Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.12.2011, 18:16:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit De ce nu biserica mea ?

Inca de la primul meu contact cu neoprotestantismul m-a framantat intrebarea asta.Brosurile lor imi spuneau cat de rau e papa,de multe ori el era Satan iar BC era o prostituata.Asta pentru ca "pocaitii " inca nu aveau brosuri "localizate " pe ortodoxie asa ca veneau si ei cu ce puteau :)
Deci Papa e rau.BO e rea.De ce ? Pai pentru ca citim Biblia si acolo nu gasim lucruri pe care le gasim in BC si BO .Daca nu scrie in carte despre icoane sau aghiazma nu e "Biserica lui Hristos".
Sa zicem ca sant de acord.Ce nu scrie in carte nu e voia lui Hristos.Dar : Ok BC si BO sant rele.Asta face orice alta biserica sa fie Biserica lui Hristos ?
Pana si parintii reformei sant "papisti ".Daca-i spui unuia ca Luther a crezut ca Maica Domnului nu a avut alti fii Luther e "papist".Daca-i spui ca si Calvin a spus ca nu putem afirma ca aceia sant copii Mariei si Calvin e "papist".Numai noi santem crestinii adevarati ca la noi vine Duhul sa ne desluseasca atunci cand citim :)
Pai hai sa citim :
Unde anume scrie in carte ca o sa vina altcineva dupa apostoli sa construiasca o noua biserica ? Unde anume scrie in carte ca oricine altcineva in afara de apostoli si de cei randuiti de apostoli prin punerea mainilor au dreptul sa boteze ? Unde scrie ca or sa apara profeti in afara bisericii ? Aha pai e Pavel .Pai Pavel nu se apuca de capul lui sa vorbeasca si nu face o noua biserica.E botezat si randuit de Anania.Deci unde anume scrie ca or sa apara profeti care sa infiinteze noi biserici sau biserica adevarata sau cum vreti sa-i spuneti ? Unde le-a zis Iisus apostolilor "Ok mergeti si va jucati un pic de-a biserica dar eu voi trimite pe altcineva 1800 sau 1900 de ani mai tarziu sa infiinteze o noua biserica si sa boteze in numele meu ?
Daca in biblie e adevarul unde sant scrise toate astea ?
Daca numai biblia e importanta si te poate mantui de ce nu o cititi acasa cu familia ? De ce nu va botezati intre voi daca vine Duhul Sfant la fiecare ? Stati acasa ,spuneti Tatal Nostru,frangeti painea de un leu sau luati din aia gata feliata si lasati usa deschisa sa auda si vecinii.Dati-le Biblia si spuneti-le sa citeasca si sa se roage sa vina Duhul Sfant si la ei.
Deci inainte sa spuneti catolicului sau ortodoxului cat de eretici sant ei, ce ar fi sa cautati in biblie si sa gasiti ceva din ce a spus Iisus care sa justifice biserica voastra ? Probati cu biblia ca ati fost botezati ca un crestin de cineva care are dreptul sa boteze.Probati cu biblia ca "profetul " vostru a avut dreptul sa infiinteze sau reinfiinteze Biserica lui Hristos cea infiintata o data de apostoli si care este " nebiruita de Iad ".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2011, 18:36:59
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

putin cam partitoare pozitia dv, -eu zic ca Dumnezeu nu are decit a se bucura ca ei se aduna si se roaga decit sa sa stea prin bodegi,
Daca este vb despre lupi fiorosi nu ne puteam astepta decit la dezbinare.
nu trebuie sa scrie musai in biblie chiar tot viitorul ce are voia sa se intimpla si ce nu are , insa daca stii f f bine istoria crestinatatii iti dai seama ca in porimele 3 capitole din Apoc in realitate cele 7 biserci se asemuie prin anumite elemente cu evolutia la anumte momente de timp a diferitelor ramuri crestine o evolutie care se intinde pina in anul 1909 iar de atunci a inceput veacul celui rau cu care incepe Judecata si care precede ultimele si marile evenimente ale Judecatii. Perioada tratata insa de data asta fara respectarea succesiuni temporale in restul capitolelor cartii .
adevarul este la fiecare doar in masura in care el poate fi purtat de fiecare insa nu trebuie subestimata puterea rugaciunii.
faptul ca adevarul nu este deplin este aratat de faptul ca fiecare se simte amenintat , nesigur, simte nevoia sa atace ideologic pe celalalt
daca adevarul ar fi deplin ar exista o pace si o ntelegere corecta a motivelor si lucrari lui D8umnezeu care lucreaza prin oameni chiar si in condittii care nu sint chiar ideale-care nu corespund intotdeauna steptarilor noastre insa daca asa stau lucrurule atunci inseamna ca asta este Voia.
cind Voia va fi alta atunci lumea va fi obligata sa fie altfel.
Trebuie sa cunoastem si dezbnarea ca sa cunostem apoi si bucura unirii caci Dumnezeu a promis ca va veni sa adune laolalta toate popoarele.
numele sau va fi unul singur deci o singura religie
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.12.2011, 19:03:19
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce nu scrie in carte nu e voia lui Hristos.

.... Evanghelistul Ioan spune la sfârșitul evangheliei, că sunt multe alte lucruri pe care le-a făcut Domnul Iisus, si care , dacă s-ar scrie , nu ar încăpea în toata lumea cartile acelea.
Apoi , Însuși Domnul , Iisus, spune, ucenicilor săi , că: "Mai am multe lucruri să va spun, dar acum nu le puteți suporta ."

