Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.01.2011, 18:23:42
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Cum citim Biblia?

Vreau sa stiu in ce cricumstante citim Biblia , trebuie sa fii curat duhovniceste? , trebuie citita numai in zi de sarbatoare , ? vreau mai multe informatii , multumesc
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.01.2011, 18:28:50
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu in ce cricumstante citim Biblia , trebuie sa fii curat duhovniceste? , trebuie citita numai in zi de sarbatoare , ? vreau mai multe informatii , multumesc
Citeste-o cat de des poti, intr-o maniera organizata si roaga-te inainte si dupa citire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2011, 19:29:05
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu in ce cricumstante citim Biblia , trebuie sa fii curat duhovniceste? , trebuie citita numai in zi de sarbatoare , ? vreau mai multe informatii , multumesc
Putem citi biblia oricand. Dar sa nu citim Cuvantul lui Dumnezeu fara Dumnezeu.

Am gasit un articol foarte interesant despre citirea Bibliei: Cum si de ce sa citim Sfanta Scriptura ? Sper sa-ti fie de folos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.01.2011, 20:11:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Da ,trebuie sa fii foarte curat,si numai in zi de sarbatoare....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2011, 00:39:01
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit biblia trebuie citita din scoarta in scoarta

sf.Ioan Gura de Aur citea scriptura,noul testament de 3 ori pe saptamina,iar orce mirean indiferent de starea lui de pacatosenie este necesar 3capitole pe zi.dar de are rivna poate si mai mult.
se incepe cu rugaciune,ca Dumnezeu sa lumineze ochi mintii,spre a putea pricepe ce sta scris acolo.

Last edited by mihaila_alin; 19.01.2011 at 00:41:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2011, 01:51:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu in ce cricumstante citim Biblia,
Biblia poate fi citită în orice circumstanță.

Citat:
trebuie sa fii curat duhovniceste?
Nu este necesar. Se poate folosi de Cuvântul Domnului și cel aflat în stare de grație, și cel aflat în stare căzută.

Citat:
, trebuie citita numai in zi de sarbatoare , ?
În orice zi. De aceea se spune "Evanghelia zilei". În zile de sărbătoare este bine să se aprofundeze pericopa (pasajul evanghelic) citit la biserică, pe marginea căruia de multe ori preotul își ține omilia (cuvântul de îndreptare, predica).

Citat:
vreau mai multe informatii , multumesc
Părerea mea personală este că e bine să citiți cărțile Bibliei în următoarea ordine: Evangheliile (în ordinea din Biblie, cu Ioan la sfârșit) > Faptele > Romani > Evrei, apoi să treceți la Vechiul Testament, în mod selectiv astfel: Geneza, Exodul, Regi, Isaia. După acest "ciclu scurt", citiți o introducere în exegeză biblică și faceți "ciclul lung", începând cu Noul Testament, apoi Vechiul.
Folosiți-vă de omiliile biblice ale Sfinților Părinți. Foarte mult, frumos și accesibil a scris Sf Ioan Gură de Aur, omiliile sale se găsesc pe net aici: http://www.ioanguradeaur.ro/ (un sit remarcabil, puneți-l la favorite).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2011, 11:38:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit o datorie si un izvor de putere duhovniceasca.... uitat... poate chiar ignorat

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Putem citi biblia oricand. Dar sa nu citim Cuvantul lui Dumnezeu fara Dumnezeu.
Am gasit un articol foarte interesant despre citirea Bibliei: Cum si de ce sa citim Sfanta Scriptura ?
Mi'a placut mult cuvantul Sfantului Iustin Popovici.
Este unul dintre cele mai frumoase cuvintele despre citirea Sfintei Scripturi pe care le'am aflat pana acum.

Va recomand sa purtati in geanta "Noul Testament".
Este mic, usor si la indemana. Cand e vreme... cateva randuri, poate chiar un capitol.

Lumea citeste in metrou si in autobuze... ziare, SF, carti ieftine si chiar imorale.
Fiecare este liber... deci si eu sunt liber sa citesc Biblia oriunde si oricand. : )

Trece atat de repede timpul petrecut pe drum, cand citesti din Noul Testament.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 19.01.2011 at 11:41:24.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2011, 11:42:07
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfanta Scriptura

Sfanta Scriptura este o colectie de carti sfinte,scrise de catre prooroci sau apostoli,sub inspiratia Duhului Sfant.Se mai numeste Biblia sau Cuvantul lui Dumnezeu.Invataturile Sfintei Scripturi sunt vesnice si folositoare spre mantuire in toate timpurile si locurile.,,Cerul si pamantul vor trece,dar cuvintele Mele nu vor trece''(Matei24,35)Sfanta Scriptura se compune din doua parti:Vechiul si Noul Testament.Vechiul Testament are 39 de carti si cuprinde istoria Revelatiei de la facerea lumii pana la Hristos.Noul Testament are 27 de carti si cuprinde descoperirea dumnezeiasca facuta de HRISTOS si transmisa de Sfintii Apostoli.Toate cartile Sfintei Scripturi au fost scrise sub inspiratia Duhului Sfant.,,Fost-a cuvantul lui Dumnezeu catre mine si a zis...(Ieremia 2,1).,,Si a zis Domnul catre mine:Ia o carte mare si scrie deasupra ei cu slove omenesti''.(Isaia 8,1).,,Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos spre invatatura,spre mustrare,spre indreptare,spre inteleptirea cea intru dreptate''.(Timotei 3,16).Faptul ca Sfanta Scriptura a fost scrisa sub inspiratia Duhului Sfant inseamna ca Dumnezeu a ales oamenii carora le-a descoperit voia Sa;Sfantul Duh a luminat mintea lor si ei au scris ceea ce Dumnezeu le-a transmis:,,oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait,purtati de Duhul Sfant''(II Petru 1,21).Biblia poate fi citita de catre orice credincios,Biserica recomanda acest lucru,INSA NU POATE FI TALCUITA DE ORICINE,ci numai de BISERICA,de catre slujitorii ei...SUNT UNELE LUCRURI CU ANEVOIE DE INTELES,PE CARE CEI NESTIUTORI SI NEINTARITI LE RASTALMACESC,CA SI PE CELELALTE SCRIPTURI SPRE A LOR PIERZARE'(II Petru 3,16).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2011, 16:43:09
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Prin ce își va îndrepta tânărul calea sa? Prin păzirea cuvintelor Tale.Cu toată inima Te-am căutat pe Tine; să nu mă lepezi de la poruncile Tale.În inima mea am ascuns cuvintele Tale, ca să nu greșesc ție" (Psalmul 118:9-11)

"Ca Dumnezeul Domnului nostru Iisus Hristos, Tatăl slavei, să vă dea vouă duhul înțelepciunii și al descoperirii, spre deplina Lui cunoaștere,Și să vă lumineze ochii inimii, ca să pricepeți care este nădejdea la care v-a chemat, care este bogăția slavei moștenirii Lui, în cei sfinți" (Efeseni 1:17-18)

Last edited by Scotsman; 19.01.2011 at 16:49:35.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2011, 16:45:38
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biblia se citeste cu binecuvantare de la duhovnic si el iti va raspunde la orice.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim? primus Generalitati 63 25.07.2009 05:40:26