domnului din placere..daca nu...la revedere
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mosii de toamna - Pomenirea mortilor lenuta67 Intrebari utilizatori 11 01.11.2012 22:07:28
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
+pomenirea mortilor+ cristiboss56 Diverse Sarbatori 5 04.04.2010 21:52:04
Pomenirea mortilor - Mosii de iarna toadercarmen Intrebari utilizatori 8 08.02.2010 22:45:53
1noiembrie-pomenirea mortilor mara2008 Generalitati 0 29.10.2008 18:25:56