Cred că este greșit deci, să afirmăm ca , în Biblie s-a scris totul, și că "dacă nu scrie în Biblie, nu e adevarat , sau corect"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.12.2011, 19:07:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu pot sa cred.Cum adica "nu trebuie sa scrie musai in biblie chiar tot viitorul ce are voia sa se intimpla si ce nu are".Pai si aghiazma ? Nu-ti trebuie aghiazma sa te mantui ca nu scrie in biblie.Iti trebuie "cartea,credinta si harul."
Eu nu vreau sa atac ideologic pe nimeni.Eu vreau sa intreb cine are dreptul sa boteze si cine a avut dreptul sa construiasca Biserica lui Hristos ? Daca Biserica lui Hristos a luat-o pe un drum gresit inseamna ca El ne-ar fi avertizat despre asta si ne-ar fi spus ca va veni altcineva care va reconstrui adevarata Biserica.Si ca acel cineva va avea dreptul sa boteze in numele Treimii.Si ca ceea ce va lega el pe pamant va fi legat si in cer ...
Nu vedeti ca ceva nu se leaga ?Poate ca merge in America dar cum merge asta aici ? Unul imi zice ca imi trebuie "cartea,credinta si harul " si ca harul vine oricum,nu avem nevoie de intermediar.Dar trebuie neaparat sa fac parte din biserica lui.Dar cine e el sa ma boteze ? Cine i-a dat acest drept ? Cine i-a dat dreptul sa "puna mainile" ? Unde scrie asta in Biblie ? Pavel are dreptul sa boteze si sa "puna mainile " pentru ca Dumnezeu ii da acest drept prin Anania nu prin Revelatie.Cine e Anania pentru pastorul tau ? A suflat Iisus direct spre el ? I-a spalat picioarele ? I-a dat sa manance carnea si sangele ?
Alta tampenie .Se cearta lumea cu voi pentru paine si pentru vin sau must .Pai mai fratilor eu sant un amator dar din ce inteleg eu din Biblie daca am avea credinta preotul ar putea folosi si mamaliga si apa si voi tot carnea si sangele Domnului am manca si bea.Dar noi santem marii destepti si am descoperit ca era must.Ca Iisus a zis hai luati si va machiti sau luati si beti must.Parca vinul sau mustul e important in ce a zis Iisus.Aia e ultima problema la care ar trebui sa ne gandim,daca era must sau vin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.12.2011, 19:21:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

duhul poate veni si prin rugaciune si prin punerea palmelor deci daca ai duh poti pune si palmele
nu este importanta autoritatea , problema e pusa gresit , cu cit au mai multi cu atit mai bine indiferent daca se afla intro singua religie sau in 100 important e sa aibe intentii curate sincere .

din cite imi dau seama la adventisti se primesc revelatii uneori rugaciunile au raspuns dar nu au duh sfint decit extrem de putini , in schimb la penticostali au duh mult mai multi in schimb docrina nu dezbate indeajuns o arie larga de subiecte., deci aici procentual mai multi decit la ortodocsi.
cu toate astea procentul este in crestere peste tot incluisv in alte religii necrestine.
fiindca duhul nu vine doar in numele lui Iisus ci si in nunmele lui Dumnezeu si al nazuintei spirituale sincere botezul este acelasi in efectul sau indierent cum este numit el .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.12.2011, 19:25:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
.... Evanghelistul Ioan spune la sfârșitul evangheliei, că sunt multe alte lucruri pe care le-a făcut Domnul Iisus, si care , dacă s-ar scrie , nu ar încăpea în toata lumea cartile acelea.
Apoi , Însuși Domnul , Iisus, spune, ucenicilor săi , că: "Mai am multe lucruri să va spun, dar acum nu le puteți suporta ."

Cred că este greșit deci, să afirmăm ca , în Biblie s-a scris totul, și că "dacă nu scrie în Biblie, nu e adevarat , sau corect"
De acord cu tine dar asta este argumentul Ortodocsilor si Catolicilor.Ei spun "unele lucruri biserica le-a invatat prin viu grai de la apostoli altele au fost revelate si aprobate de biserica " .Asta ar fi "sfanta traditie " care nu exista la alte culte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.12.2011, 19:27:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
duhul poate veni si prin rugaciune si prin punerea palmelor deci daca ai duh poti pune si palmele
nu este importanta autoritatea , problema e pusa gresit , cu cit au mai multi cu atit mai bine indiferent daca se afla intro singua religie sau in 100 important e sa aibe intentii curate sincere .
.
Unde scrie in biblie ca daca te rogi primesti duh sfant si poti pune si palmele sau boteza ? Asta te intreb.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2012, 13:13:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Unde scrie in biblie ca daca te rogi primesti duh sfant si poti pune si palmele sau boteza ? Asta te intreb.
Nu scrie explicit cum se procedeaza, insa punerea mainilor era o invatatura de baza in biserica primara si Timotei avea acest har, nu mai vorbesc de Anania, sau apostolul Pavel !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Nestoriana sau "Asiriana a Rasaritului": o biserica a martirilor! Theodor_de_Mopsuestia Alte Religii 73 03.04.2012 19:34:08
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27